Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü, gül cenneti olarak bilinen Isparta’nın il sınırları içinde bulunan bir tatlı su gölüdür. Çevresinde bulunan yemyeşil ormanlık alanlarla ve meyve bahçeleri ile Eğirdir Gölü, deniz seviyesinden yüksekte olduğu için yazın bile sıcaktan bunaltmayan bir yerdir.

ğ Birkaç günlük tatil kaçamağınız için tercih edebileceğiniz doğal ve dingin bir bölgedir. Göller Yöresi olarak bilinen bölgenin merkezi niteliğinde olan Eğirdir, bünyesinde barındırdığı birçok konaklama tesisi sayesinde de özellikle yerli turistler tarafından çok sık tercih ediliyor.

 

Eğirdir Gölü Hakkında Bilgi 

Eğirdir Gölü Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü unvanına sahiptir. Eğirdir Gölü derinliği ortalama 12 metre kadardır ve en fazla su kotu ile çevrelenen su alanı “I. Derece Doğal Sit Alanı” ilan edilmiştir. Göl, Isparta’nın ve çevresindeki bölgelerin içme suyu ihtiyacını karşılar. Ayrıca Isparta, Gönen, Uluborlu, Senirkent, Yalvaç, Gelendost ve Eğirdir ovalarında da yine bu sudan faydalanılır.

Ovaların göl kıyılarına açıldığı gölün derin olmayan bölümleri tamamen saz ve kamışlarla örtülüdür. Gölde Sazan, Çim Sazanı, Sudak, Eğrez ve son yıllarda ortaya çıkan Gümüş balığı türleri yaşar. Kerevit, Yengeç, Su yılanı, Su faresi, Kurbağa ve Su kaplumbağası da rastlayabileceğiniz diğer canlı türlerindendir. Göl, yaban hayvanları için de önemli bir yaşam alanıdır.

Tepeli dalgıç, Yumurta piçi, Karabatak, Balıkçıl türleri, Angıt, Bozkaz, Sakar meke, Benekli su tavuğu, Uzunbacak, Bıyıklı sumru, Saz delicesi, Martı çeşitleri gibi yerli türler ile birlikte Pelikan, Flamingo, Kuğu, Sakarca kazı, Bozkaz, Fiyu, Kılkuyruk, Yeşilbaş, Elma baş, Macar, Kız kuşu, Su çulluğu gibi hayvanların uğrak noktasıdır.

 

Eğirdir Gölü Plajları 

Bedre Plajı: Plaj, Eğirdir Gölü’nün kuzeybatı kısmında Barla Yolu üzerindedir. Plajı doğal güzelliği ile büyüleyicidir. Barla Dağı’nın eteklerine doğru uzanmış olan Eğirdir Gölü’nün koylarından en büyüğü olan plajın sahil şeridi yaklaşık 2 kilometredir. Konaklama tesislerinin yanı sıra yemek yiyebileceğiniz restoranlar da bulunur.

Altınkum Plajı: İstasyon Mahallesi, Eğirdir adresindeki plaj Eğirdir Gölü’nün yüzmek için en uygun yerlerinden biridir. İlçe merkezine de yakın olan Altınkum Plajı çevresinde alışveriş yapılacak market ve büfeler de vardır. Ayrıca plajda elektrik alt yapısı, içme suyu, tuvalet ve duş yerleri de bulabilirsiniz.

 

Eğirdir Gölü Ulaşım 

Eğirdir Gölü’ne İstanbul, Sakarya, Bilecik, Afyon, Isparta, Eğirdir istikametlerini kullanarak, karayolu ile dilerseniz kendi aracınızla, dilerseniz de  otobüs ile ulaşabilirsiniz. Isparta’dan Eğirdir’e gitmek için yaklaşık olarak 50 dakika yolculuk yapmalısınız. Buradan sonra yol son derece basit, tabelaları takip ederek 20-25 dakika içinde göle varabilirsiniz.

İstanbul Eğirdir arası mesafe yaklaşık 575 kilometredir ve otomobil ile yaklaşık 9 saat sürer.

İzmir Eğirdir arası ortalama 455 kilometredir ve otomobil ile yaklaşık 6 buçuk saat sürer.

Bursa Eğirdir arası mesafe yaklaşık 400 kilometredir ve otomobil ile yaklaşık 6 saat kadar sürer.