Cordoba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Endülüs Özerk Bölgesi’nde yer alan Cordoba,  ilk olarak Romalılar tarafından kurulmuş tarihi bir kenttir. 8. Yüzyılda Endülüs Emevileri tarafından ele geçirilen kent, devletin başkenti ilan edilmiş, uzun yıllar Müslüman Arapların egemenliğinde kalmıştır. Günümüzde dahi Cordoba’da İslam etkilerini görmek mümkündür.

10. yüzyıla gelindiğinde dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Cordoba, Halife II. Hakem döneminde İslami eğitimin merkezi haline gelmiştir. Halife II. Hakem şehirde, o dönemde başka örneği olmayan birçok kütüphane ve okul açmıştır. Endülüs Emevileri döneminde altın çağını yaşayan şehir, 1236 yılında Katolik İspanyollar tarafından yeniden ele geçirmiştir.

Cordoba bugün, yaklaşık 350 binlik nüfusu ile Avrupa’nın orta büyüklükteki modern şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Endülüs Emevileri döneminden kalan tarihi kent merkezi, 1984 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Tanıtım Videosu:
 

Cordoba (İspanya) ile İlgili

Editörün Kaleminden

Cordoba Nerededir?

Cordoba; İspanya’nın güneyinde, Endülüs Özerk Bölgesi’nde konumlanmaktadır.

Cordoba'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Cordoba’ya direkt uçuş bulunmamaktadır ve Cordoba Havalimanı tarifeli uçuşlar yapmamaktadır. Bu nedenle Cordoba’ya gitmek için direkt Madrid’e veya aktarmalı olarak Sevilla, Malaga gibi kentlere uçabilir, buradan da karayolu veya demiryolu ile Cordoba’ya ulaşabilirsiniz.

Cordoba'ya Ne Zaman Gidilir?

Cordoba şehrinde Akdeniz iklimi etkilidir. Yazların sıcak, kışların ise ılık geçtiği kentte nadiren de olsa kar yağışı görülür. Yaz aylarında ortalama hava sıcaklığı 30 – 35 derece iken kış aylarında hava sıcaklığı 5 – 17 derecede seyreder. Şehirde en yüksek sıcaklıklar temmuz ayında yaşanmaktadır. Cordoba’yı ziyaret etmek için en uygun dönem sıcaklıkların çok yüksek olmadığı nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarıdır. Dilerseniz temmuz ve ağustosta da bu şehri ziyaret edebilirsiniz ancak gerçekten çok sıcak olacağı için gün içinde çıkmanızı çok önermeyiz. Bunun yanında festival tarihlerine de bakarak ziyaretini planlayabilirsiniz. Festival dönemlerinde çok kalabalık olan şehre gitmeden önce otel rezervasyonlarınızı yapmanızı öneririz. 

Cordoba'da Nerede Kalınır?

Cordoba, hem İslam hem de İspanyol kültürünü günümüze kadar yaşatmış bir şehirdir. Endülüs bölgesinin tarihi şehirlerinden birisi olan Cordoba, farklı ve tarihi yapısı ile her yıl birçok gezgini ağırlamaktadır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Cordoba otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Cordoba Otelleri

İspanya’nın huzur veren küçük şehirlerinden birisidir Cordoba. Her sokağında, her bir köşesinde hissedebileceğiniz tarihi dokusu ile başınızı döndürecek bir şehirdir. Özellikle bahar aylarında giderseniz daha keyifli bir tatil geçirebileceğinizi söyleyebiliriz. Sıcak bir iklime sahip olduğundan dolayı yaz ayları çok sıcak geçmektedir, bu yüzden bahar aylarında gidilmesi tavsiye edilir. Bahar aylarının gelişinden itibaren renklenmeye başlayan şehri, sakin bir gezi planlıyorsanız mart ve nisan aylarında tercih edebilirsiniz. Festivaller ve rengârenk süslenmiş sokakları, sokaklarına kurulmuş küçük alışveriş noktaları ile kalabalık ve hareketli bir seyahat düşünüyorsanız mayıs ayında gidilmesini öneririz. 

İspanya’nın Endülüs bölgesinde bulunan bu küçük şehir, pahalı bir şehir değildir. Bütçenizi aşmadan keyifli bir tatil geçirebilir ve kısa süreli gezi planlarınızda bu şehre uğrayabilirsiniz.  Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Cordoba otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Cordoba Gezilecek Yerler


Cordoba’nın kalbi, tarihî şehir merkezi ve Mezquita’nın yüksek surlarının batısındaki eski Yahudi mahallesinde atar. 10. yüzyıldan bu yana pek fazla değişikliğin olmadığı kentte İslami dönemin etkilerini görmek halen mümkündür. Geçmişte farklı din ve kültürlerin mücadele verdiği kent bugün, mistik atmosferi ve eşsiz harmonisi ile ziyaretçilerini adeta başka bir dünyaya davet ediyor.

Cordoba Gezilecek Yerler

Cordoba'da Mezquita, Roma Köprüsü, Endülüs Müzesi, Kraliyet Srayı, Eski Şehir Caddesi, Sinagog ve Viana Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Cordoba'da Şehir İçi Ulaşım

Cordoba’da şehir içi ulaşım otobüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Şehir içi otobüs hatları ile şehrin her noktasına ulaşım mümkündür. Taksiler, otobüslerin hizmet vermediği geç saatlerde ideal bir ulaşım aracıdır.

Otobüs

Şehirde 14 farklı otobüs hattı bulunmaktadır. Rotaya göre değişmekle birlikte otobüsler 06.00 – 23.30 arası hizmet verirler. Duraklarda yer alan ekranlarda hat hareket saatlerini görebilirsiniz. Bilet ücreti 1.20 Eurodur ve biletinizi otobüsün içinde satın alabilirsiniz.

Taksi

Şehirde taksi ile ulaşım sağlamak oldukça yaygındır ve şehre gelen turistler ulaşım aracı olarak genellikle taksiyi tercih ederler. Üzerinde lisans numarası olan beyaz taksileri şehrin her yerinde görmek mümkündür. Taksi ücretleri belirli bir tarifeye bağlıdır ve taksimetre kullanılmaktadır. Ücretler resmi tatillerde, festival ve etkinliklerin olduğu günlerde ve haftasonunda değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak şu şekildedir;

 • Açılış ücreti: 4.00 Euro
 • Kilometre başına ücret: 1.00 Euro
 • Cordoba’da yer alan bazı taksi durakları ve iletişim bilgileri:

 

 • Parada de Taxis  

Adres: Calle Agustín Moreno, 0, 14002 Córdoba, İspanya
Telefon: +34 957 25 54 12

 • Taxi Mercedes Cordoba            

Adres: Calle Almanzor, 24, 14003 Córdoba, İspanya
Telefon: +34 605 45 97 77

 • Autotaxi Juan Jesús

Adres: Calle Poeta Pablo García Baena, 20, 14100 La Carlota, Córdoba, İspanya
Telefon: +34 649 19 02 95

 • Juan Antonio Carmona Torrero  

Adres: Calle Pablo Picasso, 10, 14620 El Carpio, Córdoba, İspanya
Telefon: +34 957 18 06 68

 • Taxi Sacatacos Córdoba

Adres: Calle Córdoba, 10, 14720 Almodóvar del Río, Córdoba, İspanya
Telefon: +34 957 71 35 44

 • TAXI Villafranca de Cordoba

Adres: Calle Cantareros, 3, 14420 Villafranca de Córdoba, Córdoba, İspanya
Telefon: +34 657 90 66 42

Cordoba Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Cordoba Havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır. Havacılık ile ilgili uçuşların gerçekleştirildiği Cordoba Havalimanı, tarifeli uçuşlar yapmamaktadır.
 

Cordoba Mutfağı

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İspanya’nın her bölgesi ayrı bir yemek kültürüne sahiptir. Endülüs yemek kültürü de kendine özgü lezzetleri ile İspanyol mutfağından ayrı bir yerde konumlanır. Mağribi tatların yerel baharatlar ile bir araya geldiği et ve balık yemekleri Endülüs mutfağının olmazsa olmazıdır. 

Endülüs bölgesinde yer alan Cordoba’da en sık tüketilen yemekler zeytinyağda yapılan kızartmalar, soğan ve domates ile pişirilen güveçte boğa kuyruğu “rabo de toro”, “fileto solomillo de cerdo”, “boquerones en vinagre”, “flamenquín de jamón serrano” ve elbette Endülüs’ün en meşhur lezzeti olan soğuk domates çorbası “gazpacho”dur.

İspanyol yemek kültürünün vazgeçilmez unsuru olan “tapas” ise, Cordoba’da da sıkça tüketilir. Tapas, bir bardak şarap veya bira eşliğinde küçük porsiyonlardan oluşan atıştırmalar olarak sunulur ve genellikle peynirli, etli, yumurtalı ve sebzeli yemeklerden yapılır. Tapas, çok çeşitli lezzetleri tanımaya imkân verdiğinden İspanyol mutfağını seven turistler için ideal bir seçenektir.

Endülüs mutfağında, yumurta, domates, sarmısak, soğan, zeytin ve biber gibi Akdeniz tipi yemek kültürünün ana malzemeleri bol bol kullanılır. Sebzeler ise yemeğin yanında garnitür olarak sunulur.

Cordoba’da damak zevkinie uygun bir restoran mutlaka bulabilirsiniz. Şehirde yerel restoranlar ve tapas barların yanında dünya mutfağına ait tatlar sunan pek çok restoran bulunmaktadır.

Popüler Restoranlar

Bahşiş- Hesabın %5’i oranında bahşiş yeterlidir

Cordoba Gece Hayatı

Cordoba gece hayatı, Endülüs bölgesinde yer alan Sevilla ve Granada kadar hareketli değildir. Akşam saatlerinde özellikle tarihi şehir merkezinde yapılacak pek fazla aktivite bulunmamaktadır. Şehir geceleri, gündüz olduğu kadar hareketli olmasa da eğlenebileceğiniz birçok bar, gece kulüpleri ve flamenko gösterilerinin yapıldığı tavernalara ev sahipliği yapar. 

Kentteki bar ve kulüpler El Cardenal bölgesinde yoğunlaşmıştır. Gecenin geç saatlerinde, El Cardenal’deki mekanlarda eğlencenin keyfini çıkarabilirsiniz. Tarihi şehir bölgesinde eğlenmeyi tercih ederseniz, canlı müzik ve flamenko gösterilerinin düzenlendiği tavernalar ideal bir seçenektir.

Popüler Mekanlar

 • Atrio
 • Glace
 • Bar Rafalete
 • El Aventurero
 • El Mercado Victoria
 • El Arriate
 • Vial Norte

Cordoba Festivaller

İspanya'nın renkli şehri Cordoba da kendi gibi renkli festivallere ev sahipliği yapıyor. Özellikle Carnival ülkenin hatta dünyanın her yerinden gelen misafirlerini ağırlıyor. Siz de Cordoba'ya gitmeden önce festival tarihlerini kontrol ederek programınızı yapabilir, şehirde eğlenceli günler geçirebilirsiniz. 

 • Festival de la Guitarra: 1 – 12 Temmuz
 • Carnival: Ocak – Şubat
 • Holy Week: Mart/Nisan
 • Feria de Córdoba: 21 – 28 Mayıs
 • Cruces de Mayo: Nisan/Mayıs
 • Patio Festival: Mayıs

Cordoba Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Epifani – 6 Ocak
 • Endülüs Günü – 28 Şubat
 • Paskalya – Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Hz. Meryem'nın Göğe Yükselişi – Ağustos
 • İspanya Ulusal Tatili – 12 Ekim
 • Tüm Azizler Günü – 1 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Cordoba Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 061
 • İtfaiye: 080
 • Polis: 092
 • Uluslararası Acil Durum Telefon Numarası: 112

Turist Bilgilendirme Merkezi (Cordoba Welcome Center)

 • Adres: Plaza del Triunfo, 14003, Cordoba
 • Telefon: (+34) 957 35 51 79
 • E- mail: [email protected]

Cordoba Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Madrid Büyükelçiliği
Adres: Embajada de Turquía C/Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 MADRID
Telefon: +34 913 103 904
Resmi websitesi: madrid.be.mfa.gov.tr

Cordoba Para Birimi

Cordoba şehrinde Euro (EUR) kullanılmaktadır.


lf-bc.com
 

Cordoba Resmi Dili

İspanya'da yer alan Cordoba’da İspanyolcanın Endülüs lehçesi resmi dil olarak kabul edilir. 

Cordoba Saat Farkı

Cordoba (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır. Yani, Türkiye’de saat 14.00 iken Cordoba’da 13.00’tür.

Cordoba (İspanya) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9.2oC
  • Şub 10.9oC
  • Mar 13.5oC
  • Nis 15.4oC
  • May 19oC
  • Haz 23.5oC
  • Tem 27.2oC
  • Agu 27.2oC
  • Eyl 24oC
  • Eki 18.5oC
  • Kas 13.2oC
  • Ara 10.2oC

Kısa Kısa

Ülke: İspanya
Nüfus: 325.453
Resmi Dil: İspanyolca’nın Endülüs Lehçesi
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Akdeniz İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 4.23 (Türkiye $ 3.87)
UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Tarihi Şehir Merkezi (Old City)