Google+

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ - KARAYİPLER 5. BÖLÜM

50112 Nis 2016Gezi Notu
H. OĞUZ ESENH. OĞUZ ESENGold Yazar12 Nis 20165010 Yorum

NEW YORK /Liberty Park ve Özgürlük Heykeli ve Gemiye kavuşma.
 

Seyahatimizin dördüncü gününde artık otelimizi büyük bir heyecan içerisinde terk ediyoruz.  Aracımıza binip Manhattan Cruise limanına gidecek, gemimize kavuşacak ve esas maceramıza başlayacağız. Dolu depo ile aracı iade edeceğimizden, benzin almak için girdiğimiz New Jersey'deki benzincinin önünden defalarca geçiyoruz veeee yolumuzu kaybediyoruz, ama bu sefer de, biz sakin ve olayları yolun akışına bırakmış şanslı kişiler, kendimizi New Jersey Liberty Parkında buluyoruz. Burada muhteşem bir Manhattan manzarası ile karşılaşıyoruz. Güzel bir seyir yapıp ikiz kulelerde hayatını kaybedenlerin anısına yapılan anıtı ziyaret ediyoruz.  Amerika’ya göçmelerin ilk geldiklerinde tutuldukları Ellis adası ve karantina sonrası sonra tüm Amerika’ya dağıldıkları New Jersey tren istasyonunu görüyoruz, ama restorasyon dolayısıyla bu müthiş tarihi bina kapalıydı. İyi ki kaybolmuşuz yoksa burasını göremeyecektik. Özgürlük heykeline gidiş feribotları da buradan kalkıyor. Biletler 11$. Bizim pek fazla vaktimiz olmadığından ve zaten gemi ile Özgürlük heykelinin hemen yanından geçerken doyasıya seyretme ve bol bol resim çekme fırsatımız olacağından bu etkinliği pas geçiyoruz.

New York City (NY)

New York City (NY)-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Ancak sizlere dışarıdan çektiğim fotoğrafları sunabiliyorum. 

New York City (NY)-2

New York City (NY)-3

New York City (NY)-4

New York City (NY) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri The Nash, One-Bedroom Apartment - Madison Square Garden, Bridgestreet at Centria. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Rostel, Four Bedroom Apartment - Eldridge St. #38 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sugar Hill Suites, Executive Hotel Le Soleil New York, Amazing 2B/2B Dream Apartment Central Park views tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un New York City (NY) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

New York City (NY)-5

New York City (NY)-6
 

Buraya gelirken yol üzerinde gördüğümüz İNTERAKTİF Bilim Müzesini merak etmedim değil. Burada dünyanın en büyük IMax Dome salonu ve Hoberman Küresinin olduğunu biliyorum. Gemiye yetişmemiz gerektiğinden artık burasını da bir daha ki sefere bırakıyorum. Siz müsait olursanız, buraya bir ziyaret yapmanızı tavsiye ederim. Artık geç olmadan aracımızı yerine sağlam bir şekilde teslim etmemiz ve gemiye de salimen ulaşmamız lazım. Haydi bir hamle daha derken hayırlısı ile işte cruise terminalindeyiz. Hanımları da bavulların başına diktikten sonra yakında bulunan araç kiralama ofisine aracımızı sağlam olarak teslim ediyoruz.  Ohh bu da bitti.  Hemen bir taksiye atlayıp Cruise limanına geri geliyoruz ve geminin check-in işlemlerini yaptırıp gemi kartımızı aldıktan sonra artık gemimizdeyiz. 

New York City (NY)-7

New York City (NY)-8

Gemimize ulaştığımızda artık herkes rahat bir nefes alıyor. Geminin o ihtişamı, hele o içeriye girişte gemi kartımın dıt diye öttüğü giriş sinyali ve nefis geminin kokusu var ya, bana her seferimde doyumsuz keyifler yaşatıyor ve büyük mutluluk veriyor. Şimdi içerideyiz ve hemen güverteye çıkıp nefis Manhattan manzarasını seyretmek istiyorum. İçim kıpır kıpır. Yeniden doğmuş gibiyim. Artık guruldayan midelerimizi bir nebze susturmak için ise hemen yolcuların ağzına layık hazırlanmış olan 15. kattaki restorana öğle yemeğine çıkıyoruz. 15.Kat. Bu katı sakın unutmayın. Bu geminin 14 günlük seyahati boyunca en çok duyacağınız ve kullanacağımız kat. !

New York City (NY)-9

New York City (NY)-10

Yemek sonrası saat 4 olduğunda artık gemimizin limandan ayrılma zamanı geldiğini tüm NY'u selamlayan düdük sesinden anlıyoruz. Müthiş bir Manhattan manzarası eşliğinde Hudson nehri üzerinde yol alarak Özgürlük heykeli yanından geçerek, okyanusa doğru yol alıyoruz. İnanın geminin sancak mı yoksa iskele tarafına mı bakacağımı şaşırdım. Bir tarafta akşam güneşi vurmuş Skyline manzarası, diğer tarafta ise Özgürlük heykeli yine beklerim efendim diyen gün batımı eşliğindeki el sallaması doyumsuz bir manzara. Ama soğuk bunu bir nebze gölgeliyor. Güvertede fazla kalıp üşütmek istemem.

İşte bu çektiğim fotoğraflar size her şeyi anlatacak. Hoşça kalın.

New York City (NY)-11

New York City (NY)-12

Gemideki eğlence ve yemekler 6.bölümde

H.Oğuz Esen
 

New York City (NY) şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; New York: Harlem Rönesansı öğle yemeği ile Walking Tour (56.2 €), New York: Midtown Manhattan Street Food Walking Tour (41.29 €), Özgürlük Anıtı ve Ellis Adası 4 Saat Private Tour (137.64 €), Midtown Manhattan'dan Hızlı Otobüslü Özgürlük Turları Heykeli (103.224 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar