Google+

San Jose

San Jose - : - / -
--℃
1 CRC=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon18℃
 • Şubweather-icon19℃
 • Marweather-icon20℃
 • Nisweather-icon21℃
 • Mayweather-icon21℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon20℃
 • Araweather-icon18℃
  Nüfus: 333,981 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kosta Rika Kolonu (CRC) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

San José, Kosta Rika’nın başkenti ve en büyük şehridir. Central Valley isimli vadide yer alan şehir ülkenin siyasi ve ekonomik tüm faaliyetlerinin toplandığı merkezdir. Ayrıca bu Orta Amerika ülkesinin seyahat hub’ıdır.

Şehrin merkezinde yaşayan kişi sayısız bir hayli düşüktür ama burası ülkenin en önemli çalışma bölgesidir. Günde bir milyondan fazla insan buraya iş için gelmektedir. Sorunları olmakla beraber San José, Orta Amerika bölgesinde yer aşan tüm şehirler içerisinde en güvenli ve en az şiddet olaylarına sahne olan şehirdir. 2006 yılında şehir İbero-Amerikan Kültür Başkenti seçilmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=TFCBMuI2TRk

Kosta Rika’nın hem en büyük şehri hem de başkenti olan San José’de turistler için pek çok seçenek mevcuttur. Dilerseniz ara sokaklarında kolonyal mimarinin izlerini sürebilir, dilerseniz çiftçilerin açtığı pazarlarda vakit geçirebilir, dilerseniz tüm günü müzelerinde geçirebilirsiniz.

San José’de görülecek diğer yerler

Museo Nacional de Costa Rica, Parque Nacional, Museo de Insectos, Parque Zoologico Nacional Simon Bolivar, Parque Espana.

Teatro Nacional

421 Eki 2016Gezilecek Yerler

Teatro Nacional

1897 yılında inşa edilmiş Ulusal Tiyatro, bol sütunlu Neoklasik fasadıyla ve onu süsleyen Beethoven ve Calderón de la Barca heykelleriyle daha içeri girmeden sizi heyecanlandıracak. İç dekorasyonuyla 19. yüzyıl mimarisinin nadide örneklerinden biri olan oditoryum kısmı da görülmeye değerdir.

-

San Jose lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Los Robles Hostel, Hostel del Paseo, Capital Hostel de Ciudad. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hostel Pangea, Upe Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel KC Colaye San Jose, Comfortable 2 bedroom modern apartment, TripOn Open House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Jose aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Museo de Jade

121 Eki 2016Gezilecek Yerler

Museo de Jade

Dünyanın en büyük yeşim taşından yapılmış obje koleksiyonuna sahip olan bu sıra dışı müzede yaklaşık 7000 adet ince işçilik ürünü ve son derece iyi korunmuş parça vardır. Şamanlar, hayvanlar, bereket tanrıçaları gibi figürlerin tasvir edildiği yeşim taşından heykelcikler bir takım nadide seramik örneği ile birlikte sergilenmekte. Girişte 10 yaşından küçük çocuklardan para alınmıyor.

-

Barrio Amón

121 Eki 2016Gezilecek Yerler

Barrio Amón

Plaza España’nın kuzey ve batısında yer alan bu tarihi mahalle 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında kahve üreticisi pek çok aile ve işletmenin yoğunlaşmış olduğu bir bölgedir. Bu dönemin kahve tüccarlarına ait villalar ve diğer tarihi yapılarla, mimari sevenlerin çok beğendiği popüler bir yerdir. Burası şu anda şehrin sanat merkezi olarak işlev göstermekte ve bu anlamda İstanbul’un Pera bölgesine benzemektedir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

San José, Kosta Rika’nın başkenti ve en büyük şehridir. Central Valley isimli vadide yer alır.

Geolocation

San José şehri tropikal iklim kuşağında yer alır ve tropikal bir ormanın içindedir. Rakım yüksekliği dolayısıyla ılıman bir iklime sahiptir. Sıcaklıklar 17 ve 30 derece arasında seyreder. Yağış dönemi mayıs ile kasım ortası arasındadır ancak bulutlanma oranı yıl boyunca yüksektir ve yağış sezonu dışında da yağış alabilmektedir.

San José’ye Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente gitmek için Miami, Lima, Toronto gibi kentler üzerinden aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

San José’de ucuz hostellerden lüks otellere kadar pek çok konaklama seçeneği vardır. Eğer kalış süreniz uzun olmayacaksa havalimanına yakın olan Alajuela Bölgesinde kalmanızı tavsiye ederiz.

San Jose onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

San Jose Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın San Jose Otelleri

En Uygun Fiyatlı San Jose Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz San Jose Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan San Jose Otelleri

Şehirde iyi işleyen bir toplu taşıma sistemi vardır. Sistem otobüs ağırlıklıdır. Otobüslerle çevre köylere ve banliyöye ulaşmanız mümkündür. Otobüs hizmeti akşam 10’da sona ermekte sabah 5’te başlamaktadır. Araba kiralamanız tavsiye edilmez çünkü şehirde ciddi bir trafik sıkışıklığı problemi vardır. Kırmızı taksileri kullanabilirsiniz. Hepsinde taksimetre vardır. Ancak bazı şoförler taksimetresinin bozuk olduğunu iddia ederek sizden fazla para almaya çalışabilirler dikkatli olun.

188949989_0105a97d95_o.jpg

Taze sebze ve meyveler, deniz ürünleri, pirinç ve siyah fasulye Kosta Rika mutfağının vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Kızarmış siyah fasulye ve pirinçle hazırlanan “gallo pinto” daha çok kahvaltılarda yumurtanın yanında tüketiliyor. Öğle yemekleri için tercih edilen geleneksel San José yemeği ise “casado”. Türkçesi “evli adam” anlamına gelen bu değişik isimli yemek, yine pirinç ve siyah fasulye kullanılarak ama bu kez içine et ilave edilerek hazırlanıyor. Barlarda ya da lokal restoranlarda karşınıza çıkacak en popüler yemekse kızarmış domuz etinden yapılan “chicharron” olacaktır.

Popüler restoranlar

Left Bank Sanatana Row: Et yemekleriyle ön plana çıkan bu mekanda ülke mutfağının yerel tatlarını deneyebilirsiniz.

Falafel Drive-In: Akdeniz ve Amerika mutfağına özgü tatlarının iç içe geçtiği mekanda vejetaryen seçenekler de mevcut.

Diğer restoranlar: Park Cafe, Olio, Maxi’s By Ricky, Saul Bistro, Sofia Mediterraneo, Al Mercat.

Bahşiş

Kosta Rika restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

San José’de gece hayatı oldukça hareketlidir. Sahne sanatlarına meraklı olanlar, dilini anlamasalar bile, belki de sadece yapının atmosferini yaşamak için Teatro Nacional’de bir oyun izlemeliler. Eğer hareketli ve sabaha kadar bitmeyen bir gece planlıyorsanız, Centro Comercial El Pueblo (kısaca El Pueblo olarak anılıyor) çevresindeki gece kulüpleri, aradığınız mekanlar olacak.

Kosta Rika Müzik Festivali (Ağustos)

CENAC Summer Festival (Şubat)

Uluslararası Sanat Festivali (Mart)

Uluslararası Yemek Festivali (Mart)

Ateş Festivali (Aralık)

San José Karnavalı (Aralık)

Bölgenin taze ürünlerini tatmak ya da satın almak istiyorsanız Barrio Aranjuez’deki parkta cumartesi günleri kurulan açık pazara mutlaka uğrayın. Organik kahveden zanaatkarların çikolatalarına, tropik meyvelerden deri ürünlere kadar pek çok seçenek vardır. Şehir merkezinde ise alışılmış mağazaların dışında bölgenin önemli bir geçim kaynağı olan ahşap ve seramik ürünlere de mutlaka göz gezdirin.

San José (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati San José’den 7 saat ileridedir.

Kosta Rika sınırları içinde yer alan San José şehrinin para birimi Kosta Rika Kolonu’dur (CRC). 1 TL yaklaşık 192 Kosta Rika Kolonu’dur.

Kosta Rika sınırları içinde yer alan San José şehrinin resmi dili İspanyolca’dır. Bunun dışında Bribri, Maléku, Cabécar ve Ngäbere gibi yerel diller de Kosta Rika’daki binlerce kişi tarafından konuşulmaktadır.

San José Büyükelçiliği

Adres: Condominio Cortijo los Laureles Apartmento 25A, Escazu, San José, Costa Rica

Telefon: +506 4020 5991

embajada.sanjosé@mfa.gov.tr

http://sanhose.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kosta Rika, Nikaragua

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Rivas Savaşı (11 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının San José’ye gidebilmesi için vize almaları gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.