10 Endemik Hayvan Türü

Doğanın birçok mucizesinden biri de hayvan çeşitliliğidir. Canlılar evrilirken ortamlarına uyum sağlamak için inanılmaz bir kapasiteye sahiptirler. Bazen sadece belirli yaşam alanlarının dar sınırlarında yaşayabilirler. Kimisi tropikal adada, kimisi ormanda yaşayan 10 hayvanı sizler için bu yazımızda derledik.

1. Moloch horridus, Avustralya

Avustralya’da yaşayan bu sıradışı kertenkele, Türkçede "molok" diye adlandırılır. Zararsız olmasına rağmen korkunç bir görünüme sahiptir. Çölde yaşayan hayvanlar arasında bulunan molokun en değişik özelliği, suyu kılcal damarları vasıtasıyla içmesi yerine cildiyle emerek içmesidir. Dikenli şeytan diye de geçen molok suya ayağını koyarsa üzerindeki dikenler pipet görevi görerek suyu hayvanın ağzına taşır.

2. Cicinnurus respublica, Endonezya

Türkçe’de cennet kuşu olarak bilinen bu ender kuş türü, dünyada sadece Endonezya’nın Raja Ampat Takımadası'ndaki iki küçük adada yaşar: Waigeo ve Batanta. Turkuaz tacı, zümrüt yeşili göğsü ve bıyık gibi gözüken sarmal kuyruk tüyleri harikadır. Bu kuş, çiftleşmeden önce yaprakları ve dalları temizleyerek dişisine güzel bir ortam sunar. 

3. Brookesia micra, Madagaskar

Dünyanın bilinen en küçük sürüngeni olarak kabul edilen bu bukalemun türü, Madagaskar’ın kuzey ucundaki Nosy Hara adındaki adacıkta yaşar. Yetişkinliğini tamamlasa bile bu tür bukalemunlar, bir kibrit çöpünün ucu kadar küçüktür. Adanın kayalık arazisinin çatlaklarında bulunan yaprak çöpleri arasında yaşarlar.

4. Eurycea rathbuni, Teksas

Teksas kör semenderi olarak bilinen bu amfibi, Teksas, Hays County’deki Edwards Akiferi’ne (su altı havzası) bağlı su dolu mağaraların karanlığında yaşar. Gözleri ve cilt pigmentleri yoktur ve boynundan çıkan kordon benzeri solungaçları vardır. Görüşünün eksik olmasına rağmen gelişmiş duyguları onu yetenekli bir avcı yapmıştır. Sudaki basınç dalgalarını algılayarak küçük salyangozları ve karidesleri avlıyor.

5. Mastigias papua etpisoni, Palau

Pasifik’in ortasında 250 adadan oluşan Palau’da Eil Malk adlı adada bulunan göl, altın denizanalarının yaşam alanı. Altın denizanalarına bu rengi veren dokularında yaşayan algler. Altın denizanaları aynı zamanda gölgelerden kaçınırlar, güneşi severler bu yüzden içinde yaşadıkları gölde devamlı hareket halindedirler. Güneş ışıklarını takip ederler.

6. Dendrolagus matshiei, Papua Yeni Gine

Sadece Papua Yeni Gine’nin Huon Yarımadası’nın ormanlarında bulunan Matschie'nin ağaç kangurusu olarak adını çevirebileceğimiz bu kanguru türü; altın rengi pençeleri, kahverengi gövdesi ve kuyruğu ile hayatının büyük bir kısmını ağaçların üzerinde yaprak yiyerek geçirir. Diğer kangurular gibi bu kanguru türünün dişisi de yavrularını keselerinde taşır.

7. Phyllobates vittatus, Kosta Rika

Kosta Rika'da bulunan Golfo Dulceli bu kurbağa türü, üzerinde bazen kırmızı bazen de turuncu çizgiler bulunan siyah bir deriye sahip. Cildinde bulunan güçlü nörotoksin, nöbet ve felçlere neden olabiliyor. 

8. Theropithecus gelada, Etiyopya

Türkçede adı "jelada" olarak geçen ve Etiyopya’nın yüksek bölgelerinde yaşayan bu primat, babun benzeri bir maymundur. Erkekleri altın rengi yeleye sahiptir. Hem dişilerin hem de erkeklerin göğsünde üçgen şeklinde tüysüz bir kısım vardır. Jeladalar günlerini uzanıp çim yiyerek, gecelerini ise uçurum kenarlarına tırmanarak geçirirler. 

9. Conolophus marthae, Galapagos Adaları 

Galapagos Adaları, endemik türlerinin bolluğu ile ünlüdür. En ender bulunan türlerden biri olan pembe kara iguanaları, 5,7 milyon yıl önce diğer kara iguanalarından evrimsel olarak ayrılmıştır. Pembe iguanalar Isabela Adası’nda 25 kilometre karelik bir alanda yaşarlar. Araştırmacılar sayılarının çok az olduğunu belirtiyor.

10. Oreophrynella nigra, Venezuela

Venezuela’nın dağlık bölgelerinde, tepuis adı verilen yüksek tepeli dağlar, izole adalar yaratmak için ormanın içinden yükselir. Burada çakıl taşı kurbağası adını verdiğimiz Oreophrynella nigra yaşar. Çok küçük olan bu kurbağanın sert bir cildi ve çok değişik bir kaçış yöntemi vardır. Bir tarantula veya başka bir avcı tarafından takip edildiğinde, çakıl taşı kurbağası kendini yuvarlak bir şekle sokar ve yokuş aşağı yuvarlanır.