Kolonaki, Atina şehrinin merkezinde yer alan 'aristokrat bir mahalle'olarak bilinmektedir. Bu mahalle ismini Kolonaki Meydanı'nda yer alan bir sütundan almış olup başkentin önde gelen alışveriş bölgelerinden biri haline gelmiştir. Öyle ki pek çok kimse tarafından Kolonaki bölgesi, bizdeki Bağdat Caddesi, Moda ve İstanbul'da modanın kalbi olarak bilinen Nişantaşı ile sık sık benzetilmektedir. Dolayısıyla şehri zengin, şık, lüks ve aristokrat bir alan haline getiren özelliklerden biri bölgenin alışveriş için adeta bir merkez halinde oluşudur.

Kolonaki'ye böylesi seçkin ve zengin bir karakter kazandıran diğer bir unsur bölgenin sahip olduğu neoklasik hava ve büyüleyici güzellikteki bina yapılarıdır. 'Modanın kalbi' olarak anılan Kolonaki Mahallesi elbette pek çok tasarımcıya da ev sahipliği yapmaktadır. Semt, çok sayıda ticari mağaza ve seçkin butiklere sahiptir. Kolonaki bu özelliklere sahip bir kültürün uzantısı olarak modern barları, lüks restoranları ve şık kafeleri ile de anılır durumdadır.

Barları, restoranları, tavernası ile de ünlü olan bu yerleşim yeri, gece hayatının da aktif olduğu bir bölge haline gelmiştir. Kolonaki'de gece hayatını yaşamak isteyenler için uğrak noktalar; Kanari, Anagnostopoulou, Tsakalof, Patriarchou, Skoufa, Loakeim caddeleri olarak sıralanır.

Dybbuk Night Club, gece hayatını tercih edenler için büyük ve lüks bir gece kulübü olarak seçenekler arasında yerini almaktadır. Ayrıca seçkin ve farklı restoranlara sahip Kolonaki, klasik yunan yemeği kültüründen sıkılmış ve farklı tatlar arayan kişiler içinde bazı alternatif  mekanlar bulunduruyor. Eğer Fransız mutfağına ilgi duyuyorsanız  L'Abreuvoir ve Food and Wine (F+W) sizin için iki seçenek oluşturabilir. Fransız esintisi ve tadını barındıran bu iki restoran, zengin yemek menüsü ve şarap çeşitleri ile oldukça tercih edilmektedir.

Gece hayatının yanı sıra o Kolonaki'nin tadına gündüz varmak isteyenler için de yaya yürüyüşlerine elverişli sokakları ve yorgunluğunu atmak için ideal açık hava mekanları, kahve yudumlarken dinlenilebilecek güzel seçenekler arasında yer alır.

Atina'nın şık kalbi olan Kolonaki'de ulaşım ise oldukça kolay. Ulaşım için Lycabettus Füniküler Demiryolu ve iki metro istasyonu bulunmaktadır. Ziyaretçiler, füniküleri kullanarak Kolonaki meydandan Lycabettus tepesine kadar ulaşabilmektedirler.

Modanın, sitilin, kalitenin kalbi olan Kolonaki'de gündüz ve gece hayatının yanı sıra sanatseverler içinde çok fazla seçenek yer alıyor. Kolonaki müzelere ve çeşitli sanat galerilerine de ev sahipliği yapmakta ve bu özellikleri ile moda semti olmasının yanı sıra sanat sevenlerin de ruhuna hitap edecek ve bu yanı ile de zenginliğine zenginlik katmaktadır. Görülmeye değer bu müzeleri ele alırken modadan çok bahsetmiş olduğumuz için ilk olarak Kolonaki'de yer alan Yunan Kostüm Tarihi Müzesi'ni söylemek gerekir. Kostüm müzesine göz attıktan sonra bir diğer seçenek ise Tiyatro müzesi olacaktır.

Tiyatro tarihi için büyük önem taşıyan topraklarda bulunan Kolonaki'de bu durumdan nasibini almış ve küçük bir Tiyatro Müzesi ile ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Elbette müzeler bunlarla sınırlı değil neoklasik yapıda olan bir malikanenin içinde Benaki Müzesi ve Kiklad Sanatı Müzesi yer alıyor. Ayrıca Atina Savaş Müzesi ve Bizans-Hristiyan Sanatı Müzesi, Vassilissis Sofias Bulvarı'nın karşısındaki caddede yer almaktadır.

Adres: Pl.Filikis Eterias, Athens

Yol Tarifi: M2 ve M3 metro hatlarıyla Kolonaki’ye ulaşabilirsiniz. Otobüsü tercih ederseniz de 022, 060, E14 ya da X95 numaralı otobüslerden birini kullanmanız gerekmektedir.

Yakın Yerler: Areopagus, Kotzia Square