Zengin Kıyılarıyla Kosta Rika

Bizim Kosta Rika olarak telaffuz ettiğimiz ülkenin gerçek adı “Costa Rica”. Anlamı ise “zengin kıyı” demek. 
Orta Amerika’da Nikaragua’nın güneyinde, Panama’nın kuzeyinde konumlanan küçük bir ülke. Doğusunda Karayipler, güneyde Pasifik Okyanusu ile çevrili. Çok zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip olan ülke, Orta Amerika’nın da turizmde en gelişmiş ülkelerinden...

Yüzölçümü 51.100 km2 olan ülkenin nüfusu 4,8 milyon civarında. Nüfusun % 65’ini Castizo dedikleri beyazlar, % 14’ünü Mestizolar ve yaklaşık % 9’unu göçmenler oluşturuyor. Ülke diğer Orta Amerika ülkelerinden yoğun göç alıyor çünkü buradaki iş imkânları çok daha çeşitli.
 
Kosta Rika, Orta Amerika’nın en pahalı ülkesi ünvanının da sahibi. Yeme-içme alternatifleri makul düzeyde olsa da konaklama fiyatları oldukça yüksek. Ülkenin para birimi; Kosta Rika Kolonu.

Yıl boyunca sıcaklıkların 21-27 derece arasında seyrettiği ülkede iki mevsim yaşanıyor. Temmuz-Ekim arası yağışların en yoğun olduğu dönem. Aralık sonu ile Mayıs başı ise ziyaret etmek için en ideal zamanlar.

Ülkenin tarihi bu bölgede tarım, hayvancılık ve toplayıcılık yapan Maya topluluklarının zamanına kadar uzanıyor. Kosta Rika’nın dikkat çekmeye başlaması ise 1502’de Kristof Kolomb’un doğu kıyılarını ziyareti ile başlıyor. Uzun süre burada İspanyollar hüküm sürüyor. İspanya’dan 1821’de, Meksika’dan 1823’de, Orta Amerika Birliği’nden ise 1847’de bağımsızlıklarını ilan etmişler.
 
Uzun süre İspanyol egemenliğinden kalmış olan ülkenin resmi dili de İspanyolca. Kosta Rika’daki okur-yazarlık oranı % 95. Ülke eğitime büyük önem veriyor. Hatta 1949 anayasası ile orduyu kaldırıp ordu mensubu subayları öğretmen olarak atamışlar ve bir eğitim seferberliği yapılmış.
 
Girişte Türk vatandaşlarından vize istemeyen Kosta Rika’nın doğası da en az tarihi kadar etkileyici.

Kosta Rika’nın başkenti San Jose’ye pek çok şehirden direkt uçuş var. Ancak uzun süreli bir Orta Amerika seyahatine çıkarsanız Nikaragua’dan da sınırı geçerek Kosta Rika sınır kasabası Penas Blancas’a ulaşabilirsiniz.
 
Ardından vakti olanlar için halen aktif bir volkan olan Arenal Volkanı mutlaka görülmeli. Bazen geceleri volkanın üzerinden akan lavlar görülebiliyor. Volkanın ısıttığı yer altı sularından faydalanan birçok konaklama tesisleri yapılmış.

TABACON SICAK SU KAYNAKLARI

Kosta Rika’nın Alajuela Eyaleti’nde, Arenal Gölü ile Arenal Volkanı’nın kuzey ucu arasında yer alan Tabacon Sıcak Su Kaynakları, Arenal Volkanı tarafından doğal olarak ısıtılıyor. Burada bulunan kaplıca tesisleri geceyarısına kadar açık ve dolayısıyla bu jeotermal sulara gece saatlerinde girip, orada bulunan tesislerden birinde yemek yiyerek güzel bir gece geçirmek mümkün.

MONTEVERDE ORMANI

100’den fazla memeli türü, Kosta Rika’nın sembolü olan Scarlet Papağanı da dahil olmak üzere 400’ün üzerinde kuş türü, 120’nin üzerinde Amfibiyan ve sürüngen türü (ki içlerinde kırmızı gözlü ağaç kurbağası mutlaka görülmeli), 2500 bitki ve onbinlerce böcek türünü barındıran Monteverde Ormanları’nı Kosta Rika gezinizde görmemek hata olur. Scarlet Papağanı insan sesini en iyi taklit eden kuş türlerinden olarak biliniyor.
 
Orman içinde asma köprülerden geçip Kelebek ve Sürüngen Müzeleri’ni gezmek için mutlaka vakit ayırın.

BAŞKENT SAN JOSE
 
Kosta Rika’nın başkenti San Jose aynı zamanda ülkenin en büyük kentidir. 1.170 metre yükseklikte bir vadide kurulmuş olan kent, 1736’da yerleşime açılmış. İlk kurulduğunda Villa Nueva adını taşıyan kent sömürge döneminde tütün plantasyonlarında ağırlık kazanarak 1823’de o dönemki başkent Cartago’nun yerini almış. 19. yüzyılda kahve üretimiyle göze çarpan San Jose halen Orta Amerika ülkeleri başkentleri arasında en güvenli olanlarından biri. “Uyuşturucu ile Mücadele” adı altında Kolombiya-Meksika hattındaki Orta Amerika ülkelerine yerleşen ABD ordusu Kolombiya’dan sonra Kostarika’da gücünü arttırmış.
 
Juan Santa Maria uluslararası havaalanı şehrin 23 km dışında yer alıyor. Hızlı bir şehir turu atmak isterseniz de dikkate değer mimari yapılar; 1843’de kurulmuş Kostarika Üniversitesi,  1971 yapımlı Kosta Rika Ulusal Üniversitesi, Paris Operası örnek alınarak yapılmış Melico Salazar tiyatro binası ile 19. yüzyıla tarihlenen San Jose Katedrali’dir. Kentin tiyatro binası da oldukça enteresan; 1897 yılında kahve baronları CAFETALEROS’lar tarafından neoklasik inşa edilmiş.

1,5 km uzunluğundaki araç trafiğine kapalı Avenuda Central Caddesi’nde keyifli bir yürüyüş yapmak için ideal yerlerden. Halk alışveriş için tercihini Central Mercado (İstanbul’un Kapalıçarşı’sı tarzı bir merkez)’dan yana kullanıyor.
 
POAS VOLKANI

Deniz seviyesinden 2708 metre yükseklikte olan Poas Volkanı, 1828’den beri 39 kez faaliyete geçmiş. Zirvede 2 adet krater gölü bulunuyor. Kratere yaklaştıkça çürük yumurta kokusu havada ağırlaşıyor çünkü bu göllerde kükürt oldukça yoğun. Bu nedenle kraterin yanında 5 dakikadan fazla kalmak önerilmiyor, zira bu kükürtlü gaz gözlere ve akciğere zararlı.  

İlk kraterden biraz daha yürüdüğünüzde bu iki krater gölünün güneyde olanı, Botos Gölü’ne ulaşıyorsunuz. Buradaki manzara gerçekten muazzam.
 
LIMON

Kosta Rika’nın bir kıyı kenti olan Limon, Karayip kıyıları boyunca uzanıyor. Kosta Rika’nın en yeşil bölgelerinden biri olan bu kent ve çevresi, bembeyaz kumsallar ve hindistancevizi ağaçlarıyla kaplı. Bu kumsallarda denize girebilir ve çeşitli su sporlarıyla vakit geçirebilirsiniz. Bölge özellikle sörfçüler için bir cennet.

TORTUGUERO MİLLİ PARKI

Limon bölgesinde yer alan Tortuguero Milli Parkı, sahil boyunca kaplumbağaların yuva yaptığı su kanallarından oluşuyor. Bir bot gezisi buradaki yabani hayatı görmeniz için ideal bir yöntem olacaktır.   

"PURA VIDA COSTA RICA!"
 Kosta Rika’nın doğası kadar etkileyici bir yönü de sımsıcak karakterleriyle Kosta Rikalılar. Böyle bir doğa herhalde onları da hayatın tadını çıkaran insanlara dönüştürmüş olmalı ki, gelen turistlere kendi özdeyişlerini her fırsatta söylüyorlar: “Pura Vida!”. İyi bir çevirisi: “İşte hayat bu!”

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni