Google+

Arama formu

KOPENHAG HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

Bu yazı Gezimanya üyesi Tekin Atay tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Dünyanın en mutlu başkenti Kopenhag'a Stockholm'den otobüsle yaklaşık 7 saatlik bir otobüs yolculuğunun ardından ulaştım. Eğer Stockholm'den Kopenhag'a geçmeyi düşünüyorsanız gece otobüsünü kullanabilirsiniz. Hem zaman kaybı olmaz hem de geceyi yolda geçirebilirsiniz. Herkesin mutlu mesut yaşadığı ulaşımını nerdeyse herkesin bisikletlerle sağladığı yaklaşık 600.000 insanın yaşadığı Danimarka'nın başkenti Kopenhag hakkında gezim sırasında aldığım işinize yarayacağını düşündüğüm notları sizinle paylaşacağım.

Kopenhag

  • İsveç'te olduğu gibi Danimarka'da para birimi olarak euro kullanmıyor. Kendi para birimi Danimarka kronunu kullanıyorlar. Yaklaşık 7,5 Danimarka kronu 1 Euro'ya eşit. Para bozdurmak için en iyi exchange ofisi Tivoli Bahçeleri'nin karşısında yer alan kocaman ''NO COMMISION'' yazan exchange ofisini önerebilirim. Çünkü diğer exchange ofisleri ciddi komisyon alıyorlar.
  • Aradığınız her şeyi Stroget Caddesi'nde bulabilirsiniz. Ama sakın paranızı bu caddede bozdurmayın çünkü hem yüksek komisyon alıyorlar hem de düşük kurdan bozuyorlar.100 euro bozdursanız nereeyse 15-20 euro'su eriyor.
  • Eğer turla değil kendiniz bireysel olarak Kopenhag'a geldiyseniz her gün saat 14.00'te Town Hall önünden ücretsiz şehir turları var. Bu turla şehirde görülmesi gereken yerleri görebilirsiniz.
  • Belediye Binası'na giriş ücretsiz, kuleye de çıkabilirsiniz.
  • Amalienburg Palace'ta her gün saat 12.00'de askerlerin nöbet değişimlerini izleyebilirsiniz.
  • Metro ve otobüs kullanmanıza gerek yok bence her yere yürüyerek gidebilirsiniz.
  • Ünlü Nyhavn'dan kalkan botların 1 saatlik ücreti yaklaşık 6 €, gayet uygun. Bu turda ünlü Küçük Deniz Kızı Heykeli'ni de görebilirsiniz.
  • Eğer bisiklet kiralamak isterseniz en uygunu Urban Hostel'de 6 saatlik bisiklet kiralama yaklaşık 12 €.
  • Ünlü Christiana'ya Nyhanv'dan yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesiyle ulaşabilirsiniz. İçeride keyif verici maddelerin satışı ve kullanımı serbest. Yalnız dikkat içeride fotoğraf çekmek, koşmak ve sesli şekilde konuşmak yasak.
  • Kuzey ülkeleri bize göre oldukça pahalı ülkeler Rema 1000, Aldi ve Lidl marketlerinden uygun yiyecek ve içecek alışverişinizi yapabilirsiniz.

<<<<<<<

Kopenhag şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cute Pug Guesthouse, Three Individual Beautiful Spacious Rooms In Stylish Apartment, Guest room w. harbor view and balcony güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury Suite with a Perfect View of the Harbour!, Cph Lux Apartment base2, Next to New Harbour. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stylish 4 bed+2 bath by park, Wakeup Copenhagen - Carsten Niebuhrs Gade, ApartmentInCopenhagen Apartment 538 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bedwood Hostel, Copenhagen Backpackers Hostel, Copenhagen Downtown Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kopenhag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etiketler