Berlin’in en büyük parkı olan ve Almanya’nın da Münih’teki Englischer Parkı’ndan sonraki en büyük ikinci parkı sayılan Tiergarten, Mitte ilçesinde yer almaktadır. 16. Yüzyılda kraliyet ailesinin avlanmak için gittiği yer olan Tiergarten, 210 hektarlık bir alana kuruludur. Nasıl ki New York’un Central Park’ı, Londra’nın Hyde Parkı varsa Berlin’in de Tiergarten’i var.

Peyzaj mimarı Peter Joseph Lenne tarafından 1833-1838 yıllarında tasarlanmıştır.

II. Dünya Savaşı döneminde park, farklı bir sebeple tükenme noktasına gelmiş. Savaş yüzünden her türlü kaynağa ulaşmakta sıkıntı yaşayan Berlinliler, yakacak sorununu parktaki ağaçları keserek çözme gibi bir yola başvurmuşlar. Neyse ki parkın eskisi gibi ağaçlandırılması için fazla beklenmemiş. Savaşın bitiminden sonra yapılan bağışlar neticesinde park1949 yılında tekrar görkemli görünümüne kavuşmuş.

Yenileme çalışmalarının ardından 1961-1989 yıllarında parkın doğu sınırları Berlin Duvarı ile bölünmüştür. Berlin’in kuzeyindeki Moabit semtindeki aynı ismi taşıyan parkla karıştırmamak gerekir. Bahsettiğimiz bu parkaGroßer Tiergarten iken Moabit semtindeki daha küçük olan parkın adı ise Kleiner Tiergarten’dır.

Tiergarten, pek çok tarihi yapıya yakın mesafede bulunmaktadır. Sovyet Savaş Anıtı, Brandenburg Kapısı, Reichstag, Holocaust Anıtı ve Potsdamer Platz parkın çevresinde yer alan yapılardan bazılarıdır.

Kültür sanata meraklı olanlar içinse Haus der Kulturen der Welt iyi bir alternatif olacaktır.

Tiergarten’da yer alan Victory Column, 1864 yılında Heinrich Strack tarafından tasarlanmıştır. Prusya Zaferi anısına yapılan Victory Column yani Berlin Zafer Sütunu 67 metre boyunda, 35 ton ağırlığındadır.

Sütunun tepesinde 8.3 metrelik 4 kumtaşı bloktan oluşturulan Roma Zafer Tanrıçası Victoria’yı temsil eden bronz bir heykel bulunmaktadır. Sütunda zaferle sonuçlanan 3 savaşı simgeleyen 3 rölyef vardır. Sonraki zamanlarda Berlin’in dünyanın başkenti olduğu fikrinden dolayı sütuna bir rölyef daha eklenmiştir.

Victory Column Berlin’in çeşitli bölgelerinde yer almıştır. İlk olarak Platz der Republik’te 1938’de ise Hitler’in emriyle şimdiki yeri olan Tiergarten’a yerleştirilmiştir.

Heykelin hemen alt kısmında şehir manzarasına hakim seyir terası da bulunmaktadır.

Berlin Zafer Sütunu’na 100, 106, 187 ve N26 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. 1 Nisan-31 Ekim Pazartesi-Cuma 09.30-18.30, Cumartesi-Pazar 09.00-19.00, 1 Kasım-31 Mart Pazartesi-Cuma 10.00-17.00, Cumartesi-Pazar 10.00-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır. Her gün açık olan Victory Column yalnızca 24 Aralık’ta ziyarete kapalıdır. Bilet fiyatı ise 3 Euro’dur. (Victory Column (Berlin Zafer Sütunu)

Adres:Strasse des 17. Juni 100, 10557 Berlin

Yol Tarifi: Tiergarten’a otobüs veya demiryolu ulaşımı ile gidebilirsiniz. Otobüs ile gitmek isterseniz N9 hattını ya da demiryolları ile giderseniz S5, S7 ve S75 hatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Berliner Philharmonie, Gemaldegalerie, Memorial to the German Resistance