Cali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Santiago_de_Cali.jpg

Cali, Kolombiya’nın Valle del Cauca bölgesinin başkenti ve güney doğu Kolmobiya’nın en yoğun nüfusa sahip bölgesidir. Pasifik okyanusuna kıyısı olan tek büyük Kolombiya şehri olan Cali bulunduğu bölgenin de ana kent ve ekonomik merkezidir. Kent dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahiptir.

1536 yılında İspanyol kaşif Sebastián de Belalcázar tarafından keşfedilip kurulan şehir, dünya salsacıları arasında da Salsa Başkenti olarak tanımlanmaktadır. Çünkü bu dansa ve müziğe odaklanan dansçı ve müzisyen yetiştiren sayısız okula ev sahipliği yapmaktadır ve sıklıkla salsa dansı konusunda dünya şampiyonu dansçılar çıkartmaktadır. Yaklaşık 1000 metre rakımda bulunan şehirde öğlenler ve akşam üstüleri ılıktır, Pasifik okyanusundan esen akşam rüzgarlarından ötürü geceleri serindir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=aOlkM9uQ6Bg

Cali ile İlgili

Cali Nerededir?

Cali, Cauca nehrinin batısında yer alan Cauca vadisinde, Batı Sıra Dağları’nın ise doğusunda yer alır. Kolombiya’nın güneybatısındaki kent, Pasifik Okyanusu kıyısında ve 1000 metre rakımdadır.

Cali’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Cali’ye direkt uçuş mevcuttur. Alfonso Bonilla Aragón Havaalanı şehir merkezinin 16 kilometre kuzeybatısında yer alır. Havaalanından şehir merkezine minibüs, otobüs ve taksiyle ulaşım mümkündür. Cali’ye ayrıca Bogota üzerinden aktarmalı olarak uçmayı tercih de edebilirsiniz. Buradan sonra Terminal de Transportes üzerinden Cali’ye otobüsle gelme imkanınız vardır.

Cali’ye Ne Zaman Gidilir?

Cali’de tropik savan iklimi hakimdir. Ekvatora yakın konumundan dolayı yıl içinde mevsimsel farklar yok denecek kadar azdır. Yağışsız döneme yereller, şehrin yazı demektedirler. Bu dönemde sıcaklıklar 34-36 derece seviyelerinde seyreder. Mart-mayıs ve ekim-kasım dönemleri kentin yağış dönemleridir.

Cali’de Nerede Kalmalı?

Cali’nin sömürge dönemini tecrübe etmek istiyorsanız San Antonio, gece hayatı hareketli bir yerde konaklamak istiyorsanız Granada bölgesindeki otelleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Kentte her bütçeye uygun pek çok konaklama imkanı mevcuttur. En ucuz hostellerden en pahalı otellere hepsinde kahvaltı hizmeti verilmektedir.

Cali’de Gezilecek Yerler

Özellikle tarihi alanları açısından zengin olan Cali’de müze, kilise ya da tarihi yapılar gibi pek çok seçenek mevcuttur. Katolik nüfusun yoğun olduğu Cali’de ihtişamlı kilise ve katedraller çokça yer tutmaktadır. 450 yıllık geçmişi olan mimarisiyle hayli etkileyici bu yapıların yanı sıra kentin ara sokaklarını dolaşırken bek çok heykelle de karşılaşacaksınız.

Cali’de görülmesi gereken diğer yerler

Hayvanat Bahçesi, Cristo Rey, Iglesia de San Francisco, Arkeoloji Müzesi, Oro Müzesi.

Devamını Oku

 Cali Şehir İçi Ulaşım

BRT,_santiago_de_Cali_station.jpg

Kentte MIO adı verilen yerel toplu taşıma sitstemi mavi büyük otobüslerden oluşur ve sadece belli hatlarda faaliyet gösterir. Ancak yerel taşımacılıkta en iyi seçeneğiniz de MIO otobüsleridir. Hepsi klimalı, güvenli ve temizdir. Seyahat ermek için otobüs kartı almanız ve kontür yüklemeniz gerekmektedir. Bir bilet 1,800 COP. Kentte taksiler hızlı ve ucuzdur. Dolayısıyla özellikle gece geç saatlerde bir yerden bir yere gidecekseniz taksiyi de tercih edebilirsiniz.

Cali Mutfağı

Bandeja_paisa_y_tazon_de_frejoles_del_Chocolos_30062011.jpg

Etnik grupların gelenekleriyle etkileşim içinde olan Kolombiya yemekleri ve yemeklerde kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye çeşitlilik göstermektedir. Pirinç, mısır, patates, bir tür nişasta olan “cassava”, baklagiller, dana eti, tavuk eti, domuz eti, keçi eti, balık ve deniz ürünleri yemeklerde sıkça kullanılır. Kolombiya, tropikal meyveleriyle de ünlüdür.

Tipik bir öğle yemeği menüsü şöyledir: Muz çorbası, kızarmış domuz/dana/tavuk eti & pilav, sirkeli lahana salatası, ve yanında taze mango suyu. Tatlılar arasında en popüler olanı, süt, mısır ve “panela” adlı yöresel bir şekerle yapılan “mazamorra”dır.

Popüler restoranlar

Platillos Voladores: Cali’nin en popüler restoranlarından biridir. Fine dining alanında yerel ve Asya, Avrupa’dan ürünlerle füzyon mutfağı lezzetlerini tadabilirsiniz.

Paladar: Her ne kadar orta seviye bir kafe gibi görünse de sunduğu tabaklar çok kaliteli ve farklıdır. Güney Amerika mutfağına dair her şeyi bulmanız mümkündür.

Diğer restoranlar: Cali Viejo, Kaiserhaus, El Solar, Lulodka, El Zaguan de San Antonio.

Bahşiş

Kolombiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Cali’de Alışveriş

Cali’de hatıra olarak veya yakınlara hediye olarak alınacak en güzel şey kuşkusuz Kolombiya kahvesi olacaktır. Bunun dışında Cali’de kıyafetten takıya kadar pek çok ürün bulabileceğiniz alışveriş merkezleri vardır. Bunların en popülerleri Valle del Cauca, Centro Comercial Chipichape, Palmetto Plaza, Cosmocentro’dur. Eğer yerel sanat ürünlerine meraklıysanız Parque Artesanias size göredir. Burada, otantik ve el yapımı ürünler, çantalar, takılar ve daha fazlasını bulmanız mümkündür.

Cali Gece Hayatı

Cali’de çok hızlı bir gece hayatı vardır. Barlar, diskolar, kulüpler sabaha kadar hareketlidir. Ancak her zevke göre müzik seçeneği pek söz konusu değildir, zira hakim tema salsadır.Discoteca el Muelle, Juanchito, Chango Club Discoteca ve La Carcel de Sing Sing en popüler mekanlardır. Cali’de gece dışarıya çıktığınızda aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri şudur, eğer karşı cinsten birisi sizi dansa kaldırmak için sıcak şekilde yanınıza yaklaşıyorsa bu size kur yaptığı anlamına gelmez, sadece müziğin coşkusuyla eğlenmek istiyordur ve sizi de bu eğlenceye davet ediyordur.

Cali Festivaller

Cali Festivali (Aralık)

Salsa Festivali (Eylül)

Petronio Alavares Müzik Festivali (Mayıs)

Cali Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani – Hıristiyan Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi

Katolik Yortusu

St. Peter ve St. Paul Bayramı

Bağımsızlık Günü (20 Temmuz)

Boyacá Savaşı Günü (7 Ağustos)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Keşif Günü

Azizler Günü

Cartagena’nın Bağımsızlık Günü

Günahsız Doğuş Bayramı (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Cali İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 123

Yangın: 119

Polis: 112

Cali Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kolombiya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir.Sarı humma aşısı zorunlu değildir ancak yaptırılması tavsiye edilir.

Cali Türkiye Dış Temsilcilikleri

BOGOTA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embajada de Turquia Calle 76, No : 8-47, Bogota- Colombia

Telefon: (+57-1) 321 00 70- 72- 73 , (+57-1) 321 00 75

Faks: (+57-1) 321 00 76

[email protected]

http://bogota.be.mfa.gov.tr

Cali Para Birimi

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Cali şehrinin para birimi Kolombiya Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 1.060,77 Kolombiya Pezosu’dur.

Cali Resmi Dili

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Cali’nin resmi dili İspanyolca’dır. Ülkede konuşulan 68 etnik dilden bazıları burada da görülür. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

Cali Saat Farkı

Kolombiya (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Cali’den 7 saat ileridedir.

Cali Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 24oC
  • Mar 24oC
  • Nis 23oC
  • May 23oC
  • Haz 23oC
  • Tem 23oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 23oC
  • Kas 23oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,319,655  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kolombiya Pezosu (COP) / İklim: Savan Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün