Interrail Bileti Kullanım Rehberi

Hemen hemen her insanın hayalidir dünyayı dolaşmak. Fakat çoğumuzun ya zamanı yoktur ya maddî olarak imkânı yoktur ya da dil bilmediğinden yakınır. Her zaman bahanelerimiz vardır yani. Bu yazımda aslında maliyetin özellikle şehirler-ülkeler arasındaki maliyetin düşünüldüğü gibi korkutucu olmadığını anlatmaya çalışacağım. Edineceğimiz Interrail bileti 30 Avrupa ülkesi arasında geçerli ve her ne kadar TL şu an euro karşısında güçsüz durumda olsa da bize uygun ve konforlu bir ulaşım seçeneği sunmakta. Avrupa'da bütün tren garlarının şehrin en merkezî yerinde olduğunu ve trenlerin konforlu olduğunu düşünürsek, Interrail bileti sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Interrail biletinde herhangi bir yaş sınırı veya eğitim sınırı vs. aklınızda ne kadar engel varsa herhangi bir sınır yok. Her isteyen Interrail biletine sahip olabilir. Interrail biletini istediğiniz ülkeden istediğiniz tarihte başlatabilirsiniz.Interrail biletini en az 5 gün en fazla 30 gün kullanabilirsiniz. Interrail biletinizi TCDD'den veya özel tur şirketlerinden satın alabilirsiniz. Satın alırken pasaportunuz yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Biletinizi seyahatinizden en erken 3 ay önce en geç 1 gün önce satın alabilirsiniz. Interrail bilet fiyatları şu şekilde:

Gördüğünüz gibi fiyatlar bu şekilde. Flexi demek kullanacağınız gün demek. Örneğin 30 gün 10 flexi seçeneğini seçtiniz, bileti 10 gün boyunca sınırsız kullanabiliyorsunuz. Kullanırken dikkat edeceğiniz önemli nokta eğer Interrail biletini 2. mevkii alırsanız ki bence en mantıklısı bu bilet, trenlerde 1.mevkii yerlere oturmamanız. Diğer önemli bir nokta ise bazı süper hızlı trenler rezervasyon istiyor. Rezervasyon yapmanız için de sizden rezervasyon parası talep ediyorlar. Akıllı telefonunuza indireceğiniz RailPlanner uygulaması ile hangi trenin rezervasyon gerektirip gerektirmeyeceğini görebilirsiniz. Bunun için kalkış ve varış noktanızı yazıp daha sonra ayarlardan "without reservation" seçeneğini işaretlemeniz olacaktır.Bu uygulama size Interrail biletiniz ile ekstra ücret ödemeden kullanacağınız trenleri saatini ve trenin isimini yazıp ve treni bulmanızda kolaylık sağlayacaktır. Genelde çoğu tren rezervasyon istemez ama bazıları isteyebiliyor. Railplanner uygulaması aktarma yapmanız gerekiyorsa hangi durakta yapacağınızı da gösteriyor. Yani kısacası kesinlikle bu uygulamayı indirmeniz gerekiyor.

Özellikle kış ve bahar aylarında da biletler genelde %15-20 indirimle satılıyor. Ayrıca Interrail biletini aile olarak da edinebilirsiniz. Interrail biletinizi sadece bir ülkede de kullanabilirsiniz bunun için "One Country Pass" biletini almanız gerekmekte.

http://dunyabizimevimiz.blogspot.com.tr/