Malaga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malaga, İspanya’nın güneyindeki Endülüs Özerk Bölgesi içinde bulunan bir şehridir ve Akdeniz’e kıyısı vardır. Malaga, Endülüs’ün ikinci, tüm İspanya’nın altıncı en kalabalık şehridir. Malaga, Costa del Sol isimli 100 km’lik sahil şeridinde bulunur.Fransa için Côte d’Azur ne ise İspanya için de Costa del Sol odur. Bir zamanlar, aynı özerk bölgede bulunan Sevilla kentinin “fakir kuzeni” diye adlandırılan Malaga son on yıl içinde turizm kolunu güçlendirmiş böylece “fakir” olmaktan kurtulmuştur. Artık Malaga, Akdeniz’in en önemli tatil rotalarından biridir. Müzeleri, tarihî yapıları, çoğu araç trafiğine kapalı caddeleri, sahilleri ve plajları, otelleri ve bohem gece yaşantısı ile birçok turist Malaga’yı ilgi çekici bulmaktadır.

Özellikle Picasso’nun doğduğu evin 2003 yılında müze olarak ziyarete açılmasıyla Malaga sadece turizm alanında değil kültür hayatında da adını duyurur. Malaga, tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için günümüzde adeta açık hava müzesi işlevi gören bir şehirdir. Şehirde hem Fenikelilerden, hem Romalılardan, Araplardan ve Katoliklerden kalma yapılar bulunur. Malaga, 2016 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiştir. Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso ve Hollywood yıldızı Antonio Banderas Malaga’da dünyaya gelmiştir. Malaga sadece turizmde değil inşaat, bankacılık ve lojistik sektöründe de adını duyurmuştur.

Malaga’nın tarihi 2.800 yıl öncesine dayanır. Bu da Malaga’yı dünyanın en eski şehirlerinden biri yapar. Fenikeliler bu şehri Malaga ismiyle MÖ 770 yılında kurar. Bu ismin hem Arapçada hem İbranicede “tuz” manasına geldiği sanılır çünkü Malaga kıyılarındaki balıkların tadı tuzludur. MÖ 218 yılında Roma Cumhuriyeti’nin ve rejimin değişmesiyle Roma İmparatorluğu’nun yönetimi altına girer. Roma yönetimi boyunca Malaga şehri başta ticaret olmak üzere birçok alanda gelişme gösterir. Akabinde Vizigotların ve nihayetinde MS 711 yılı itibariyle Endülüs Müslümanlarının yönetimine giren Malaga tam 800 yıl Endülüslüler tarafından. Arapların yönetiminde Malaga’nın ticaret alanındaki yükselişi artarak devam eder. Gezgin İbn Battuta anılarında 1235 yılında ziyaret ettiği Malaga’nın “Endülüs’ün en güzel şehri” olduğunu belirtir. Arapların yönetimi altındaki İspanya’da Malaga’nın güzelleşmesinin sebebi sadece ekonomik refah değil kültürel çeşitliliği de olmasıdır. Nitekim Müslüman Endülüs’te Müslümanlar, Museviler ve Katolikler bir arada yaşamaktadır. Ancak 1487 itibariyle Katolik İspanyolların başlattığı ülkelerini yeniden ele geçirme hareketi “Reconquista” ile çok sayıda Müslüman ve Musevi İspanya’dan sürülür. O dönem Osmanlı tahtında oturan Sultan II. Bayezid sürgün edilenlerin bir kısmını ülkesine kabul eder. O gün bugündür Malaga İspanyolların yönetimindedir. Ancak 1936-1939 yılları arasında yaşanan İspanyol İç Savaşı’nda Malaga çok zarar görür. Zira Deniz Kuvvetleri Malaga Körfezi’ne konumlanmış haldedir ve neredeyse tüm gemiler ve şehir bombalanır. Malaga Muharebesi’nde 7.000 kişi ölür. Savaştan galip çıkan ve ülke yönetimini ele geçiren faşist Franco 1975’teki ölümünden önce yaptığı kanuni düzenlemeyle yerini Anayasal Monarşi’ye bırakır. Malaga’da doğan dünyanın en önemli ressamlarından Pablo Picasso İspanyol İç Savaşı’ndaki Guernica Bombardımanını “Guernica” isimli tablosunda anlatır. Yıllar sonra bir Nazi Subayı Picasso’ya “Bu tabloyu siz mi yaptınız?” diye sorduğunda Picasso tüm faşistleri kast ederek meşhur “Hayır, siz yaptınız” yanıtını verir.

Malaga, her daim bir araya gelerek dans etmeye, eğlenmeye hazır ve bol bol festivaller düzenleyen sakinleriyle turistlere eğlence vaat eder. Şehirde yılın her mevsimi karnaval ve festivaller düzenlenir. Dünyaya adeta hayatın tadını çıkarmak için gelmiş olan İspanyolların arasına karışarak yılın her mevsimi harika bir tatil geçirebilirsiniz. Malagalılar spor dalları arasından en çok futbolu severler. Her maç gününde coşkulu kalabalık beraber maç izler. Kozmopolit Malaga şehrinde milli eğitime bağlı okulların dışında İngiliz ve Fransız okulları da bulunmaktadır. Malaga’da ulaşım da gelişmiştir. Malaga’nın kendi havalimanı ve Yüksek Hızlı Tren sistemi vardır ve şehir merkezinde metro bulunmaktadır. Yüzyıllarca Arapların kontrolü altında yönetilmiş Endülüs bölgesinde ve dolayısıyla Malaga’da halen farklı bir İspanyolca konuşulur. Konuştukları İspanyolca’da çokça Kuzey Afrika etkisi hissedilir. Malaga gibi Endülüs şehirlerinde tarihi ve kültürel bağları olan Müslüman ve Musevilerin sayısı yeniden artış göstermektedir. Kültürlerini özgürce yaşamakta ibadetlerini rahatça yapabilmektedirler. Bunun dışında Akdeniz havasını çok seven İngiliz ve Almanların son yıllarda yoğun olarak Malaga’da yazlık ev aldığı hatta yıl boyu yaşadıkları gözlemlenmektedir.
 

Tanıtım Videosu: