Kolombiya Hakkında Temel Bilgiler

Tarihin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan Kolombiya uzun yıllar İspanya sömürgesi altında kalmıştır. Kolonyel şehirlerin korunduğu ülkenin Cartagena kenti UNESCO koruması altındadır. Kolombiya’da dolaşırken ülkenin her köşesinde yepyeni şeyler keşfedebilirsiniz. Karayip’in büyüleyici kumsalları ve mercanlarının yanı sıra ülke; tepeleri karlarla kaplı dağları, özellikle kuşları olmak üzere farklı canlı türleri ve bakir ormanları ile aklınızı çelecek.

Colombia_HK1W_DX-News.jpg

Müzik ve dansa doyamayacağınız Kolombiya aynı zamanda salsanın da başkenti olarak bilinmektedir. Rio’dan sonra dünyanın ikinci en büyük karnavalı Barranquila ile hayli iddialı bu Güney Amerika ülkesi, dünyanın en büyük kahve üreticileri arasındadır.

Kolombiya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Kolombiya altıfarklıbölgeden oluşmaktadır. Ülkenin en büyük iki kenti Bogota ve Medellin’in bulunduğu Andino Bölgesi geniş milli parklara sahiptir. Bölge kahve plantasyonu açısından da oldukça zengindir. Doğa sporları için ülkenin en ideal bölgesi Costa Norte’dir. En az turistik bölgesi ise ormanları ve ıslak arazileri sebebiyle Orinoquia’dır. Kolombiya’nın Pasifik’le buluştuğu bölgeye Pacifica adı verilir. Amazon’un büyüleyici balta girmemiş ormanlarının olduğu bölge ise Amazonia adıyla anılır. Dalgıçlık imkânlarıyla ünlü Colombian Islands ise Kolombiya’nın bir diğer bölgesidir.

Başkenti Bogota olan Kolombiya’nın diğer önemli şehirleri büyüleyici kumsallarıyla turistlerin en çok ziyaret ettiği kentler arasında olan Santa Marta, kahve üretiminde üst sıralarda yer alan Pereira, ünlü ressam Botero’nun doğum yeri ve aynı zamanda tekstil endüstrisinin en geliştiği şehir olan Medellin’dir. Her yıl Rio’dan sonraki en büyük karnavala ev sahipliği yapan Barranquila ise ülkenin bir diğer önemli şehridir.

Kolombiya Nerededir?

Güney Amerika’nın kuzeybatısında bulunan Kolombiya’nın kuzeybatısında Panama, kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Venezuela ve Brezilya, güneyinde Ekvador ve Peru vardır. Ülkenin batısı ise Büyük Okyanus ile çevrilidir.

 Kolombiya'da Konuşulan Diller

Kolombiya’nın resmi dili İspanyolcadır. Fakat ülkede birbirinden farklı pek çok yerel halk yaşamaktadır, bu da yaklaşık 80 yerel dil anlamına gelmektedir. San Andres ve Providence adalarında İngilizce de resmi dil olarak kabul edilmektedir.
 

 Kolombiya'da Din ve İnanç

Kolombiya Hristiyan nüfusun yoğunlukta olduğu bir ülkedir. Ülkede yaşayan halkın yüzde 90’ı RomanKatoliklerden oluşmaktadır. Geri kalan azınlık ise Protestan ve Yahudilerden oluşur. Kolombiyalılar için Katolik geleneğine özgü ritüelleri yerine getirmek çok önemlidir. Öte yandan genç nüfusta ateizm ve agnostisizm oranı da gitgide artmaktadır. 

Kolombiya’nın Kısa Tarihi

Kolombiya toprakları İnka İmparatorluğu, Musica, Taynana, Sinu gibi tarihin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Her ne kadar Christoph Colomb’un adıyla anılsa da Colomb Kolombiya’ya hiç ayak basmamıştır. 16. yüzyılda İspanyol komutanlar Gonzalo Jimenez de Quesada ve Sebastian de Belaicazar tarafından sömürgeleştirilen ülke 19. yüzyılda Napolyon’un İspanya’yı işgaline kadar sömürge ülkesi olarak yaşamıştır. Bu dönemde başlattığı bağımsızlık savaşını kazanan Kolombiyalılar 1886’da Kolombiya Cumhuriyeti’ni ilan etmişlerdir.

Devamını Oku

Kolombiya’ya Ne Zaman Gidilir?

Kolombiya’nın kıyı ve kuzey kesimleri sıcaktır ve tropikaliklim özellikleri gösterir. Mayıs ve kasım ayları yağışlı geçer. Ülkede sıcaklık yüksekliğe göre değişmektedir.  Bogota’da mevsim genelde ilkbahar gibidir fakat geceler serin geçer. Amazon bölgesi ise yıl boyunca sıcak ve yağışlıdır. Kolombiya’yı ziyaret etmek için en ideal zaman dilimi iklimin kuru olduğu zamanlardır. Aralık ayından mart ayına kadar geçen dönem ve haziran ve ağustos ayları ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönemlerdir. 

Kolombiya’ya Nasıl Gidilir?

Kolombiya Türkiye vatandaşlarından vize istememektedir. İstanbul üzerinden Bogota, Cali ve Medellin’e doğrudan seferler vardır. Fakat yolculuk masrafını daha ucuza mal etmek isterseniz Paris, Frankfurt, Madrid üzerinden de aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz. Nadir olarak hareket etmekle birlikte İstanbul ve İzmir’den kalkan seyahat gemileri de bir başka seçenek olacaktır.

Kolombiya’nın İklim ve Hava Durumu

Kolombiya ekvatoral bir ülkedir. Ülkenin iklimi bölgelere göre farklılık göstermektedir. Kıyı kesimlerde tropikal iklim özellikleri görülmektedir. Öte yandan Kolombiya’nın yüksek tepelerinde iklim daha soğuktur hatta yüksek tepelerde kar vardır. Kolombiya’da kışlar genelde yağmurlu geçer. Ülkenin Karayip kıyıları sıcak ve nemlidir.

Kolombiya’nın Ekonomisi

1843404715-29.-Santa-Marta-El-Rodadero.jpg

Kolombiya orta üst gelir ekonomisine sahiptir. Latin Amerika’nın dördüncü, Orta Amerika’nın ise ikinci en büyük ekonomisine sahip Kolombiya’nın ihracat gelirinin yüzde 45’ini petrol oluşturmaktadır. Kolombiya kahve ihracatında birincidir. Tarım alanında şeker kamışı, muz, pirinç, pamuk, tütün ve manyok nişastası ülkede çokça üretilmektedir. Dünyanın en hızlı gelişen bilgi teknolojisi endüstrisi Kolombiya’dadır. Gemi yapımı, elektronik, otomobil, turizm ve madencilik alanlarında da üretim yapan Kolombiya turizm açısından oldukça gelişmiştir. Yapılan istatistiklere göre ülkesine gelen ziyaretçi sayısını her sene yüzde 12 oranında artırmakta olan Kolombiya’yı 2023’te 15 milyon turistin ziyaret edeceği tahmin edilmektedir.

Kolombiya Kültürü

cartagena_colombia.jpg

Kolombiya diğer Latin Amerika ülkelerine göre daha resmidir. Irkın çok ciddi bir mesele olarak algılanmadığı ülkede beyazlar, melezler ve Afro-Kolombiyalılar gündelik hayatta bir aradadır.

Devamını Oku

Kolombiya Mutfağı

Kolombiya mutfağının kalbini et, patates ve yufka oluşturur. Karayipler’in deniz mahsulleri Kolombiya mutfağında zengin yer tutar. Ülke mutfağı Amazonlar’da yetiştirilen meyvelerle daha da zenginleşmektedir. Kolombiya’da yemekleri tatlandırmak için hindistan cevizi ve pirinç kullanırlar. Kolombiya şaraplarının tadı genelde zayıftır fakat ülkede Arjantin ve Şili şaraplarına kolayca erişebilirsiniz. Ülkede bira ve rom da çokça tüketilmektedir.

Devamını Oku

Kolombiya’nın Festivalleri

MOMO1.jpg

Kolombiya toplam 20 gün ile en çok resmi tatilin olduğu ülkedir. Katolik nüfusun yoğun olduğu ülkede dini festivaller önemsenmektedir. Bunun yanı sıra salsanın ana memleketi olan Kolombiya, Rio’dan sonra dünyanın en büyük ikinci karnavalına ev sahipliği yapmaktadır. Şubat ayında düzenlenen ve 4 gün süren karnavala her yıl binlerce turist akın etmektedir. Sokakların rengârenk olduğu, salsa kraliçelerinin seçildiği karnaval adını aldığı Baranquilla kentinde düzenlenmektedir.

Devamını Oku

Kolombiya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Kolombiya’dan hediyelik eşya almak istediğinizde en çok karşınıza çıkacak alternatifler altın mücevherler, sanat, antika ve deri ürünler olacak. Kolombiya birinci kalite değerli taşlar üretir. Elbette fiyat açısından biraz pahalı olacak bu ürünleri mutlaka incelemeniz önerilir.

Devamını Oku

Kolombiya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Epifani (6 Ocak)

· Paskalyadan Önceki Perşembe (24 Mart)

· Kutsal Cuma (25 Mart)

· Aziz Joseph Günü (Mart Ayının Son Pazartesisi)

· İşçi Günü (1 Mayıs)

· Göğe Yükseliş Günü (5 Mayıs)

· Corpus Christi (26 Mayıs)

· Aziz Peter ve Paul Şöleni (16 Kasım)

· Bağımsızlık Günü (20 Temmuz)

· Boyaca Savaşı (7 Ağustos)

· Dia de la Raza (12 Ekim)

· Azizler Yortusu (1 Kasım)

· Cartagana’nın Bağımsızlığı (Kasım Ayının İkinci Pazartesisi)

Devamını Oku

Kolombiya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 13oC
  • Mar 13oC
  • Nis 13oC
  • May 13oC
  • Haz 13oC
  • Tem 12oC
  • Agu 12oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 13oC
  • Kas 13oC
  • Ara 12oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 42.888.592 Dili: İspanyolca Para Birimi: Kolombiya Pesosu İklim: Ekvator İklimi Big Mac Index: