Kosta Rika Hakkında Temel Bilgiler

Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın İspanyolca’daki anlamı “zengin sahil”dir. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşu olan ülkenin batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Tam da bu sebeplerden, tıpkı adının anlamı gibi zengin sahil şeritlerine ve muhteşem plajlara sahiptir. Doğal güzellikleri sadece bunlarla da sınırlı değildir. Hem bitki hem de hayvansal anlamda nadir görülen türlerle ve şelalelerle dolu doğa parkları ile de öne çıkan bir ülkedir.

19. yüzyılda İspanya’dan bağımsızlığını kazandığında dış dünyaya kapalı ve fakir bir ülke olan Kosta Rika, zamanla Orta Amerika’nın gelişmiş ve çok ziyaret edilen ülkelerinden biri haline geldi. Kendisiyle aynı gelir seviyesindeki ülkelere göre çok daha fazla insani kalkınma gerçekleştirdiği için 2010 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından örnek ülke olarak seçildi. 2011’de ise yine aynı kuruluş tarafından insani kalkınma ve eşitsizlikle mücadele yanı sıra, sürdürülebilir çevre politikaları konularında UNDP'nin örnek gösterdiği bir ülke olmuştur.

Devamını Oku

Kosta Rika Nerededir?

Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın kuzeyinde Nikaragua, güneyinde Panama yer alır. Kosta Rika’nın hem Pasifik hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunur.

Kosta Rika’ya Nasıl Gidilir?

Kosta Rika’ya uçakla gidecekler için Alajuela, Heredia ve başkent San Jose’nin ortak kullandığı Juan Santamaria Uluslararası Havalimanı ön plandadır. Bunun dışında Guanacaste bölgesinde Liberia’ya yakın Daniel Oduber Quiros Uluslararası Havalimanı mevcuttur.

Devamını Oku

Kosta Rika’ya Ne Zaman Gidilir?

24124313702_d6c9eda0b0_b.jpg

Tropikal iklimin etkisiyle Kosta Rika’da yıl boyunca güzel hava yaşanır. Sıcaklık ortalaması 25 derecedir. Yağışın hiç olmadığı dönemde gitmek isteyenler için Aralık-Nisan ayları arası uygundur.

Kosta Rika Kültürü

Kosta Rika’da aile kavramı çok önemlidir. Aile bağlarının önemi her zaman dikkat çeker. Katolik dinine inananların ülkede çoğunluğu oluşturması, halkın davranışlarındaki muhafazakârlığın en büyük sebeplerinden biridir. Ancak yine de pek çok Orta Amerika ülkesine göre turistlere yaklaşımları daha sıcakkanlıdır.

Ülkede eğitim parasızdır. İlköğretim, 6-12 yaş arasında mecburi olup, okuma-yazma bilmeyenlerin sayısı azdır.

Ulaşım, yaklaşık 35.357 km uzunluğundaki karayolları, iki sahili birbirine bağlayan 1.500 km’lik demiryolları ile sağlanır. Karayolları yetersiz ve bakımsızdır. Puertolimon, Puontarenas, Golfito başlıca limanlardır. San José yakınlarındaki Juan Santa Maria ülkenin tek milletlerarası havaalanıdır.

Kosta Rika Mutfağı

Öğle yemeklerinde et ya da balığın yanında Casados ​​(fasulye, pirinç), salata, kızartılmış muz (plantains), beyaz peynir ve mısır tortillası yenir. Gallo Pinto ile Casado arasındaki fark Casado'da, pirinç ve fasulyenin karışık olmamasıdır.

Kosta Rika’nın akşam saatleri için tipik ana yemeği “Arroz con pollo”dur. Tavuk ve pirinçle hazırlanan bu yemeğin yanında genellikle tatlı mor patates (camote) ya da yer elması ve patates benzeri olan “yuca” tüketilir. Aynı sebzeler deniz ürünleriyle hazırlanan yemeklerin yanında da tercih edilir.

Kosta Rika halkı kimi zaman yemek öncesinde ya da yemek aralarında küçük atıştırmalıklar tüketir. Buna kendi dillerinde “bocas” derler. Tortilla cips ya da siyah fasulye yenir.

Devamını Oku

Kosta Rika’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Kosta Rika’nın kültür zenginliği hediyelik eşya sektöründe de kendini gösteriyor. Ülke genelindeki sokak tezgâhları, mağazalar ya da pazarlarda pek çok seçenek bulmak mümkün. Kosta Rika’dan alınması gereken ürünlerin başında kahve geliyor. Dünyaca ünlü kahvesinden evinizde de yapmaya devam etmek isteyebilirsiniz. Bir muz cenneti olan Kosta Rika’da bir nevi atık sayılan muz ağacı yaprakları dönüştürülerek kâğıt haline getiriyor. Ekolojik sisteme katkısı da bulunan bu kâğıtlardan edinebilirsiniz. Mango ağacından yapılan envai çeşit ürünler de her yerde karşınıza çıkacaktır. Mumluk, kolye ya da biblolarından alabilirsiniz. Bunlar dışında masklar, çeşitli desenlerdeki şallar, çantalar ya da takılar da ilginizi çekebilir.

Kosta Rika Festivalleri

Eğlenmeyi seven bir ülke olan Kosta Rika’da neredeyse her ay farklı alanlarda festivaller düzenlenmektedir. Yılın ilk festivali, her yıl Ocak ayının ilk iki haftasında Palmares de Alajuela’da düzenlenen Fiestas de Palmares’tir. Konserlerin, rodeo gösterilerinin olduğu harika bir kutlamadır. Şubat ayının öne çıkan festivali ise Expo Perez Zeledon’dur. Liberia’da düzenlenen etkinliklerde büyükbaş hayvanlar sergilenir, rodeo gösterileri yapılır. Mart ayının en büyük etkinliği Mart ayının ikinci Pazar gününde düzenlenen El Dia del Boyero’dur. Türkçeye çevirirsek Kağnı Arabası Sürücüleri Günü de denebilir. Süslü kağnı arabaları ile geçit töreni yapılır ve çeşitli etkinlikler düzenlenir. Aynı ay ve aynı gün San Jose’de ise Uluslararası Sanat Festivali yapılır. Bir diğer önemli ve büyük festival, Ağustos ayında San Jose’de düzenlenen Müzik Festivali’dir. Her yıl binlerce insan bu festival için şehri ziyaret eder.

Kosta Rika’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

St. Joseph Günü (19 Mart)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalya’dan Önceki Perşembe (24 Mart)

Kutsal Cuma

Deniz Savaşları (11 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Guanacaste İlhakı (25 Haziran)

Anneler Günü (15 Ağustos)

Ulusal Park Günü (24 Ağustos)

Çocuklar Günü (9 Eylül)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Kültürler Günü (12 Ekim)

Tüm Azizler Günü (2 Kasım)

Öğretmenler Günü (22 Kasım)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Kosta Rika’da İklim ve Hava Durumu

Doğu Alize rüzgârlarının hüküm sürdüğü kıyı ovalarında nemli ekvator iklimi, orta kısımlarda ılık, yüksek yerlerde ise soğuk iklim hüküm sürer. Fakat soğuklar şiddetli değildir. Kıyılarda sıcaklık ortalama 25 ile 32 derece, orta kısımlarda ise 21 ile 27 derece arasındadır. Bu durum, yüksek bölgelerde ise 10 dereceyi geçmez. Ülkede kar yağışı görülmez. Yıllık yağış ortalaması ise 3100 ile 6350 mm arasında değişmektedir.

Kosta Rika’nın Kısa Tarihi

Kristof Kolomb, Karayib sahilleri yakınındaki küçük bir adaya 18 Eylül 1502’de çıktığında, burada bulunan altın yataklarından dolayı buraya, “Zengin Sahil” anlamına gelen “Kosta Rika” adını verdi.

Ülkenin bugünkü yerlileri, 16. yüzyılda Guatemala’dan göç etmiş olan İspanyollardır. Burada Kızılderililer ve Zenci köleler bulunmadığı için İspanyollar kendi topraklarını kendileri işlediler. Kostarika’nın kolonik devri fakirlik ve sefalet içindeydi.

Devamını Oku

Kosta Rika Ekonomisi

costa-rica-1024x629.jpg

Kosta Rika’nın ekonomisi tarıma dayalıdır. Nüfusun yüzde 55’i tarımla uğraşır. Örneğin Central’de kahve, süt ürünleri, şeker, fasulye ve patates elde edilir. Ülkede en çok üretilen kahve ve muz ürünleri ihraç edilir. Hayvancılık da gelişmiştir. Guanaceste bölgesinde sığır sürülerine rastlanır. Kosta Rika, Orta Amerika’nın en çok süt, kakao ve muz ürünleri ihraç eden ülkesidir.

Sanayi açısından gelişmemiş olan ülkede küçük çaplı işletmeler çoğunluktadır.. Şeker rafineri, gübre fabrikaları yer alır, tarım ilaçları ve tüketim maddeleri üretilir. Doğal güzellikleri sayesinde turizm de başlıca gelir kaynaklarından biridir.

Kosta Rika’da Din ve İnanç

Kosta Rika’da yaşayan 4.301.712 kişilik nüfusun yüzde 75’i Katolik, yüzde15 oranında Protestan mevcuttur. Bunun dışında Yahudiler de mevcuttur.

Kosta Rika’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

San Hose Büyükelçiliği

Adres: Edificio Torre Sabana 4.Piso Costado Norte del Estadio Nacional, Mata Redonda, San Jose, Costa Rica

Telefon: (506) 4700-2104

[email protected]

http://sanhose.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kosta Rika, Nikaragua

Kosta Rika Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 18oC
  • Şub 19oC
  • Mar 20oC
  • Nis 21oC
  • May 21oC
  • Haz 21oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 20oC
  • Kas 20oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 4.301.712 Dili: İspanyolca Para Birimi: Kolon (CRK) İklim: Ekvator İklimi, Tropikal Big Mac Index: 4.12