Atina Hakkında Bilinmesi Gerekenler

best_time_to_go_to_athens.jpg

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve en kalabalık şehridir. 4 milyona yaklaşan nüfusuyla Avrupa’nın en büyük dördüncü başkenti olan kent, ülkenin güneyindeki Attika bölgesinde yer almaktadır. Avrupa’nın tarihî başkenti olarak kabul edilen Atina, ilk yerleşimlerin Neolitik Çağ’da yapıldığı uzun bir geçmişe sahiptir. MÖ 5. yüzyılda şehrin değerleri ve uygarlığı evrensel bir öneme sahip olmuştur. Perikles’in Altın Çağı olarak bilinen bu dönemde kent büyüleyici tarihinin doruk noktasına ulaşmıştır. Yıllar boyunca çok sayıda fatih Atina’yı işgal etmiş ve görkemli anıtlar inşa etmiştir. 1834 yılında ise modern Yunan devletinin başkenti olan şehir, iki yüzyıldan beri rakipsiz cazibesi ile çekici bir metropol haline gelmiştir.

Devamını Oku

Atina Nerededir?

Yunanistan’ın başkenti Atina, ülkenin güneyindeki tarihi Attika tarihî bölgesi sınırları içinde yer alır. Atina’nın çevresindeki başlıca iller Thiva, Korinthos ve Levadia’dır.

Atina’ya Nasıl Gidilir?

PIREAS-CAR-RENTAL-1024x677.jpg

Türkiye’den Atina’ya hava yolu, kara yolu, deniz yolu ve demir yolu ile ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Atina’ya sürekli olarak direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Kara yolunu kullanmak isterseniz kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi İstanbul - Atina seferleri düzenleyen otobüs firmalarına da göz atabilirsiniz. Atina’ya demir yolu ile ulaşmak için öncelikle İstanbul’dan Selanik’e gitmeniz gerekiyor. Selanik’e geldikten sonra tekrar trene binerek kente ulaşabilirsiniz. Tren yolculuğunun süresi 24 saati geçebiliyor. Deniz yolu ile ulaşım sağlamak için öncelikle Türkiye’ye yakın Yunan adalarına gitmelisiniz. Marmaris, Bodrumve Çeşme gibi noktalardan Sakız, Kos veRodosadalarına ulaştıktan sonra feribotla Atina’ya gidebilirsiniz. Deniz yolu ile ulaşımın oldukça maliyetli olduğunu belirtmekte fayda var.

Atina’ya Ne Zaman Gidilir?

954fb0ebf1d84fb921bfb0b6e045d57f_L.jpg

Avrupa’nın en eski şehri olan Atina tanrıların, tanrıçaların ve başarılı atletlerin hikâyelerini içerek geniş bir tarihe sahiptir. Ziyaretçilerine berrak ve turkuaz sular, temiz plajlar, canlı gece hayatı, güzel bir alışveriş deneyimi ve sayısız antik tapınaklar vaat eden kentte yılın herhangi bir döneminde yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz.

Nisan ayından haziran ortasına kadar bahar aylarını yaşayan Atina’da havalar ılık ve kalabalıklar daha seyrektir. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri Atina’yı ziyaret etmek için en uygun zamanlardır. Eğer şanslıysanız yağmurlu havalara yakalanmadan güzel havanın ve açık gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz. Mayıs ve ekim aylarında ortalama sıcaklık 20 derecedir. Bu aylar antik yerleri gezmek için idealdir. Eğer büyük kalabalıklardan hoşlanmıyorsanız Rum Ortodoks paskalyasının kutlandığı nisan ayının ilk haftasında ziyaret edebilirsiniz. Birçok mağaza ve restoranın kepenk kapattığı bu hafta boyunca sokakların sessiz güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Yaz aylarında kuru ve ılıman bir iklimin hâkim olduğu kentte sıcaklıklar genellikle yüksektir. Temmuz ayında hava sıcaklığı 38 dereceyi bulabiliyor. Atina yaz aylarında turizmin doruğunu yaşasa da ziyaret için en kötü dönemlerden biridir. Yazın kalabalığı katlanan şehirde trafik yoğunluğunun da arttığını söylemekte fayda var.

Atina’yı ziyaret etmeden önce şehirdeki önemli etkinliklerden haberdar olun. Her yıl ağustos ayında gerçekleşen dolunay döneminde Atina’nın arkeolojik sit alanları ve anıtları halka açık olarak ücretsiz hale gelir. Antik tapınaklara gidip ay ışığı altında yatarak gökyüzünü izleyebilirsiniz. Genellikle mart ayına denk gelen ve tarihi her yıl değişen Ash Monday gününden bir önceki hafta Atina’da karnaval haftasıdır. Mağazaların maskeler ve kostümlerle dolup taştığı bu dönemde düzenlenen sayısız etkinliğe her yaştan insan katılmaktadır.

Atina’da Nerede Kalınır?

Athens-Gate.jpg

Atina’da rahatlıkla kalabileceğiniz ve her bütçeye hitap eden çok sayıda konaklama alanı bulunuyor. Yazımızın bu bölümünde Atina’nın belirli mahalle ve semtleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Atina şehir merkezi güvenli konaklama için çeşitli özelliklere sahip bölgelere sahiptir. Atina’nın en eski bölgesi olan Plaka bunlardan biridir. Güzel evlere, çok sayıda restoran ve bara sahip olmasının yanı sıra şehrin en iyi müzelerinden ve arkeolojik noktalarından bazılarıyla doludur. Bu pitoresk mahalle turistlerin konaklamak için en çok tercih ettiği yerdir. Atina’yı birkaç günlüğüne ziyaret etmeyi düşünüyorsanız mutlaka burada kalmalısınız. Kentte kalabileceğiniz bir diğer iyi bölgeler Psirri ve Monastiraki’dir. Gece hayatının merkezi olan Psirri, komşusu Monastiraki ile oldukça hareketli bir atmosfere sahiptir. Eğlence hayatı tatilinizin olmazsa olmazlarındansa bu bölgeleri tercih edebilirsiniz. Kusursuz bir konumda bulunan Syntagma, Atina’nın merkez meydanıdır. Modern bir tarihî merkez olan burası genellikle insanların buluşma noktasıdır. Turistik noktalara yürüyerek ulaşabileceğiniz Syntagma’da çok sayıda otel bulunuyor. Lykavittos Tepesi’nin eteklerinde yer alan Kolonaki, gösterişli, lüks ve tasarımcı mağazalarıyla dolu bir mahalledir. Lüks ve sakin bir tatil deneyimi için burada kalabilirsiniz.

Devamını Oku

Atina Otelleri

Atina Otelleri

Yaklaşık 4 milyon nüfusuyla komşu ülke Yunanistan’ın başkenti Atina, tarihsel bir şehirdir. Kendine özgü tarihsel yapısıyla bir Yunan kenti olan şehir, Helenistik ve Roma dönemlerinin temel yapı taşıdır. Bölge, tarihin izlerinin silinmeden günümüze kadar ulaşmasına imkân tanıyan en önemli yerleşim yeridir. Uzun yıllar boyunca Osmanlı egemenliği altında hakimiyet süren bölgede pek çok Türk- İslam yapısı eserler de bulunmaktadır.

Bizans İmparatorluğu’nun baş kalesi olan Atina’nın geçmişten günümüze gelişimi ve değişimi bölgedeki tesisler üzerinde de etkili olmuştur. Yerleşke olarak küçük bir yapıda olan şehir tesis açısından çokça alternatifle donatılmıştır. Özellikle Akropolis, SintagmaMeydanıgibi merkezlerde bulunan bu tesisler son derece modern dizayn edilmiş bir yapıdadır. Atina, tarihsel süreçlerin tüm detaylarını şehrin dört bir yanında taşıdığından dolayı simgesel tarihi yapılar için gerçek bir cennettir.

Devamını Oku

Atina'da Gezilecek Yerler

 

Dünyanın kültür başkenti Atina, binlerce yıllık medeniyet tarihinin vermiş olduğu özgüvenle her yıl milyonlarca turisti ağırlayan tarihî ve turistik bir kenttir. Milattan önce kurdukları uygarlıkla felsefeden bilime dünya tarihine yön vermiş bu kentte gezip göreceğiniz tarihî destinasyonlar sizi büyüleyecek.

Atina Gezilecek Yerler


Atina’nın kent merkezi ve çevre bölgelerinde sizi tarihte uzun bir yolculuğa çıkaracak onlarca gezilecek nokta bulunuyor. Binlerce yıllık tapınak kalıntılarına sahip ve Atina’nın en ünlü turistik noktası Akropolis, farklı dönemlere ait 4 binden fazla arkeolojik eserin sergilendiği Akropolis Müzesi, Antik Atina’nın ticaret ve yönetim merkezi Agora, Zeus’a adanmış iki bin yıllık tapınak Olympieion, 11 binden fazla eserin sergilendiği ve 5 farklı koleksiyona sahip Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Atina’nın harika manzaralara sahip en pitoresk mahalleleri Plaka ve Anafiotika, ilk Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği 60 bin kişilik muazzam Panathenaic Stadyumu, Bizans Dönemi’ne ait her türlü eseri ve kalıntıyı görebileceğiniz Bizans Müzesi, 5 bin yıl önce Ege Adaları’nda hüküm sürmüş Kikladlara ait binlerce kalıntının sergilendiği Kiklad Sanatı Müzesi ve Antik Agora’nın ayakta kalan tek parçası olan bin yıllık tarihe sahip Kutsal Havariler Kilisesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Yukarıda adını andığımız yerlerle ilgili detaylı bilgileri rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Atina Şehir İçi Ulaşım

Fines-Bus-Athens-1.jpg

Atina iyi organize edilmiş ve kullanıcı dostu bir şehir içi ulaşımına sahiptir. Avrupa’nın en kalabalık dördüncü başkenti olan bu şehirde birçok ulaşım alternatifine sahipsiniz. Şehir içi otobüsler, metro, tramvay, troleybüs ve banliyö trenleri en yaygın toplu ulaşım araçlarıdır. Kentin 20 km doğusundaki Atina Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için 24 saat hizmet veren otobüsleri, metroyu ve banliyö tren hattını kullanabilirsiniz.

Çoğu klimalı olan şehir içi otobüsler ve troleybüsler Atina’ya ve çevre bölgelere hizmet veren geniş bir ağa sahiptir. Genellikle gece yarısına kadar hizmet veren otobüsler, 24 saat boyunca hizmet veren beş hatta sahiptir.

Atina metrosu yeşil, kırmızı ve mavi olmak üzere üç farklı hatta sahiptir. Yeşil hat 1869 yılında faaliyete geçmiş olup Londra’dan sonra dünyanın en eski ikinci yer altı sistemidir. Metro sistemiyle şehir merkezi, Akropolis, havalimanı, Pire Limanı, Olimpiyat Stadyumu ve daha birçok turistik noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metro inşaatları sırasında bulunan arkeolojik kalıntıların sergilerini birçok istasyonda görebilirsiniz.

Tarih kokan bu şehre nereden gelirseniz gelin mutlaka bir otobüs durağına uğrayıp metrosuna binip merkezi yerlerine gidebilirsiniz.

Mümkünse Monstariki durağını ve Omonia'yı tercih edin. Monstariki'den solunuza bakınca Akropolis'i görebilirsiniz ki tepede olması sebebiyle seyahati buraya çıkıp bile planlayabilirsiniz.

Şehir merkezini güney sahiline bağlayan tramvaylar da üç farklı hatta sahiptir. Birinci hat şehir merkezinden Barış ve Dostluk Stadyumu’na, ikinci hat şehir merkezinden güney banliyösüne giderken üçüncü hat ise kıyı bölgesi boyunca hizmet vermektedir. Yaz aylarında birçok Atinalı plajını, sahil kafesini ve kulüpleri ziyaret etmek için tramvayı kullanabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda kullanacağınız biletleri veya kartları büfelerden ve istasyonlardaki otomatik bilet makinelerinden satın alabilirsiniz.
*Kur fiyatları temmuz 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.

Atina Mutfağı

greek-pork-gyros-with-fried-potatoes-and-sauce.ashx

Atina, Yunan mutfağını keşfetmek için mükemmel bir şehirdir. Dünyanın dört bir yanından her türden mutfağı sunan yüzlerce restorana sahip olan kent, lezzetli Yunan yemekleriyle bilinir. Atinalıların yerel yiyeceklerini ve yeme alışkanlıklarını heyecanla keşfedeceksiniz. Atina mutfağını tanımanın en temel aşaması meşhur Yunan kahvaltılarıdır. Kahvaltınıza başlamadan önce sofranızda lezzetli Yunan balının, ıspanaklı böreğin, peynirli turtanın ve geleneksel reçellerin olduğundan emin olun. Kahvaltı servisi veren bazı otellerde Yunan kahvaltısı bulamayabilirsiniz. Kahvaltınızı her gün öğlene kadar hizmet veren Akropolis Müzesi’nde yapabilirsiniz. Eğer bal ve cevizli meşhur Yunan yoğurdunu tatmak istiyorsanız Omonia Meydanı’nın yakınlarındaki Stani’ye gidebilirsiniz. Kahvaltıda fazla vakit harcamak istemeyenler için en iyi tercih Syntagma Meydanı ve Panepistimiou Sokağı’ndaki sokak satıcılarından koulouri almak olacaktır. Bir çeşit simit olan koulouri ve turtalar Yunan sokak yemeklerinin en yaygın olanlarıdır.

Devamını Oku

Atina’da Alışveriş

Shopping2.jpg

Atina seyahatinizin en keyifli bölümünü alışveriş yaparken yaşayacaksınız. Kentteki bol çeşitli ve renkli alışveriş yaşamı saatlerinizi alabilir. Atina’ya geldiğinizde sevdiklerinize hangi hediyelik eşyayı götüreceğinize kolay kolay karar veremeyebilirsiniz. Ünlü Yunan rakısı uzoyu satın alabileceğiniz en iyi yerlerden biri Plaka’daki Angelos the Ouzo King isimli dükkandır. Burası şehirdeki en çok uzo çeşidine sahiptir. Bir diğer popüler alışveriş ürünü ise zeytinyağıdır. Zeytinyağından yapılmış sabunlar, şampuanlar ve vücut losyonlarını da satın alabilirsiniz. Plaka ve Monastiraki’de zeytinyağı ürünlerinin en kalitelilerini bulabilirsiniz. Atina’da satılan sandaletler de iyi bir hediye olabilir. Kentin en ünlü sandalet ustalarından Stavros Melissinos’un Monastiraki Meydanı yakınlarındaki dükkânına uğrayarak kaliteli el yapımı sandaletlerden satın alabilirsiniz.

Alışverişe nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız kolay bir seçenek olan Ermou Street’ten başlayabilirsiniz. Syntagma Meydanı’nın aşağısında her türlü dükkânla dolu keyifli bir yaya caddesi olan Ermou Street’te büyük zincir mağazaların yanı sıra küçük ama şirin butikler de bulabilirsiniz.

Atina’da bir pazar yeri deneyimi yaşamak istiyorsanız Monastiraki Pazarı’na gidebilirsiniz. Gezginler için bir rüya bölgesi olan Monastiraki’de Yunan imzasını taşıyan birbirinden kaliteli deri ürünleri bulabilirsiniz. Bu yerin en büyük avantajı diğer pazarların aksine pazar günlerinde açık olmasıdır. Eğer hediyelik eşya ve bohem aksesuarlar arıyorsanız pazarın içindeki AvissiniasMeydanı’nda antika ürünlerin satıldığı küçük bir bölge bulabilirsiniz.

Vintage meraklıları için eşsiz bir cennet olan Exarcheia bölgesi alışveriş keyfinizi ikiye katlayabilir. Bu sanatsal mahallede binlerce ikinci el ürünün satıldığı mağazaları bulabilirsiniz. Yesterday’s Bread, Atina’nın en popüler vintage mağazalarından biridir. Bu küçük mağazada sınırsız çanta, aksesuar, ayakkabı, mont, gömlek, ceket ve elbise bulabilirsiniz.

Eğer lüks tutkunuysanız Atina’da size hitap eden en iyi yer Kolonaki olarak bilinen şehir merkezidir. Buradaki ünlü Voukourestiou Sokağı’nda dünyadaki en ünlü ve pahalı markaların mağazalarını gezebilirsiniz. Atina’nın en zengin mahallelerinden biri olan burası, tüm estetiğiyle sofistike bir alışveriş deneyimi vaat ediyor. Eğer tatiliniz için herhangi bir bütçe kısıtlaması yapmadıysanız mutlaka görmeniz gereken alışveriş noktalarından biri.

Atina Gece Hayatı 

1518017154897
Yunanistan’daki en hareketli gece hayatına sahip olan Atina, ziyaretçilerine Avrupa’nın diğer kentlerine göre daha farklı bir gece hayatı vaat ediyor. Bu enerjik şehirde eğlenmek için barlar, pub’lar, gece kulüpleri, tavernalar ve şarap evleri gibi pek çok alternatife sahipsiniz. Antik bir tiyatroda sahnelenen bir drama, klasik müzikten caz müziğe kadar dünyaca ünlü orkestraların sahneleri, Avrupa’nın en modern konser salonlarından Megaron Mousikis’te eşsiz müzikaller ve sınırsız eğlence sunan kulüpler Atina gece hayatını çeşitli ve vazgeçilmez kılan en önemli parçalardandır.
 

Devamını Oku

Atina Festivalleri

747213.jpg

Köklü bir kültürel mirasa sahip Atina, her yıl binlerce insanın katıldığı farklı türde organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Müzikten dansa, tiyatrodan operaya birçok sanatı içinde barındıran bu festivallerden birine mutlaka katılmalısınız.

The Greek Festival: Herodes Atticus Tiyatrosu ve Epidaurus Antik Tiyatrosu gibi birçok alanda gerçekleşen bu festivalde modern ve antik tiyatro, bale, opera, caz, klasik müzik, danslar ve çeşitli özel etkinlikler düzenlenmektedir. Festival haziran başından ağustos sonuna kadar sürmektedir.

International Jazz and Blues Festival: Her yıl haziran ayında Lycabettus Tiyatrosu’nda düzenlenen bu festivalde ulusal ve uluslararası sanatçıların müzik, dans ve tiyatro gösterileri sahnelenmektedir.

Rockwave Festival: Uluslararası grupların ve sanatçıların sahne aldığı bu müzik festivali Atina’nın 40 km kuzeyindeki Malakasa’da düzenleniyor. Festival her yıl yaz mevsiminde yapılmaktadır.

International Dancing Festival: Dansın ve koreografinin yeni yeteneklerini keşfetmeyi amaçlayan bu festival 2003 yılından beri her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

Traditional Dancing Performances: Her yıl mayıs ayından ekim ayına kadar düzenlenen bu festivalde geleneksel Yunan dansları sergilenmektedir.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Atina Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl

6 Ocak: Yortu Günü (Epiphany)

19 Şubat: Temiz Pazartesi

25 Mart: Bağımsızlık Günü

6 Nisan: Ortodoks Kutsal Cuması

9 Nisan: Ortodoks Paskalyası Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

28 Mayıs: Kutsal Ruh Pazartesisi

15 Ağustos: Hz. Meryem’in Göğe yükseldiği gün

28 Ekim: Ohi Günü

25 – 26 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Atina İçin Faydalı Bilgiler

Turizm Polisi: 171

Polis: 100

Ambulans: 166

İtfaiye: 199

Atina Para Birimi

Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’da para birimi olarak euro kullanılmaktadır. 1 euro yaklaşık olarak 5,37 Türk lirasına tekabül etmektedir.

*Kur bilgisi temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Atina’nın Resmî Dili

Atina’da en çok kullanılan dil ülkenin resmi dili olan Yunancadır. Farklı milletlere ev sahipliği yapan kentte diğer popüler diller İtalyanca, Romence, Türkçe ve Sırpçadır. Atina halkının büyük bölümü İngilizceyi akıcı şekilde konuşabilmektedir.

Atina Saat Farkı

Atina ile Türkiye aynı zaman diliminde yer aldığı için iki nokta arasında herhangi bir saat farkı bulunmamaktadır.

Atina Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9oC
  • Şub 9oC
  • Mar 11oC
  • Nis 15oC
  • May 20oC
  • Haz 24oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 18oC
  • Kas 14oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa

Nüfus: 3.046.000 / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün