Bergen Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

BergenNorveç'in batı kıyısındaki Hordaland bölgesinde yer alan oldukça sevimli bir şehirdir. 2016 yılının ilk çeyreğinin sonunda, belediyenin nüfusu 278.121 olarak belirlenmiştir. Bergen büyükşehir bölgesi ise toplamda yaklaşık 420.000 nüfusa sahiptir. Bergen, Norveç'in ikinci büyük şehridir. Belediye, Bergenshalvøyen yarımadasında 465 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Şehir merkezi ve kuzey mahalleleri, "şehir fiyordu" olan Byfjorden'de bulunur ve şehir dağlarla çevrilidir. Bergen yedi dağın şehri olarak da bilinir. Belediye dışı dağınık yerleşmelerin çoğu adalarda bulunur. Bergen, Hordaland'ın idari merkezidir ve Arna, Bergenhus, Fana, Fyllingsdalen, Laksevåg, Ytrebygda, rstad ve sane'den oluşan sekiz ayrı bölgeden oluşur.
 

Devamını Oku

Bergen’de Gezilecek Yerler

Köklü tarihi ve interaktif özelliğiyle zengin bir şehir olan Bergen, turistlerin ilgisini çekecek çok sayıda birikime sahiptir. Bergen evleri arasındaki sokak yürüyüşleri, limana doğru geldiğinizde sizi kucaklayan kaleleri, daha birçok yapısı ve fiyortlarıyla ünlü Bergen’e gelirken fotoğraf makinenizde bolca yer açmanız gerekecektir.
 
Devamını Oku

Bergen Nerededir?

Bergen, Norveç’in güneybatısında yer almaktadır. Şehir, orta-batı Hordaland içerisinde yer alır. Yedi dağ fiyordu ile çevrili merkezde, ticari anlamda önem taşıyan bir koy bulunmaktadır.

Bergen’e Ne Zaman Gidilir?

bergen-2071407_960_720.jpg
 

Şehrin konumu Kuzey Denizi yakınında ve dağlarla çevrili olduğundan, özel hava koşulları oluşmaktadır.Bergen yılda 240 gün yağış alır ve ortalama sıcaklık 8 derecedir. Yağışlı olmasına rağmen kış aylarında Bergen, Norveç'in en sıcak şehridir.

Devamını Oku

Bergen’e Nasıl Gidilir?

ship-429746_960_720.jpg
 

Bergen’e Türkiye’den aktarmalı uçuşlarla ulaşabilmek mümkündür. Tahmini uçuş süresi, 5 saat 45 dakika olarak belirlenmiştir. Bergen Fresland Havalimanı, kentin 19 kilometre güneyinde yer almaktadır. Şehir merkezine havalimanından araçlarla yaklaşık olarak yarım saatte erişim mümkündür.

Devamını Oku

Bergen’de Nerede Kalınır?

Bergen, Norveç’in Oslo’dan sonra 2. büyük şehridir. Büyük diyoruz ama aslında ufak bir kasaba boyutundadır. Şehir oldukça sevimli görünümlü ahşap evlerle doludur hatta o kadar ki bazı yerlerde Bergen için kuzeyin en güzel şehri denilmektedir. Görüntüsü ile adeta masal şehri olan Bergen biraz pahalıdır. Restoranlar, otel fiyatları ya da hediyelik eşyalar söz konusu olduğunda biraz bütçe ayırmanıza fayda var. Ulaşım açısından ekstra bir araca ihtiyaç duymayacağınız bu şehirde yürüyerek bütün şehri gezmeniz mümkündür. Yokuşların ve dik yamaçların bol olduğu bu yollarda yürüyüş yapmak biraz yorucu olsa da, şehri keşfetmek bu yorgunluğa değecektir.  

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bergen otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Bergen Otelleri

Bergen, Norveç’in Hordaland Bölgesinde yer alır. Buraya bağlı olarak 8 bölgeden oluşan Bergen, Hordaland’ın idari merkezi konumundadır. Norveç tatil açısından oldukça yüksek maliyetli bir tercih çünkü Norveç’te genel olarak yaşam oldukça pahalıdır. Bu kadar turist çeken ve bu kadar pahalı bir şehir gözünüzde devasa binaları lüks alışveriş merkezlerini getirmesin, çünkü Bergen aksine yüz ölçümü olarak da nüfus olarak da oldukça küçük bir şehirdir, hatta şirin bir kasaba boyutundadır diyebiliriz. Yine de Başkent Oslo’dan sonra 2. büyük şehirdir. İstanbul gibi 7 tepe arasına kurulan bu şehirde fiyortlar oldukça turist çekmektedir. 

Fiyortlar, buzulların aşındırarak oluşturduğu vadilerden zamanla buzulların eriyip geri çekilmesi ile oluşan ve erimeler sonucu suyun yükselmesi ile vadileri doldurmasıyla oluşan jeolojik bir oluşumdur. Daha çok bu sebeple turist alan şehirde yapacağınız tatil sırasında muhakkak turlara katılıp görmenizi tavsiye ediyoruz. Bu turlara gemi, otobüs ya da tren yolculuğu ile katılabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bergen otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Bergen Festivaller

bergen_festplassen_arr2.jpg
 

Eğer festival zamanında şehirdeyseniz, farklı etkinlikler ve renkli kostümlerle oluşan sıra dışı insan manzaralarıyla şehre tekrar aşık olabilirsiniz.

Devamını Oku

Bergen Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile Bergen (GMT +1) arasında 2 saat zaman farkı vardır. Bergen saati Türkiye’ye göre iki saat geridedir.

Bergen Para Birimi

Norveç sınırları içerisinde yer alan Bergen’de para birimi olarak Norveç Kronu kullanılmaktadır. 1 Norveç Kronu yaklaşık 0,43 Türk Lirasıdır.

Bergen’in Resmi Dili

Norveç’in resmi dili Norveççe olduğu için Bergen’de de Norveççe konuşulur. Ancak şehrin gelişmiş kültürel yapısı nedeniyle İngilizce dilini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bergen Türkiye Dış Temsilcilikleri

Bergen, T.C. Bergen Fahri Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. BERGEN FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: (+47) 906 44 412

E-posta:[email protected]

Adres: Turkish Consulate General in Bergen, Norway Kirkeveien 45 5072 Bergen Norway

Bergen Resmi Tatiller

Skjaertorsdag (13 Nisan)

Langfredag (14 Nisan)

Paskalya (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Norveç Milli Günü (17 Mayıs)

Kristi Himmelfartsdag (25 Mayıs)

Pinse (4 Haziran)

Noel Tatili (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Bergen Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7.6oC
  • Şub 1.3oC
  • Mar 1.5oC
  • Nis 3.3oC
  • May 5.9oC
  • Haz 10.5oC
  • Tem 13.3oC
  • Agu 14.3oC
  • Eyl 14.1oC
  • Eki 11.2oC
  • Kas 8.6oC
  • Ara 4.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 278,121/ Dil: Norveççe / Para Birimi: Norveç Kronu (NOK) / İklim: Ilıman Okyanusal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün