Barranquilla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

barranquilla-009.jpg

Baranquilla Kuzey Kolombiya'da bulunan bir şehirdir. Karayip Denizi'ne kıyısı vardır. Şehir Kolombiya'nın idari bölgelerinden biri olan Atlántico Departmanı'nın başkentidir. Barranquilla Kolombiya'nın kuzeyindeki Karayip Kıyı Bölgesi'nin en büyük şehri ve limanı konumundadır. Metropol alanı 2011 nüfus sayımına göre 1.885.500 kişiyle Bogotá, Medellín ve Cali'den sonra ülkenin en kalabalık 4. şehridir.

Barranquilla 1813 yılında kasaba ilan edilse de kuruluş hikayesi 1629 yılına dayanır. Zaman içinde önemli bir liman kenti olan kasaba özellikle Avrupa’dan iki dünya savaşı boyunca kaçıp buraya sığınan mültecilerin ülkeye vardıkları liman oldu.endüstriyelleşme seviyesindne ötürü Kolombiya’nın bir numaralı limanı olarak addedilen kasabanın lakabı Kolombiya’nın Altın Kapısı’dır.

Şehir, ülkenin en önemli folklorik ve kültürel festivallerinden birine, Barranquilla Karnavalı’na, ev sahipliği yapar. Bu karnaval Kolombiya Kongresi tarafından 2001 yılında Ulusal Kültürel Miras ilan edilmiş ve 2003 yılında da bu statüsü UNESCO tarafından onanmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=zcgUJh8SgG0

Barranquilla ile İlgili

Barranquilla Nerededir?

Şehir, ülkenin Atlantik kısmının kuzeydoğu köşesinde, Magdelen nehrinin 7.5 kilometre batısında yer alır.

Barranquilla’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Barranquilla’ya direkt uçuş yoktur. Aktarmalı uçuşların ardından varacağınız yerel havaalanı, şehir merkezinin 10 kilometre güneyindedir. Havaalanından şehir merkezine otobüs ve taksiyle ulaşım mümkündür.

Barranquilla’da Nerede Kalmalı?

Ekonomik bir konaklama istiyorsanız bu tarzda otellerin yoğun olarak bulunduğu Paseo Bolívar bölgesini tercih etmelisiniz. Ancak bu bölge çok da güvenli değildir. Daha güvenli ve hoş bir ortamda kalmak yanlısıysanız El Prado bölgesini tercih edebilirsniz. Üst-orta tabakanın ikamet ettiği bu bölgede elbette fiyatlar bir hayli pahalıdır.

Barranquilla İçi Ulaşım

Şehri tanımayanlar için en kolay ve güvenli opsiyon taksi kullanmaktır. Yalnız şehirdeki taksiler taksimetre uygulaması bulunmamaktadır, bu yüzden fiyat için binişinizde şoförle pazarlık yapmanız gerekmektedir. Eğer macerası bir ruha sahipseniz otobüsleri deneyin. Çünkü doğru rotayı bulmak için mutlaka birilerine danışmanız gerekecektir.

Barranquilla Mutfağı

Etnik grupların gelenekleriyle etkileşim içinde olan Kolombiya yemekleri ve yemeklerde kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye değişir ve çeşitlilik gösterir. Pirinç, mısır, patates, bir tür nişasta olan “cassava”, baklagiller, dana eti, tavuk eti, domuz eti, keçi eti, balık ve deniz ürünleri yemeklerde sıkça kullanılır. Kolombiya, tropikal meyveleriyle de ünlüdür.

Preiera’da tipik bir öğle yemeği menüsü; muz çorbası, kızarmış domuz/dana/tavuk eti & pilav, sirkeli lahana salatası, ve yanında taze mango suyudur. Tatlılar arasında en popüler olanı, süt, mısır ve “panela” adlı yöresel bir şekerle yapılan “mazamorra”dır. Los Nevados Doğal Parkı’nı ziyaret ederseniz, şekerkamışından yapılan sıcak bir içecek olan “aguapanela con queso”yu mutlaka deneyin.

Popüler restoranlar

El Merendero, El Veradero, Restaurante Sareb, La Casa del Sancochito.

Bahşiş

Kolombiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Barranquilla’da Alışveriş

Barranquilla’da hatıra olarak veya yakınlara hediye olarak alınacak en güzel şey kuşkusuz Kolombiya kahvesi olacaktır. Bunun dışında şehirde kıyafetten takıya kadar pek çok ürün bulabileceğiniz alışveriş merkezleri var: Buenavista ve Villa Country. Eğer yerel sanat ürünlerine meraklıysanız şehir merkezinde otantik ve el yapımı ürünler bulmanız mümkündür.

Barranquilla Gece Hayatı

Eğlenmeyi seven bir şehir olan Barranquialla’da gece hayatı da festivalleri kadar hareketli geçer. Mekanlar sadece pazartesi günleri kapalıdır. Kolombiya ruhuyla dans etmeyi planlıyor ya da içkili sohbet düşünüyorsanız Club Colombia, Aguardiente ve Embassy Pub size göre olabilir.

Barranquilla Festivaller

Barranquialla Karnavalı (Şubat-Mart)

Şehir, ülkenin en önemli folklorik ve kültürel festivallerinden birine, Barranquilla Karnavalı’na, ev sahipliği yapar. Bu karnaval Kolombiya Kongresi tarafından 2001 yılında Ulusal Kültürel Miras ilan edilmiş ve 2003 yılında da bu statüsü UNESCO tarafından onanmıştır.

Barranquilla Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani – Hıristiyan Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi

Katolik Yortusu

St. Peter ve St. Paul Bayramı

Bağımsızlık Günü (20 Temmuz)

Boyacá Savaşı Günü (7 Ağustos)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Keşif Günü

Azizler Günü

Cartagena’nın Bağımsızlık Günü

Günahsız Doğuş Bayramı (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Barranquilla İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 123

Yangın: 119

Polis: 112

Barranquilla Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kolombiya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir. Sarı humma aşısı zorunlu değildir ancak yaptırılması tavsiye edilir.

Barranquilla Türkiye Dış Temsilcilikleri

BOGOTA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embajada de Turquia Calle 76, No : 8-47, Bogota- Colombia

Telefon: (+57-1) 321 00 70- 72- 73 , (+57-1) 321 00 75

Faks: (+57-1) 321 00 76

[email protected]

http://bogota.be.mfa.gov.tr

Barranquilla Birimi

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Barranquilla şehrinin para birimi Kolombiya Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 1.060,77 Kolombiya Pezosu’dur.

Barranquilla Resmi Dili

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Barranquilla’nın resmi dili İspanyolca’dır. Ülkede konuşulan 68 etnik dilden bazıları burada da görülür. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

Barranquilla Saat Farkı

Kolombiya (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Barranquilla’dan 7 saat ileridir.

Barranquilla Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 28oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,370,753 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kolombiya Pezosu (COP) / İklim: Savan Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün