Banyabaşı Camii

Osmanlı döneminden Bulgaristan’a miras kalan Banyabaşı Camii’nin yapımı 1566 yılına kadar gitmektedir. Banyabaşı kelimesi, Bulgarca ‘Banya Bashi ‘ yani ‘banyolar’ ve Tsentralnata Banya yani ‘Merkezi Banyolar’ anlamına gelmektedir. Camiinin en göze çarpan özelliği ise doğal termal kaynakların üzerine inşa edilmiş olmasıdır. Bu o kadar net bir görüntüdür ki caminin duvarlarının deliklerinden çıkan buharlar bile görülebilmektedir. Banyabaşı Camii, geniş kubbesi ve 15 metrelik minaresi ile ünlüdür. Bu enfes cami, gerek mimarisi gerekse ruhu ile Sofya’nın şehir merkezine güzellik katmayı başarır. Mimar Sinan tarafından tasarlanan cami, her zaman yarattığı ustalık eseri olarak şehrin karakterini ve yapısını hiçbir şekilde bozmaz.

Dış görünümü sıradan bir camiden birazcık daha az görkemli olsa da iç tasarımı gerçekten görülmeye değer derecede ihtişamlıdır. Mihrabı ve doğu duvarı, hat sanatıyla döşeli akuamarin çinilerle döşenmiştir. İslami sanatın kurallarına göre, insan figürü yasak olduğundan bu hat sanatıyla yazılan yazılar, Kabe’nin görseli ile birlikte Kuran’dan geniş bir dizi metin içerir.

Halen ibadete açık olan cami, Sofya’nın en işlek caddelerine yakındır ve şehrin en büyük caddelerinden biri olan Maria  Luiza Caddesi’nde yer alır. Sofya’nın kalbinin attığı lokasyondaki cami, çok iyi korunmasıyla ün salmıştır. Osmanlı mimarisini derin bir şekilde hissetiren Banyabaşı Camii’nde, mistik ve tarihi bir atmosfer hakimdir. Sofya’da ibadete açık tek Müslüman camiisi olması ile de ünlüdür. Resmi olarak turistik ziyaretlere açık değildir ve giriş ücreti yoktur.

Adres: Bulevard "Knyaginya Maria Luiza" 18, 1000 Sofia Center, Sofya, Bulgaristan

Yol Tarifi: Ivan Vazov Ulusal tiyatrosu’na 10 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. (yaklaşık 800 metre) Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 0.80 Bulgar Levası (Yaklaşık 0.41 Euro) Toplu Taşıma Seçenekleri: Metro hattı M1 ve M2 ve Tramvay 4-12-18-20-22 numara, N2 nolu otobüs hemen caminin yanından geçmektedir.

Yakın Yerler: Sofya Tarih Müzesi, Merkez Sofya Sinagogu, Bulgaristan Eski Komunist Partisi Merkez Binası