Google+

Isparta

Isparta - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon7℃
 • Araweather-icon3℃
Nüfus: 421.766 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Kara İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

isparta.jpg

Akdeniz bölgesinin batı tarafında bulunan Göller Bölgesi olarak da adlandırılan Isparta, 421.766 kişilik nüfusa sahiptir. 8.913 kilometrekare alana konumlanmıştır. Isparta'nın iklimi yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlıdır. İl ve çevresindeki yerleşim tarihi Paleolitik döneme kadar dayanmaktadır.

Coğrafi konumunun iyi olmasının sebebiyle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö. 2000’lerde Luvi ve Arzava toplulukları yerleşmiştir. Daha sonra bölgeye M.Ö. 1200'lerden itibaren Frigler, Lidyalılar, Persler ve Makedonyalılar egemen olmuştur. İlk Yunan muhacirleri Anadolu'ya çıktıkları zaman buranın güzelliğini keşfetmişler ve Isparta anlamına gelen İs-Barid demişlerdir. Bu kelime zamanla günümüzdeki haline yani Isparta'ya dönüşmüştür.

Isparta Ekonomik olarak Türkiye’nin gül yetiştiriciliğinin merkezidir. Dünyanın %60 gül yağı ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca Akdeniz bölgesinde kış turizminin en önemli merkezi olan Davraz Kayak Merkezi burada bulunmaktadır.

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle değer taşıyan Isparta ilinde eşsiz mimariye sahip birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Davraz Kayak Merkezi, Firdevs Bey Bedesteni, Kızıldağ Milli Parkı, Lavanta Vadisi, Eğirdir Kalesi, Dündar Bey Medresesi, Zindan Mağarası, Karacaören Baraj Gölü, Hoyran Adası ve Kaya Mezarlar, Kubad Abad Sarayı, Uluborlu Kalesi, Atabey Ertokuş Kervansarayı, Eğirdir Dündar Bey Medresesi, Kutlubey Ulu Camii, Mimar Sinan Camii, Kavaklı Camii, Eğirdir Hızırbey Camii, Milas Mesire Yeri.

Kovada Gölü

3417 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kovada Gölü

Toros Dağları’nın en yüksek tepesinde bulunan Kovada Gölü Isparta ilinin Eğirdir ilçesinde yer almaktadır. Burada doğanın sergilediği eşsiz manzaralarla ve gölün güney kısmındaki yüzyıllık çınarlarla huzur bulabilirsiniz.

-

Isparta lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Barida Hotels, Artan Hotel, Basmacioglu Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz SDU Arastirma ve Uygulama Hotel, Bolat Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Koc Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Isparta aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Isparta Müzesi

1617 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Isparta Müzesi

Birçok medeniyetin miras bıraktığı tarihi eserlerin sergilendiği bu müze 2002 yılından beri ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müzenin ön ve arka bahçelerinde Roma Dönemi’ne ait Pisidia Bölgesi mezar stelleri ve çeşitli dönemlere ait taş eserler sergilenmektedir.

-

Kızıldağ Milli Parkı

14617 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kızıldağ Milli Parkı

Isparta'nın Şarkikağaç ilçesinde bulunan milli parkta tarihi değere sahip karaçam, sedir ve meşe ağaçları bulunmaktadır. Doğanın kendine has üslubuyla renklendirilmiş bu parkta piknik alanları bulunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Türkiye'nin güneybatısında yer alan Isparta Akdeniz Bölgesi'nin kuzeyindeki Göller Bölgesi'nde yer almaktadır. Batıda Burdur, kuzeyde Afyonkarahisar, doğuda Konya, güneyde ise Antalya ile çevrilidir.

Geolocation

Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş görevini üstlenen Isparta'da kış ayları serin ve yağışlı yaz ayları ise sıcak ve kurak geçer. Bu koşullara bakılarak Isparta’ya seyahat etmek için ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilmelidir.

Isparta ulaşım seçenekleri arasında hava yolu, kara yolu ve demir yolu bulunmaktadır. Hava yolunu tercih edecekler için Süleyman Demirel Havaalanı şehir merkezine 35 kilometre mesafededir. Eğer demir yolu tercihiniz olacaksa yılın her döneminde sürekli olarak demir yolları üzerinde bulunan Isparta’ya seferler düzenlenmektedir. Otomobille seyahat edecekler için İstanbul 601 kilometre, İzmir 382 kilometre, Ankara 421 kilometre, Bursa 414 kilometre, Çanakkale 603 kilometre mesafededir.

Isparta merkezde 3, 4 ve ya 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Kışın seyahat edecekler için Davraz Kayak Merkezi yakınlarında 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklayabilirsiniz. Otel ücretleri önceden rezerve ve sunulan imkânlar doğrultusunda değişmektedir.

Isparta onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Isparta Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Isparta Otelleri

En Uygun Fiyatlı Isparta Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Isparta Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Isparta Otelleri

Şehir içi ulaşım tercihleri arasında halk otobüsleri ve taksiler bulunmaktadır.

Homepage-8.jpg

Isparta denince akla ilk gelen yöresel lezzetler helva, bulama, bazdırma, sırma tatlısı'dır. Bunların yanında yöresel olarak yapılan Tandır Kebabı hem yapılış şekliyle hemde lezzetiyle Isparta'nın damak tadının ne kadar muazzam olduğunu gösteriyor

Popüler restoranlar

Hacı Benlioglu Restoranı: Isparta merkez Süleyman Demirel heykelinin arkasında bulunan Hacı Benlioglu Restoranı tandır kebabı ile meşhurdur.

Ferah Kebap Salonu: Isparta Merkez Kutlubey Mahallesinde bulunan, adından da anlaşıldığı gibi Isparta’ya has kebap ve dönerlerin yenildiği özellikle kaymaklı kadayıfıyla tanınan dört kuşaktır işletilen kebap salonudur.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Isparta'nın gece hayatı, Süleyman Demirel Üniversitesinin burada olması nedeniyle oldukça canlıdır. Barcelona Pub, Big Yellow Taxi Benzin Cafe, Kardelen Gazinosu gidilebilecek mekânlar arasındadır.

· Dedegöl Dağcılık Şenliği (Eğirdir – Mayıs 4.Haftası)

· Köstük Günü (Yalvaç/Çamharman – Mayıs 4.Haftası)

· Motosiklet Şenliği (Eğirdir – Haziran)

· Kültür ve Sanat Şenliği / Dut ve Dut Pekmezi Şenliği (Sütçüler – Ağustos)

gul.jpg

Isparta ili gül üretiminde Türkiye'de 1. sıradadır. Bu nedenle gül ile üretilen gül kolonyası, gül kremi, gül lokumu buraya gelip de hediyelik alabileceğiniz en güzel ürünlerdir. Bu ürünleri şehir merkezi Mimar Sinan Caddesi üzerinde bulabilirsiniz.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0246 444 55 32