Bergen Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

BergenNorveç'in batı kıyısındaki Hordaland bölgesinde yer alan oldukça sevimli bir şehirdir. 2016 yılının ilk çeyreğinin sonunda, belediyenin nüfusu 278.121 olarak belirlenmiştir. Bergen büyükşehir bölgesi ise toplamda yaklaşık 420.000 nüfusa sahiptir. Bergen, Norveç'in ikinci büyük şehridir. Belediye, Bergenshalvøyen yarımadasında 465 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Şehir merkezi ve kuzey mahalleleri, "şehir fiyordu" olan Byfjorden'de bulunur ve şehir dağlarla çevrilidir. Bergen yedi dağın şehri olarak da bilinir. Belediye dışı dağınık yerleşmelerin çoğu adalarda bulunur. Bergen, Hordaland'ın idari merkezidir ve Arna, Bergenhus, Fana, Fyllingsdalen, Laksevåg, Ytrebygda, rstad ve sane'den oluşan sekiz ayrı bölgeden oluşur.
 

Devamını Oku

Bergen ile İlgili

Bergen Nerededir?

Bergen, Norveç’in güneybatısında yer almaktadır. Şehir, orta-batı Hordaland içerisinde yer alır. Yedi dağ fiyordu ile çevrili merkezde, ticari anlamda önem taşıyan bir koy bulunmaktadır.

Bergen’e Nasıl Gidilir?

ship-429746_960_720.jpg
 

Bergen’e Türkiye’den aktarmalı uçuşlarla ulaşabilmek mümkündür. Tahmini uçuş süresi, 5 saat 45 dakika olarak belirlenmiştir. Bergen Fresland Havalimanı, kentin 19 kilometre güneyinde yer almaktadır. Şehir merkezine havalimanından araçlarla yaklaşık olarak yarım saatte erişim mümkündür.

Eğer Osloüzerinden şehre geçmek isterseniz, kısa süreli bir tren yolculuğu ile Bergen’e ulaşabilirsiniz. Ülkenin çeşitli yerlerinden hareket eden otobüsler de sizi şehre ulaştırabilir. Ancak bir liman şehri olma özelliği sayesinde, feribotlarla da Bergen adalarına ve merkezine diğer kıyı şehirlerinden ulaşabilirsiniz.
 

Bergen’e Ne Zaman Gidilir?

bergen-2071407_960_720.jpg
 

Şehrin konumu Kuzey Denizi yakınında ve dağlarla çevrili olduğundan, özel hava koşulları oluşmaktadır.Bergen yılda 240 gün yağış alır ve ortalama sıcaklık 8 derecedir. Yağışlı olmasına rağmen kış aylarında Bergen, Norveç'in en sıcak şehridir.

Şehri güneşli bir günde yakalayacak kadar şanslıysanız, vatandaşların güzel havayı nasıl değerlendireceğini gerçekten bildiği gibi inanılmaz bir ortam bulabilirsiniz. Temmuz'un en yüksek ortalama sıcaklığı 14.3, Ağustos ayında ise 14.1 derecedir. Mayıs genellikle en az yağışlı aydır. Ancak yerel etkinlik sayısı göz önüne alındığında Mayıs, muhtemelen Bergen'i ziyaret etmek için en iyi zaman, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ise ikinci seçenek olarak not edilebilir.
 

Bergen’de Nerede Kalınır?

Bergen, Norveç’in Oslo’dan sonra 2. büyük şehridir. Büyük diyoruz ama aslında ufak bir kasaba boyutundadır. Şehir oldukça sevimli görünümlü ahşap evlerle doludur hatta o kadar ki bazı yerlerde Bergen için kuzeyin en güzel şehri denilmektedir. Görüntüsü ile adeta masal şehri olan Bergen biraz pahalıdır. Restoranlar, otel fiyatları ya da hediyelik eşyalar söz konusu olduğunda biraz bütçe ayırmanıza fayda var. Ulaşım açısından ekstra bir araca ihtiyaç duymayacağınız bu şehirde yürüyerek bütün şehri gezmeniz mümkündür. Yokuşların ve dik yamaçların bol olduğu bu yollarda yürüyüş yapmak biraz yorucu olsa da, şehri keşfetmek bu yorgunluğa değecektir.  

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bergen otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Bergen Otelleri

Bergen, Norveç’in Hordaland Bölgesinde yer alır. Buraya bağlı olarak 8 bölgeden oluşan Bergen, Hordaland’ın idari merkezi konumundadır. Norveç tatil açısından oldukça yüksek maliyetli bir tercih çünkü Norveç’te genel olarak yaşam oldukça pahalıdır. Bu kadar turist çeken ve bu kadar pahalı bir şehir gözünüzde devasa binaları lüks alışveriş merkezlerini getirmesin, çünkü Bergen aksine yüz ölçümü olarak da nüfus olarak da oldukça küçük bir şehirdir, hatta şirin bir kasaba boyutundadır diyebiliriz. Yine de Başkent Oslo’dan sonra 2. büyük şehirdir. İstanbul gibi 7 tepe arasına kurulan bu şehirde fiyortlar oldukça turist çekmektedir. 

Fiyortlar, buzulların aşındırarak oluşturduğu vadilerden zamanla buzulların eriyip geri çekilmesi ile oluşan ve erimeler sonucu suyun yükselmesi ile vadileri doldurmasıyla oluşan jeolojik bir oluşumdur. Daha çok bu sebeple turist alan şehirde yapacağınız tatil sırasında muhakkak turlara katılıp görmenizi tavsiye ediyoruz. Bu turlara gemi, otobüs ya da tren yolculuğu ile katılabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bergen otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Bergen Şehir İçi Ulaşım

europe-norway-bergen-travel-bybanen_img_2603.jpg
 

Şehir merkezinde yürüyüş, ulaşımın en iyi ve en kolay yoludur. Şehir merkezini 20 dakika içinde herhangi bir yönde yürüyerek gezebilirsiniz. Şehrin en merkezi sokakları genellikle engelliler için de iyi bir erişilebilirliğe sahiptir. En önemli yaya geçitlerinde sesli sinyaller bulunur ve dokunmatik asfaltla yön gösterilir. Ayrıca tekerlekli bir sandalyeyle de şehirde kolayca gezilebilir.

Otobüsle gezmek isterseniz, tarifelerin anlaşılması biraz zor olabilir. Otobüs durağında, tüm yerel otobüs ve tren hatları hakkında ücretsiz bilgi sağlayan bir bilgi masası bulunmaktadır. 177'yi aramanız durumunda sizi bilgi merkezi ile temasa geçireceklerdir. Çevrimiçi hatlar da duraklarda mevcuttur, otobüs hatlarını böylece kontrol edebilirsiniz.

Birkaç büyük durak için otobüsün sabit bir kalkış zamanı olabilir ancak belirtilen programa sadık kalınacağından tereddüt etmenize gerek yoktur. Diğer duraklarda bir otobüs, programın birkaç dakika önüne geçebilir. Trafiğin yoğun olduğu dönemlerde, otobüs birkaç dakika geç gelebilir ancak bu asla saatlerce otobüs bekleyeceğiniz anlamına gelmez. Elektronik kart temin ederek, otobüsünüz geldiğince rahatça binebilirsiniz. Skysskort adlı elektronik karta, herhangi bir merkezi duraktan ulaşabilirsiniz. Kartınızı alırken İngilizce bilgi de sunulacağından kolaylıkla alıp bakiye dolumu yaptıktan sonar araçlara binebilirsiniz. Zaten yürüyerek dahi gezilebilecek şehirde, yolculuğunuz çok uzun sürmeyecektir.

Şehir merkezi ile güneye doğru inen Lagunen arasında hafif bir demiryolu hattı vardır. Bu, Bergen'in güney kesimlerine halkın erişim sağladığı temel araçtır. Hat, tren istasyonunu, otobüs istasyonunu, Brann futbol stadyumunu, yol boyunca Fantoft ve Nesttun'daki öğrenci evlerini geçerek ilerler. Hatta yolculuğun tamamı 31 dakika sürmektedir. Gece devam eden seferlerin sıklığı azaltılır. Hatt içinde istasyonların isimleri hem sesli hem de görüntülü olarak duyurulur.

Bergen şehir merkezindeki tren istasyonu ile doğudaki Arna'nın kırsal banliyösü arasında Norveç Devlet Demiryolları’nın yerel bir hat servisi vardır. Arna'ya gidecek olursanız, demiryolu hattı doğrudan doğruya harekete başladıktan sonra yalnızca 8 dakika yolculuk, dağların etrafını dolanmak için en hızlı seçenektir.

Taksileri tercih ederseniz, Bergen’de taksi ücretleri oldukça yüksektir. Gün içinde gideceğiniz yer için taksi çağırmanız gerekir. Gece ise çağrınız sonrasında bir saate kadar bekletilebilirsiniz. Ayrıca taksi tutarının haricinde şoföre bahşiş bırakılması da nezaket gereğidir.
 

Bergen Mutfağı


 

Bergen'de çok çeşitli restoranlar ve kafeler bulunur, ancak en iyi yerleri ararken biraz zaman harcayabilirsiniz. Şehrin en merkezi kısımlarında, restoranların çoğu aynı kalitededir. Daha düşük fiyatlı ve daha iyi yiyecek bulmak için şehir merkezinden biraz uzaklaşmanız gerekir. Hizmet için zorunlu bir bahşiş uygulaması olmasa da garsonlar öyle sevecen ve ilgilidir ki, bahşiş bırakmak isteyebilirsiniz.

Şehirde tüm dünya mutfaklarından farklı lezzetler bulunur. Yöresel yiyecek bulma konusunda bu yüzden biraz zorlanabilirsiniz. Norveç yemekleri olan bir restorana oturduğunuzda oldukça ucuz ve besleyici yemekler yiyebilirsiniz. Bergen, balık çorbası, raspeballer ve pişmiş morinanın lezzetine doyabileceğiniz bir merkezdir. Norveç lezzetini elde etmek ve aynı anda bir gurme yemeğine sahip olmak istiyorsanız, Bryggen Tracteursted'in keçi ile dolmuş ren geyiği filesi gibi yerel bileşenler kullanılan yemekleri tadabilirsiniz.

Birçok kafe ve restoran Perşembe günleri "raspeballer" hizmeti vermektedir. Raspeballer, yerel patates köfteleridir, Bergen'de genellikle pastırma, sosisler, koyunlardan tuzlanmış et, eritilmiş tereyağı ve püre rutabaga servis edilir.

Kasım, Aralık ve Ocak aylarında birçok restoranda geleneksel Noel yemekleri servis edilir. Pinekjøtt adlı kuzu veya koyun etinden pişmiş, bazen füme et, lutefisk isimli lye fıstığı ve lye ile hazırlanmış kurutulmuş morina yemeği oldukça popülerdir. Çok özel bir deneyim için, koyun başından yapılan smalahove yemeğini deneyebilirsiniz.
 

Bergen’de Alışveriş

Kleskapet_LRT_01.jpg
 

Bergen, her zaman bir tüccar kenti olmuştur ve küçük, özel mağazalardan geniş büyük mağazalara kadar birçok cazip alışveriş merkezini burada bulabilirsiniz. Bergen'deki kompakt şehir merkezinde, dev alışveriş merkezlerinde bulunan büyük ve cazip marka mağazalardan, dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız ürünlerle küçük ve eşsiz niş mağazalarına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Bergen, başka hiçbir Norveç şehrinin eşleşemeyeceği, çeşitli ve farklı bir alışveriş deneyimine sahiptir.

Olav Kyrres Kapısı, Festplassen veya Torget'teki otobüsten indiğinizde kendinizi Bergen'in önemli alışveriş bölgesinin tam kalbinde bulabilirsiniz. Alışverişinizi birkaç saat içinde tamamlamak istiyorsanız veya Bergen'de bir tam günü alışverişe ayırmayı planlıyorsanız aradığınız şeyi neredeyse kısa bir mesafe içinde bulacağınızı garantilediğimiz yer burasıdır. Burada, Kløverhuset, Galleriet ve Bergen Storsenter gibi büyük ve şık alışveriş merkezleri bulunur ve mağazalar tüm kategorilerdendir.

Ayrıca birkaç büyük alışveriş merkezi şehir merkezinin biraz uzağında hizmet verse de oldukça fazla kişiyi cezbetmektedir. Laguneparken'deki 50'den fazla moda mağazası ve 160 dükkan ile Lagunen Storsenter, Bergen bölgesindeki en büyük alışveriş merkezidir. Geldiğinizde, burada dolabınızı bir milyon dolara benzeyen giysilerle nasıl dolduracağınıza dair ipuçları veren bir alışveriş mekanı bulacaksınız.

Mağaza ziyaretleri arasında biraz temiz hava da almak isterseniz, dar sokaklarda keşfe çıkmak sizin için ideal bir seçenektir. Hemen her sokakta, küçük ve niş mağazalar dünyanın başka hiçbir yerinde bulamayacağınız çok çeşitli ürünlerle sizleri beklemektedir. Ayrıca, şehirde sıkça görebileceğiniz ikinci el mağazalarından da çok şık ve farklı ürünleri temiz bir şekilde uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Bryggen'in eğri evleri ve dar sokaklarında, Norveç el sanatları, hediyelikler ve tasarım hediyelik eşya mağazaları bulacaksınızdır. Norveç'te hemen hemen tüm dükkanlar birkaç hediyelik eşya dükkanı ve birkaç küçük süpermarket dışında pazar günleri kapalıdır.
 

 Bergen Gece Hayatı

1444978227.jpg
 

Bergen, geceleri de oldukça yaşayan bir hayata sahiptir. Kentte belli aralıklarla gerçekleştirilen kültürel festivalleri yanı sıra, geceleri keyifle Bergen’in ışıl ışıl sokaklarında gezebilir, konserlere katılabilir, film ya da performans sanatları izlemeye katılabilirsiniz. Bu seçeneklerin haricinde, kentte müzik ve dans seven turistler ve yerliler için çok çeşitli ve güzel eğlence merkezleri de yer almaktadır.

Bergen’de öğrenciler nedeniyle genç nüfusun da yüksek olmasıyla çok sayıda kulüp bulunur. Calibar; gün boyunca süslü bir kafe, gece ise sıcak bir bara dönüşür. Mekana girebilmek için yaş sınırı 24 olarak belirlenmiştir. Üniversite ve tiyatroya yakın bu yerde geceniz eğlenceli geçecektir.

Feliz; Bergen’in şu anda en iddialı mekanlarından biridir. Kulüp içerisinde bir bar, bir kulüp ve bir salon bulunmaktadır. Yaş sınırı, Cuma ve Cumartesi günleri 24, Perşembe ve Pazar günleri 20 olarak belirlenmiştir.

Landmark; şehrin çok sık ziyaret edilen mekanlarından biri olmakla beraber, sanat öğrencileri arasında oldukça popülerdir. Genellikle hafta sonları elektronik müzik çalan DJ'ler genellikle gece 1 sularında sahneye çıkarlar.

Baran; Makul fiyatlı biraları ve ucuz yiyecekleriyle küçük ama güzel bir pubdır. Müşterilerin çoğu 20-35 yaş arasındadır. Son zamanlarda, farklı mikro bira üreten Baran Bryggeri adlı fabrikasıyla da öne çıkan bir mekandır.

Biskopen; sakin ve samimi bir atmosfere sahiptir ve barmenler son derece bilgili ve kişiseldir. Mekanda canlı müzik yoktur. Sohbet etmek için güzel bir mekan olarak tercih edilebilir.

Rock Café; metal müzikten hoşlanan herkesi bir araya toplayan bir mekandır. Metalden hoşlanıyorsanız, bu mekana gelerek uygun fiyatlı yeme-içme seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

Pingvinen; Vaskerelven’de yer alır. Burası, Norveç yemeklerinin iyi bir bölümünü de alabileceğiniz çok güzel, ama genellikle kalabalık bir bardır. Time Magazine tarafından da tavsiye edilmiştir. Mekan, gerçek orijinal Norveç yemeklerinin bulunduğu birkaç yerden biridir.

Rick’s; 2. Dünya Savaşı sırasında gestaponun ve Sicherheitspolizei'nin Nazi işgali altındaki Bergen'deki bölgelerinden birinde yer alan eski bir mekandır. O dönemde hem bodrumda hem de binanın en üst katında hapishane hücreleri vardı. Birkaç tutsak, 5. ve 6. kattaki pencerelerden atlayarak intihar edip işkenceden ve sorgulamadan kurtulmuştur. Rick’s içindeki girişte yer alan açık mekan, hayatlarını kaybedenlerin anısına yapılmış bir anıtı barındırır. Bu tarihi mekana giderek de gecenizi geçirebilirsiniz.

Dampen; deniz ortamı olan bir bardır. Birinci katta bir steakhouse bulunur. Mekanda yaş sınırı 20 olarak belirlenmiştir.

Engelen; 30 ve üzeri yaştaki insanlar arasında en popüler mekanlardan biridir. Bazıları mekanın çok şık olmadığını söylese de dans etmek ve arkadaşlarınızla bir şeyler içmek için ideal mekanlardan biridir.

Rubinen; yetişkinler için Bergen'deki en büyük mekanlardan biri olan çok popüler bir gece kulübüdür. Her hafta sonu canlı müzik vardır. Mekanda yaş sınırı 23 olarak belirlenmiştir.
 

 Bergen Festivaller

bergen_festplassen_arr2.jpg
 

Eğer festival zamanında şehirdeyseniz, farklı etkinlikler ve renkli kostümlerle oluşan sıra dışı insan manzaralarıyla şehre tekrar aşık olabilirsiniz.

Bergen Müzik Festivali; Nisan ayının sonundan Mayıs ayının başlangıcına kadar sürer. Kasabanın her yerindeki ritmik müzik türlerinde bir dizi konser düzenlenir.

Bergen Uluslararası Film Festivali ya da kısaca BIFF; her yıl Ekim ayında düzenlenen bir haftalık film festivalidir.

Bergen Reggae Festivali ya da kısaca BRF; Haziran başında düzenlenen yıllık etkinliklerden.

Anayasa Günü Festivali; 17 Mayıs'ta şehirdeki şenliklerde sokaklardaki insanların sayısı ve ulusal kıyafetleriyle renkli görüntüleri sizi şaşırtabilir. Geçit töreni, spor turnuvaları, konserler gibi etkinliklerle şehirde bir parti ortamı oluşturulur.

Bergen Uluslararası Festivali (Festspillene); Mayıs ayının sonundan Haziran ayının başlangıcına kadar iki hafta içinde yaklaşık 160 etkinlik ile Kuzey ülkeleri türünün en büyük festivalidir. Festival; edebiyat, dans, tiyatro ve klasik müzik türünde farklı etkinlikler sunmaktadır.

Nattjazz; Kuzey Avrupa'nın en uzun caz festivalidir. Mayıs ayının sonundan, Haziran ayının başlangıcına kadar iki haftalık bir süreyi kapsar. Gece ve gündüz kesintisiz süren etkinliklerde, dünyaca ünlü caz ustaları şehirde ağırlanır.
 

Bergen Resmi Tatiller

Skjaertorsdag (13 Nisan)

Langfredag (14 Nisan)

Paskalya (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Norveç Milli Günü (17 Mayıs)

Kristi Himmelfartsdag (25 Mayıs)

Pinse (4 Haziran)

Noel Tatili (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Bergen İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 113

Yangın: 110

Polis: 112

Bergen Türkiye Dış Temsilcilikleri

Bergen, T.C. Bergen Fahri Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. BERGEN FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: (+47) 906 44 412

E-posta:[email protected]

Adres: Turkish Consulate General in Bergen, Norway Kirkeveien 45 5072 Bergen Norway

Bergen Para Birimi

Norveç sınırları içerisinde yer alan Bergen’de para birimi olarak Norveç Kronu kullanılmaktadır. 1 Norveç Kronu yaklaşık 0,43 Türk Lirasıdır.

Bergen’in Resmi Dili

Norveç’in resmi dili Norveççe olduğu için Bergen’de de Norveççe konuşulur. Ancak şehrin gelişmiş kültürel yapısı nedeniyle İngilizce dilini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bergen Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile Bergen (GMT +1) arasında 2 saat zaman farkı vardır. Bergen saati Türkiye’ye göre iki saat geridedir.

Bergen Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7.6oC
  • Şub 1.3oC
  • Mar 1.5oC
  • Nis 3.3oC
  • May 5.9oC
  • Haz 10.5oC
  • Tem 13.3oC
  • Agu 14.3oC
  • Eyl 14.1oC
  • Eki 11.2oC
  • Kas 8.6oC
  • Ara 4.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 278,121/ Dil: Norveççe / Para Birimi: Norveç Kronu (NOK) / İklim: Ilıman Okyanusal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün