Yunan Parlamento Binası

Parlamento Binası, modern Yunanistan’ın ilk kralı olarak anılan Otto’nun isteği üzerine inşa edilmiştir. Otto, bu binanın kraliyet ailesi için inşa edilmesini istediğinden dolayı binanın adı uzun süre Kraliyet Binası olarak anılmıştır. Binanın çevrelediği meydanın ismi önce kraliyet meydanı iken halk ayaklanması yaşanınca durum değişmiştir.

Kral Otto ayaklanma sebebiyle yeni bir anayasa çıkarmak zorunda kalmış ve meydanın ismi Syntagma Meydanı bir diğer haliyle Anayasa Meydanı olarak değişmiştir. 

Syntagma Meydanı’nda yer alan bu bina, Atina şehrinin pek çok mimarisinde de olduğu gibi neoklasik bir yapıya sahiptir. Binayı tasarlayan mimar, Alman asıllı Friedrich von Gärtner olmuştur. 1843 yılında yapımı tamamlanan bina, Monarşi’ nin kalkmasına kadar kraliyet ailesine hizmet etmiştir. Ancak 1909’ da bina, çıkan bir yangın yüzünden zarar görmüş ve kral bu sebeple farklı bir binaya taşınmıştır. Bina 1935 yılından itibaren Parlamento binasına dönüştürülmüştür. Ancak 1935’ e kadar pek çok farklı alan için kullanılmıştır.

Bir dönem hastane daha sonra müze gibi çeşitli alanlara hizmet eden bina en son olarak Parlamento binası olarak bugüne kadar gelmeyi başarmıştır. Monarşiden günümüze uzanan tarihi içinde barındıran bina, görüntüsü haricinde geleneksel bazı ritüelleri ve önünde yer alan anıt ile de dikkat çekiyor.

Parlamento binasının ön kısmında yer alan anıt hem özelliği ile hem de sahip olduğu ritüel ile turistlerin ilgi odağı haline gelmiş. Meçhul Askerin Mezarı isimli bu anıt, yirmi dört saat korunuyor. Euzones’e üye olan muhafızların nöbet devir sıraları hep tören eşliğinde gerçekleşiyor. Hiç bozulmadan devam eden geleneksel nöbet değişim ritüeli, turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Bu törene geleneksellik katan unsurların başında belki de muhafızların giydiği özel kıyafetler gelir.  Görevliler nöbet sırasında geleneksel üniformaları olan Foustanella isimli giysilerini giyerler. Bu üniforma ilk olarak, Türklere karşı bağımsızlık isteyen devrimcilerin 1821-1830 yılları arasında giyildiği söylenilmektedir. Foustanella, beyaz etek, beyaz gömlek, işli bir yelek ve kırmızı şapka, ayakkabıdan meydana gelen geleneksel bir üniformadır. Adeta dansı andıran nöbet değişim törenini daha detaylı izlemek isteyen ziyaretçiler Pazar günü 11:00’ i tercih etmektedirler. Çünkü her Pazar günü tören haftanın diğer günlerinin aksine daha gösterişli ve şölen havasında yapılmaktadır. Törende bir bando ekibin olmasından ziyade çok sayıda muhafız da bu özel günde görev yapmaktadır.

Adres:Parliament Mansion, Athens

Yol Tarifi: Parlamento Binası, hemen Syntagma Meydanı üzerinde yer alıyor.M2 ve M3 metro hatları ve 224, 227, 230 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Plateia Syntagmatos, Pallas Theatre