Pek çok ünlü dikkate değer ünlü adresi içinde barındıran New York’un en önemli yerlerinden birisi de SoHo’dur. Lüks mağazaları, tasarımcı butikleri ve yüksek kalite sanat galerileri ile SoHo, New York’un ve dolayısıyla Amerika’nın en sanatsal yerlerinden birisidir. Sanat ve kültür seviyesinde hayli yüksek olduğu bu bölgede sokaklarda adeta entelektüellik akar. Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken SoHo’nun yüksek zümrelere hitap eden üst düzey etkisini tüm gezginler hissedecektir.

Bu elit hava, alışveriş mekanlarından restoranlara varıncaya kadar hemen her yerde aynı şekilde devam eder. Entelektüel kesimin uğrak yerlerinden birisi olan SoHo, bu yönüyle çok sayıda turistin de göz bebeği olan bölgelerden birisidir. Her yıl milyonlarca turist özellikle lüks mağazalardan alışveriş yapabilmek için SoHo’yu tercih eder. Yolu SoHo’ya düşen lüks marka tutkunlarının koca bir günü mağazaların arasında geçireceğini söylemek yalan olmaz. Restoranların ve gece mekanlarının tüm şıklığıyla gün boyunca aktif olduğu SoHo’da sokak satıcılarına da sıklıkla rastlanmaktadır. Elitist havanın kusurları olmayıp otantik tamamlayıcıları halini alan seyyar satıcılar unsuru da SoHo’ya renk katan bazı parametrelerden birisidir.

Sanat New York’un hemen her noktasında etkili bir şekilde yayılmış. Yıllar boyunca yapılan çalışmalar neticesinde ekonomik ve teknolojik gelişmelerin yanı sıra sanatsal doygunluk seviyesi de zaman geçtikçe artırılmış. Bu eşsiz sanat dokusunun yansımalarından birisi olan SoHo, çok sayıda sanat galerisi ile bu hissi her zaman canlı tutmayı başarmıştır. Şimdi SoHo bölgesinde bulunan bazı ünlü sanat galerileri şunlardır:

Color Factory, Eden Fine Art Gallery, The Drawing Center, HERE, The Paul Nicklen Gallery, Lik Soho, Soho Triad Fine Arts Gallery, Lumas New York – SoHo, Opera Gallery New York, OK Harris, Kush Fine Art Gallery, Ronald Feldman Fine Arts, Recess, Visionaire Gallery, Deitch Projects, David Beitzel Gallery, John McEnroe Gallery, American Fine Arts Gallery SoHo’da bulunan çok sayıda sanat galerilerinden bazıları bunlardır. Sanatın en zirve noktalarında yaşandığı yerlerden birisi olan SoHo, her yıl çok sayıda turistin akınına uğrayan yerlerdendir. Sanat severlerin New York gezileri sırasında kesinlikle SoHo’yu gözden kaçırmamaları gerekir. Sanatın kalbinin tüm hızıyla attığı bu sokaklar, hem bölge halkı hem de dışarıdan gelen turistler arasından sanat ateşiyle yananlar için farklı ufuklar açacaktır.

Adres: South of Houston Street, New York City, NY 10022

Yol Tarifi: Otobüs: BXM18, M20; Tren: PATH; Metro: 1, C.

Yakın Yerler: Bowery, Lower Manhattan, Little Italy, Lower East Side, Aziz Patrick Eski Katedral Bazilikası, Chinese in America Müzesi, Çocuk Sanat Müzesi.