Leticia

Leticia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Leticia, Kolombiya'da bulunan bir şehirdir. Bu şehir Peru ve Brezilya ile sınır komşusudur. Amazon Nehri’ne kıyısı olan bu küçük kasaba Kolombiya'nın en güneyindeki kasabadır ve Amazon Nehri üzerindeki önemli bir limandır. Rivayete göre Kolombiyalı bir asker Leticia diye bir kıza âşık olduğu için buranın adı böyle kalmıştır. Leticia'da güzel bir hastane ve bir havaalanı da bulunmaktadır. Altyapısı iyi düzeydedir, internet seviyesi yeterli seviyededir. Bu kasabayı Peru'nun başkenti Loreto'nun valisi Kaptan Benigno Bustemante 1867'de kurmuştur.

Leticia hakkındaki sınır sorunları 1911'de başlamıştır. 1928'de Peru ve Kolombiya arasında bazı anlaşmalar imzalanmasına rağmen yine de Leticia bölgesi paylaşılamamıştır. 1932'te Kolombiya ve Peru'yu savaşa sürüklemiştir. Bu savaş sonunda 1934 yılında Peru, Leticia'yı Kolombiya'ya vermek zorunda kalmıştır. Bu savaştan sonra buradaki sınırlar günümüzdeki halini almıştır.

Buradaki bitkilerin çeşitliliği, yaban hayatı bazı incemelere yardım etmiştir. Burası bazı araştırmalara başlamak için ideal bir yerdir. Hoitotos, Yaguas gibi yerli kabileler bulunmaktadır. Burada bazı bitkiler incelenebilir ya da yerel hayat araştırılabilmektedir. 

Leticia Ulaşım

Leticia'da bir tane havaalanı bulunmaktadır, Alfredo Vásquez Cobo International Airport. Eğer Kolombiya'dan ulaşım istenirse, Leticia'ya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. Türkiye'den Kolombiya uçağı ile Kolombiya'ya gelip buradan saat başı olan uçuşlarla Leticia'ya ulaşılabilir. Türkiye'den Kolombiya'ya aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Cali (Alfonso Bonilla Aragón International Airport) ve Bogota (El Dorado International Airport) havaalanlarına ulaşım yaklaşık 20 saat sürmektedir. Kolombiya'dan Leticia'ya ise uçuş 2 saat sürmektedir.

Peru'dan ise haftada 2 kez uçuş bulunmaktadır. Pazartesileri ve cumaları Peru'dan Leticia'ya uçuş yapılabilmektedir.

Turistler ve Kolombiyalı olmayanlar farklı kapı kullanırlar ve ücret ödemektedirler. Ayrıca havaalanından yalnızca taksi ile şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir.

Bir alternatif de buraya bot ile ulaşmaktır. Bot ile ulaşım uçakla ulaşımdan daha ucuz olmaktadır. Fiyatı yaklaşık 70 USD civarındadır. Yalnızca perşembe günü bot kullanılmamaktadır. Bunun dışından günün her günü saat 17.00'ye kadar botla ulaşım sağlanmaktadır. Peru'dan ve Brezilya'dan ulaşım için genellikle bot kullanılmaktadır. Bot ile ulaşım 2 - 3 saat arasında olmaktadır. Peru’da Santa Rosa Limanı’ndan, Brezilya'da ise Tabatinga Limanı’ndan botlar kalkmaktadır. Teknelerde güvenliğiniz için eşyalarınızı sıkı tutmanızı ve ses için kulak tıkacı almanızı önerebiliriz. 

Leticia İklimi 

Leticia'da çok fazla sıcaklık farkı bulunmamaktadır ve yağışlı Amazon Ormanı iklimi bulunmaktadır. Bol yağış vardır, kurak sezonda bile yağış olmaktadır. En kurak sezon temmuz-ağustos aylarıdır, en yağışlı dönem ise mart-nisan aylarıdır. 

Leticia'da Nerede Yemek Yenir?

Leticia mutfağında çok çeşitli yiyecekler yapılmaktadır. Peru'nun, Brezilya'nın ve Kolombiya'nın yemeklerinin etkileri Leticia mutfağında açıkça görülmektedir. Leticia mutfağı daha çok nehir balıklarıyla yapılan yemeklerden oluşur. Nehir balığıyla salatalar, çorbalar hatta bütün balıkla ızgaralar bile yapılmaktadır. Daha çok çorbalara talep olmaktadır bu nedenle çok çeşitli çorbalar yapılmaktadır. Sancoco (sancoco de gallina), commida ve ajiaco bu çorbalardan bazılarıdır. Commida bol karidesli, unlu bir çorbadır. Sancoco ise nehir balıklı, patatesli ve otlu olarak hazırlanır. Ajiaco ise çok vitaminli bir çorba olarak bilinir. Bu çorbanın içinde tavukgöğsü, kişniş, farklı otlar ve avokado bulunmaktadır.


 
Legends Bar & Grill
 
Burası Kolombiya'daki en iyi burgercidir. Aslında buradaki burger öyle sevilmiştir ki, yerel halktan bazı insanlar burayı dünyanın en iyi burgerini yapan mekân olarak tanımlarlar. Burası Calle 6 Caddesi’nde, sahile biraz daha yakın tarafta bulunmaktadır.
 
Bar Restaurante Tierras Amazónicas
 
Barrio Centro Calle 9'da bulunan Tierras Amazónicas, Amazon mutfağıyla ünlü bir restorandır. Izgara solucan, domuz pirzolası sevilmektedir. Ayrıca Leticia’da espresso kahvesiyle ünlüdür. Değişik balık ürünleri ve hatta çorbaları da denenebilir. Karidesle yapılan Commida çorbası önerilmektedir. 

Leticia'da neler yapılır?

Amazon Turu
 
Bu tur 3 günlük bir turdur. Leticia'dan başlar Amazon Nehri'nden geçer. Ormanda yürüyüşler, farklı aktiviteler yapılmaktadır. Ayrıca farklı yerli kabileleri görme şansı da bulunabilir. Kayıklarla Amazon Nehri'nin muhteşemliğini keşfetmek için önerilmektedir. Bu tur için Leticia'nın ana caddelerinden biri olan Carrera 10 Caddesi’ne uğrayabilirsiniz.
 
The Coke Journey (Bora ve Uitoto Kabilelerini Ziyaret Turu)
 
Bu turda Bora ve Uitoto Kabilelerini ziyaret edebilirsiniz. Onların gelenek göreneklerine şahit olup, öğrenme şansı bulabilirsiniz. Bu kabileler Brezilya Kızılderilisi olarak adlandırılmaktadır. Samandan yapılan etekler giyerler ve genellikle çıplak gezerler. Yüzlerini ve vücutlarını boyarlar. Çok farklı aksesuarlar takarlar. Kafalarına tüylerle şapkalar yapmaktadırlar. Bu turu ayarlamak isterseniz, yine Carrera 10 Caddesi’nde bulabilirsiniz. Ayrıca buna benzer farklı kabile turlarını da Leticia’ya geldiğinizde bulabilirsiniz.

Leticia ile İlgili

Leticia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 25oC
  • Mar 26oC
  • Nis 25oC
  • May 25oC
  • Haz 25oC
  • Tem 24oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa