En İyi Seyahat Programları

Özellikle dünyayı sarsan ve ülkemizde de etkileri ciddi bir şekilde gözükmeye başlayan Corona virüsü nedeni ile yaşam adeta durmuş durumda. Aralık ayında ilk olarak Çin’de patlak veren ve şu anda tüm dünya ülkelerine geniş bir şekilde iyice yayılmış olan, pek çok hayata mal olan virüs nedeni ile insanlar seyahat planlarını da ertelemiş durumda. Havayolu ve tur firmaları da bu anlamda ciddi önlemler almaya başladılar. Yurtdışı uçuşların iptal olduğu bugünlerde insanlar kendi sağlıkları açısından evlerde kalmayı tercih ediyorlar. Hali hazırda tüm uzmanların “evde kalın” çağrısına kulak veren insanlarımız en azından evde biraz olsun bu karamsar havayı dağıtmak adına birtakım programlar izlemeyi tercih ediyorlar. Gezi planları iptal olan kişiler en azından dünyayı küçük ekranda da olsa görmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyorlar. Biz de sizlere sıcak evlerinizde çayınızı yudumlarken aynı anda dünyanın pek çok yerini görme, gezme fırsatı bulabileceğiniz televizyon programlarını listelemek istedik. Hazırsanız buyurun tavsiyelerimize:

Dark Tourist

Yeni Zelandalı gezgin ve film yapımcısı David Farrier ile tehlikeli bir yolculuğa var mısınız? Keşfedilmemiş tehlikeli ormanlar, tekinsiz arazi ve harabeleri gezme fırsatı bulabileceğiniz televizyon programı Dark Tourist Netflix platformundan izlenebilir durumda.

"Bu belgeselin %80’i ölümle ilgilidir."

Sloganından da anlaşılacağı üzere bu program, diğerlerinden epey farklı… Gitgide popülerliğini artıran, keyifli bir tatil yerine toplumların tarihlerindeki acı vermiş olayların, felaketlerin yaşandığı yerlere ziyaret anlamına gelen ‘Dark Tourism’, son yıllarda popülerliğini artırıyor. Doğal olarak bu alana yoğunlaşan programları da ekranlarda daha çok görmeye başlamamız mümkün. Programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen Yeni Zelanda’lı gazeteci David Farrier’in üslubu ve konulara yaklaşımı kimileri tarafından çok beğenilirken kimileri de sunucunun biraz üstten ve kibirli bir bakışa sahip olduğunu söylüyor. Karar sizin…

2018 yılında yayına giren Dark Tourist’in şu ana dek 8 bölümü yayınlandı. Seri, Farrier’in Kolombiya’da Pablo Escobar’ın 250’den fazla insanı öldürmüş olan tetikçisiyle tanışmasıyla başlıyor. Bu heyecanlı başlangıcı Meksika’da şeytan çıkarma ayini takip ediyor. Latin Amerika’ya ayrılan ilk bölüm, başlangıç için gayet iddialı, değil mi? 2. bölümde Japonya’ya konuk oluyoruz, tabii yine acı bir olay vesilesiyle. Nükleer felaket sonucu ağır radyasyona maruz kalmış Tomioka’yı ziyaret ediyor. Sonraki bölümde ABD’de JFK suikastıyla ilgili turlara katılıyor. ABD seyahatinin New Orleans durağında vampirlerle yemek yiyor. Kulağa acayip geldiğinin farkındayız; bize inanmanız için izlemeniz gerekiyor. Sonraki seyahatleri Avrupa’da 2. Dünya Savaşı’nın canlandırmasına, Kamboçya’da atış poligonuna, Endonezya’da mumyalanmış cesedin temizlenmesine, Afrika’da Voodoo Festivali’ne katılmasıyla devam ediyor ve son olarak ABD’ye dönüyor.

Seyahat ve belgesel tadındaki bu programı zevkle izleyeceğinizden eminiz.

En İyi Seyahat Programları

Pedal the World

Bisiklet tutkunları için kaçırılmayacak bir seyahat programı. 22 ülkeyi bisikleti ile turlayan Felix Starck’e katılmak istemez misiniz? 18 bin kilometre yol alan ve dünyanın pek çok noktasını gezen, gezdiği yerleri kaydeden gezgin Starck ile pedallar sayesinde yeni yerler keşfetmenin keyfine varabilirsiniz.

Travel Man: 48 Hours in…

Travel Man’in seyahatlerine 2015 yılından beri tanık oluyoruz. Yabancı dizi tutkunları için oldukça tanıdık bir isim olan Richard Ayoade (özellikle The IT Crowd severler için) her bölümde yanına başka bir komedyeni alarak farklı ülkelerin en önemli şehirlerinde 48 saat süren, hem komik hem de öğretici gezilere çıkıyor. Her sezonda 4 bölüm yayınlanıyor, yani, dört ikonik şehirde 48 saatliğine geziliyor. Seri şu an 9. Sezonunu tamamlamış durumda. Gezilen şehirler arasında aklınıza ilk anda gelecek her yer var; Atina, Barselona, Berlin, Marakeş, Viyana, Moskova…  

İlk sezonun ikinci bölümünde İstanbul’a geldiklerini hemen not düşelim. İngiliz mizahını ve farklı ülkeler tanımayı sevenler için bulunmaz bir fırsat olan Travel Man, bu mizah anlayışını soğuk bulanlar için de farklı manzaralar ve kültürler göstermesiyle kayda değer.

Virunga

Doğal güzelliklerin ülkesi Kongo’da Afrika’nın en değerli milli parkına bir yolculuğa hazır mısınız? Programda nesli tükenmekte olan gorilleri kurtarmak için canla başla çalışan gezginlerin maceralarına tanık olacaksınız.

Magical Andes

Arjantin’den Kolombiya’ya uzanan bu belgeselde Güney Amerika’nın görkemli dağlarını kat eden 5 kişilik ekip sizleri; Şili, Bolivya, Peru, Ekvator’un muazzam manzaralarına tanık ediyor.

Great Railway Journeys with Michael Portillo

Geçen senenin en iyi programlarından bir tanesi seçilen “BBC'nin Büyük Demiryolu Yolculukları”Michael Portillo'nun elinde muhteşem bir maceraya dönüşüyor. İngiliz demiryolu tarihine bir yolculuk yapmak istiyorsanız Great Railway Journeys with Michael Portillo tam da ilginizi çekecek bir program.

Tokyo Idols

Japon pop kültürünü merak edenler için Uzak Doğuya ilginç bir tur başlıyor. En küçüğünden enbüyüğüne pop kültür ikonlarının yer aldığı ve Japon kültüründen de parçalar sunulan program sizlere daha önce hiç deneyimlemediğiniz farklı ve gerçek bir hikâye sunuyor.

En İyi Seyahat Programları 2

The Trader (Sovdagari)

Sovyet sonrası Gürcistan'daki yoksul kırsal yaşamı ekranlara taşıyan bu belgesel 23 dakikalık periyotlar halinde izleyici ile buluşuyor. Belgeselde kamera patates karşılığında ekinci el mal satan bir gezgini takip ediyor ve ortaya ilginç görüntüler çıkıyor. Gürcistan’ın en güzel manzaraları ile dokunaklı bir belgesel izlemek isteyenler için ideal.

Around the World in 80 Days

Michael Palin ile 80 günde devri aleme hazır mısınız? Londra'nın Reform Kulübü'nden başlayarak tüm dünyayı gezen Palin ile 80 günlük kapsamlı bir dünya turu sizleri bekliyor.

Conan Without Borders

Conan O’Brien Harvard mezunu, okulu üstün başarı ödülü ile bitirmiş ve üniversitenin tarihinde mizah dergisine iki yıl başkanlık yapmış iki kişiden biri. Uzun yıllar bizde de CNBC-e ekranlarında yayınlanan talk show’dan tanıdığımız komedyenin yaratıcılığı ve kendine has mizahı bize uzak değil.  Turuncu saçlı, oldukça uzun boyu ve beden dilini kullanışıyla ilk görüşte insanı gülümseten O’Brien’ı Küba, Meksika gibi ülkeleri gezerken izlemek gerçekten çok keyifli.

Küba gezisinde romların tadına bakmasını, Rumba dansı eğitimine katılması sonucunda başına gelenleri izlerken kahkahalarınızı tutmakta zorlanabilirsiniz. Şehre mal olmuş kültürü deneyimlemenin yanında yerel halkla kurduğu ilişkilerde ortaya çıkan eğlenceli anlar, Conan O’Brien’ın tecrübesini ve artık oturmuş mizahını vurguluyor. Serinin diğer bölümlerinde de yüksek enerjisiyle gönülleri fetheden O’Brien, ülkelerin bilindik, artık klişeleşmiş yüzlerine mizahının gücünü kullanarak yeni bir yerden bakıyor. Güney Kore’ de Kukkiwon Dünya Tekvando Merkezi’nde savunma sanatı derslerine katılması, Meksika’ da bir pembe dizide rol alması, İsrail’ de Lut Gölü’nde yüzmesi, Kudüs’ü ziyaret etmesi, Arap marketini gezerken pazarlık sanatını öğrenmesi (bizim Mısır Çarşısı’na çok benziyor), Haiti’ de Port-au Prince’teki en fakir öğrencilerin gittiği bir okulu ziyaret etmesi gibi enstantanelerle bizlere birçok farklı, bilgilendirici ve çok komik hikayeler sunuyor.

Period. End of Sentence

Bu Oscar ödüllü gezi belgeseli sizlere Hindistan’da kadın olmanın zorluklarına dair ilginç bilgiler sunuyor. Hindistan’ın kültürü ve yerel adetleri ile tanışacağınız program ülkenin kadına bakışını da gözler önüne seriyor.

A Map for Saturday

 Gencinden yaşlısına 26 ülkede kendi bütçesi ile seyahat eden insanları takip eden program pek çok ülke ve kültürü tanımanıza da yardımcı oluyor. Genç film yapımcısı Brook Silva-Braga kamerasını tsunami kurbanlarından yürüyerek seyahat eden maceraperestlere, kendini keşfetmek için sırt çantasını alıp yollara düşen insanlara çeviriyor. Size de bu keyifli seyirliğe ortak olmak düşüyor.

En İyi Seyahat Programları 3

180° South

 Patagonya'ya destansı 1968 yolculuğuna sizleri götürecek olan bu gezi belgeselinde Paskalya Adası'ndaki gemi kazasından Patagonya zirvesine kadar uzanan yolculuğunda Jeff Johnson’ın hikâyesini izleyeceksiniz.

The Kindness Diaries

Parasız bir şekilde yola çıkan ve dünyayı dolaşmayı kafayı takmış insanlarla bir maceraya ne dersiniz? Seyahat boyunca edinilen deneyimlerin paradan çok daha değerli olduğunu görecek ve farklı insanların hayatlarınıza neler katabileceğine şahit olacaksınız. Leon Logothetis yolculuğunda sizleri insanlığın ortak noktasında buluşturmakla kalmıyor ve aslında seyahat etmenin düşündüğünüz kadar maddi detaylara bağlı olmadığını da ispatlıyor.

Tales By Light

 Aslında Tales By Light, bildiğiniz bir dünyayı keşfetme programlarından bir tanesi değil. Bu programın olayı fotoğrafçılar ve seyahatlerdeki muazzam kareleri ile ilgili. Programdaki fotoğrafçılar hayatlarını en iyi çekimi bulmak için adamış sanatçılar. Dünyanın her iki yakasında, iki mevsimde nefes kesen maceralar ve unutulmaz fotoğraf kareleri bu programda. Bölümlerden bir tanesinde Amazonlardaki anakondalarla bile yüzleşiyorsunuz!

The World’s Most Extraordinary Homes

Bağımlılık yapacak türde bir televizyon programı olan The World’s Most Extraordinary Homes’da dünyanın en sıra dışı evlerine konuk oluyoruz. Bu sıra dışı evler sadece elitlerin ya da aşırı zengin insanların evleri değil. Hemen her kesimden farklı ve uçuk tarzlardaki evleri ziyaret ediyoruz. Los Angeles’tan Yunanistan’a, Yeni Zelanda’dan Japonya’daki bir balıkçı kasabasına kadar aklınıza gelebilecek her kesimden ilginç tasarımlı evlere bir seyahat. İngiliz aktör Caroline Quentin ve mimar Hosts Piers Taylor ile siz de bu sıra dışı evleri gezmek görmek bu fikirlerin nasıl oluştuğunu bilmek istemez misiniz? O halde doğru programdasınız.

Night On Earth

 Doğa ile iç içe bir seyahate hazır olun. Ruhu daima bir arayış içerisinde olanların çıktığı bir yolculuk gibi düşünebilirsiniz. Night On Earth, size dünyaya çok daha geniş bir perspektiften bakmanıza olanak tanıyor. Görsel anlamda oldukça kuvvetli bu seyahat vahşi doğada yırtıcı hayvanlar, dev filler, dev kanatlı yarasalar gibi birbirinden farklı türde canlıyı tüm gerçekliği ile sizlere sunuyor. Samira Wiley'in yönetmenliğini yaptığı bu vahşi doğa gezisi Netflix platformunun da en çok ilgi gören yapımlarından bir tanesi.

En İyi Seyahat Programları

Our Planet

Yine Netflix ekranlarında seyirci ile buluşan Our Planet, bir nevi kendi özel Planet Earth’ü diyebiliriz. Çünkü belgesel dizinin arkasındakıi ekip Planet Eart’ü sizlere getiren ekip. Hatta bu nefes kesen serinin anlatıcısı da yine David Attenborough. Gezegenimizde yeni yerler keşfetme, doğanın sunduğu her şeyin tadının çıkarılması gerektiğine dair keyifli bir seyirlik. Kuzey Kutbundan başlayarak Afrika çöllerine kadar, okyanusun derinlerindeki bilinmezliğe kadar seyircileri götüren belgesel 7 kıtadaki 50 ülkede, 4 yıllık bir çalışmanın ürünü. Meraklıları kaçırmasın.

James May

Our Man In Japan: James May ile Uzak Doğunun mistik ve benzersiz ülkesi Japonya adalarını keşfetmeye hazır mısınız?  Kuzey Hokkaido adasından güneydeki balmy plajlarına kadar süren bir yolculuk ekranlara geliyor. Honshu'da samuray kültürü ile tanışırken Osaka’da sokak yemeklerinden örnekler göreceksiniz. Japonya’ya ve kültürüne dair merak ettiğiniz her şey bu programda. Programın Amazon Prime’da yayınlandığını da belirtelim.

Ugly Delicious

David Chang'un ev sahipliği yaptığı Netflix serisinin ikinci sezonu Mart ayında başladı. Program seyircileri İstanbul’dan Tokya’ya, Sidney’e ve daha pek çok yere Outback Steakhouse'a götürdü. Yolculuk boyunca ebeveyn vazifelerini de unutmadan hikâyesine devam ederken Top Chef'den Padma Lakshmi ile yemek pişirmeyi ihmal etmez, Nick Kroll ve Aziz Ansari gibi komedyenlerle takılır ve Priya Krishna'dan Hint yemek körileri dersleri alır. Siz de kültürler arasında köprü kuran farklı lezzetleri Chang ile keşfetmek isterseniz programı kaçırmamanızı öneririz.

Travels with My Father

 İngiliz stand-up komedyeni Jack Whitehall ve babası Michael, 2017'de çıktıkları bu yolculuğun ilk altı bölümünde Güneydoğu Asya'yı keşfediyorlardı. Programda Taylandlı bir dolunay partisi ve elbette Kamboçya'nın Angkor Wat'ına bir gezi de mevcut. 2018’deki ikinci sezonunda ise Transilvanya'dan başladıkları seyahate Çernobil ile devam ettiler. Buradan İstanbul’a ve sonrasında Doğu Avrupa’ya doğru yol aldılar. Siz de Jack Whitehall ve babası Michael’a bu seyahatte eşlik etmek isterseniz Netflix ekranlarını açmanız yeterli olacaktır.

En İyi Seyahat Programları 4

Midnight Diner

 Tokyo Stories: Yine bir Uzak Doğu seyahati ve yine birbirinden farklı lezzetler. Öyle bir lokanta düşünün ki gece yarısı 12’de açılıyor ve sabah 7’de kapatıyor. Ve bu kısa döngüde dolup taşıyor. Peki nedir bunun sırrı öğrenmek istemez misiniz? Midnight Diner’ın sahibi ve müşterilerine odaklanan program eğlenceli dakikaları da gözler önüne seriyor. Bölümler 20 dakikadan biraz daha uzun. Sıkmadan kendisini izletiyor ve size Uzak Doğu’nun bu ilginç restoranında yer ayırıyor. Netflix ekranlarında seyirci ile buluşan programı açken izlememenizi de tavsiye ediyoruz.

 

Gap Year

Sırada sırt çantalarını alıp yollara düşen bir grup gencin Asya turu boyunca yaşadığı maceraları konu alan İngiliz komedi-drama dizisi Gap Year var. Gap Year aslında bir yıl süreyle okula ya da işe ara verip farklı yaşamlar ve kültürler tanıma amacıyla yolculuğa çıkmak demek. Dizide ise kız arkadaşı Lauren (Rachel Redford)’den yeni ayrılan Dylan (Anders Hayward) kafasındaki soruların cevaplarını bulmak amacıyla en yakın arkadaşı Sean (Ade Oyefeso) ile Çin’e bir seyahate çıkmaya karar verir. Yolculuk tesadüfen tanıştıkları yaşlı ve sorumsuz Greg (Tim Key), Asyalı May (Alice Lee) ve annesi yalnız seyahat etmesine izin vermediği için May’e eşlik eden Ashley (Brittney Wilson) ile tüm Asya kıtasını tamamlamadan bitmeyecektir.

Yol boyunca peşlerini bırakmayan aksilikler maceraya ortak olurken arkadaşlığın önemini daha iyi kavramış olarak karakterlerin dizi boyunca olgunlaştıklarını görüyoruz. Ve tabii Çin’i bambaşka yönleriyle deneyimleyen karakterlerimizle birlikte biz de bilgileniyoruz.