Damlataş Mağarası ve Plajı


Damlataş Mağarası, Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer alan bir mağaradır. Sahil şeridinde bulunan ve Alanya Kalesi‘nin batı yönünde bulunan mağara pek çok hastalığa şifa kaynağı olmasıyla meşhurdur.

Oluşumunun MÖ 15000 yılına kadar dayandığına inanılan Damlataş, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret alanı olan bir doğa harikasıdır. Yolunuz Antalya‘ya düşerse astım hastalığının dermanı olarak bilinen ve yaz-kış 22 derecede sabit kalan Damlataş Mağarası‘nı gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

 

Mağaranın önemli olmasını sağlayan bir diğer etmen de; Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olmasıdır.

Damlataş Mağarası özellikleri ve görseliyle de gidenleri kendine hayran bırakıyor. Oldukça şifalı olduğu bilinen mağara, astım hastalığının tedavisi için sağlık durağı olarak kullanılıyor.

1948 senesinde liman inşaatında kullanılması için taş ocağı olarak tespit edilen bugünkü yerinde, tesadüfen bir dinamit ateşlenmesi sonucu meydana çıkıyor.

 

Mağaranın içinde binlerce sarkıt ve dikit bulunuyor. Damlataş Mağarası‘nda bazı bölgelerde sarkıtların ve dikitlerin ortada buluşmasına tanık olabiliyorsunuz. Damlayarak bir oluşum halini alan su zerrecikleri sebebiyle Damlataş Mağarası adı verilen doğal yapı, yaklaşık 50 metre uzunluğunda bir geçite, 14 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde silindirik bir boşluğa ve 15000 yılda meydana gelen sütunlara sahip.

Mağaranın iki katlı olan boşluk alanında yaklaşık 2500 metreküp hava bulunuyor. Mağaranın ilgi çekici özelliklerinden bir diğeri, yazın da kışın da 22 derece olmasıdır.

Havada %98’lik bir nem oranı ve bol miktarda asit karbonik vardır. Mağara boşluğu 180 ile 200 metrekare olmasına rağmen mağara etrafındaki kalınlık 10 metre civarında olduğundan çökme ihtimali yoktur.

Doğal oluşum senenin yarı dönemi boyunca devamlı damlamaya devam eder.

Hemen önünde ünlü Damlataş Plajı bulunan bu mağarayı hastalıklarınız için ziyaret etmeyi düşünüyorsanız öncesinde doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 

Damlataş Mağarası Nasıl Oluşmuştur?

Mağaranın nasıl oluştuğuna gelecek olursak, havanın yağmurlu olduğu dönemlerde mağaranın tavan bölgesinden kireçli su damlıyor. Bu sular mağaranın içindeki ısı ve nem sebebiyle zamanla birikerek sarkıtları meydana getiriyor.

Damlayarak yere ulaşan damlacıklar ise zamanla donarak dikitleri oluşturuyor. MÖ 15000’li yıllarda oluşmaya başladığı söylenen mağaranın deniz sularının kayaları aşındırmasıyla meydana geldiği biliniyor.

Mağara, denizden yaklaşık 70 metre içeride ve deniz seviyesinden aşağıda bulunuyor. 1948’de keşfedilen bu doğa harikası güzellik yaklaşık 15 metre yükseklikte olmakla birlikte, 200 metrekarelik bir alana sahip karstik bir mağara.

Damlataş Mağarası Astım Tedavisi

Mağaranın normalin 8, 10 katı fazla karbondioksite sahip olması, yüksek oranda nemi, alçak sühuneti ve radyo aktivesi sayesinde astım hastalığına şifa oluyor. Ancak Damlataş Mağarası astım tedavisi için kullanılmadan önce doktordan bir rapor alınması gerekiyor.

Mağara 1954 yılından beri astım tedavisi için kullanılıyor. Rapor alındıktan sonra belgenin, mağara yetkilisine verilmesi gerekiyor.

Tedavi kapsamında astım hastalarının, mağaranın turistlere henüz açılmadığı sabah saatlerinde mağaraya gelmelerini ve orada yaklaşık 4 saat geçirmeleri sağlanıyor.

Astım rahatsızlığı için 21 gün süresince her sabah 06.00 ile 10.00 arasında mağaranın içinde nefes egzersizleri yapılıyor. Hastaların mağaraya giriş ücreti turistik fiyattan farklı olarak uygulanıyor. Astım hastaları tedavi süresinde sembolik bir tutar ödüyorlar.

 

Damlataş Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Damlataş mağarası, Antalya’nın Alanya İlçesi’nde bulunuyor.

Otomobil: Alanya marinasına yaklaşık 4 kilometre mesafede bulunan mağaraya en yakın yer Yeni Yüz Yıl Atatürk Parkı. Şahsi aracınızla gidecek olursanız Alanya’dan yola çıkarak 10 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Damlataş Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Mağarayı her gün 09.000-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: tam 6 TL, öğrenci 3 TL. Mağara belediye işletmesinde olduğundan müze kart geçerli değil. Aracınızla gidecek olursanız otopark için de ödemeniz gereken park ücreti 5 TL.

Damlataş Mağarası İletişim

Adres: Çarşı Mahallesi, Damlataş Cad. No:81, Alanya/Antalya Telefon: (0242) 513 05 08