San José Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San José, Kosta Rika’nın başkenti ve en büyük şehridir. Central Valley isimli vadide yer alan şehir ülkenin siyasi ve ekonomik tüm faaliyetlerinin toplandığı merkezdir. Ayrıca bu Orta Amerika ülkesinin seyahat hub’ıdır.

Şehrin merkezinde yaşayan kişi sayısız bir hayli düşüktür ama burası ülkenin en önemli çalışma bölgesidir. Günde bir milyondan fazla insan buraya iş için gelmektedir. Sorunları olmakla beraber San José, Orta Amerika bölgesinde yer aşan tüm şehirler içerisinde en güvenli ve en az şiddet olaylarına sahne olan şehirdir. 2006 yılında şehir İbero-Amerikan Kültür Başkenti seçilmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=TFCBMuI2TRk

San Jose ile İlgili

San José Nerededir?

San José, Kosta Rika’nın başkenti ve en büyük şehridir. Central Valley isimli vadide yer alır.

San José’ye Nasıl Gidilir?

San José’ye Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente gitmek için Miami, Lima, Toronto gibi kentler üzerinden aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

San José’ye Ne Zaman Gidilir?

San José şehri tropikal iklim kuşağında yer alır ve tropikal bir ormanın içindedir. Rakım yüksekliği dolayısıyla ılıman bir iklime sahiptir. Sıcaklıklar 17 ve 30 derece arasında seyreder. Yağış dönemi mayıs ile kasım ortası arasındadır ancak bulutlanma oranı yıl boyunca yüksektir ve yağış sezonu dışında da yağış alabilmektedir.

San José'de Nerede Kalınır?

Panama ve Nikaragua arasında yer alan Kosta Rika’nın başkenti olan San Jose, ülkenin idarî merkezi. Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’a kıyısı olan şehir, dünya çapında gördüğü ilginin karşılığını verebilecek bir turistik altyapıya sahip.

Yaşamın son derece rahat ve stressiz aktığı bölgede ortalama yaşam süresinin 80’lere dayanmış olması hiç de şaşırtıcı gelmiyor insana. Kahve ve orkide yetiştiriciliği yapılan San Jose, pek çok çekime de konu olmuş sahil ve doğal yaşam alanlarına sahip, yeşil ve samimi bir şehir.

Yıl boyu yapılan çeşitli etkinlik ve festivallerle de bölgenin aldığı turistik talebi yükselten San Jose, tropikal iklimiyle ya çok yağışlı ya da son derece kurak sezonlar geçiriyor. Hediyelik eşya mağazaları ve tezgâhlarda satılan el işi ahşap eşyalar, renkli seramik süs eşyaları konukların beğenisini topluyor. Yeşillikler içindeki bu rahat ve keyifli okyanus şehrinde yapacağınız tatilde hem dinlendiğinizi hem de yenilendiğinizi hissedeceğinize inanıyoruz.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca San Jose otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

San José Otelleri

Orta Amerika’nın küçük ülkelerinden biri olan Kosta Rika’nın, beğenilen başkenti San Jose, ülkenin aynı zamanda en büyük şehri oluyor. Central Valley denilen konumda bulunan şehir Kosta Rika’nın en tanınmış ve turistik merkezlerinin de başında geliyor. İki okyanus arasındaki harika konumu ve Karayip Denizi’ne uzanan muhteşem kumsallarıyla San Jose, konuklarına keyifli bir tatil sunuyor.

Ülkenin idarî merkezi olmasının yanı sıra siyasi, ticari, kültürel tüm faaliyetlerin de merkezi durumunda bu küçük ve sempatik başkent. Mimari tarzıyla ilgi çekici sokaklarında gezmekten keyif alacağınız San Jose’de kültür turizmiyle ilgilenen okuyucularımızın gerçekten beğeneceği pek çok müze yer alıyor.

 

San Jose, gece hayatı için de misafirlerine seçenekler sunabilen keyifli ve mutlu bir şehir. El Pueblo bölgesinde yer alan farklı tarzlardaki gece kulüplerinden birinde aradığınız eğlenceyi bulabilirsiniz. Hem sanat hem kültür hem de eğlence arayışı olan okuyucularımız muhteşem mimarisiyle dahi büyüleyen Ulusal Tiyatro’da sergilenen performansları izleyebilirler.

Devamını Oku

San José’de Gezilecek Yerler

Kosta Rika’nın hem en büyük şehri hem de başkenti olan San José’de turistler için pek çok seçenek mevcuttur. Dilerseniz ara sokaklarında kolonyal mimarinin izlerini sürebilir, dilerseniz çiftçilerin açtığı pazarlarda vakit geçirebilir, dilerseniz tüm günü müzelerinde geçirebilirsiniz.

San José’de görülecek diğer yerler

Museo Nacional de Costa Rica, Parque Nacional, Museo de Insectos, Parque Zoologico Nacional Simon Bolivar, Parque Espana.

Devamını Oku

 San José Şehir İçi Ulaşım

Şehirde iyi işleyen bir toplu taşıma sistemi vardır. Sistem otobüs ağırlıklıdır. Otobüslerle çevre köylere ve banliyöye ulaşmanız mümkündür. Otobüs hizmeti akşam 10’da sona ermekte sabah 5’te başlamaktadır. Araba kiralamanız tavsiye edilmez çünkü şehirde ciddi bir trafik sıkışıklığı problemi vardır. Kırmızı taksileri kullanabilirsiniz. Hepsinde taksimetre vardır. Ancak bazı şoförler taksimetresinin bozuk olduğunu iddia ederek sizden fazla para almaya çalışabilirler dikkatli olun.

San José Mutfağı

188949989_0105a97d95_o.jpg

Taze sebze ve meyveler, deniz ürünleri, pirinç ve siyah fasulye Kosta Rika mutfağının vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Kızarmış siyah fasulye ve pirinçle hazırlanan “gallo pinto” daha çok kahvaltılarda yumurtanın yanında tüketiliyor. Öğle yemekleri için tercih edilen geleneksel San José yemeği ise “casado”. Türkçesi “evli adam” anlamına gelen bu değişik isimli yemek, yine pirinç ve siyah fasulye kullanılarak ama bu kez içine et ilave edilerek hazırlanıyor. Barlarda ya da lokal restoranlarda karşınıza çıkacak en popüler yemekse kızarmış domuz etinden yapılan “chicharron” olacaktır.

Popüler restoranlar

Left Bank Sanatana Row: Et yemekleriyle ön plana çıkan bu mekanda ülke mutfağının yerel tatlarını deneyebilirsiniz.

Falafel Drive-In: Akdeniz ve Amerika mutfağına özgü tatlarının iç içe geçtiği mekanda vejetaryen seçenekler de mevcut.

Diğer restoranlar: Park Cafe, Olio, Maxi’s By Ricky, Saul Bistro, Sofia Mediterraneo, Al Mercat.

Bahşiş

Kosta Rika restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

San José’de Alışveriş

Bölgenin taze ürünlerini tatmak ya da satın almak istiyorsanız Barrio Aranjuez’deki parkta cumartesi günleri kurulan açık pazara mutlaka uğrayın. Organik kahveden zanaatkarların çikolatalarına, tropik meyvelerden deri ürünlere kadar pek çok seçenek vardır. Şehir merkezinde ise alışılmış mağazaların dışında bölgenin önemli bir geçim kaynağı olan ahşap ve seramik ürünlere de mutlaka göz gezdirin.

San José Gece Hayatı

San José’de gece hayatı oldukça hareketlidir. Sahne sanatlarına meraklı olanlar, dilini anlamasalar bile, belki de sadece yapının atmosferini yaşamak için Teatro Nacional’de bir oyun izlemeliler. Eğer hareketli ve sabaha kadar bitmeyen bir gece planlıyorsanız, Centro Comercial El Pueblo (kısaca El Pueblo olarak anılıyor) çevresindeki gece kulüpleri, aradığınız mekanlar olacak.

San José Festivaller

Kosta Rika Müzik Festivali (Ağustos)

CENAC Summer Festival (Şubat)

Uluslararası Sanat Festivali (Mart)

Uluslararası Yemek Festivali (Mart)

Ateş Festivali (Aralık)

San José Karnavalı (Aralık)

San José Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Rivas Savaşı (11 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

San José İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

San José Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının San José’ye gidebilmesi için vize almaları gerekmektedir.

San José Türkiye Dış Temsilcilikleri

San José Büyükelçiliği

Adres: Condominio Cortijo los Laureles Apartmento 25A, Escazu, San José, Costa Rica

Telefon: +506 4020 5991

embajada.sanjosé@mfa.gov.tr

http://sanhose.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kosta Rika, Nikaragua

San José Para Birimi

Kosta Rika sınırları içinde yer alan San José şehrinin para birimi Kosta Rika Kolonu’dur (CRC). 1 TL yaklaşık 192 Kosta Rika Kolonu’dur.

San José Resmi Dili

Kosta Rika sınırları içinde yer alan San José şehrinin resmi dili İspanyolca’dır. Bunun dışında Bribri, Maléku, Cabécar ve Ngäbere gibi yerel diller de Kosta Rika’daki binlerce kişi tarafından konuşulmaktadır.

 San José Saat Farkı

San José (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati San José’den 7 saat ileridedir.

San Jose Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 18oC
  • Şub 19oC
  • Mar 20oC
  • Nis 21oC
  • May 21oC
  • Haz 21oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 20oC
  • Kas 20oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 333,981 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kosta Rika Kolonu (CRC) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün