Kosta Rika San Jose ve Çevresi

Arenal Milli Parkı’ndan sonra Kosta Rika'nın başkenti San Jose'ye doğru ilerliyoruz. Araları yaklaşık 90 kilometre.

Giderken yol üzerinde kağnı yapımıyla ünlü Sarçi isimli bir kasabaya uğruyoruz.

Gecmişte Kosta Rika'nın nemli tropikal iklimi, yolları geçit vermez tuzaklara dönüştürüyormuş ve ancak öküzlerin çektikleri kağnılarla ulaşım sağlanabiliyormuş. ,Zamanla önemini kaybetse de kasaba mükemmel ağaç işleri ile şimdi de turistlere hizmet etmekte.

Sarçi'de her yerde ağaç süslemeler hakim. Hatta tuvaletlerde bile... Bence fena olmamış:)

Sarçi ayrıca çilekleri ile de ünlü. Ve tabii ki her şey gibi bunlarda organik. Zira Orta Amerika ülkeleri sanayi tarımına henüz geçmemişler. Örneğin kan kırmızı domates göremezsiniz. Doğalı öyle değil, sarıdan yeşile ve kırmızıya çalmalı, içini kesince bol çekirdekli olmalı ve domates kokmalı:)

Biz hormonlu çileklere dünyanın parasını verelim adamlar bol buldukları organik çileğin suyunu sıkıp içsinler:)

Yol üzerinde diğer bir önemli volkan olan"Poas" volkanına tırmanıyoruz. Kraterin yanına kadar gideceğiz, yol epeyce sisli, daha doğrusu ben sis sanıyormuşum:)

Poas volkanına tırmanırken bu dev yapraklı bitkilerden her yerde vardı. İsmi “gunnera insignis”miş. Ama yerel halkın taktığı isim daha akılda kalıcı: "gariban şemsiyesi"

Zirveye çıkınca sis sandığım şeyin sis olmadığını da anladım. Zira dağ 3 ay önce faaliyete geçmiş, çıkan bu duman da sülfür gazıymış. Hava ile birleşince sülfirik asite dönüşüyor. Böylece genzimin ve gözlerimin niye yandığını da anlamış oldum.

Zirvede 15 dakikadan fazla kalmanıza izin vermiyorlar, çünkü bu gaz insan sağlığı için oldukça zararlı...

Sülfür gazıyla boğula boğula dağdan aşağıya iniyoruz. İstikamet San Jose'ye ulaşmadan önceki son durağımız "La Paz Şelalesi"

La Paz, barış demekmiş. Kosta Rika hükümeti sınır komşuları ile birçok anlaşmayı bu bölgede imzalamış. Şelalenin ismi de buradan geliyor.

Daha sonra Costa Rika’nın başkenti San Jose’ye ulaşıyoruz. San Jose deniz seviyesinden 1.200 metre yükseklikte yer alan ve yemyeşil dağlar arasında ki bir plato üzerine kurulmuş bir yerleşim.

Kentte çok sayıda müze bulunuyor. Bunlar arasında en önemli olanları Altın müzesi (Museo de Oro Precolombino), Yeşim Müzesi (Museo del Jade), Ulusal müze ve Kültür sanat müzesi.

Kentte çok sayıda golf alanı da bulunuyor. Bunun yanı sıra kumar sevenler için çok sayıda casino da hizmet veriyor.