Google+

Barranquilla

Barranquilla - : - / -
--℃
1 COP=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon27℃
Nüfus: 2,370,753 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kolombiya Pezosu (COP) / İklim: Savan Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

barranquilla-009.jpg

Baranquilla Kuzey Kolombiya'da bulunan bir şehirdir. Karayip Denizi'ne kıyısı vardır. Şehir Kolombiya'nın idari bölgelerinden biri olan Atlántico Departmanı'nın başkentidir. Barranquilla Kolombiya'nın kuzeyindeki Karayip Kıyı Bölgesi'nin en büyük şehri ve limanı konumundadır. Metropol alanı 2011 nüfus sayımına göre 1.885.500 kişiyle Bogotá, Medellín ve Cali'den sonra ülkenin en kalabalık 4. şehridir.

Barranquilla 1813 yılında kasaba ilan edilse de kuruluş hikayesi 1629 yılına dayanır. Zaman içinde önemli bir liman kenti olan kasaba özellikle Avrupa’dan iki dünya savaşı boyunca kaçıp buraya sığınan mültecilerin ülkeye vardıkları liman oldu.endüstriyelleşme seviyesindne ötürü Kolombiya’nın bir numaralı limanı olarak addedilen kasabanın lakabı Kolombiya’nın Altın Kapısı’dır.

Şehir, ülkenin en önemli folklorik ve kültürel festivallerinden birine, Barranquilla Karnavalı’na, ev sahipliği yapar. Bu karnaval Kolombiya Kongresi tarafından 2001 yılında Ulusal Kültürel Miras ilan edilmiş ve 2003 yılında da bu statüsü UNESCO tarafından onanmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=zcgUJh8SgG0

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Özellikle mimarisiyle öne çıkan şehirde turistik anlamda pek çok müze, kilise ya da tarihi yapı yer almaktadır.

Catedral María Reina (Metropolitana)

012 Oca 2017Gezilecek Yerler

Catedral María Reina (Metropolitana)

Bu son derece modern katedral 1982 yılında yapılmıştır. Dış görünüşünün kabalığına ve hantallığına aldanmayın içine girin. Muhteşem vitrayları sizi büyüleyecek.

-

Barranquilla lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz La Casa de Gloria, Caribbean Blue Inn, Apartamento Castro 604. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Boston Inn Hotel, Hospedaje Dulces Sueños gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hostel Boutique La Casona, Casa La Vibrante, ApartaHotel Boston Superior otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Barranquilla aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Museo de Antropología

012 Oca 2017Gezilecek Yerler

Museo de Antropología

Şehrin antropoloji müzesi Universidad del Atlántico isimli üniversitenim ilk katında yer almaktadır. Erken dönem Kolombiya yerleşimcilerine ait çanak ve çömleklere dair minik bir koleksiyonu olan müzede farklı bölgelerin kültürlerine yönelik sergilemekler de yapılmaktadır.

-

Museo del Caribe

212 Oca 2017Gezilecek Yerler

Museo del Caribe

Karayip Müzesi adını alan bu yapı, Barranquilla’nın tarihi merkezinde bulunan Karayipler Ulusal Parkı’nın içinde yer alır. Ülkenin Karayip kıyılarındaki kültürün dünü ve bügününe dair merak sahibi olan ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Müzenin içinde yer alan Macondo kütüphanesi özellikle Gabriel García Márquez’ın külliyatına odaklanmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Şehir, ülkenin Atlantik kısmının kuzeydoğu köşesinde, Magdelen nehrinin 7.5 kilometre batısında yer alır.

Geolocation

Türkiye’den Barranquilla’ya direkt uçuş yoktur. Aktarmalı uçuşların ardından varacağınız yerel havaalanı, şehir merkezinin 10 kilometre güneyindedir. Havaalanından şehir merkezine otobüs ve taksiyle ulaşım mümkündür.

Ekonomik bir konaklama istiyorsanız bu tarzda otellerin yoğun olarak bulunduğu Paseo Bolívar bölgesini tercih etmelisiniz. Ancak bu bölge çok da güvenli değildir. Daha güvenli ve hoş bir ortamda kalmak yanlısıysanız El Prado bölgesini tercih edebilirsniz. Üst-orta tabakanın ikamet ettiği bu bölgede elbette fiyatlar bir hayli pahalıdır.

Şehri tanımayanlar için en kolay ve güvenli opsiyon taksi kullanmaktır. Yalnız şehirdeki taksiler taksimetre uygulaması bulunmamaktadır, bu yüzden fiyat için binişinizde şoförle pazarlık yapmanız gerekmektedir. Eğer macerası bir ruha sahipseniz otobüsleri deneyin. Çünkü doğru rotayı bulmak için mutlaka birilerine danışmanız gerekecektir.

Etnik grupların gelenekleriyle etkileşim içinde olan Kolombiya yemekleri ve yemeklerde kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye değişir ve çeşitlilik gösterir. Pirinç, mısır, patates, bir tür nişasta olan “cassava”, baklagiller, dana eti, tavuk eti, domuz eti, keçi eti, balık ve deniz ürünleri yemeklerde sıkça kullanılır. Kolombiya, tropikal meyveleriyle de ünlüdür.

Preiera’da tipik bir öğle yemeği menüsü; muz çorbası, kızarmış domuz/dana/tavuk eti & pilav, sirkeli lahana salatası, ve yanında taze mango suyudur. Tatlılar arasında en popüler olanı, süt, mısır ve “panela” adlı yöresel bir şekerle yapılan “mazamorra”dır. Los Nevados Doğal Parkı’nı ziyaret ederseniz, şekerkamışından yapılan sıcak bir içecek olan “aguapanela con queso”yu mutlaka deneyin.

Popüler restoranlar

El Merendero, El Veradero, Restaurante Sareb, La Casa del Sancochito.

Bahşiş

Kolombiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Eğlenmeyi seven bir şehir olan Barranquialla’da gece hayatı da festivalleri kadar hareketli geçer. Mekanlar sadece pazartesi günleri kapalıdır. Kolombiya ruhuyla dans etmeyi planlıyor ya da içkili sohbet düşünüyorsanız Club Colombia, Aguardiente ve Embassy Pub size göre olabilir.

Barranquialla Karnavalı (Şubat-Mart)

Şehir, ülkenin en önemli folklorik ve kültürel festivallerinden birine, Barranquilla Karnavalı’na, ev sahipliği yapar. Bu karnaval Kolombiya Kongresi tarafından 2001 yılında Ulusal Kültürel Miras ilan edilmiş ve 2003 yılında da bu statüsü UNESCO tarafından onanmıştır.

Barranquilla’da hatıra olarak veya yakınlara hediye olarak alınacak en güzel şey kuşkusuz Kolombiya kahvesi olacaktır. Bunun dışında şehirde kıyafetten takıya kadar pek çok ürün bulabileceğiniz alışveriş merkezleri var: Buenavista ve Villa Country. Eğer yerel sanat ürünlerine meraklıysanız şehir merkezinde otantik ve el yapımı ürünler bulmanız mümkündür.

Kolombiya (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Barranquilla’dan 7 saat ileridir.

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Barranquilla şehrinin para birimi Kolombiya Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 1.060,77 Kolombiya Pezosu’dur.

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Barranquilla’nın resmi dili İspanyolca’dır. Ülkede konuşulan 68 etnik dilden bazıları burada da görülür. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

BOGOTA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embajada de Turquia Calle 76, No : 8-47, Bogota- Colombia

Telefon: (+57-1) 321 00 70- 72- 73 , (+57-1) 321 00 75

Faks: (+57-1) 321 00 76

embajada.bogota@mfa.gov.tr

http://bogota.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani – Hıristiyan Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi

Katolik Yortusu

St. Peter ve St. Paul Bayramı

Bağımsızlık Günü (20 Temmuz)

Boyacá Savaşı Günü (7 Ağustos)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Keşif Günü

Azizler Günü

Cartagena’nın Bağımsızlık Günü

Günahsız Doğuş Bayramı (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 123

Yangın: 119

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kolombiya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir. Sarı humma aşısı zorunlu değildir ancak yaptırılması tavsiye edilir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.