Google+

KOPENHAG HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

111222 Ağu 2017Gezi Notu
Tekin AtayTekin AtayGezgin22 Ağu 201711120 Yorum

Dünyanın en mutlu başkenti Kopenhag'a Stockholm'den otobüsle yaklaşık 7 saatlik bir otobüs yolculuğunun ardından ulaştım. Eğer Stockholm'den Kopenhag'a geçmeyi düşünüyorsanız gece otobüsünü kullanabilirsiniz. Hem zaman kaybı olmaz hem de geceyi yolda geçirebilirsiniz. Herkesin mutlu mesut yaşadığı ulaşımını nerdeyse herkesin bisikletlerle sağladığı yaklaşık 600.000 insanın yaşadığı Danimarka'nın başkenti Kopenhag hakkında gezim sırasında aldığım işinize yarayacağını düşündüğüm notları sizinle paylaşacağım.

Kopenhag

  • İsveç'te olduğu gibi Danimarka'da para birimi olarak euro kullanmıyor. Kendi para birimi Danimarka kronunu kullanıyorlar. Yaklaşık 7,5 Danimarka kronu 1 Euro'ya eşit. Para bozdurmak için en iyi exchange ofisi Tivoli Bahçeleri'nin karşısında yer alan kocaman ''NO COMMISION'' yazan exchange ofisini önerebilirim. Çünkü diğer exchange ofisleri ciddi komisyon alıyorlar.
  • Aradığınız her şeyi Stroget Caddesi'nde bulabilirsiniz. Ama sakın paranızı bu caddede bozdurmayın çünkü hem yüksek komisyon alıyorlar hem de düşük kurdan bozuyorlar.100 euro bozdursanız nereeyse 15-20 euro'su eriyor.
  • Eğer turla değil kendiniz bireysel olarak Kopenhag'a geldiyseniz her gün saat 14.00'te Town Hall önünden ücretsiz şehir turları var. Bu turla şehirde görülmesi gereken yerleri görebilirsiniz.
  • Belediye Binası'na giriş ücretsiz, kuleye de çıkabilirsiniz.
  • Amalienburg Palace'ta her gün saat 12.00'de askerlerin nöbet değişimlerini izleyebilirsiniz.
  • Metro ve otobüs kullanmanıza gerek yok bence her yere yürüyerek gidebilirsiniz.
  • Ünlü Nyhavn'dan kalkan botların 1 saatlik ücreti yaklaşık 6 €, gayet uygun. Bu turda ünlü Küçük Deniz Kızı Heykeli'ni de görebilirsiniz.
  • Eğer bisiklet kiralamak isterseniz en uygunu Urban Hostel'de 6 saatlik bisiklet kiralama yaklaşık 12 €.
  • Ünlü Christiana'ya Nyhanv'dan yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesiyle ulaşabilirsiniz. İçeride keyif verici maddelerin satışı ve kullanımı serbest. Yalnız dikkat içeride fotoğraf çekmek, koşmak ve sesli şekilde konuşmak yasak.
  • Kuzey ülkeleri bize göre oldukça pahalı ülkeler Rema 1000, Aldi ve Lidl marketlerinden uygun yiyecek ve içecek alışverişinizi yapabilirsiniz.

<<<<<<<

Kopenhag şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Scheherazade Boat, CPH Lux apartments, Sankt Peders Stræde 27B. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Petersborgvej, Palace Hotel Copenhagen gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz The Little Guesthouse, Scandic Front, Højbro Plads Penthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kopenhag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kopenhag şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Photo Shoot ile Kopenhag Küçük Grup Yürüyüş Turu (41.52 €), Canlı Şerhi Kopenhag 1-Saat Segway Tour (51.9 €), Kopenhag: 48-Saat Hop-On Hop-Off Otobüs Turu (24.22 €), Fotoğraf Çekimi ile Kopenhag Küçük Grup Bisiklet Turu (55.36 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar