Google+

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Afyonkarahisar, (halk arasındaki adıyla Afyon) Batı Anadolu ile İç Anadolu Bölgelerini birleştiren yüksek alanın güney parçasını oluşturan bir ildir. Türkiye’nin “Termal Başkenti”, aynı zamanda da mermercilik ve gıda sektöründe yurtdışında isim yapmış marka şehirlerinden biridir. Eski adı Afyon olan şehir, 2005’te Afyonkarahisar adını almıştır.

Afyonkarahisar’ın tarihteki adı Karahisâr-ı Sâhib'dir. Karahisar adı, şehrin ortasında yükselen koyu renkli volkanik kayaların renginden ve üstünde bulunan hisardan gelmektedir. Sâhib adı ise Anadolu Selçukluları’nın son devirlerinde yaşayan ve Moğol istilası sırasında buraya gelen Sahip Ata Fahrettin Ali’nin unvanından gelir. Bugün kullanılan Afyon adı, bölgede eskiden beri çok büyük bir alanda üretilen haşhaş ekimine dayanmaktadır.

Afyonkarahisar’ın tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanmaktadır. M.Ö. 2000’in ilk dönemlerinde Hattiler'in egemenliğindeki kent, M.Ö. 2000 yılının ortalarında Hititler'in hâkimiyetine geçmiştir. Hitit devleti yıkılınca, M.Ö. 1000 yıllarında bu kez Frigler'in egemenliği altına girmiştir. Frigler döneminde kalenin içine “Akronium” adı verilmiş, bu isim daha sonra şehir için de kullanılmaya başlanmıştır. M.Ö. 6. yüzyılın sonlarına doğru kenti Persler ele geçirmiştir. Ancak Pers egemenliği de, M.Ö. 333 yılında Makedon Kralı III. Aleksandros'la yapılan İssos Savaşı'nda alınan yenilgiyle bitmiştir. M.Ö. 30 yıllarından itibaren yerleşimin de içinde olduğu bölge, bu kez Roma İmparatorluğu’nun hâkimiyetine geçmiştir.

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan Afyon’da, termal merkezleri ve kaplıca tesislerinin yanı sıra, çok sayıda tarihi yapı, müzeler ve görülmeye değer doğal güzellikler bulunmaktadır.

Afyon Kalesi

4618 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Afyon Kalesi

Şehrin tam kalbinde yer alan kale, 225 metre yüksekliğindedir. Tarihi M.Ö. 1350 yıllarına kadar uzanan ve Volkanik bir dağın tepesine kurulmuş olan Afyon Kalesi’nin zirvesinde, Tanrıça Kybele’ye adanmış birçok tapınma yeri ile 4 adet büyük sarnıç (su çukurları) bulunmaktadır. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad zamanında, kale komutanı Ulumar Bedrettin Gevhertaş tarafından onarılmış olan Kale’ye, küçük bir mescid ve saray yaptırılmıştır. Afyon Kalesi, ziyaretçilerine, eşsiz bir şehir manzarası sunmaktadır.

-

Afyonkarahisar lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Dundar Thermal Apart Hotel, Ikbal Thermal Hotel & Spa, Güral Afyon Wellness & Convention. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Polat Hotel, Hotel Soydan gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Oreko Express, Cakmak Marble Hotel, Anemon Afyon Spa Hotel & Convention Center otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Afyonkarahisar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ulu Cami

11218 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ulu Cami

Afyon’un Camiikebir Caddesi’nde yer alan Ulu Cami, Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahrettin Ali’nin oğlu, Afyon Sancak Beyi Nusrediddün Hasan tarafından 1273 yılında yaptırılmıştır. Minberi, Emirhaç Bey, süslemeleri ise Nakkaş Mahmut Oğlu Hacı Murat tarafından yapılan Cami’nin, doğu, kuzey ve batı yönlerinde üç kapısı vardır. Minaresi tuğladan yapılmış olan Cami 40 ahşap sütun ve başlık üzerine oturtulmuş, düz toprak damlıdır. Bu özelliği nedeniyle, halk arasında “ 40 Direkli Cami” olarak da bilinir. 1341’de onarılmıştır.

-

Sultan Divani Mevlevihanesi

2018 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sultan Divani Mevlevihanesi

Anadolu’da kurulan ilk Mevlevihanelerden biri olması nedeniyle, önemli bir tarihi mirastır. Kuruluşu 13. yüzyıla kadar dayanır. Konya’dan sonra en önemli mevlevihane olan mekan, 16. yüzyılda Hz. Mevlana’nın yedinci kuşak torunlarından Sultan Divani zamanında mevlevilik açısından çok önemli bir merkez olmuştur.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Afyonkarahisar, Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu bölümünde yer almaktadır. Kuzeyde Eskişehir, kuzeybatıda Kütahya, doğuda Konya, batıda Uşak, güneyde Burdur, güneydoğuda Isparta ve güneybatıda Denizli illeri ile komşudur. Afyonkarahisar’ın deniz seviyesinden yüksekliği 1.021 metre, yüzölçümü ise 13.927 kilometrekaredir.

Geolocation

Afyonkarahisar denizlere uzak ve etrafı dağlarla çevrili olduğu için, şehirde genellikle karasal iklim hüküm sürmektedir. Bununla beraber geçiş bölgesi özelliklerini de gösterir. Kışları karlı ve soğuk, yazları sıcak ve kurak geçer. En kurak dönem Ağustos, en çok yağış alan aylar ise nisan ve mayıstır.

Yağmur sık ve sağanak şeklinde yağar. Kışın bol kar yağar. Yılın 4-5 ayı tamamen güneşli, geri alan aylar ise bulutlu geçer. Yıllık yağışın yüzde 16’sı yazın yağar. Yıllık yağış miktarı 410-478 metreküptür. Sıcaklık Ocak ayında -20 derecenin altına düşer. Temmuz’da ise sıcaklık 30 derecenin üstüne çıkar.

 

Afyonkarahisar’a Nasıl Gidilir?

 

Afyonkarahisar, Anadolu’da kuzeyi güneye, batıyı da doğuya bağlayan doğal bir kavşak noktası konumundadır. Sadece büyük şehirlerden değil, Türkiye’nin dört bir yanından Afyonkarahisar’a otobüs seferi bulunmaktadır. Eğer özel aracınızla gidecekseniz, İstanbul’dan Bilecik, Eskişehir, Kütahya yolunu takip ederek; Ankara’dan gidecekler, Polatlı, Sivrihisar yoluyla, İzmir’den gidecekler ise Uşak üzerinden Afyonkarahisar’a ulaşabilirler.

Afyonkarahisar’la bazı merkezlerin uzaklığı şöyle:

* İstanbul-Afyonkarahisar: 461 km

* İzmir-Afyonkarahisar: 328 km

* Ankara-Afyonkarahisar: 257 km

* Bursa-Afyonkarahisar: 289 km

* Zonguldak-Afyonkarahisar: 525 km

* Rize-Afyonkarahisar: 1116 km

Afyonkarahisar, termal turizmin ülkemizdeki en önemli merkezlerinden biridir. Hem şehir merkezinde, hem de termal bölgelerinde 4-5 yıldızlı kaliteli hizmet sunan çok sayıda otel bulunmaktadır. Ayrıca, kalabalık aileler ve gruplar için daha ekonomik alternatifler sunan apart oteller de mevcuttur.

Afyonkarahisar onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Afyonkarahisar Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Afyonkarahisar Otelleri

En Uygun Fiyatlı Afyonkarahisar Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Afyonkarahisar Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Afyonkarahisar Otelleri

Afyon’da şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir. Sadece şehrin ilçelerine değil, şehir dışındaki termal merkezlerine de otogardan kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşmak mümkündür.

4ad3988b61e937f26467005cd7f85e39.jpg

Oldukça zengin bir yemek kültürüne sahip olan Afyonkarahisar mutfağında, yöresel yemekler ön plandadır. Özellikle hamur işleri, haşhaşlı ve ete dayalı yiyeceklerle dikkati çeken Afyon Mutfağı kaymak, lokum ve sucuk gibi kendi üretimine dayanan birçok çeşitliliği de içinde barındırır. Yörede sadece patlıcandan yapılan 22 çeşit yemek tespit edilmiştir. Çullama köfte, ilibada dolması, Göce köftesi, keşkek, Arabaşı, ağzıaçık, bükme, haşhaşlı börek, nuska hamuraşı, sakala çarpan, peksimet, ak pide, haşhaşlı pide, Özbek pilavı, patlıcan böreği, yanı yarma, nohutlu patlıcan, kavurmalı patlıcan kebabı ve paçık, bu zengin mutfağın en bilinen örnekleridir.

Popüler restoranlar

Aşçı Bacaksız: Afyon’da 1850’li yıllardan bu yana hizmet veren tarihi lokantada, bugün 4. ve 5. nesil iş başında. Sadece kuzu tandır ve kaymaklı ekmek kadayıfı servisi yapılan lokanta, 150 yılı aşkın süredir aynı mekanda aynı menüyü sunuyor. Ancak öğlen saat 15.00’ten sonra giderseniz, eliniz boş dönebilirsiniz. Çünkü lokanta o saatlerde kapanıyor.

İkbal Lokantası: Afyon’un 90 yıllık lezzet duraklarından biri olan lokantanın Afyon çıkışındaki değil, merkezdeki yerine uğramanızda yarar var. Leziz et yemeklerinin yanı sıra patlıcanlı böreğinin de tadına bakmayı ihmal etmeyin. Burada ünlü Afyon sucuğunu tadabilir, hatta satın alabilirsiniz.

Nur Lokantası: Afyon’da ilk akla gelen lezzetlerden biri “kaymaklı ekmek kadayıfı”, bu tatlının ilk adresi de Nur Lokantası’dır. Bu lokantada sunulan kaymaklar tamamen doğal beslenen mandaların sütünden yapılıyor.

Altınay Lokum: 1800’lerin sonundan bugüne kadar şekerlemecilikle uğraşan bir aileye ait olan işletmenin ünü, kaymaklı lokumlarının patentini de aldığı için Türkiye sınırlarını aşmış durumda.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Afyon’da hava karardıktan sonra hem otellerin restoran-barlarında, hem de merkezdeki pub’larda ve disko-barlarda eğlenebilirsiniz. Özellikle üniversite açıldıktan sonra bu tip mekanların ve kafelerin arttığı belirtiliyor. En popüler mekân ise bir alışveriş merkezinin içinde bulunan Castel Disko Club Bar.    

Marsyas Müzik ve Sanat Şenliği (Mayıs)

Uçurtma Şenliği (Mayıs)

Hamza Şeyh Dede’yi Anma Festivali (Mayısın 3. haftası)

Karaadilli Geleneksel Yağlı Güreşleri (Mayıs)

Halı-Kilim Kültür Sanat Festivali (Haziran)

Termal Turizm Festivali (Haziran)

Bezelye Festivali (Haziran)

Kiraz Festivali (Temmuzun 1. haftası)

Vişne Festivali (Temmuzun 2. haftası)

Bolvadin Geleneksel Kaymak Festivali (Ağustosun 1. haftası)

Uluslararası Zafer Festivali (26-30 Ağustos)

cevizli-sucuk-afyon-lokumu.jpg

Yiyeceklerin yanında Afyon’un bir başka zenginliği de mermerdir. Dünyaca ünlü mermer yataklarına sahip şehirdeki dükkânlardan, mermerden yapılmış büro malzemeleri, satranç takımları, abajur, aplik, saksı, vazo, şekerlik, fincan, likör takımları ve çerçeve gibi hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0272 214 42 55