Syntagma Meydanı

Syntagma Meydanı için Atina’nın kalbi demek yanlış olmaz. Ancak bu özelliğinin dışında Eski Yunanistan’ da kraliyet sarayının meydanı olması sebebiyle de kamusal bir alan olma özelliğini taşıyarak öne çıkıyor. Kral Otto tarafından kraliyet ailesi için yaptırılan kraliyet sarayı, günümüzde Parlamento Binası’na dönüşmüştür. Parlamento binası tarafından sınırlandırılmış meydan bu nedenlerden dolayı tarihi bir önem taşımaktadır.

Kral Otto tarafından 1843 yılında ilan edilen anayasa ile Syntagma Meydanı adını almıştır. Atina halkının ayaklanması sonucunda çıkardığı anayasa ile Syntagma ismini alan meydanın diğer adı anayasa meydanıdır. Halkın ayaklanması ve kraliyet ailesi için inşa edilen binanın bugün parlamento binasına dönüşme öyküsü gibi özellikler meydanı kamusal alan yapmakla birlikte buraya tarihi bir anlam yüklüyor.

Syntagma için İstiklal Caddesi’ni andırıyor benzetmesi tam karşılamasa bile haklılık payı içerir. Nasıl ki İstiklal koca bir tarihe, siyasi hareketlere, kutlamalara, dönüşümlere maruz kaldıysa Syntagma Meydanı için de aynılarını söylemek mümkündür. Bir diğer adıyla Anayasa Meydanı dediğimiz alan günümüzde gerek yerliler gerek turistlerin akın etmesi nedeniyle oldukça kalabalık bir alan durumundadır. Çünkü meydan, ayrıca kentin toplu taşıma alanı olarak da kullanılıyor. Metro, arabalar, tramvaylar, otobüsler hepsi Sintagma Meydanı’nda bulunur. Tarihin can damarı sayılan kamusal alan şu an ulaşımın merkezi haline gelmiştir.

Ermou caddesinden bahsederken bu alanın Monastiraki ve Syntagma meydanlarının arasında olduğunu söylemiştik. Elbette gezilmeye değer Ermou caddesinin sonunda, Synagma’ya vardığınızda görmeden olmaz diyeceğiniz meydan sizi bekliyor. Önemli kutlamalar, siyasi eylemler, önemli açıklamalar gibi pek çok tarihi olaya tanıklık eden meydanda görülmesi gereken yerlerden biri elbette oldukça sık adını geçirdiğimiz giriş kısmında konumlanmış olan Parlamento Binası olacaktır. Ayrıca bu binanın önünde yirmi dört saat muhafızlar tarafından başında nöbet tutulan bir askeri mezarlık bulunur.

Bu alanda gerçekleştirilen saatlik nöbet değişimi töreni her zaman turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Meydan çevresinde önem taşıyan çok fazla mimari alan bulundurmamaktadır. II. George ve Grande Bretagne otelleri, meydanı çevreleyen ve önemli bir mimariye sahip olma özelliğe ile sayılabilecek iki yapı olarak anılır.

Tarihe tanıklık etmek, eski kraliyet binasını ziyaret etmek, anıtı görmek ve merak unsuru olan geleneksel töreni izlemek programınızın güzel bir parçası olabilir.

Adres: Leoforos Vassilissis Amalias, Athens 105 63

Yol Tarifi: Syntagma Meydan’na M2 ve M3 metro hatlarıyla ulaşım mümkün. Aynı zamanda 856, A2, E14 ve X80 numaralı otobüslerle de meydana varabilirsiniz.

Yakın Yerler: Hellenic Parliament, Syntagma Station