Bir New York macerasında da yeniden birlikteyiz. 12 Haziran'da Delta havayolları ile İstanbul'dan New York'a uçtuk. Yolculuk yaklaşık 11 saat sürdü. 7 saatlik saat farkından dolayı öğlen İstanbul'dan 12:15'de kalkıp 16:30 da New York'a inmiş olduk.

Gezimizin ilk gününde yağmur yağıyordu. Kalacağımız yer bir hostel sayılan YMCA 'nın New York şubesi Vanderbilt YMCA idi. Burası 42 east Manhattan da bulunmakta. Yani NY'nin kalbine yakın bir yer. JFK havaalanından air tren ile NY metrosunun başlangıç durağı olan Jamaica istasyonuna ulaştık.

Buradan da mavi hat (E) ile Lexington Av. istasyonunda indik ve yürüyerek YMCA'ya ulaştık. Saat (19:00)burası hem bir hostel, hem bir fitness hemde bir anaokulu oldukça güvenli bir yer ve yürüyerek bir çok yere ulaşılabilecek bir konumda. Gitmeden önce internetten NY pass almıştık. Bu kart bir çeşit müze kart. (www.newyorkpass.com) yaklaşık 77 atraksiyonu bu kart sayesinde çok uygun bir fiyata yapabiliyorsunuz. Fiyatları günlük, biz 2 günlük satın aldık. NY'deki 4.günü serbest zaman olarak belirledik. Otele yerleştikten sonra NYC pass kartlarımızı bastırmak için ofisine doğru yola çıktık. Yağmur yağıyordu sokakta bir siyahi satıcıdan şemsiye aldık. Yeri bulduk ve kartlarımızı bastırdık ,haritalarımızı aldık. Sabırsızlıktan sağanak yağmur altında Times meydanını bulmaya çalıştık. Acıktığımızı fark edince bir pizzacıya girdik. Bir kişiyi doyuracak büyüklükteki pizzalar 5 dolardan başlıyordu. Hayatımda yediğim en iyi pizzaydı. Sonra Times'ı bulup yağmur altında şöyle bir dolaştıktan sonra YMCA'ya geri döndük. Bavulumuzu açıp sabaha zinde kalkmak ve Antalya-istanbul uçuşunu da ilave edersek 12 saatlik uçuşun verdiği yorgunlukla uyuyuverdik.

GHezimizin ikinci gününde NY saatiyle beş de kalkıp yanımızda getirdiklerimizle küçük bir kahvaltı yapıp sırt çantamızı ve haritalarımızı alarak yola koyulduk.İlk durak Water taxi ile sırasıyla Brooklyn köprüsü Wall street Empire state building  9/11 Memorial ve Times meydanı.

Çeşit çeşit güzellikte olan cheese cake içinden çilekli olanını şeçtik ve yanında güzel bir kahveyle günün yorgunluğunu alan molaya paha biçilemez. Öğle yemeğinde hot dog ve sıcak sandviç yedik.

Üçüncü gün mü? Sabah erkenden kalkıp Central park'a gittik. Bisikletlerimizi kiralayıp doğaya verdik kendimizi. Şehir içinde el değmemiş bir bitki örtüsü gibi. Sonra doğal tarih müzesi, Top of the rock, Madame Tussauds müzesi, Çin mahallesi (China Town) İtalyan mahallesi (Little Italy). Öğle yemeği İtalyan mahallesinde makarna ve pizza.

Artık NYC'deki dördüncü gümnümüzü biraz kendimize ve sevdiklerimize ayırdık. Hediyelik eşya aradık kendimiz ve sevdiklerimiz için.


St.  Patrick kathedrali.

Öğle yemeğini HB burger'de yedik.

Böylece NYC maceramızı bir sonraki gelişimize kadar somnlandırarak Florida'ya dümen çevirdik.

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı
OZAN İŞCAN

Yazar Hakkında

OZAN İŞCAN

Merhabalar ;2002 yılında Antalya'da Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesinde tanışarak 2009 yılında  evlendik.Antalya'da ikamet ediyoruz.Sıla özel bir şirkette genel müdür asistanı ,ben i