Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü, İç Anadolu bölgesinde bulunan ve Türkiye’nin Van Gölü ve Tuz Gölü’nden sonra üçüncü büyük gölü unvanını elinde bulunduran bir göldür. Konya’nın Beyşehir ilçesi ve Isparta arasındaki göl, İç Anadolu bölgesinin su ihtiyacını karşılamaktadır. Tabanının Neojen göl tortullarıyla dolu olduğu bu doğal güzellik ayrıca çevresinde pek çok adaya da ev sahipliği yapar. Adalardan bazıları İğdeli, Akburun, Kızkulesi, Mada, Yılanlı, Külbent‘tir. Gölde çokça sazan balığı, aynalı sazan, turna, levrek ve kadife balığı vardır. Göl, Beyşehir Gölü Milli Parkı‘na dahil olduğu için koruma altına alınmıştır. Göller Yöresi’nde bulunan bu doğa harikasını görmek için Beyşehir Gölü‘nü ziyaret edilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.
Beyşehir Gölü‘nün yüz ölçümü yaklaşık olarak 650 kilometrekaredir. Ortalama derinliği 10 metreyi geçmez ve göl, deniz seviyesinden 1116 metre yüksekte yer alır. Göl, güneyden kuzeye doğru genişlik bakımından gittikçe azalır. Beyşehir Gölü adaları ile de bilinir. Gölün içinde farklı büyüklüklerde toplam 23 tane ada vardır. Mada Adası, gölün kuzey batısında bulunur ve adaların en büyüğüdür. Adada küçük bir köy de bulunur. Göl yer altı sularıyla beslenir ve kalker bir arazi üzerindedir. Göldeki fazla su sayesinde Konya Ovası‘na sulama imkanı oluşur. Gölden en fazla elde edilen balık türü sazandır. Göl ve çevresi turistik bir yer olduğu için civardaki şehirlerden günübirlik ya da hafta sonu tatili için giden insan sayısı fazladır. Gün batımı manzarasıyla gidenleri etkileyen göl yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bir doğal güzelliktir.

Doğal yaşamın devamlılığı açısından da önemi oldukça büyük olan gölün çevresinde yapabileceğiniz farklı aktiviteler bulunuyor. Göl sığ olduğundan bazı kışlar tamamen donabiliyor. Gölün bulunduğu milli park alanı içinde su sporları, dağ sporları ve av sporları yapma şansınız bulunuyor. Gölde iki tane de plaj yer alıyor. İç Anadolu Bölgesi’nin karasallığı düşünüldüğünde gölde yüzmek iyi bir alternatif olabiliyor. Derinliğin ortalama bir insan boyunu aşması için de yaklaşık 100 metre açılmak gerekiyor. Güneydoğu, doğu ve kuzeyde bulunan kumsallar daha elverişli kabul ediliyor. En iyi plajlar arasında ise Üstünler, Karadiken, Bademli kıyıları ile Budak, Kıreli ve Tolca kıyıları sayılabilir.

Beyşehir Gölü Gezilecek Yerler 

Beyşehir ilçesi ve gölü turizm açısından oldukça önemli bir merkez konumunda. Beyşehir Gölü çevresinde doğal manzaranın tadını çıkardıktan sonra mutlaka civardaki balık restoranlarına oturarak gölden gelen lezzeti tatmalısınız. Sonrasında ise Konya’nın Beyşehir ilçesinde gezebileceğiniz farklı yerler bulunuyor.
Taşköprü: Osmanlı Devleti’nin bilinen ilk sulama projesi olan Taşköprü, Konya Ovası’nı sulamaya yönelik olarak inşa edilmiştir. Köprünün aynı zamanda baraj görevi de vardır. Kuzey güney yönünde uzanan köprünün 15 adet gözü bulunur. 1997 yılından itibaren ise trafiğe kapatılmıştır.

Eflatunpınar Hitit Anıtı: Beyşehir’den yalnızca 5 kilometre uzaklıkta olan bu anıt 1849 senesinde keşfedilmiştir. Hititlerin kutsal kentlerinden birinin önemli bir anıtı olarak bugüne kadar ulaşabilmiştir. Su kaynağının dibinde dikdörtgen kayalardan oluşan eser Sadıkhacı Köyü sınırlarında bulunur.
Beşik Kayası: Hitit Tanrı heykelleri olarak bilinen tarihi eserler 7 metre uzunluğunda ve tek bir parça kayaya oyularak meydana getirilmiştir. Eserin bir örneği de Ankara Medeniyetler Müzesi’nde teşhir edilmektedir.
Kubad Abad Sarayı: Kubad kelime anlamı olarak, adaleti yerine getiren, Abad ise şenlenen yer anlamındadır.  Saray, Sultan Alaeddin Keykubad’ın isteğiyle 1226-1236 yılları arasında inşa edilmiştir. Sürekli ikamet için yapılmış bir Selçuklu yapısıdır. Bir diğer önemi de Türk saray külliyesinin en eski örneği olmasıdır. Bunun yanı sıra, günümüzde, planı bilinen tek Selçuklu saray yapısıdır. Adres: Gölyaka Mahallesi, Beyşehir/Konya

Beyşehir Gölü'nde Ne Yenir? 

Beyşehir Gölül’nü gezdikten sonra oturup balık yiyebileceğiniz farklı restoranlar bulunuyor. Et ve balık çeşitlerinin çoğunlukta olduğu göl yakınlarındaki restoranları incelemek isterseniz:
Emin Usta Et-Mangal: Hacı Armağan Mahallesi, Prof. Dr. Yılmaz Muslu Cd. No:53, Beyşehir/Konya Telefon: (0332) 512 05 32
Atik Restoran: Hacı Armağan Mahallesi, Tuğrul Kutbay Cd. No:5, Beyşehir/Konya Telefon: (0332) 512 91 77
Ayrıca bu yazımızdan Konya mutağı hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Beyşehir Gölü Konaklama 

Beyşehir Gölü ve çevresinde birkaç gün konaklama yapmak isterseniz, Beyşehir çevresinde kalabileceğiniz farklı oteller bulunuyor. Gidebileceğiniz birkaç alternatif şöyle:
Atapark Otel: Beyşehir Derebucak Yolu 12. km, Beyşehir/Konya. Telefon: (0332) 528 90 95
Ali Bilir Otel: Dalyan Mahallesi, Bilir Sk. No:1, Beyşehir/Konya. Telefon: (0332) 512 04 56
Novotel: Seker Mah Çevreyolu Cad, No: 38 Selçuklu. Telefon: (0332) 223 42 00

Beyşehir Gölü Ulaşım

Otobüs: Farklı şehirlerden her gün Konya’ya düzenli otobüs seferleri yapılıyor. Otogardan ise Beyşehir’e saat başı servisler kalkıyor.
Otomobil: Özel aracınızla gidecek olursanız Konya’nın güney batısını takip ederek yaklaşık 90. kilometrede göle ulaşabilirsiniz. Tabelalar da size yol gösterecektir.