1

İmparator Hadrian tarafından yapılan yapı, tapınak olarak inşa edilmiş ve ‘tüm tanrıların tapınağı’ anlamına gelmektedir. Roma’daki en eski ve en iyi korunmuş beton kubbeli ve Antik dönemden kalan en iyi şekilde korunmuş yapıdır. Pantheon'un girişinde bulunan yazı Marcus Agrippa'ya ithafen yazılmıştır. Pantheon’un en önemli kısmı kubbesidir. Roma gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken bu yapının etkisi altında kalacaksınız. 

Pantheon kelimesine etimolojik olarak bakarsak Yunanca olan kelimenin "pan" kısmı tüm, “theos” kısmı ise tanrı anlamı taşır. Tapınağın girişi ile içerisinin büyüklüğü arasındaki tezat, ziyaretçilerde hoş bir duygu yaratır. Giriş kısmındaki Latince yazıda  “M. Agrippa, Lucius’un oğlu, üç kez konsül olan kişi yapmıştır” ifadeleri yer almaktadır.

7. yüzyıldan itibaren kilise olarak kullanılan yapının kubbesi 43 metredir ve ortasında içeriye ışık girmesini sağlayan Oculus adında bir de delik bulunmaktadır. İnanışlara göre şeytanlar bu delikten gökyüzüne çıkarmış. Ayrıca bu delik içeriye ışık girmesini sağlayan tek noktadır. Böylesine büyük bir beton blogun o dönem nasıl yapıldığına dair gizem halen çözülememiştir. olarak bilinen kubbenin yapımında Romalılara özgü bir beton kullanılmıştır.
 
Yapının girişinin iki kısmında Augustus ve Agrippa’nın heykelleri bulunmaktadır. Tapınağın iç dizaynı gelenek ile yeniliği birleştirmiştir. Pantheon 609 yılında Bakire Meryem Kilisesi olarak kutsanmıştır. Rapheal ve krallar, ressamlar, mimarlar gibi birçok önemli kişilerin mezarı burada bulunmaktadır. Pantheon'un ilk zamanlarında içeride yer alan pagan heykeller, kilise olarak kullanılmaya başlanınca kaldırılmıştır. 19. yüzyıl Kraliçesi Margherita eşi Kral I. Umberto ile yandaki şapelde yatmaktadır. Rotundanın (Daire şeklinde kubbeli bina veya oda) karşı tarafında birleşik İtalya’nın ilk kralı olan II. Vittorio Emanuele’nin cenaze anıtı bulunmaktadır.Ulaşım: Pantheon'a ulaşım 8 numaralı tramvay ve 64, 71, 81, 87, 116,119, 46, 40 numaralı otobüslerle sağlanmaktadır. 

Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma, İtalya

Ziyaret Bilgileri: Girişin ücretsiz olduğuyapının açık olduğu saatler, Pazartesi-Cumartesi 08.30-19.30, Pazar 09.00-18.00 ve Pazar ayini 10.30’dadır.