Pereira’de Gezilecek Yerler

Dünyada sekiz farklı mikro klimanın görüldüğü nadir şehirlerden biri olan Pereira; ekolojik parkları, kaplıcaları ve kahve tarlaları ile görülmeye değer pek çok doğal alana sahip. Pereira’da gezilecek çok fazla seçenek vardır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Plaza de Bolívar, César Gaviria Trujillo Köprüsü, Pereira Sanat Müzesi, Marsella, Parque del Cafe, Matecana Hayvanat Bahçesi, Plaza Victoria, Consota Parkı, El Lago Parkı, Bonita Çiftliği, La Pradera Parkı, Iglesia El Claret, Our Lady of Poverty Katedrali.

Devamını Oku

Pereira Nerededir?

Pereira, Kolombiya’nın batısında bulunan Risaralda bölgesinin başkentidir. Bogota, Medellin ve Cali şehirlerinin oluşturduğu “Altın Üçgen”in tam ortasında bulunmaktadır. Kuzeyinde La Virginia ve Marseille Dosquebradas, kuzeydoğusunda Santa Rosa de Cabal, doğusunda Tolima, güneyinde Quindío ve Valle del Cauca, batısında ise Balboa ve Valle del Cauca yer alır.

Pereira’ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklimin hâkim olduğu Pereira şehri, biyo-çeşitliliği yüksek olan bir bölgededir. Yıllık ortalama yağış miktarı 2.750 milimetredir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 22 derecedir. En kurak ay ocak ayıdır. En fazla yağış ise ekim ayında görülür. 22 derece sıcaklıkla mart ayı yılın en sıcak ayıdır ancak yıl boyunca sıcaklık çok fazla değişmez. Ekim ayında da sıcaklık 20 derece civarındadır.

Devamını Oku

Pereira’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Pereira’ya uçuş yoktur. Ulaşılabilecek en yakın havalimanı Bogota’dadır. Çeşitli havayolu şirketlerinin.Bogota’yaaktarmalı uçuşları vardır. Buradan yerel hava yolları ile Pereira’ya ulaşılabilir.

Pereira’da Nerede Kalmalı?

Pereira’da 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde, butik otellerde, SPA otellerinde, apart otellerde, kiralık dairelerde ve kiralık villalarda konaklayabilirsiniz. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Pereira Şehir İçi Ulaşım 

Pereira’da otobüs, mega otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs ücretleri 1800 Kolombiya Pezosu civarındadır. Yeşil renkli, temiz, hızlı ve konforlu mega otobüsler ise şehirde 16:30-23.35 saatleri arasında hizmet veriyor. Bilet ücretleri 1600 Kolombiya Pezosu civarında. Taksi ücretleri uygun ancak taksimetrenin olup olmadığını kontrol etmekte fayda vardır. Taksimetresi olmayanlarla önceden pazarlık yapmayı da unutmayın.

Pereira Mutfağı

Etnik grupların gelenekleriyle etkileşim içinde olan Kolombiya yemekleri ve yemeklerde kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye değişir ve çeşitlilik gösterir. Pirinç, mısır, patates, bir tür nişasta olan “cassava”, baklagiller, dana eti, tavuk eti, domuz eti, keçi eti, balık ve deniz ürünleri yemeklerde sıkça kullanılır. Kolombiya, tropikal meyveleriyle de ünlüdür.

Devamını Oku

Pereira Gece Hayatı

Pereira’da oldukça renkli bir gece hayatı var. Mekanların çoğu “Zona Rosa” olarak bilinen Variante Turin – La Popa civarında bulunuyor. Yalnızca bu bölgede 50’den fazla diskotek, pub ve gece kulübü mevcut. Popüler bar ve kulüplerden bazıları şöyle: Rincón Clásico, Leña Verde, Bar Celona, La Cantera, Paradise, Mango Biche, El Parnaso.

Pereira’da Alışveriş

f9b40fff-c872-499b-8426-fdb7ab0e4d47.inline_yes

Pereira, Kolombiya’da kahve üretimi yapan bölgelerden birinin tam ortasında yer alıyor. Hatıra olarak veya yakınlara hediye olarak alınacak en güzel şey kuşkusuz Kolombiya kahvesi olacaktır. Şehir merkezinde The Bolivar Plaza, Pereira Plaza ve Victoria Plaza gibi modern alışveriş merkezleri de var. Havaalanı yakınlarında alışveriş yapmak isterseniz, şehrin en yeni alışveriş merkezlerinden biri olan Unicentro’ya uğrayabilirsiniz.

Pereira Saat Farkı

Kolombiya (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Pereira’dan 8 saat ileridedir.

Pereira Para Birimi

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Pereira şehrinin para birimi Kolombiya Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 1.060,77 Kolombiya Pezosu’dur.

Pereira Resmi Dili

Kolombiya sınırları içerisinde yer alan Pereira’nın resmi dili İspanyolca’dır. Ülkede konuşulan 68 etnik dilden bazıları Pereira’da da görülür. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

Pereira Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani – Hıristiyan Yortusu

St. Joseph Günü

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi

Katolik Yortusu

St. Peter ve St. Paul Bayramı

Bağımsızlık Günü (20 Temmuz)

Boyacá Savaşı Günü (7 Ağustos)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Keşif Günü

Azizler Günü

Cartagena’nın Bağımsızlık Günü

Günahsız Doğuş Bayramı (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Pereira Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kolombiya’ya girmek için vize alması gerekmemektedir. Sarıhumma aşısı zorunlu değildir ancak yaptırılması tavsiye edilir.

Pereira Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21.9oC
  • Şub 22oC
  • Mar 22.1oC
  • Nis 21.8oC
  • May 21.5oC
  • Haz 21.5oC
  • Tem 21.7oC
  • Agu 21.8oC
  • Eyl 21.4oC
  • Eki 21.2oC
  • Kas 21.2oC
  • Ara 21.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 576,329  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Kolombiya Pezosu (COP) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün