Malaga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malaga, İspanya’nın güneyindeki Endülüs Özerk Bölgesi içinde bulunan bir şehridir ve Akdeniz’e kıyısı vardır. Malaga, Endülüs’ün ikinci, tüm İspanya’nın altıncı en kalabalık şehridir. Malaga, Costa del Sol isimli 100 km’lik sahil şeridinde bulunur. Fransa için Côte d’Azur ne ise İspanya için de Costa del Sol odur. Bir zamanlar, aynı özerk bölgede bulunan Sevilla kentinin “fakir kuzeni” diye adlandırılan Malaga son on yıl içinde turizm kolunu güçlendirmiş böylece “fakir” olmaktan kurtulmuştur. Artık Malaga, Akdeniz’in en önemli tatil rotalarından biridir. Müzeleri, tarihî yapıları, çoğu araç trafiğine kapalı caddeleri, sahilleri ve plajları, otelleri ve bohem gece yaşantısı ile birçok turist Malaga’yı ilgi çekici bulmaktadır.

 

Tanıtım Videosu:

 

Devamını Oku

Malaga ile İlgili

Editörün Kaleminden

Malaga Nerededir?

Malaga, İspanya’nın güneyindeki Endülüs Özerk Bölgesi’nin bir şehridir. Akdeniz’e kıyısı vardır. Batısında Cebelitarık Boğazı bulunur.

Malaga’ya Nasıl Gidilir?

Hem Türk hem İspanyol havayolu şirketleri ile İstanbul’dan Malaga’ya aktarmasız gidebilirsiniz. 4 saat 40 dakika süren yolculuk sonrası direkt Malaga’ya ulaşabilirsiniz. Bir İspanya turu yapmak istediğiniz takdirde önce İstanbul’dan Madrid veya Barselona’ya inebilir daha sonra otobüs, tren veya uçak seyahati yaparak Malaga’ya gidebilirsiniz.

Malaga’ya Ne Zaman Gidilir?

Malaga Akdeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. Yıl boyu asla çok soğuk hava yaşanmaz. Genelde yaz turizminde “ölü sezon” diye bilinen kasım ayından mart ayına kadar olan aralıkta bile Malaga’ya gidilebilir. Hatta bu dönemde Malaga’ya gitmenin en büyük avantajı hem uçak hem otel fiyatlarının ucuz olmasıdır. Bu dönemde Malaga’da en düşük sıcaklık 12 ila 14 derece dolaylarında seyreder. En düşük talep ocak ayında görülür çünkü Malaga’nın en soğuk ayı ocak ayıdır. “Orta sezon” diye adlandıracağımız nisan-mayıs-ekim aylarında hava sıcaklığı kış mevsimine oranla artar, buna paralel olarak Malaga’ya olan talep de artış gösterir. Ağaçların çiçek verdiği sıcak bahar günlerinde Malaga’ya gitmek en güzel tatil fikirlerinden biri olabilir. Üstelik yaz mevsimine oranla çok kalabalık olmaz. Pastırma yazının yaşandığı Ekim ayında Malaga adeta cennetten bir köşedir. Tatilciler evine dönmüştür ve Malaga yerlilerine ve ekim ayı severlere kalır. Akdeniz şehirlerinin turizmi için en önemli dönem olan haziran-temmuz-ağustos-eylül ayları sadece Malaga’nın değil tüm İspanya’nın en çok turist ağırladığı aylardır. Kalabalıktan rahatsız olacak kişilerin Malaga için bahar ve sonbahar aylarını tercih etmesi gerekebilir.

Malaga’da Nerede Kalınır?

İspanya’nın güneyinde yer alan Malaga, Güneş Sahilleri diye tanınan harika bir sahil şeridinde bulunan keyifli bir liman şehri. Akdeniz kıyısındaki kent, Cebelitarık Boğazı’na 100 kilometre mesafe ile İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nde yer alıyor.

Sevilla’dan sonra bölgenin en büyük şehri olan Malaga son derece turistik ve talep gören bir şehir. Bölgeye en yoğun rağbeti gösteren turistlerin, uzun süreli konaklamalar ve mülk edinme yolunu da seçerek şehirde yaygın bulunan İngiliz ve Arap turistler olduğu gözleniyor. Yılın çok büyük bir kısmında güneşli olan şehirde sezon bu nedenle bir hayli uzun sürüyor, ılıman Akdeniz iklimi ve keyifli plajlarıyla öne çıkan şehir yemyeşil doğası ve tarihî eserleriyle de bir cazibe merkezi oluyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Malaga otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Malaga Otelleri

Akdeniz kıyısında yer alan İspanyol şehri Malaga, sayfiye bölgesi Costa Del Sol Sahili’ndeki konumu ile oldukça ilgi görüyor. Tarihî geçmişi 2.500 yılın ötesine uzanan bu neşeli tatil merkezi, ünlü ressam Pablo Picasso’nun da doğduğu yer olarak biliniyor. Şehirde bulunan müzede sanatçının sergilenmekte olan özel eşyalarını da görmek mümkün oluyor. Kültür birikimi ve etkinliği yüksek bir şehir olan Malaga, uzun sahil şeridi sayesinde deniz ve yaz turizminin bilinen bir merkezi olarak da talep alıyor.

Tarih ve kültür konusunda öne çıkan turistik Malaga, tüm dünyadan dil eğitimi için burayı tercih eden gençlerin de severek ziyaret ettiği bir öğrenci şehri aynı zamanda. Hem ılık Akdeniz iklimi hem de yıl boyu süren etkinlikler sayesinde tüm sene boyunca popüler olan Malaga’da trafiğe kapalı olan pek çok cadde, insanların rahatlıkla gezip sosyalleşmesine de ortam sağlıyor.

 

Malaga’da son derece modern ve hareketli bir gece hayatı sürüyor. Gençlerin öncelikli tercihi Liman ve Pedregalejo bölgesi barları ve Puerto Banus bölgesi diskoları oluyor. Sabaha kadar süren dans ve müzik eğlencesi şehrin sokaklarına taşarak devam ediyor.

Devamını Oku

Malaga Gezilecek Yerler

Malaga gibi 2.800 yıllık tarihi olan bir şehirde kuşkusuz görecek çok yer var. Malaga’nın en önemli ve turistik adreslerini aşağıdaki yazımızda detaylandırdık. Böylece bu turistik yerler hakkında Malaga’ya gitmeden bilgi edinebilirsiniz.

Malaga'da Gezilecek Yerler

Malaga’da 10 tane gezilecek yeri sizin için derledik. Picasso’nun doğduğu ev olan Picasso Müzesi’ni, Malaga Katedrali’ni, Plaza de la Merced ve Plaza del Toros’u, Alcazaba ve Gibralfaro Kalelerini, Botanik Park, Aduana Sarayı ve Antik Roma Tiyatrosu’nu ve Malagueta Plajı’nı yazımızda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Malaga Şehir İçi Ulaşım

Malaga’da esas olarak toplu ulaşım aracı otobüslerdir. Tek seferlik bilet kişi başı 1,30 Euro’dur. 10 günlük otobüs biletini kişi başı 8,30 euro’ya alabilirsiniz. Bir aylık bilet ücreti ise 39,95  Euro’dur. Öğrenciler için bu ücret 27 euro’dur. Malaga’da taksiye binmek ekonomik olmayacaktır zira taksimetre 3,17 Euro’dan açılır ve km başına 0,70 Euro yazmaktadır. Ancak acil bir durumda veya içkili olunduğu takdirde şehirde 24 saat taksi bulunması kolaylıktır. Sadece Malaga’ya değil İspanya turu yapmak üzere gelen turistler araba kiralamayı tercih ederler. Siz de birkaç İspanyol şehrini dolaşacağınız bir tatil planlıyorsanız araba kiralayabilir ve Malaga’ya böyle gidebilirsiniz. Özel aracı park edecek çok alan bulunmaması Malaga için bir dezavantajdır. Tren istasyonunun ve havaalanının yanında araç kiralama ofisleri vardır. Şu bir gerçek ki İspanya için seyahat etmenin en ucuz yolu tren değil araç kiralamadır. Malaga şehrinde sadece 2 metro hattı vardır. Kullanışlı olmadıkları gibi Malaga gibi küçük bir şehirde metroya binme ihtiyacı da hissetmezsiniz. Metro hatları şehrin sadece batısı ile güney batısı arasındaki ulaşımı sağlar. Malaga sokaklarında sık sık atlı faytonlar görebilirsiniz. Maalesef Malaga’da da atlar faytonlar için kullanılmaktadır. 45 dakikalık turun fiyatı 30 Euro’dur. Hem ekonomik olmadığı için hem atlara o sıcakta işkence etmemek için faytonlara binilmemelidir. Malaga’da bisiklet taksi modası başlamıştır. Ortalama 9 Euro’ya bisiklet taksiler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Her küçük şehirde olduğu gibi Malaga’da da en iyi ulaşım yöntemi bisiklet kiralamak ve yürümektir. Şehri bizzat keşfetmeniz için yürümek ve bisiklet kiralamak en iyisi olacaktır.

Malaga Mutfağı

Hayatınızda yiyip yiyebileceğiniz en güzel yemekleri Malaga’da bulacağınızı garanti ediyoruz. İspanyollar hayatta eğlenmeyi ve zevkleri için yaşamayı çok iyi biliyorlar. Buna yemek yemek de dahil. Hele bir de Endülüs diyarının geçmişten gelen mozaiği mutfağa yansıyınca ortaya müthiş lezzetler çıkıyor. Endülüslüler mutfaklarında en çok zeytinyağı, badem, üzüm, tatlı şarap, zeytin, deniz ürünleri, meyve ve mevsim sebzeleri kullanıyorlar. Malaga’ya özgü yemekleri sizin için anlatıyoruz. Aslında şehirde “fakir yemeği” olarak ünlenen, bugünlerde turistlerin en çok ilgi gösterdiği yemek El Palo isimli karides ve patatesten yapılan çorbadır. Mayonez ve şarap sirkesi ile hazırlanır. Malaga Dağları Yemeği ise siyah sosis, yumurta ve patatesten yapılır. Bu yemek özellikle kışları ve Pazar günleri tüketilir. Porra Antequerana isimli çorbanın en önemli özelliği sıvı olmamasıdır. Evet, bu orijinal çorba kaşıkla değil ekmekle yenir ve ton balığından yapılır. Fritura Malagueña tabağı deniz ürünlerinin bir karışımıdır. Endülüs denizinden çıkan balıkların neredeyse tamamı kızartılarak servis edilir. Malaga Turtası kayısı reçeli, siyah üzümlü ve bademli bir tatlıdır, kahve ile servis edilir. Patates, soğan, yeşil zeytin ve portakal taneleriyle hazırlanan Malaga salatası Ensalada Malagueña ‘yı yemeden Malaga’dan ayrılmayınız.

Malaga’da Alışveriş

Malaga'da büyük alışveriş merkezleriyle aile işletmesi olan minik butikler bir aradadır. Küçük bir şehir olmasına karşın kozmopolit olabilen bir şehirde her türlü ihtiyacınızı karşılayabilir alışverişinizi yapabilirsiniz. Tarihi kent sınırları içindeki tarihi yapılarla dolu sokaklarda ayakkabı dükkânları, bijuteriler, terziler, baharatçılar görürsünüz. Yüksek standartta alışveriş ortamı arayan turistler Larios Caddesi üzerinde bulunan üstü açık alışveriş merkezinde lüks alışveriş yapabilirler. Larios Caddesi araç trafiğine kapalıdır. Gönlünüzce bu cadde üzerinde yürüyebilir ve mağazaları gezebilirsiniz. Granada ve Caldederia Caddeleri üzerinde de birbirinden şık dükkânlar bulabilirsiniz. Malagalılar alışverişten sonra mutlaka Alcazabilla Caddesi ve Plaza de la Merced meydanında bulunan kafelerden birine oturarak kahvelerini yudumlar. Bu mekânlarda çok sayıda restoran ve sinema ve tiyatro salonu da bulunmaktadır. Alışverişten sonra ailenizle veya arkadaşlarınızla öğle yemeği yiyebilirsiniz. Özellikle İspanya'da ve İspanya'ya bağlı Balear Takımadaları’nda üretilen kaliteli ve ucuz ayakkabılardan almanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde San Juan Caddesi üzerinde de hem kaliteli hem bütçeye uygun mağazalar mevcut. La Malagueña Caddesi'nde ise zeytinyağı ve baharat satan dükkânlar bulabilirsiniz. Katedral'in hemen yanındaki Convento Santa Ana'dan hem kendiniz hem çocuklarınız için kek ve pasta alabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların mağazaları Malaga'da sabah 9- akşam 9 arası açıktır ancak yerel ve butik dükkânlar 14.00-17.00 saatleri arası mutlaka kapalı olur. Vergi iadeli anlamına gelen "tax free" logolu mağaza ve ürünler Malaga'da mevcuttur. Mağaza başına en az 91 euro tutarında alışveriş yaptığınız takdirde Türkiye'ye dönmeden vergi iadesi alabileceğinizi unutmayınız. Yerel ürünler satın almak isterseniz yukarıda ismini verdiğimiz caddeler dışında Compania Caddesi, Andrés Perez Caddesi ve Plaza Mayor üzerinde de birçok dükkân ve mağaza bulabilirsiniz.

Malaga’da Gece Hayatı  

Malaga’da gece hayatı çoğunlukla El Palo, La Malagueta, Pedregalejo, Placa de la Merced ve Plaza de Uncibay’daki bar ve gece kulüplerinde yaşanır. Genellikle barlar sabah 4’e kadar açık olur. Bazı gece kulüpleri sabah 6-7 gibi kapanır. Malaga gece hayatıyla ünlenmiş bir şehir değildir ancak geceleri de gündüzleri olduğu kadar renkli geçer. Güney İspanya yaz mevsiminde sadece tatilcilerin değil yazları dil okuluna gitmek isteyen öğrencilerin de en çok tercih ettiği şehirler arasında yer alır. Malaga’daki İspanyolca veya İngilizce dil okullarına giden öğrenciler hem lisanlarını geliştirir hem de doyasıya eğlendikleri bir yaz yaşarlar. Dolayısıyla geceleri de birçok bar üniversite çağındaki gençlere hitap eder. Granada, Alcazabilla ve Comedias caddeleri üzerinde de birçok restoran, bar ve gece kulübü bulabilirsiniz. Bu noktalarda her yaşa hitap eden mekânlar mevcuttur. Antigua Casa Guardia, 1840’ta açılan ve Malagalı dünyaca ünlü ressam Picasso’nun sıklıkla geldiği bir mekândı. Bugün hala çok ilgi görür ve özellikle turistler Picasso’nun favori barına gitmek ister. Sakin bir akşam geçirmek isterseniz Café de Estraperlo’da sıcacık çay veya kahvenizi akşam yemeğinden sonra yudumlayabilirsiniz. Bira, şarap, cin ve tonik de içilebilir. Akşamüstü de buraya gelinebilir. Anden, Liceo, Dolce Vita, Sound, Sala Gold, Velvet Club ve Kiu en iyi gece kulüpleridir. Özellikle Palladium isimli gece kulübü Malaga’nın en iyilerindendir. Tam 2500 metrekarelik alanda bulunan bu gece kulübünün toplam 3 tane dans pisti bulunur bir de kapalı havuzu bulunmaktadır. Sala Vivero ve Malaga cruise port’ta konserler verilir, bazı festivaller de burada gerçekleştirilir.

Restoran ve barların dışında taverna severler Malaga gibi tipik bir Akdeniz şehrinde birçok taverna bulabilecektir. İspanya için turistlere verilmesi gereken en önemli ipucu gece hayatının gece 11.00’den önce başlamayacağıdır. Hele hafta sonları kulüplerin açılması gece 12.00’yi bulabilir. Akşam yemeğini akşam 9.00’dan önce yemeyen İspanyollar gece hayatına da geç başlar. Restoran ve canlı müziğin olduğu tavernalar da akşam 9.00’dan önce açılmayacaktır. Malaga’daki disko ve gece kulüplerinin bazılarına kız arkadaş gruplarının girmesi ücretsizdir ancak erkeklerin özellikle grup halinde eğlenmek isteyen erkeklerin giriş ücreti ödemesi gerekir. Tüm İspanya’da olduğu gibi Malaga’da da eğlence sektöründe çalışanlar çok iyi para kazanmaktadır bu yüzden barlarda veya restoranlarda müşterilerin mutlaka bahşiş vermesi beklenmez. Ancak veren de geri çevrilmez. Malaga’ya gittiğinizde özellikle tarihi kentteki tüm restoranlarda çok lezzetli Akdeniz yemekleri yiyebileceksiniz. Yemek sonrası Plaza de la Merced’deki açık hava etkinliklerine katılabileceğiniz gibi yukarıda bahsettiğimiz gece kulüplerine gidip sabahın ilk ışıklarına kadar doyasıya eğlenebilirsiniz. Tercihiniz ne yönde olursa olsun Malaga’da gündüzleri olduğu kadar geceleri de kaliteli ve çok eğlenceli vakit geçireceğinizi garanti ediyoruz.

Malaga’daki Festivaller

Cabalgata_reyes_malaga_2015.jpg

Endülüslüler eğlenmeyi, festivalleri o kadar seviyor ki aşağıda detaylandırdığımız festivallere denk gelirseniz mutlaka sizin de bu atmosferi solumanız gerekecek. Endülüslülerin özel günlere verdikleri değeri ve hayata adeta eğlenmek için geldiklerini gözlerinizle göreceksiniz. Özellikle Malaga şehir festivalleri sizi bambaşka bir dünya ile tanıştıracak.

3 Krallar Bayramı: 5-6 Ocak günlerinde kutlanan 3 Krallar Günü Malaga’da katılabileceğiniz en eğlenceli festival desek abartmış olmayız. Festival Gaspar, Melchior ve Baltasar isimli 3 kralın şehre geldiği mizansen ile başlar ve küçük bir çocuk kralların Malaga’daki tüm çocuklara hediye vermesini ister. Paseo del Parque Meydanından belediye binasına kadar kortejin yürüyüşü tamamlanır. Kostüm giymiş ve abartılı makyaj yapmış peruk takmış müzisyenler, şarkıcılar, dansçılar ve ilüzyonistler halkı ve katılımcıları eğlendirir.

San Juan Gecesi: Tüm Akdenizliler eğlenmeyi çok iyi bilirler. Ancak İspanyollar en iyi bilenlerdir. Onlar için bir bahane yeterlidir bir araya gelip eğlenmek için. Her sene 23 Haziran’da San Juan Gecesi’nde herkes kumsallarda bir araya gelir ve eğlence başlar. Birileri mutlaka gitarını getirmiştir ve ateşin başında çalmaya başlarlar. Herkes içkisini kaptığı gibi kumsala iner. Herkes birbiriyle sohbet eder, dans eder. San Juan Gecesi sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder.

Endülüs Günü: 1980 yılında Endülüs Bölgesi referandum ile İspanya’dan özerkliğini kazanmıştır. Bu yüzden her sene 28 Şubat günü tüm Endülüslüler sokaklara iner ve kutlamalar yapar.

Santa Semana: Tüm İspanya çapında Nisan ayının bir haftası karnaval ve festivalle geçer. İspanyollar bir nevi baharın gelişini kutlar ancak bu Kutsal Hafta’nın dini bir anlamı da vardır. Mutlaka hayatınızda en az bir kez yaşamanız gereken bir deneyim Kutsal Hafta kutlamalarını görmektir. 5 tonluk Hz. İsa ve Kutsal Meryem heykelleri kortejin başındaki “ 3 Kuvvetli Adam” tarafından taşınır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Malaga Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: 3 Krallar Bayramı

28 Şubat: Endülüs Günü

9-16 Nisan: Dini Bayram

13-14 Nisan: Kutsal Perşembe ve Kutsal Cuma

1 Mayıs: İşçi Bayramı

15 Ağustos: Kutsal Meryem Günü

12 Ekim: Milli Bayram

1 Kasım: Azizler Günü

6 Aralık: Anayasa Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıda belirtilen milli ve dini bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Malaga İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım Hattı: 112

İtfaiye: 080

Polis: 092

Ambulans: 061

Sahil Yardım: 900 202 202

Malaga Dış Temsilcilikleri

Malaga’da Fahri Türk Konsolosluğu bulunmaktadır ancak Malaga’nın içinde bulunduğu Endülüs Özek Bölgesi esas olarak TC Madrid Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Madrid Başkonsolosluğu

Telefon: +34 913 103 904

Eposta: [email protected]

Adres: Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 Madrid İSPANYA

İnternet sitesi: http://madrid.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Malaga Para Birimi

İspanya’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 4,35 Türk lirasıdır.

*Kasım 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Malaga’nın Resmi Dili

Malaga’daki tek resmi dil İspanyolcadır. Ancak tarihsel ve kültürel etkileşimler dolayısıyla Endülüs Bölgesi’nde halen çok sayıda kişi Arapça lehçesi de konuşmaktadır. Şehrin turizm sektöründeki gücünden dolayı çoğu kişi İngilizce bilir.

Malaga Saat Farkı

Malaga, İspanya’nın bir şehridir ve İspanya ile Türkiye arasında 1 saat farkı bulunur. İspanya, Türkiye’den 1 saat geridedir.

Malaga Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11.9oC
  • Şub 12.8oC
  • Mar 14.1oC
  • Nis 15.6oC
  • May 18.7oC
  • Haz 22.2oC
  • Tem 24.8oC
  • Agu 25.4oC
  • Eyl 23.1oC
  • Eki 19oC
  • Kas 15.4oC
  • Ara 12.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 600.000 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün