Neues Rathaus

Münih gezilecek yerler listesinin en önemli meydanı MarienPlatz’ın köşesinde yer alan Neues Rathaus, yani Türkçe adı ile Yeni Belediye Sarayı, 1867 – 1909 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapımı uzun yıllar süren bu saray, 19. yüzyılın mimari geleneği düşünülerek yapılmıştır. Gotik mimarinin tipik bir örneği olan bu saray, 85 metre uzunluğundadır. Ayrıca sarayın en üst katından muhteşem Münih manzarasını da seyredebilirsiniz.

Neues Rathaus’un en üst katında bulunan Glockenspiel adlı bölümde oldukça farklı gösteriler düzenlenmektedir. Bu etkinlik yaz aylarında saat 12.00 - 17.00 arasında gerçekleştirilmektedir. Yaz dışında ise başlangıç saati 11.00 olarak belirlenmiştir. 43 çan ve 32 figüre sahip olan bu gösteri Prag’da yer alan astronomik saat gösterisini akıllara getirmektedir. Sırf binasına bile bakmak için gidilebilecek bir yer olan oldukça ihtişamlı Yeni Belediye Sarayı’na Münih’e gittiğinizde mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Münih'in en görkemli yapısı olan Yeni Belediye Binası, gotik mimarinin en önemli örneklerinden. Binanın içerisinde belediye yönetimine ayrılmış odaların yanı sıra restoran, ve giriş katında turizm danışma bürosu bulunuyor. Terası ise binanın bir diğer cazibe noktasını oluşturuyor. burada Marienplatz'ın ve Münih şehrinin manzarasına tamamen hakim olabilirsiniz. 

Ziyaret Bilgileri: Bu arada Neues Rathaus’un 85 metrelik kulesine tırmanmak için 2,50 Euro ödemeniz gerekiyor. Kuleye çıkışların hafta sonları ve resmi tatillerde kapalı olduğunu not düşelim. Kuleye çıkışlar sabah 10'da başlıyor. Kış aylarında 17:00'da ziyaret sonlanıyor. Yaz döneminde ise 19:00'a dek ziyarete açık. 

Adres: Marienplatz 8, 80331 Münih, Bavaria, Almanya

Yakın Yerler: Mariensaule, Marienplatz