Google+

Arama formu

Isparta

Isparta Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Akdeniz bölgesinin batı tarafında bulunan Göller Bölgesi olarak da...
Devamı oku
Isparta nerededir?
Türkiye'nin güneybatısında yer alan Isparta Akdeniz Bölgesi'nin...
Devamı oku
Isparta’ya Ne Zaman Gidilir?
Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş görevini üstlenen Isparta'...
Devamı oku
Isparta’ya Nasıl Gidilir?
Isparta ulaşım seçenekleri arasında hava yolu, kara yolu ve demir yolu...
Devamı oku
Isparta’da Nerede Kalmalı?
Isparta merkezde 3, 4 ve ya 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Kışın...
Devamı oku
Isparta Şehir İçi Ulaşım
Şehir içi ulaşım tercihleri arasında halk otobüsleri ve taksiler...
Devamı oku
Isparta’da Gezilecek Yerler
Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle değer taşıyan Isparta ilinde...
Devamı oku
Isparta Mutfağı
Isparta denince akla ilk gelen yöresel lezzetler helva, bulama,...
Devamı oku
Isparta Gece Hayatı
Isparta'nın gece hayatı, Süleyman Demirel Üniversitesinin burada olması...
Devamı oku
Isparta’da Alışveriş
Isparta ili gül üretiminde Türkiye'de 1. sıradadır. Bu nedenle gül...
Devamı oku
Isparta Festivaller
· Dedegöl Dağcılık Şenliği (Eğirdir – Mayıs 4.Haftası) · Köstük Günü (...
Devamı oku
Isparta İçin Faydalı Bilgiler
Acil Yardım: 112 Yangın: 110 Polis: 155 Belediye: 0246 444 55 32
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1℃
Şub 2℃
Mar 6℃
Nis 10℃
May 14℃
Haz 18℃
Tem 22℃
Ağu 22℃
Eyl 18℃
Eki 13℃
Kas 7℃
Ara 3℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 421.766 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Kara İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Isparta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

isparta.jpg

Akdeniz bölgesinin batı tarafında bulunan Göller Bölgesi olarak da adlandırılan Isparta, 421.766 kişilik nüfusa sahiptir. 8.913 kilometrekare alana konumlanmıştır. Isparta'nın iklimi yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlıdır. İl ve çevresindeki yerleşim tarihi Paleolitik döneme kadar dayanmaktadır.

Coğrafi konumunun iyi olmasının sebebiyle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö. 2000’lerde Luvi ve Arzava toplulukları yerleşmiştir. Daha sonra bölgeye M.Ö. 1200'lerden itibaren Frigler, Lidyalılar, Persler ve Makedonyalılar egemen olmuştur. İlk Yunan muhacirleri Anadolu'ya çıktıkları zaman buranın güzelliğini keşfetmişler ve Isparta anlamına gelen İs-Barid demişlerdir. Bu kelime zamanla günümüzdeki haline yani Isparta'ya dönüşmüştür.

Isparta Ekonomik olarak Türkiye’nin gül yetiştiriciliğinin merkezidir. Dünyanın %60 gül yağı ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca Akdeniz bölgesinde kış turizminin en önemli merkezi olan Davraz Kayak Merkezi burada bulunmaktadır.

Isparta’da Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle değer taşıyan Isparta ilinde eşsiz mimariye sahip birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Davraz Kayak Merkezi, Firdevs Bey Bedesteni, Kızıldağ Milli Parkı, Lavanta Vadisi, Eğirdir Kalesi, Dündar Bey Medresesi, Zindan Mağarası, Karacaören Baraj Gölü, Hoyran Adası ve Kaya Mezarlar, Kubad Abad Sarayı, Uluborlu Kalesi, Atabey Ertokuş Kervansarayı, Eğirdir Dündar Bey Medresesi, Kutlubey Ulu Camii, Mimar Sinan Camii, Kavaklı Camii, Eğirdir Hızırbey Camii, Milas Mesire Yeri.

Kovada Gölü

Kovada Gölü

Toros Dağları’nın en yüksek tepesinde bulunan Kovada Gölü Isparta ilinin Eğirdir ilçesinde yer almaktadır. Burada doğanın sergilediği eşsiz manzaralarla ve gölün güney kısmındaki yüzyıllık çınarlarla huzur bulabilirsiniz.

Isparta Müzesi

Isparta Müzesi

Birçok medeniyetin miras bıraktığı tarihi eserlerin sergilendiği bu müze 2002 yılından beri ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müzenin ön ve arka bahçelerinde Roma Dönemi’ne ait Pisidia Bölgesi mezar stelleri ve çeşitli dönemlere ait taş eserler sergilenmektedir.

Kızıldağ Milli Parkı

Kızıldağ Milli Parkı

Isparta'nın Şarkikağaç ilçesinde bulunan milli parkta tarihi değere sahip karaçam, sedir ve meşe ağaçları bulunmaktadır. Doğanın kendine has üslubuyla renklendirilmiş bu parkta piknik alanları bulunmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Isparta nerededir?

Türkiye'nin güneybatısında yer alan Isparta Akdeniz Bölgesi'nin kuzeyindeki Göller Bölgesi'nde yer almaktadır. Batıda Burdur, kuzeyde Afyonkarahisar, doğuda Konya, güneyde ise Antalya ile çevrilidir.

Isparta’ya Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş görevini üstlenen Isparta'da kış ayları serin ve yağışlı yaz ayları ise sıcak ve kurak geçer. Bu koşullara bakılarak Isparta’ya seyahat etmek için ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilmelidir.

Isparta’ya Nasıl Gidilir?

Isparta ulaşım seçenekleri arasında hava yolu, kara yolu ve demir yolu bulunmaktadır. Hava yolunu tercih edecekler için Süleyman Demirel Havaalanı şehir merkezine 35 kilometre mesafededir. Eğer demir yolu tercihiniz olacaksa yılın her döneminde sürekli olarak demir yolları üzerinde bulunan Isparta’ya seferler düzenlenmektedir. Otomobille seyahat edecekler için İstanbul 601 kilometre, İzmir 382 kilometre, Ankara 421 kilometre, Bursa 414 kilometre, Çanakkale 603 kilometre mesafededir.

Isparta’da Nerede Kalmalı?

Isparta merkezde 3, 4 ve ya 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Kışın seyahat edecekler için Davraz Kayak Merkezi yakınlarında 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklayabilirsiniz. Otel ücretleri önceden rezerve ve sunulan imkânlar doğrultusunda değişmektedir.

Isparta Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşım tercihleri arasında halk otobüsleri ve taksiler bulunmaktadır.

Isparta Mutfağı

Homepage-8.jpg

Isparta denince akla ilk gelen yöresel lezzetler helva, bulama, bazdırma, sırma tatlısı'dır. Bunların yanında yöresel olarak yapılan Tandır Kebabı hem yapılış şekliyle hemde lezzetiyle Isparta'nın damak tadının ne kadar muazzam olduğunu gösteriyor

Popüler restoranlar

Hacı Benlioglu Restoranı: Isparta merkez Süleyman Demirel heykelinin arkasında bulunan Hacı Benlioglu Restoranı tandır kebabı ile meşhurdur.

Ferah Kebap Salonu: Isparta Merkez Kutlubey Mahallesinde bulunan, adından da anlaşıldığı gibi Isparta’ya has kebap ve dönerlerin yenildiği özellikle kaymaklı kadayıfıyla tanınan dört kuşaktır işletilen kebap salonudur.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Isparta Gece Hayatı

Isparta'nın gece hayatı, Süleyman Demirel Üniversitesinin burada olması nedeniyle oldukça canlıdır. Barcelona Pub, Big Yellow Taxi Benzin Cafe, Kardelen Gazinosu gidilebilecek mekânlar arasındadır.

Isparta Festivaller

· Dedegöl Dağcılık Şenliği (Eğirdir – Mayıs 4.Haftası)

· Köstük Günü (Yalvaç/Çamharman – Mayıs 4.Haftası)

· Motosiklet Şenliği (Eğirdir – Haziran)

· Kültür ve Sanat Şenliği / Dut ve Dut Pekmezi Şenliği (Sütçüler – Ağustos)

Isparta’da Alışveriş

gul.jpg

Isparta ili gül üretiminde Türkiye'de 1. sıradadır. Bu nedenle gül ile üretilen gül kolonyası, gül kremi, gül lokumu buraya gelip de hediyelik alabileceğiniz en güzel ürünlerdir. Bu ürünleri şehir merkezi Mimar Sinan Caddesi üzerinde bulabilirsiniz.

Isparta İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0246 444 55 32