Atina Mutfağı

greek-pork-gyros-with-fried-potatoes-and-sauce.ashx

Atina, Yunan mutfağını keşfetmek için mükemmel bir şehirdir. Dünyanın dört bir yanından her türden mutfağı sunan yüzlerce restorana sahip olan kent, lezzetli Yunan yemekleriyle bilinir. Atinalıların yerel yiyeceklerini ve yeme alışkanlıklarını heyecanla keşfedeceksiniz. Atina mutfağını tanımanın en temel aşaması meşhur Yunan kahvaltılarıdır. Kahvaltınıza başlamadan önce sofranızda lezzetli Yunan balının, ıspanaklı böreğin, peynirli turtanın ve geleneksel reçellerin olduğundan emin olun. Kahvaltı servisi veren bazı otellerde Yunan kahvaltısı bulamayabilirsiniz. Kahvaltınızı her gün öğlene kadar hizmet veren Akropolis Müzesi’nde yapabilirsiniz. Eğer bal ve cevizli meşhur Yunan yoğurdunu tatmak istiyorsanız Omonia Meydanı’nın yakınlarındaki Stani’ye gidebilirsiniz. Kahvaltıda fazla vakit harcamak istemeyenler için en iyi tercih Syntagma Meydanı ve Panepistimiou Sokağı’ndaki sokak satıcılarından koulouri almak olacaktır. Bir çeşit simit olan koulouri ve turtalar Yunan sokak yemeklerinin en yaygın olanlarıdır.

Öğle yemeği genellikle Yunanistan’daki en önemli öğündür. Ülkedeki en karakteristik yemeklerden lathera ve mageirefta’yı mutlaka denemelisiniz. Geleneksel olarak özellikle öğle yemeklerinde tüketilen bu yemekler çoğunlukla domateslerin ve sebzelerin otlarla birlikte zeytinyağında pişirilmesiyle yapılır. Özellikle beyaz peynirle birleştiğinde inanılmaz lezzetli oluyorlar. Öğle yemeği için tercih edebileceğiniz diğer lezzetli Atina yemeklerinin başında domates ve biberlerin pilav ile doldurulmasıyla elde edilen gemista ve tavuk veya dana etinin domates sosuyla pişirilmesiyle yapılan mosxari kokkinisto geliyor. Kolonaki bölgesinde yer alan Fillipou isimli restoranda en lezzetli öğle yemeklerini deneyebilirsiniz.

Atina’da keyifli bir akşam yemeğinin en güzel formüllerinden biri birkaç güzel mezenin yanına Yunan rakısı uzoyu sipariş etmek olabilir. Güzel Yunan müziklerinin çaldığı şirin bir tavernaya giderek uzodan biraz daha farklı bir rakı olan tsipouro’yu veya lezzetli Yunan şaraplarını da deneyebilirsiniz. Marine edilmiş balık, sosis, fasulye pilaki ve acılı ezme gibi mezelerin yanı sıra onlarca çeşit harika mezelere sahip Cafe Avissinia’yı tercih edebilirsiniz. Hafta sonları canlı müzik yapılan bu mekânın en güzel özelliği ise muhteşem Akropolis manzarasına sahip olmasıdır.

Atina’dayken Yunan kahvelerini de mutlaka denemelisiniz. Eğer birkaç saatlik bir kahve molası vermek istiyorsanız en iyi yerlerden biri Kolonaki’dir. Kolonaki Meydanı’nın etrafındaki herhangi bir kafeye oturarak kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Meydanın yakınlarındaki Milioni Caddesi’ndeki kafeleri tercih edebilirsiniz.