Bir Günde Sofya İçin Bilmeniz Gerekenler

Sofya'ya Selanik'ten yaklaşık 24 euroya 5 saatlik yolculuğun ardından ulaştım. Sofya gezime başlamadan önce Sofya kafamda çok iyi canlanmamıştı fakat Sofya'da gördüklerim beni çok çok şaşırttı. Çok modern bir şehir gördüm açıkçası.

Öncelikle çok iyi ve yeni bir metro ağları var. Otobüs garından çıktıktan sonra hemen sağ tarafta metroya geçebilirsiniz. Şehir merkezine kesinlikle taksiyle gitmeyin derim. Gidersenizde 10 levadan fazlasını vermeyin. Çünkü kilometre başına 0.80 leva alıyor taksiler buna dikkat edin derim. Metro bileti ise 1 leva yani 50 cent. 24 saatlik metro bileti 4 leva yani 2 euroya otobüs, tramvay ve metroya sınırsız binebilirsiniz. Metro'ya her binişinizde günlük bileti metroda ki görevliye okutmanız lazım yoksa metroya geçiş yapamazsınız bunu ek olarak belirteyim.

Öncelikle Sofya'da görülmesi gereken yerlere eğer tursuz gidiyorsanız. Saat 11:00' da Adalet Sarayındaki ''Free walking tour''a katılarak heryerini ayrıntısına kadar görebilirsiniz.

Free Walking Tour 11'de burada başlıyor

Tur yaklaşık 2 buçuk saat sürüyor ve sizi her yere götürüyor. Bahşiş sistemi ile çalışıyor isteseniz parada vermeyebilirsiniz ama kesinlikle hakediyorlar. Tek nefeste heryeri gezdiriyorlar size. Görülecek yerler ise şehrin simgesi Alexandre Nevsky Katedrali,Arkeoloji Müzesi (Giriş 10 leva,öğrenci 2 leva),Ulusal Müze, Ulusal Tiyatro, Parlemento Binası kominizmden kalma binalar ve soluklanabileceğiniz Grandska Gradina parkı gezilecek yerler arasında. Buraları ''Free walking tour'' ile gezebilirsiniz.

Şimdi gelelim 1 gece kaldığım Sofya hakkında güzel tavsiyelere;

-Latin alfabesi heryerde kullanılıyor sıkıntı etmeyin.-Hediyelik eşyayı merkezi durak olan Sertika Metro istasyonundan alabilrsiniz.
-Hamburger menüleri 3.5 euro (7 leva)
-NDK Metro İstasyonu ve Sertika Metro İstasyonu arasında kalan Todor Aleksandrov Caddesi İstiklal caddesini andırıyor. Kafeleri ve mağazaları burada bulabilirsiniz.
-Wifi her yerde bulabilirsiniz
-European Metro İstasyonunda inip hemen istasyondaki patiseriden dev pizza dilimini 80 cente yiyebilirsiniz.
-Taksilerle pazarlık yapın. Km başına 40 cent tutuyor çünkü(80 leva)
-Sofya-Istanbul öğrenci otobüs bileti 22 euro-Gece hayatı için şehir merkezine 15-20 dk uzakta kalan Studenski Grad'a gidebilirsiniz.