Atina Gece Hayatı 

1518017154897

Yunanistan’daki en hareketli gece hayatına sahip olan Atina, ziyaretçilerine Avrupa’nın diğer kentlerine göre daha farklı bir gece hayatı vaat ediyor. Bu enerjik şehirde eğlenmek için barlar, pub’lar, gece kulüpleri, tavernalar ve şarap evleri gibi pek çok alternatife sahipsiniz. Antik bir tiyatroda sahnelenen bir drama, klasik müzikten caz müziğe kadar dünyaca ünlü orkestraların sahneleri, Avrupa’nın en modern konser salonlarından Megaron Mousikis’te eşsiz müzikaller ve sınırsız eğlence sunan kulüpler Atina gece hayatını çeşitli ve vazgeçilmez kılan en önemli parçalardandır.

Geceye başlamadan önce şehrin her semtinde bulabileceğiniz Yunan tavernalarından birine gidebilirsiniz. Orkestranın her türlü müziği çalabildiği tavernalarda canlı Yunan müzikleri eşliğinde lezzetli geleneksel yemekleri yiyebilirsiniz. Buzukinin mükemmel sesi eşliğinde popüler Yunan parçalarına eşlik edip dans edin. Geleneksel Yunan ritimleri ile pop müziğin harmanlandığı bir müzik türü olan Laika’nın tadını çıkarın. Herhangi bir yaz gecesinde ünlü rock yıldızlarından klasik müziğe, Bizans müziğinden Dora Stratou Dansçıları’na çok sayıda açık hava konserini yakalayabilirsiniz. Gece boyunca hizmet veren devasa açık hava diskolarında ve kulüplerinde oldukça canlı bir gece hayatını da seçebilirsiniz. Yaz aylarında deniz kenarındaki tüm büyük kulüpler kapılarını ziyaretçilere açar. Kış mevsiminde de canlılığını koruyan eğlence hayatı blues, caz konserlerinden geleneksel rembetika gecelerine kadar her kesime hitap edecek çeşitliliktedir. Kulüpler genellikle şehrin her yerine dağılmıştır. Eğer canlı barlar istiyorsanız Psiri, Gazi ve diğer merkezi yerlere göz atabilirsiniz.

Kesintisiz klasik müzik keyfi için Vinilio’yu, canlı geceler için Atina merkezindeki yenilenmiş bir sanayi alanında bulunan Pixi’yi ve harika kokteyller için Enzzo de Cuba’yı tercih edebilirsiniz. Yeraltı tekno müzik hayranları ise rotasını Six D.o.g.s.’a çevirebilir. Dinamik ve genç kitlesiyle meşhur Dybbuk, şehir merkezindeki Kolonaki bölgesinde yer alıyor. Unutulmaz bir gece hayatı için harika bir seçim olabilir. Yaz aylarında kapalı olan kulüp sabahın ilk ışıklarına kadar DJ performanslarının sergilendiği şehrin en canlı gece kulüplerinden biridir.

Sakin bir gece hayatı arayanlar için şehrin her yerinde sessizce içebilecekleri ve rahatlıkla sohbet edebilecekleri mükemmel kafeler ve barlar bulunuyor. Bu anlamda Psiri’den bayrağı devralan Gazi de iyi yemeklere sahip, Yunan rakıları uzo ve tsipuro içerek keyifli sohbetler edebileceğiniz birçok mekân bulabilirsiniz. Özellikle hafta sonu gecelerinde buradaki sokaklar öğrenciler ve gençlerle dolup taşar. Psiri’deki Cafe Evi ve Mavros Gatos isimli mekânları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Atina’da sadece kendisi gibi köklü tarihe sahip bir kentin sunabileceği başka bir gece hayatı seçeneği daha bulunuyor. Antik tiyatrolarda düzenlenen gece şovlarına katılarak seyahatinizin en unutulmaz deneyimini yaşamak isteyebilirsiniz. Akropolis yakınlarındaki Herod Atticus Tiyatrosu’nda düzenlenecek şov ve konserlerin tarihlerini takip etmenizde fayda var. Ray Davies, Leonard Cohen, James Brown ve Peter Gabriel gibi yıldızların çıktığı Lykavettos Dağı’nın tepesinde bulunan Lykavettos Outdoor Tiyatrosu’nun takvimini de takip edebilirsiniz.