10 Maddede Kopenhag

Kuzeyin büyüleyici şehri Kopenhag, soğuğuna ve pahalılığına rağmen köklü kültürüyle ve farklı mimari yapılarıyla muhakkak görülmesi gereken İskandinavya’nın en kozmopolit şehri. Buraya gitmeden bilmeniz gereken her şeyi on maddede topladım. 1. Havalanı merkeze oldukça yakın (8 km), ister tren istasyonuyla merkez istasyona gelebilirsiniz ister otobüsle merkez istasyona gelebilirsiniz. Merkez istasyonu kullanarak Danimarka içinde birçok yere gidebileceğiniz gibi ülkeler arası seyahatler de yapabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda bisiklet çok yaygın ancak yürüyerek de çok rahat gezilebilecek büyüklükte. Metro ağı da şehrin her yerine yayılmış durumda. Devasa Öresund Köprüsü ile İsveç'e bile gidebilirsiniz

2. Lousiana Müzesi, Avrupa’nın en iyi modern sanat müzesi, Kopenhag'dan sadece 30 dakikalık bir tren yolculuğu uzaklıkta. Merkez tren istasyonuna gidip gidiş dönüş ve müze biletini içeren kombine bileti 200 kron gibi bir paraya alıyorsunuz. Humlebaek’te bulunan bu müzenin bahçesinde gezmeyi de ihmal etmeyin. Yayoi Kusama- Gleaming Ligts of the Souls müzenin popülerlerinden.​

3. Christiania Bölgesi özerkliğini ilan etmiş bir bölge, bırakın Danimarka kendini Avrupa Birliği'nden bile saymıyor. İçeride bir Amsterdam havası mevcut. Şimdilerde turistik özelliği bulunan bölge çok uç noktalara gitmediğiniz sürece güvenli. Fotoğraf çekilmesini istemiyorlar sadece .Çekinmeyin gidin görün. Hem dışarıdan da daha ucuz yeme içme.

4. Yeme içme pahalı malum, buraya gelmişken bol bol somon yemekte fayda var hazır paraya kıymışken. Çünkü onlarda bol olunca fiyatı bize göre normal hala geliyor. Kopenhag Street Food, Torvehallerne Market, Holm’s Bakery, joe & the juice favorilerimden, güzel kahve içinse The Coffee Collective ve Copenhag Coffee Lab​'ı tavsiye ederim.

5. Nyhavn, eski ticarî liman. Renkli evleriyle Kopenhag'ın turistik alanlarından. Kanal ve renkli ev manzaralı fotoğraf olmazsa olmaz. Buradaki evlerden 20 numaralı olan masallarıyla ünlü Anderson’un eviymiş. 9 numara ise buranın en eski binasıymış.

6. Stroget Caddesi ve buraya çıkan caddeler yemesi içmesi gezmesi alışverişi için en popüler noktalar. Buradaki Lego Store’u ve ucuz ama güzel ürünleri ile bilinen Tiger'ı kaçırmayın .

7. Assistens Mezarlığı aklımızdaki mezarlık imajının tersini adeta bir piknik alanı. Zaten halkı da buraya spor yapmaya ve kafa dinlemeye geliyor. Uzun ağaçlar arasındaki toprak yolda fotoğraf çektirmek için bile gidilir. Andersen gibi Danimarka ünlülerinin mezarı da ziyaretçileri için yönlendirici levhalar ile gösteriliyor.

8.Christiana bölgesinin yakınındaki Church of Our Saviour farklı iç mimarisi, akşam ışıklandırması ve tepesindeki şehir manzarası sunan alanı ile benim favorilerimden oldu. Mukakkak görülmesi gerekenler listenizde olsun.

9. Deniz Kızı (The Little Mermaid) bronz heykeli Andersen’in hikayelerinden bir karaktere ithafen yapılmış.​ Gerçekten de küçük olması nedeniyle biraz hayal kırıklığı yaratsa da şehrin sembollerinden.

10. 1800'lerden kalma bir eğlence parkı görmek ister misiniz? Şehrin hemen göbeğinde bulunan Tivoli Gardens, Walt Disney'in bile ilham kaynağıymış. Şimdilerde şehrin içinde sıkışmış gibi duruyor. Atlı karıncalı, dönme dolaplı, adrenalinli şehiri yukardan görmeli bir mola için gidilebilinir​.

Bonus bilgi: Buradaki saraylar Christiansborg (en eski saray) ve Amalienborg. Ünlü müzeleri ise National Müze ve Ny Carlsberg Glyptotek​.

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için instagram adresim: sanemc