Google+

Arama formu

PANAMA CITY VE DÜNYANIN EN PAHALI KANALI

Bu yazı Gezimanya üyesi HAKAN SÖKMEN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Orta Amerika’da yer alan Panama, Kosta Rika ile Kolombiya arasında yer alan bir ülke. Ülkenin toplam nüfusu yaklaşık 3.7 milyon kişidir. Başkenti, ülke ile aynı adı taşıyan Panama şehridir.

Bizim Panama şehrine varışımız akşam geç saatlerde oldu. Ancak kentin gece görüntüsü de oldukça göz kamaştırıcı.
Panama City

Panama Şehri, Panama Cumhuriyeti’nin başkenti olmasının yanı sıra en büyük kenti. Kent çevre yerleşimleri ile birlikte yaklaşık 1,3 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır.
Panama City-1

Kentin en büyük özelliği Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusunu birleştiren Panama kanalını Büyük Okyanusu girişinde yer almasıdır.
Panama City-2

Panama City bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Panama kanalı 1913 yılında tamamlanmış. İlk olarak inşaata Fransız'lar başlamış 10 yıl kadar sonra Fransız şirket iflas edince kanalı Amerikalılar tamamlamış. Panama kanalı öyle dümdüz bir satıh üzerine kazılmış İstanbul boğazı gibi gemilerin transit geçebileceği bir yer değil, içinde bir havuz sistemi barındırıyor.
Panama City-3

Bunun nedeni de Pasifik ve Atlas okyanusu arasında kot farkı olması. İki okyanus aynı yükseklikte değiller. Ben ordayken şansıma bir gemi de havuz sistemini kullanarak geçiş yaptı…
Panama City-4

77 kilometre uzunluğundaki kanalın yapımı sırasında salgın hastalıklardan toprak kaymalarına kadar pek çok olumsuzluk yaşanmış ve yapım süresince 27.500 kanal çalışanı hayatını yitirmiş.
Panama City-5

Panama City şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz P.H Mystic Tower, Casa Isabel, obarrio güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Small loft at Casa Neuman, Casco Antiguo, Casa Andrea, Casco Casa Amigos. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Coronado, Casa de Campo / Hacienda, Holiday Inn Panama Canal gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bodhi Panama City, Hospedaje Casco Viejo, Norita`s Hostel PTY tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Panama City aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kanaldan her sene 14.000’in üzerinde gemi geçiyor ve 203 milyon tonun üzerinde yük taşınıyormuş.

Bir mühendislik harikası olarak nitelendirilen kanal dünyanın en pahalı kanalı olup, kanal boyunca yolculuk yaklaşık 9 saat sürmektedir.
Panama City-6

Son yıllarda Amerikalı emekliler tarafından da çok tercih edilen kent nüfus olarak kalabalık olsa da, çok geniş bir alana yayılmamış. Genellikle dikine yerleşim hakim. Bu yüzden gezmek çok kolay.
Panama City-7

Saat başı kalkan "Hop On Hop Off" denen otobüslerle şehir turu atabilir, tam günlük bilet alırsanız istediğiniz durakta inip yine istediğiniz duraktan defalarca binebilirsiniz…
Panama City-8

Oldukça temiz ve düzenli bir kent olan Panama City’de bisiklet kullanımı da bir hayli yaygın. Kent içinde toplu ulaşımda kullanılan otobüsler ise çok süslü. Hatta bazıları Hindistan'dakileri aratmayacak kadar süslüler…
Panama City-9

Her gezinin de maalesef bir sonu oluyor. Son puro, son bira ve Panama'ya veda…
Panama City-10