Google+

Pereira

Pereira - : - / -
--℃
1 COP=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon21.9℃
 • Şubweather-icon22℃
 • Marweather-icon22.1℃
 • Nisweather-icon21.8℃
 • Mayweather-icon21.5℃
 • Hazweather-icon21.5℃
 • Temweather-icon21.7℃
 • Ağuweather-icon21.8℃
 • Eylweather-icon21.4℃
 • Ekiweather-icon21.2℃
 • Kasweather-icon21.2℃
 • Araweather-icon21.6℃
Nüfus: 576,329  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kolombiya Pezosu (COP) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Kolombiya’da, Risaralda Bölgesi’nin başkenti olan Pereira, And Dağları’nın eteklerinde bulunmaktadır. Şehir, Kolombiya kahvelerinin üretildiği ve “Coffee Axis” olarak bilinen bölgede yer alır. Coffee Axis, UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ndedir.

“Otún’un İncisi” adıyla da bilinen Pereira’nın yerlileri, altın zanaatkârı bir topluluk olan Quimbayalardır. 1540’lı yıllarda İspanyolların gelişiyle ilk yerleşim bölgeleri kurulmuştur. 1691’de bu yerleşim yerleri Pereira’nın günümüzdeki konumuna taşınmıştır. Antioquia’daki İspanyol göçmenler, Pereira’nın stratejik konumu, verimli toprakları ve güzel havası nedeniyle 1900’lü yıllardan itibaren buraya göç etmeye başlamışlardır. Burada, mineral açısından oldukça zengin olan volkanik And topraklarında yüksek kalitede kahve üretmişlerdir. Şekerkamışı ve sığır üretimi de aynı zamanlarda başlamıştır.

1999’daki ekonomik durgunluk ve onu takip eden yıllarda Pereira’dan ABD’ye ve İspanya’ya göçler yaşanmıştır. 2005 ve 2006 yıllarındaki başarılı ekonomik çıkıştan itibaren sürekli gelişen Pereira, günümüzde de bu ivmeyi koruyor.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Dünyada sekiz farklı mikro klimanın görüldüğü nadir şehirlerden biri olan Pereira; ekolojik parkları, kaplıcaları ve kahve tarlaları ile görülmeye değer pek çok doğal alana sahip. Pereira’da gezilecek çok fazla seçenek vardır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Plaza de Bolívar, César Gaviria Trujillo Köprüsü, Pereira Sanat Müzesi, Marsella, Parque del Cafe, Matecana Hayvanat Bahçesi, Plaza Victoria, Consota Parkı, El Lago Parkı, Bonita Çiftliği, La Pradera Parkı, Iglesia El Claret, Our Lady of Poverty Katedrali.

Los Nevados Ulusal Doğal Parkı

2022 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Los Nevados Ulusal Doğal Parkı

Sayısız bitki ve hayvanın doğal yaşam alanı olan Los Nevados Ulusal Doğal Parkı, 58 bin 300 hektarlık yüzölçümü ile Pereira’nın da içinde olduğu beş farklı şehri kapsamaktadır. Kolombiya’nın en çok ziyaret edilen üçüncü doğal parkıdır. Sayısız canlının doğal yaşam alanı olan parkın And Dağları’na doğru yükselen bölümlerinde uzunluğu 30 metreye varan ağaçlar görülür.

-

Otún Gölü

922 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Otún Gölü

Los Nevados Ulusal Doğal Parkı’nın en önemli yerlerinden biri olan Otún Gölü, Pereira’nın kuzeydoğusunda yer alıyor. Karadan ortalama 6 saatlik bir yolculukla ulaşılan bu göl denizden 3950 metre yüksekte bulunuyor.

-

Pereira Teknik Üniversitesi Botanik Bahçesi

822 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Pereira Teknik Üniversitesi Botanik Bahçesi

15 türü göçmen olmak üzere toplam 168 kuş türüne ev sahipliği yapan botanik bahçede 290 tür bitki, 7 tür memeli hayvan ve 3 tür amfibi hayvan yaşıyor. Orkideler, egzotik bambular ve şifalı bitkiler de dikkat çekici.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Pereira, Kolombiya’nın batısında bulunan Risaralda bölgesinin başkentidir. Bogota, Medellin ve Cali şehirlerinin oluşturduğu “Altın Üçgen”in tam ortasında bulunmaktadır. Kuzeyinde La Virginia ve Marseille Dosquebradas, kuzeydoğusunda Santa Rosa de Cabal, doğusunda Tolima, güneyinde Quindío ve Valle del Cauca, batısında ise Balboa ve Valle del Cauca yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Tropikal iklimin hâkim olduğu Pereira şehri, biyo-çeşitliliği yüksek olan bir bölgededir. Yıllık ortalama yağış miktarı 2.750 milimetredir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 22 derecedir. En kurak ay ocak ayıdır. En fazla yağış ise ekim ayında görülür. 22 derece sıcaklıkla mart ayı yılın en sıcak ayıdır ancak yıl boyunca sıcaklık çok fazla değişmez. Ekim ayında da sıcaklık 20 derece civarındadır.

Pereira’yı ziyaret etmek için en uygun zaman Aralık ayından Mart ayına kadarki dönemdir. Temmuz ve ağustos ayları da Pereira’da tatil yapmak için uygun olabilir zira Kolombiya festivallerinin çoğu bu aylarda gerçekleşir.

Türkiye’den Pereira’ya uçuş yoktur. Ulaşılabilecek en yakın havalimanı Bogota’dadır. Çeşitli havayolu şirketlerinin.Bogota’ya aktarmalı uçuşları vardır. Buradan yerel hava yolları ile Pereira’ya ulaşılabilir.

Pereira’da 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde, butik otellerde, SPA otellerinde, apart otellerde, kiralık dairelerde ve kiralık villalarda konaklayabilirsiniz. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Pereira’da otobüs, mega otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs ücretleri 1800 Kolombiya Pezosu civarındadır. Yeşil renkli, temiz, hızlı ve konforlu mega otobüsler ise şehirde 16:30-23.35 saatleri arasında hizmet veriyor. Bilet ücretleri 1600 Kolombiya Pezosu civarında. Taksi ücretleri uygun ancak taksimetrenin olup olmadığını kontrol etmekte fayda vardır. Taksimetresi olmayanlarla önceden pazarlık yapmayı da unutmayın.

Etnik grupların gelenekleriyle etkileşim içinde olan Kolombiya yemekleri ve yemeklerde kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye değişir ve çeşitlilik gösterir. Pirinç, mısır, patates, bir tür nişasta olan “cassava”, baklagiller, dana eti, tavuk eti, domuz eti, keçi eti, balık ve deniz ürünleri yemeklerde sıkça kullanılır. Kolombiya, tropikal meyveleriyle de ünlüdür.

Preiera’da tipik bir öğle yemeği menüsü şöyledir: Muz çorbası, kızarmış domuz/dana/tavuk eti & pilav, sirkeli lahana salatası, ve yanında taze mango suyu. Tatlılar arasında en popüler olanı, süt, mısır ve “panela” adlı yöresel bir şekerle yapılan “mazamorra”dır. Los Nevados Doğal Parkı’nı ziyaret ederseniz, şekerkamışından yapılan sıcak bir içecek olan “aguapanela con queso”yu mutlaka deneyin.

Popüler restoranlar

Mamá Flor: Pereira’nın en eski restoranlarından biri olan Mamá Flor’un sakin ve hoş bir verandası vardır. Kolombiya yemekleri ile ünlü restoranda, değişik muz türlerinden yapılan “sopa de guineo” adlı çorbayı deneyebilirsiniz. Karışık ızgara tabağı “parrilla de carnes” ise iki kişiyi doyuracak kadar büyüktür. Öğle saatlerinde açılan restoran pazartesi-cumartesi arası 23.00’a kadar hizmet veriyor. Pazar günleri ise 17.00’a kadar açıktır.

La Estancia: Dünya mutfağından örnekler tadabileceğiniz restoranın en popüler yemeği “trucha marinera”dır.

Diğer restoranlar: Sayonara, Delight, La Gran Manzana, El Mirador, Plaza Minorista, Grajales Autoservicious, Vegetariano La 23.

Bahşiş

Kolombiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Pereira’da oldukça renkli bir gece hayatı var. Mekanların çoğu “Zona Rosa” olarak bilinen Variante Turin – La Popa civarında bulunuyor. Yalnızca bu bölgede 50’den fazla diskotek, pub ve gece kulübü mevcut. Popüler bar ve kulüplerden bazıları şöyle: Rincón Clásico, Leña Verde, Bar Celona, La Cantera, Paradise, Mango Biche, El Parnaso.

Fiestas de La Cosecha (Ağustos)

Festival del Despecho (Kasım)

f9b40fff-c872-499b-8426-fdb7ab0e4d47.inline_yes

Pereira, Kolombiya’da kahve üretimi yapan bölgelerden birinin tam ortasında yer alıyor. Hatıra olarak veya yakınlara hediye olarak alınacak en güzel şey kuşkusuz Kolombiya kahvesi olacaktır. Şehir merkezinde The Bolivar Plaza, Pereira Plaza ve Victoria Plaza gibi modern alışveriş merkezleri de var. Havaalanı yakınlarında alışveriş yapmak isterseniz, şehrin en yeni alışveriş merkezlerinden biri olan Unicentro’ya uğrayabilirsiniz.

Kolombiya (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Pereira’dan 8 saat ileridedir.

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Pereira şehrinin para birimi Kolombiya Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 1.060,77 Kolombiya Pezosu’dur.

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Pereira’nın resmi dili İspanyolca’dır. Ülkede konuşulan 68 etnik dilden bazıları Pereira’da da görülür. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

BOGOTA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embajada de Turquia Calle 76, No : 8-47, Bogota- Colombia

Telefon: (+57-1) 321 00 70- 72- 73 , (+57-1) 321 00 75

Faks: (+57-1) 321 00 76

embajada.bogota@mfa.gov.tr

http://bogota.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani – Hıristiyan Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi

Katolik Yortusu

St. Peter ve St. Paul Bayramı

Bağımsızlık Günü (20 Temmuz)

Boyacá Savaşı Günü (7 Ağustos)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Keşif Günü

Azizler Günü

Cartagena’nın Bağımsızlık Günü

Günahsız Doğuş Bayramı (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 123

Yangın: 119

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kolombiya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir. Sarıhumma aşısı zorunlu değildir ancak yaptırılması tavsiye edilir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.