Kiklad Sanat Müzesi

Kiklad kültürü M.Ö. 3000-2000 yılları arasında Ege’ de yaşamış Kiklad Uygarlığının ürünüdür. Müze, Ege denizi adalarında yaşamış olan Kiklad uygarlığına ait eserler ile Bizans ve Kıbrıs esintilerini taşıyan çeşitli kültürlerin koleksiyonlarından oluşuyor. Bu karma kültürleri içinde barındıran Kiklad Müzesi 3.000’ in üstünde sanat eserinden oluşuyor. Bu sanat müzesi, Nicholas ve Dolly Goulandris’ in koleksiyonunu toplamak amacı ile 1986 yılında kurulmuştur.

O tarihten bu yana çeşitli bağışçılar ve önemli toplayıcılar sayesinde müze bugünkü halini alarak genişlemiştir. Mimar Ioannis Vikelas tarafından inşa edilmiş olan müze binası, mermer ve camın birleştirilmesi ile ışık süzmesi oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Binanın içinde modern bir estetik algısı hakim olup burada da mermer ve granit malzemeleri kullanılmıştır. Yaklaşık 2.300 metrekare olan bu alanda koleksiyonlar dört kata yerleştirilerek sergilenmiştir.

Müzenin ilk katı tamamıyla Kiklad kültürünün eserlerine ayrılmış olup yaklaşık 350 parçaya sahiptir. Bu alanda çok sayıda kilden yapılmış gemiler, taş, mermer, bronz, metal heykeller Kiklad kültürünü yansıtmaktadır.

Müzenin ikinci ve dördüncü katı ise Antik Yunan Sanatı için ayrılmış bir bölümdür. Burada tarihi M.Ö. 2000’ e dayanan 400 eser sergilenmektedir. Bu eserler, vazolar, silahlar, mücevherler olarak sıralanır ve Ege kültürünü yansıtır nitelikte değer taşır.

Müzenin üçüncü katı ise Kıbrıs Sanatı için ayrılmış olup Kalkolitik Dönem’ den Modern Dönem’ e kadar pek çok eseri içerir. Kıbrıs’ ta bulunan kalıntılara adanmış bu alan taş, kil, altın, bronz, gümüş ve mermerden yapılmış nesnelerden oluşur. Neredeyse 500’ den fazla eseri içeren bu kat, Ege kültüründe önemli yeri olan Kıbrıs’ ı keşfetmek için zengin bir koleksiyon oluşturur.

Dört kata ayrılmış bu koleksiyonlar haricinde müzede bir de dükkan ve kafe bulunuyor. Gezmekle yetinmeyip oradan bir hatıra edinmek isteyenler için hediyelik eşyaların satıldığı bu dükkanda kendiniz ya da sevdikleriniz için alışveriş yapabilir ve sonrasında müzenin kafeteryasında dinlenebilirsiniz.

Adres: 4 Neophytou Douka, Athens

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesi: 10: 00-17: 00, Perşembe: 10: 00-18: 00, Pazar: 11: 00-17: 00 saatlerinde müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze Salı günleri kapalı.

Yol Tarifi: Metro ile ulaşım için M3 ve M2 hattını kullanıp Evangelismos ya da Syntagma durağında inebilirsiniz. Otobüs seçenekleri ise oldukça çok; A5, 203, 408, 608, 732, 815… numaralı otobüslerden birini seçebilirsiniz.

Yakın Yerler: Benaki Museum, Byzantine and Christian Museum