Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı Antalya'nın Alanya ilçesinde, Damlataş Plajı’nın bitiminden başlayıp, 2 kilometre boyunca uzanan eşsiz güzellikteki plajdan biridir. Plaj ismini, MÖ 69-30 yıllarında yaşamış Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan almış.

Dönemin generali Alanya ve çevresini Kraliçe Kleopatra’ya hediye etmiş. Kraliçe Akdeniz’e çıktığı her seferde Alanya’ya uğrar ve burada denize girermiş. Bir rivayete göre kaleden plaja inen bir tünel olduğu da söylenir. İnce ve altın renkli kumları, berrak suyu ve sığlığı ile tatilin keyfini çıkarabileceğiniz bir plaj olma özelliğini koruyor.

Türkiye’de bulunan ve Mavi Bayrağa sahip olan plajlardan biridir. Plaj kullanımı ücretsizdir, şezlong şemsiye gibi hizmetlerden yararlanmak isterseniz bir miktar ödeme yapmanız gerekmektedir. Plaj boyunca kafe, restoran gibi mekânlar bulabilirsiniz.

Alanya Kleopatra Plajı Giriş Ücreti 

Alanya’daki Kleopatra Plajı için bir giriş ücreti ödenmiyor. Ancak plaj alanındaki şezlong, şemsiye gibi parçalar için 20 ila 30 TL arasında değişen günlük kiralar ödeniyor. Eğer öğrenciyseniz ve öğrenci kartınız da yanınızdaysa gerek plaja ulaşım için gerekse plaj içinde indirimlerden faydalanabiliyorsunuz.

 

Alanya Kleopatra Plajı Efsanesi 

Adı Kleopatra olur da buranın efsanesi olmaz mı? Elbette var… Rivayete göre Roma generali Antony, Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra’ya armağan olarak sunar. Kleopatra ise kale yamacında banyo yapmak için Kleopatra Plajı’na gidermiş. Hatta Kleopatra’nın yüzmek istediğinde kullanabilmesi için kaleden direkt olarak plaja giden bir tüneli bulunuyormuş. Güzelliğiyle dillere destan Mısır Kraliçesi Kleopatra Akdeniz’de çıktığı her seferde Alanya’ya uğrayarak bu plajda denize girermiş.

 

Alanya Kleopatra Plajı Nasıl Gidilir?

Antalya Havalimanı'ndan Alanya'ya kendi aracınızla ya da otobüslerle gidebilirsiniz. Havalimanından merkeze uzaklık 120 kilometredir. Alanya merkezinden Kleopatra Plajı arasındaki mesafe ise sadece 2 kilometredir.

Dilerseniz yürüyebilir ya da taksi ve minibüs seçeneklerindne birini kullanabilirsiniz. Eğer niyetiniz İstanbul'dan kendi aracınızla yola çıkmaksa kat edeceğiniz mesafenin 830 kilometre civarında olduğunu ve tahmini yol süresinin 10-12 saat tutacağınızı söyleyebiliriz.