Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı

Mehmetçik Anıtı, Ankara ilimizin Polatlı ilçesinin 6 km batısında bulunan Kartaltepe’de yer almaktadır.

Yapımında Koç Holding ve Tüpraş isimlerini gördüğümüz Mehmetçik Anıtı ülkemizin en yüksek anıtı olmak özelliğine sahiptir. Heykeltıraş Prof. Dr. Sait Rüstem tarafından yapılmıştır. 22 metrelik heykel bölümü, 10 metrelik bir kaidenin üzerine yerleştirilmiş, toplamda 32 metre yüksekliğini bulan Mehmetçik Anıtı her biri savaş kahramanı askerlerimize, şehit ve gazilerimize bir saygı duruşudur.
Sakarya Meydan Muharebesi sırasında Ankara’yı inleten top mermilerinin sesinin yükseldiği mevki olan Kartaltepe, simgesel olarak da zaferin en iyi sembollerinden. Genel olarak “Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı” diye anılan, halk ağzıyla “Polatlı’daki asker heykeli” diye tarif edilen eser, 6 Ağustos 2008 tarihinde tören ile açılmıştır. Açıldığı dönemde Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı ile birlikte Duatepe ve Malıköy tren istasyonunu da içine alacak olan bölgede Sakarya Savaşı Tarihi Milli Parkı ve Panoramik Müze planlanmıştır. Aradan zaman içerisinde planlanmış çalışmaların bazıları hayata geçirilebilse de proje komple bitmemiştir.

Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı 

Sakarya Zaferi’nin yeni nesillere aktarılması için Genelkurmay Başkanlığı tarafından projelendirilen çalışmalar kapsamında, Polatlı Kartaltepe sınırlarında konumlandırılan Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı açılış törenine dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile o dönem Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım ve dönemin Milli Savunma Bakanı olan Vecdi Gönül ile diğer askeri kadrolar ile çok sayıda davetli katılmıştır. Heykelin yapımını üslenen Koç Holding de Koç Holding Yönetim Kurulu başkanı Mustafa Koç tarafından temsil edilmiştir.
Açılış töreni ile birlikte Mehmetçik Anıtı yanına yaptırılacak Sakarya Meydan Savaşı Panoramik Müzesi’nin de temeli atılmıştır.

Türkiye'nin En Büyük Heykeli 

Kartaltepe Mehmetçik Anıtı açılışında konuşan Orgeneral Büyükanıt, Mehmetçiğin yüreğinde bulunan yurt sevgisi ve kazanma isteği ile bu zaferi elde ettiğini anlatıp, Atatürk’ün Türk askerini ‘Tarihte eşine az rastlanan zaferin kahramanları” olarak ifade ettiğine değinmiştir. Bu büyük zaferin mimarı olan Türk askeri Mehmetçiğe ithaf edilen Türkiye’nin en büyük heykeli ve aynı zamanda en yüksek anıtı olan Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı eserinin yapıldığını söylemiştir.
Sakarya Muharebesi sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün meclisten sadece 3 aylık süreyle iBaşkomutanlık yetkisini almasının, askerin ve milletin topluca direnerek bu mücadeleyi kısa sürede kazanacağına duyduğu güvenden kaynaklı olduğunu ifade eden Büyükanıt, o dönem mecliste Milletin Yükümlülük Kanunu’nun çıkarılmasına da değinmiştir. Bu zafere imza atan askerlerimizin pek çoğu şehit düşmüş veya gazi olmuşlardır. İşte bu muhteşem Mehmetçiğe saygı heykeli olarak dikilen eser, Ankara Polatlı Kartaltepe’de yer almakta olup, uzaklardan görülebilecek yüksekliktedir.
Orgeneral Büyükanıt, ayrıca bu eserlerin ulusal bilinç, yurt sevgisi ve tarih bilincine önemli katkı sağlayacağını kaydetmiştir.

Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı Hakkında Bilgi 

2008 Yılında yapımına başlanan ve yaklaşık 8 ay gibi bir sürede yapımı biten Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı hakkında en önemli bilgi daha önce de ifade ettiğimiz gibi anıtın ülkenin en büyük anıtı olmasıdır.
Detaylarına geçecek olursak, öncelikle heykelin tek parça değil, beton malzeme üstüne bakır ile kaplama yapılmış 5 ayrı parça halinde hazırlandığını söylemek gerekir. Baş, gövde, bel, ayaklar vücut kısmını oluşturan 4 parça olup, tüfek ise 5. parça olarak yapılmış daha sonra montaj aşaması ile beş parça birleştirilmiştir. Kaide kısmına savaşı resmeden rölyefler işlenmiştir.
Anıtın yer aldığı nokta, Kurtuluş Savaşı’nda askerimizin kaybedemeyeceği son direnç noktasıydı. Eğer Yunan ordusu, bu noktayı aşsaydı Ankara’ya ve oradan da ülkenin her yerine ulaşacaktı. 5.173 şehit vererek vatan toprağını kurtaran, düşmana “Dur” diyen Mehmetçik için duyulan minnetin ifadesi olan bu anıt, bu nedenle Kartaltepe’ye dikilmiştir.

Mehmetçik Anıtı Ulaşım 

Mehmetçik Anıtı, Polatlı ilçesinin 6 km batısında Kartaltepe’de, E-90 karayolu kenarında yer almaktadır. Hızlı tren güzergâhında bulunmaktadır. Hızlı tren yolculuğu yapanlar heykelin altından geçerek Polatlı’ya varmaktadır.

Otomobil: Polatlı - Eskişehir yolu üzerinde, Polatlı otogar kavşağında 9 km sonraki yol ayrımından 2 km sonra anıta ulaşılır.
Otobüs: Polatlı merkezden bölgeye ulaşma imkânı bulunmaktadır.
Uçak: Polatlı Kartaltepe mevkiine en yakın havalimanı Ankara Esenboğa’dır.

Mehmetçik Anıtı Giriş Ücreti 

Mehmetçik Anıtı giriş ücreti (öğrenci): Ücretsiz
Mehmetçik Anıtı giriş ücreti (sivil): Ücretsiz

Mehmetçik Anıtı Ziyarete Açık Gün ve Saatler 

Yaz Dönemi (15 Nisan-2 Ekim): Gün boyu
Kış Dönemi (3 Ekim-14 Nisan): Gün boyu