Popayan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kolombiya’nın Cauca departmanının başkenti olan Popayan ülkenin güneybatısında yer alır. Deniz seviyesinden 1760 metre yüksekte konumlanan şehir 483.11 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. 2017 nüfus verilerine göre Popayan’da yaklaşık 439 bin kişi yaşamaktadır. Şehir 1537 yılında Sebastian de Belalcazar tarafından kurulmakla birlikte sömürge döneminden kalma mimari yapıları nedeniyle “beyaz şehir” olarak da bilinmektedir. Popayan, İspanyol fetihlerinin ilk günlerinden 20. yüzyıla dek Kolombiya tarihinde önemli bir rol oynamıştır. 17 Kolombiya cumhurbaşkanının doğum yeri olan şehir ülkenin önde gelen şairlerine, ressamlarına ve bestecilerine de ev sahipliği yapmıştır. Kolombiya’nın en eski ve seçkin üniversitelerinden biri olan Cauca Üniversitesi burada yer almaktadır ve 1827 yılından beri eğitime devam edilmektedir. Şehirdeki tarihi yapıların büyük bir kısmı 31 Mart 1983 tarihindeki depremde yıkılmıştır. Yapıların çoğu tamir edilip yeniden inşa edilse de kentin kalbinde hala boş alanlar görmek mümkündür. Popayan 2005 yılında UNESCO tarafından gastronomi şehri ilan edilmiştir. Şehrin mutfak tarihi, geleneksel yiyecek hazırlama yöntemleri bu unvanı kazanmasını sağlamıştır.


Popayan Nerede?


Bir Güney Amerika ülkesi olan Kolombiya’nın güneybatısında konumlanan Popayan Cauca departmanının merkezidir. Şehre en yakın büyük şehir Cauca’nın kuzeyinde yer alan Cali’dir.


Popayan’a Nasıl Gidilir?


Popayan’da bir tane havalimanı bulunmaktadır. Guillermo Leon Valencia Havalimanı her gün 06.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet veren küçük bir havalimanıdır. Kolombiya’daki büyük şehirlerden Popayan’a günlük uçak seferleri düzenlenmektedir. Türkiye’den Kolombiya’ya direkt uçuş bulunmamakla birlikte aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır. Popayan’a en yakın havalimanlarından bir diğeri de Cali’de bulunmakta olup araçla yaklaşık bir buçuk saatte ulaşım sağlanabilmektedir.

Kolombiya’nın diğer şehirlerinden Popayan’a ulaşım için otobüs yolculuğunu da tercih edebilirsiniz. Otobüsle gelmek isteyenler için en güvenilir firma Expreso Bolivariano’dur. Cali-Popayan arası otobüsle iki saat, Medellin-Popayan arası ise otobüsle 11 saat sürmektedir. San Agustin, Pasto, Armenia, Ipiales gibi şehirlerden de Popayan’a düzenli otobüs seferleri mevcuttur.


Popayan’a Ne Zaman Gidilir?


Tropikal iklim özelliklerinin hakim olduğu Popayan şehrinde sıcaklık farklı çok yüksek değildir. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Ekim, Kasım, Aralık aylarında bol miktarda yağış görülür. En kurak sezon Temmuz ve Ağustos ayları olurken ziyaret için en uygun dönem de bu aylardır.

Popayan Gezilecek Yerler


Küçük bir şehir olan Popayan’ı yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Dini yapılar ilginizi çekiyorsa merkezde sömürge döneminden kalma çok sayıda kilise bulunmaktadır. Iglesia de San Francisco 16. yüzyılda barok stilde inşa edilen şehrin en büyük kiliselerinden biridir. Kulesinde altın ve bronz karışımı devasa çanı ile dikkat çeken kiliseyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Santo Domingo, San Agustin, Belen, La Ermita, San Jose şehrin öne çıkan diğer kiliseleri arasındadır. Şehrin tarihini yakından incelemek isteyenler için merkezde birçok müze bulunmaktadır. House Museum Mosquera Kolombiya’nın en tanınmış ailelerinden biri olan Arboleda ailesine ait olup sömürge sanatına ait değerli bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Guillermo Valencia Ulusal Müzesi İspanyol edebiyatının önde gelen şairlerinden Guillermo Valencia’ya adanmıştır. Şairin kaleme aldığı şiirler, kitaplar, değerli sanat eserleri ve ödüllerin yer aldığı müze Proceres caddesindeki tarihi bir konakta ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Popayan’a sadece bir saatlik uzaklıkta yer alan Coconuco sıcak su kaplıcalarıyla ünlüyken, iki saat uzaklıktaki Purace Ulusal Tabiat Parkı And Dağları’ndaki vahşi yaşamı gözlemlemek isteyenler için ideal noktalardan biridir.


Popayan’da Ne Yenir?


Popayan bölgesel yemek pişirme geleneğine bağlı olarak UNESCO tarafından 2005 yılında gastronomi şehri ilan edilmiştir. İspanyol yemeklerinin yanı sıra geleneksel yemeklerin de sunulduğu şehirde farklı lezzetleri deneme imkanı bulabilirsiniz. Cauca departmanının en popüler yemeklerinden biri olan Carantanta mısır ile hazırlanan bir tür kızarmış atıştırmalıktır. Geleneksel Kolombiya yemeklerinden bir diğeri olan Tamales de Pipian domuz eti ve patates ile hazırlanıp bir çeşit acı sos olan aji de mani ile servis edilir. Arracacha keki, manjarillo, molletes, pambazos, rosquillas Popayan’ın öne çıkan diğer yemekleri arasındadır.

https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/15/4d/de/2f/day-trip-popayan-history.jpg
https://gezimanya.com/sites/default/files/lokasyonResimleri/5147.jpg
https://www.twoscotsabroad.com/wp-content/uploads/2017/01/San-Fransisco-Church-Popayan-Colombia.jpg
https://www.idencityconsulting.com/wp-content/uploads/2017/09/Popayan-1.jpg
http://www.colombiainsideout.com.co/city/9C/Parada/Images/Pipian.JPG
 

Popayán ile İlgili

Popayán Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 18oC
  • Şub 19oC
  • Mar 19oC
  • Nis 19oC
  • May 19oC
  • Haz 19oC
  • Tem 19oC
  • Agu 19oC
  • Eyl 18oC
  • Eki 19oC
  • Kas 18oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa