856 Sütunlu Camisiyle Cordoba

Cordoba hızlı Tren ile Madrid’e 2 saat mesafede yer alıyor. Cordoba şehrinin asıl merkezi Kordoba Cami'nin yani La Mezquita’nın bulunduğu bölüm.

İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Endülüs yani Andalusia bölgesinin 8 şehri bulunuyor. Bunlar Sevilla, Granada, Cordoba, Cadiz, Huelva, Malaga, Almeria ve Jaen.

Cordoba, Guadalquivir’in nehir yatağında kurulmuş olan tarihi bir şehir. İlk olarak Romalılar tarafından kurulan bu şehir, o dönemler birkaç İspanyol şehrinden oluşan bir eyalete başkentlik yapmış. Bu dönemde şu an Cordoba Cami’ni bulunduğu yerde Eski bir roma tapınağı varmış. Ardından bu bölgeye Vizigotlar yerleşmiş.

Vizigotlar da Roma tapınağının üzerine San Vincente kilisesini inşaa etmişler. Kilise yaklaşık 30 sene süresince kullanılmış. Bu bölgeyi 716 senesinde Müslüman araplar ele geçirmiş. İspanyollar, müslüman araplara "moro" diyorlarmış. Abbasilerin Emevilere yaptığı kıyımda, hanedandan tek kurtulan kişi olan Abdurrahman, annesinin ülkesi Fas'a geliyor. Oradan da Endülüs topraklarına geçiyor. Emirliğini de nehir kenarında yer alan Cordoba olarak belirliyor. 756'da I. Abdurrahman olarak Emirliğini ilan ediyor. 785’te de meşhur Cordoba Camii'nin (La Mezquita) yapımına başlanıyor. Ve Araplar bu bölgeye o kadar çok önem veriyorlar ki bu bölgede çok fazla eser bırakıyorlar.

Bu camii ilk olarak 785 senesinde inşaa edilmiş olsa da, daha sonraki emirlerin direktifleri ile 3 kez ilaveler yapılarak büyütülmüş. Toplam 856 sütunlu caminin içine, 16.yy’da 156 sütunu yıkılarak bir de katedral yapılmış. Bu yapının içinde müslümanlık ve Hristiyanlık resmen içiçe geçmiş. Sütunlar hep farklı antik kentlerden getirtilmiş buraya. Sütunlarda genelde granit, yeşim taşı ve mermer kullanılmış.

Caminin tuğla ve taştan yapılmış, kırmızı beyaz renkteki kemerleri oldukça etkileyici. Sayıca da fazla olduğundan çok güzel bir doku çıkmış ortaya. Eko bile farklı. Burada rehberler insanları kilise sıralarına grup grup oturtarak gerekli açıklamaları yapıyorlar.

Camii o kadar geniş ki sanki ucu bucağı yok gibi görünüyor. Caminin içinde ufak odacık odacık halinde bölmeler var. Her bir odacığın içinde heykeller, haçlar, mumlar ve çiçekler var. Hristiyanlar bu odacıklarda ibadet ediyor ya da mumlar yakarak dileklerde bulunuyorlar.

Cami’nin mihrabı muhteşem. Burası özel korunma altında alınıp, demir parmaklıklarla çevrilmis. Bu yapının içinde yer alan bir resim oldukça etkileyici. Cordoba, İspanyollar’ın eline geçtikten sonra şehrin anahtarının İspanyollara sunulduğunu anlatan resim içimi burktu biraz.

Bahçesinde çok fazla portakal ve limon ağacı bulunuyor. Avludaki çeşmeler ise Arap mimarisinin etkisiyle yapılan hristiyan mimari tarzındaymış. Bu tarza mudejar deniliyormuş.

İspanya’ya Araplardan çok daha önce yerleşenler yahudiler. Yahudiler burada ilk olarak Cadiz’e yerleşiyorlar. Çünkü yahudiler MÖ 1100 senesinde Cadiz’e Fenikeliler ile birlikte geliyorlar.

1492 senesinde Granada’yı Araplardan alan İsabel, buradaki yahudilere ya din değiştirmelerini ya da gitmelerini söyleyince Bu yahudiler Osmanlı topraklarına sığınmış. Sefarad yahudileri de böylece oluşmuş.

Yahudilerin Cordoba’da yerleştiği bölgeye Juderia deniliyor. Bu bölge labirent gibi bembeyaz evlerle süslü daracık sokakların birbirine bağlandığı, yollarda kaybolmamak için sürekli tabelaları takip etmeye çalışacağınız bir bölge. Bu kıvrımlı yollardan yürürken birden karşınıza tekrardan Cordoba Camii çıkıyor.

Camii ziyaretimizin ardından bahçenin diğer tarafındaki Duenas Kapısı'ndan çıkarak ara sokakları keşfe çıkıyoruz. Bu sokak Calle de Flores adını verdikleri Çiçekler Sokağı. Her yer bir başka güzel kokuyor. Bembeyaz badanalı evlerin dış cephelerine asılmış olan çiçek saksıları rengarenk cıvıl cıvıl bir hava katıyor bu sokaklara. .Yer yer turistik eşya dükkanları, oteller ve restaurantlar da var. Sokaklar oldukça kalabalık. Bu sokakların en güzel ve renkli olduğu dönem ise 5-11 Mayıs dönemi. Çünkü bu tarihlerde tüm evlerin çiçeklerle bezeli avluları ziyarete açılıyormuş. Bu hali ile bu kadar etkileyici ise Mayıs’taki manzara nasıl güzeldir kimbilir...

Cordoba’da konaklayabileceğiniz birçok güzel otel bulunuyor. Guadalquivir Nehri’nin diğer tarafında bulunan Hotel Oasis, Kurtuba Cami’ye yaklaşık 1.5 km mesafede ki güzel otellerden bir tanesi. Bunun yanında Cordoba’nın eski şehir merkezinde yer alan ve Kurtuba Cami’sine 5 dakikalık yürüme mesafesi kadar yakın olan Hotel Maestre’de tercih edilebilecek oteller arrasında. Ayrıca otelden Cordoba Boğa Güreşi Müzesi ve Juderia Sinagogu’na da sadece 10 dakika gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Bu iki otelde fiyat bakımından gayet ekonomik.

Eğer lüks bir otelde konaklamak istiyorsanız şehir merkezinde bulunan ve Old Town’a yürüme mesafesi kadar yakın olan Eurostars Palace bölgenin en kaliteli otelleri arasında. Cordoba’da görmek isteyeceğiniz yerlerden olan Mezquita ve bir Musevi Mahallesi olan La Juderia, otelin hemen yakınında bulunuyor. Veya orta halli bir otel arıyorsanız, Cordoba’nın mağazaların yoğun şekilde yer aldığı ana alışveriş bölgesinde bulunan Sercotel Hotel Selu’yu seçenekler arasına koyabilirsiniz. Bu önerilerin dışında daha fazla otel seçeneği için buradan booking.com’a girebilir ve isterseniz rezervasyonda yapabilirsiniz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni