Adım Adım Norveç Fiyortları

Norveç; refahı, aşırı insancıl yaklaşımları, soğuğu, uzun geceleri ve uzun gündüzleri, kuzey ışıkları, pahalı para birimi ile uzun uzun konuşulası bir kuzey ülkesi. Bildiğimiz Avrupa ülkesi deyip geçilemiyor. Çok daha farklı bir enerjisi var.

Seyahate çıkarken içimde beliren o minik kıpırtı Oslo’ya inince iyice büyüyor. “Keşif başlasın hadi” merakı ve korkulu heyecanı bir arada. Neden mi korku? Bu sefer gezi noktamız hep hayranlıkla fotoğraflarına baktığım fiyortlar. Siz de bizim gibi Norveç’in bakir ve farklı doğasını keşfetmek isteyenlerdenseniz bu yazı tam size göre.

Fiyortları araştırmaya başladığınızda karşınıza çıkacak olanlar; Trolltunga-Prekistolen (Pulpitrock) ve Kjeragbolten.Bunların ortak özelliği esaslı bir tırmanışın sizi beklemesi. O manzaralara ulaşmak kolay değil yani.

Evden çıkarken unutulmaması gerekenler

Norveç’e gidiş amacınız fiyortlar ise tırmanışa uygun dayanıklı ayakkabılarınızı, soğuğa dayanıklı tırmanışa uygun kıyafetleri bavula koymalısınız. Eldiven, bere, güneş kremi, güneş gözlüğü ve ışık kaynağı da olmazsa olmaz dağlarda. Kas ağrısı, soğuk algınlığı için kullanabileceğiniz ilaçlar da ertesi gün geziye devam etmenizde yardımcı olacaktır. Tırmanış günü yanınıza alacağınız çanta hafif, uzun taşımalara uygun ve dayanıklı olmalı. İçine termos içinde sıcak sıvı, enerji verecek atıştırmalıklar ve doyurucu bir sandviç koymakta fayda var.

Doğru zaman ne zaman

Norveç bir kutup ülkesi, bu nedenle uzun kışlar yaşanmakta. Mayıs-eylül arasında bu tırmanış noktaları açık ancak fiyort gezisi için en popüler zamanlar uzun gündüzlerin yaşandığı ve havanın da daha istikrarlı olduğu temmuz ile ağustos ayları. Yine de günü gününe değişen bir iklim söz konusu. Tırmanış gününüzde havanın iyi olduğunu kontrol etmeden maceraya atılmayın sakın.

Ulaşım

Ana çıkış noktanız Oslo ya da Bergenolacaktır. Turistik özelliği fazla olan bu bölgelere ulaşım için otobüs ve tren seçenekleri var. En pratik olan seçenek ise araba kiralamak ancak Norveç bir Avrupa şehri diye düşünüp geniş geniş otobanlar vardır diye beklemeyin. Fiyortlara giden yollar tek şeritli. Vahşi coğrafya nedeniyle dağların, ormanların, göllerin arasında manzaraya doyacağınız ama bol virajlı, önünüze geyik, tilki gibi hayvanların çıkabileceği bir yolculuk sizi bekliyor.

Trolltunga

Trolltunga için hedefimiz ODDA - Tysselda. Buranın parkuru en alt noktadan başlanırsa 27 kilometre uzunluğunda ancak en üst otoparka giriş paralı bile olsa arabayla gittiyseniz oraya kadar çıkın. Erken saatte gidip bulabileceğiniz en üst noktaya park ederseniz parkur 11 kilometreye iniyor. Bu zorlu parkura gitmesi, oradan dönmesi, burada fotoğraf çekimi, molalar derken kısa haliyle bile 10-12 saat sürüyor. Bu tırmanışın mükâfatı ise “The Trolls Tongue Ringedalsvatnet Gölü. 700 metre aşağıda ayaklarınızın altında muhteşem bir manzara sizi bekliyor.

PulpitRock (Prekistolen)

Burasının Trolltunga’ya göre hem ulaşımı daha kolay hem de tırmanışı. Hedefimiz Stavenger -Tide. 8 kilometrelik bir parkur ancak 3-4 saatte tırmanabilirsiniz. Trolltunga’ya göre daha düz orman içinde bir parkur. Buranın ikonik kayası ise Lysefjord’un 600 metre yukarısından enfes bir manzara sunmakta.

Kjerag (Kjeragsbolten)

Hedefimiz Øygardstøl. Stavenger’den otobüsle ya da Lysebotn’a giden feribotla ulaşabilirsiniz. Feribotla giderseniz hem Pulpit Kayası’nıhem de Kjerag’ıfarklı bir açıdan görme şansınız olur. Kjerag deniz seviyesinde, 1.084 metre yukarıda. 11 kilometre uzunluğunda parkur 6-10 saatlik bir trekking içeriyor. Buranın zorluğu parkurun diğerlerine göre daha dik bir açıyla çıkış içermesi. Final noktasındaki iki kaya arasındaki yuvarlak kayada poz vermek yükseklik korkusu olmayanlarda bile adrenalin patlaması yapacaktır.

Üç tırmanışta da kurallara uyduğunuz ve dikkatli olduğunuz sürece korkacağınız hiçbir şey yok. Güvenlik, takip oldukça iyi. Parkurda yol gösterici işaretler, güvenli mola noktaları mevcut. Parkurun dışına çıkmamak için, nereden gideceğim diye kararsız kaldığınızda üst üste dizilmiş taşları takip edin. Bu taşlar yolun orası olduğunuza dair ipucu verecektir size.

Parkura erken saatte başlamak, karanlığa kalmamak en önemli nokta. Parkur boyunca birçok noktada fotoğraf molaları vereceksiniz. Tahmininizden uzun sürebilir o yüzden. Kamp konusunda kendinize güveniyorsanız buralarda kamp yapma seçeneği de mevcut.

Her ne kadar turistik bir aktivite olsa da ciddi bir tırmanış da söz konusu. Eğer kendinize güvenmiyorsanız gemi turları ile de fiyortları keşfetmek mümkün. Bu turlar genelde Bergen hareketli oluyor. Günübirlik ve konaklamalı seçenekleri mevcut.

Norveç’in Viking kültüründen gelen halkı son derece yardımsever ve güleryüzlü. Kuzey soğukluğu yok o açıdan. Fiyortlarıyla ve eşsiz bir coğrafyasıyla pahalı bir ülke olmasına rağmen muhakkak görülmesi gereken yerlerden.