En İyi Seyahat Programları

Özellikle dünyayı sarsan ve ülkemizde de etkileri ciddi bir şekilde gözükmeye başlayan Corona virüsü nedeni ile yaşam adeta durmuş durumda. Aralık ayında ilk olarak Çin’de patlak veren ve şu anda tüm dünya ülkelerine geniş bir şekilde iyice yayılmış olan, pek çok hayata mal olan virüs nedeni ile insanlar seyahat planlarını da ertelemiş durumda. Havayolu ve tur firmaları da bu anlamda ciddi önlemler almaya başladılar. Yurtdışı uçuşların iptal olduğu bugünlerde insanlar kendi sağlıkları açısından evlerde kalmayı tercih ediyorlar. Hali hazırda tüm uzmanların “evde kalın” çağrısına kulak veren insanlarımız en azından evde biraz olsun bu karamsar havayı dağıtmak adına birtakım programlar izlemeyi tercih ediyorlar. Gezi planları iptal olan kişiler en azından dünyayı küçük ekranda da olsa görmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyorlar. Biz de sizlere sıcak evlerinizde çayınızı yudumlarken aynı anda dünyanın pek çok yerini görme, gezme fırsatı bulabileceğiniz televizyon programlarını listelemek istedik. Hazırsanız buyurun tavsiyelerimize:

Dark Tourist

Yeni Zelandalı gezgin ve film yapımcısı David Farrier ile tehlikeli bir yolculuğa var mısınız? Keşfedilmemiş tehlikeli ormanlar, tekinsiz arazi ve harabeleri gezme fırsatı bulabileceğiniz televizyon programı Dark Tourist Netflix platformundan izlenebilir durumda.

En İyi Seyahat Programları

Pedal the World

Bisiklet tutkunları için kaçırılmayacak bir seyahat programı. 22 ülkeyi bisikleti ile turlayan Felix Starck’e katılmak istemez misiniz? 18 bin kilometre yol alan ve dünyanın pek çok noktasını gezen, gezdiği yerleri kaydeden gezgin Starck ile pedallar sayesinde yeni yerler keşfetmenin keyfine varabilirsiniz.

Travel Man: 48 Hours in…

Richard Ayoade’nin iki günlük dünya gezileri ile hiç görmediğiniz ülkeleri görebilir ve gelenekleri tanıyabilirsiniz. Ayoade’den sonra yeni sezonda komedyen Hugo Boss’un seyahatleri ile kaldığı yerden devam edecek olan program şehrin kültürlerine ve uğrak noktalarına da değinmeden geçmiyor. İlginç yerler keşfetmek isteyenler için oldukça cazip bir seyahat programı.

Virunga

Doğal güzelliklerin ülkesi Kongo’da Afrika’nın en değerli milli parkına bir yolculuğa hazır mısınız? Programda nesli tükenmekte olan gorilleri kurtarmak için canla başla çalışan gezginlerin maceralarına tanık olacaksınız.

Magical Andes

Arjantin’den Kolombiya’ya uzanan bu belgeselde Güney Amerika’nın görkemli dağlarını kat eden 5 kişilik ekip sizleri; Şili, Bolivya, Peru, Ekvator’un muazzam manzaralarına tanık ediyor.

Great Railway Journeys with Michael Portillo

Geçen senenin en iyi programlarından bir tanesi seçilen “BBC'nin Büyük Demiryolu Yolculukları”Michael Portillo'nun elinde muhteşem bir maceraya dönüşüyor. İngiliz demiryolu tarihine bir yolculuk yapmak istiyorsanız Great Railway Journeys with Michael Portillo tam da ilginizi çekecek bir program.

Tokyo Idols

Japon pop kültürünü merak edenler için Uzak Doğuya ilginç bir tur başlıyor. En küçüğünden enbüyüğüne pop kültür ikonlarının yer aldığı ve Japon kültüründen de parçalar sunulan program sizlere daha önce hiç deneyimlemediğiniz farklı ve gerçek bir hikâye sunuyor.

En İyi Seyahat Programları 2

The Trader (Sovdagari)

Sovyet sonrası Gürcistan'daki yoksul kırsal yaşamı ekranlara taşıyan bu belgesel 23 dakikalık periyotlar halinde izleyici ile buluşuyor. Belgeselde kamera patates karşılığında ekinci el mal satan bir gezgini takip ediyor ve ortaya ilginç görüntüler çıkıyor. Gürcistan’ın en güzel manzaraları ile dokunaklı bir belgesel izlemek isteyenler için ideal.

Around the World in 80 Days

Michael Palin ile 80 günde devri aleme hazır mısınız? Londra'nın Reform Kulübü'nden başlayarak tüm dünyayı gezen Palin ile 80 günlük kapsamlı bir dünya turu sizleri bekliyor.

Conan Without Borders

Dünyaca ünlü şovmen Conan O’Brien mizah anlayışını da kattığı bu yolculukta sizleri çok farklı ülkelere, kültürlere götürüyor.

Period. End of Sentence

Bu Oscar ödüllü gezi belgeseli sizlere Hindistan’da kadın olmanın zorluklarına dair ilginç bilgiler sunuyor. Hindistan’ın kültürü ve yerel adetleri ile tanışacağınız program ülkenin kadına bakışını da gözler önüne seriyor.

A Map for Saturday

 Gencinden yaşlısına 26 ülkede kendi bütçesi ile seyahat eden insanları takip eden program pek çok ülke ve kültürü tanımanıza da yardımcı oluyor. Genç film yapımcısı Brook Silva-Braga kamerasını tsunami kurbanlarından yürüyerek seyahat eden maceraperestlere, kendini keşfetmek için sırt çantasını alıp yollara düşen insanlara çeviriyor. Size de bu keyifli seyirliğe ortak olmak düşüyor.

En İyi Seyahat Programları 3

180° South

 Patagonya'ya destansı 1968 yolculuğuna sizleri götürecek olan bu gezi belgeselinde Paskalya Adası'ndaki gemi kazasından Patagonya zirvesine kadar uzanan yolculuğunda Jeff Johnson’ın hikâyesini izleyeceksiniz.

The Kindness Diaries

Parasız bir şekilde yola çıkan ve dünyayı dolaşmayı kafayı takmış insanlarla bir maceraya ne dersiniz? Seyahat boyunca edinilen deneyimlerin paradan çok daha değerli olduğunu görecek ve farklı insanların hayatlarınıza neler katabileceğine şahit olacaksınız. Leon Logothetis yolculuğunda sizleri insanlığın ortak noktasında buluşturmakla kalmıyor ve aslında seyahat etmenin düşündüğünüz kadar maddi detaylara bağlı olmadığını da ispatlıyor.

Tales By Light

 Aslında Tales By Light, bildiğiniz bir dünyayı keşfetme programlarından bir tanesi değil. Bu programın olayı fotoğrafçılar ve seyahatlerdeki muazzam kareleri ile ilgili. Programdaki fotoğrafçılar hayatlarını en iyi çekimi bulmak için adamış sanatçılar. Dünyanın her iki yakasında, iki mevsimde nefes kesen maceralar ve unutulmaz fotoğraf kareleri bu programda. Bölümlerden bir tanesinde Amazonlardaki anakondalarla bile yüzleşiyorsunuz!

The World’s Most Extraordinary Homes

Bağımlılık yapacak türde bir televizyon programı olan The World’s Most Extraordinary Homes’da dünyanın en sıra dışı evlerine konuk oluyoruz. Bu sıra dışı evler sadece elitlerin ya da aşırı zengin insanların evleri değil. Hemen her kesimden farklı ve uçuk tarzlardaki evleri ziyaret ediyoruz. Los Angeles’tan Yunanistan’a, Yeni Zelanda’dan Japonya’daki bir balıkçı kasabasına kadar aklınıza gelebilecek her kesimden ilginç tasarımlı evlere bir seyahat. İngiliz aktör Caroline Quentin ve mimar Hosts Piers Taylor ile siz de bu sıra dışı evleri gezmek görmek bu fikirlerin nasıl oluştuğunu bilmek istemez misiniz? O halde doğru programdasınız.

Night On Earth

 Doğa ile iç içe bir seyahate hazır olun. Ruhu daima bir arayış içerisinde olanların çıktığı bir yolculuk gibi düşünebilirsiniz. Night On Earth, size dünyaya çok daha geniş bir perspektiften bakmanıza olanak tanıyor. Görsel anlamda oldukça kuvvetli bu seyahat vahşi doğada yırtıcı hayvanlar, dev filler, dev kanatlı yarasalar gibi birbirinden farklı türde canlıyı tüm gerçekliği ile sizlere sunuyor. Samira Wiley'in yönetmenliğini yaptığı bu vahşi doğa gezisi Netflix platformunun da en çok ilgi gören yapımlarından bir tanesi.

En İyi Seyahat Programları

Our Planet

Yine Netflix ekranlarında seyirci ile buluşan Our Planet, bir nevi kendi özel Planet Earth’ü diyebiliriz. Çünkü belgesel dizinin arkasındakıi ekip Planet Eart’ü sizlere getiren ekip. Hatta bu nefes kesen serinin anlatıcısı da yine David Attenborough. Gezegenimizde yeni yerler keşfetme, doğanın sunduğu her şeyin tadının çıkarılması gerektiğine dair keyifli bir seyirlik. Kuzey Kutbundan başlayarak Afrika çöllerine kadar, okyanusun derinlerindeki bilinmezliğe kadar seyircileri götüren belgesel 7 kıtadaki 50 ülkede, 4 yıllık bir çalışmanın ürünü. Meraklıları kaçırmasın.

James May

Our Man In Japan: James May ile Uzak Doğunun mistik ve benzersiz ülkesi Japonya adalarını keşfetmeye hazır mısınız?  Kuzey Hokkaido adasından güneydeki balmy plajlarına kadar süren bir yolculuk ekranlara geliyor. Honshu'da samuray kültürü ile tanışırken Osaka’da sokak yemeklerinden örnekler göreceksiniz. Japonya’ya ve kültürüne dair merak ettiğiniz her şey bu programda. Programın Amazon Prime’da yayınlandığını da belirtelim.

Ugly Delicious

David Chang'un ev sahipliği yaptığı Netflix serisinin ikinci sezonu Mart ayında başladı. Program seyircileri İstanbul’dan Tokya’ya, Sidney’e ve daha pek çok yere Outback Steakhouse'a götürdü. Yolculuk boyunca ebeveyn vazifelerini de unutmadan hikâyesine devam ederken Top Chef'den Padma Lakshmi ile yemek pişirmeyi ihmal etmez, Nick Kroll ve Aziz Ansari gibi komedyenlerle takılır ve Priya Krishna'dan Hint yemek körileri dersleri alır. Siz de kültürler arasında köprü kuran farklı lezzetleri Chang ile keşfetmek isterseniz programı kaçırmamanızı öneririz.

Travels with My Father

 İngiliz stand-up komedyeni Jack Whitehall ve babası Michael, 2017'de çıktıkları bu yolculuğun ilk altı bölümünde Güneydoğu Asya'yı keşfediyorlardı. Programda Taylandlı bir dolunay partisi ve elbette Kamboçya'nın Angkor Wat'ına bir gezi de mevcut. 2018’deki ikinci sezonunda ise Transilvanya'dan başladıkları seyahate Çernobil ile devam ettiler. Buradan İstanbul’a ve sonrasında Doğu Avrupa’ya doğru yol aldılar. Siz de Jack Whitehall ve babası Michael’a bu seyahatte eşlik etmek isterseniz Netflix ekranlarını açmanız yeterli olacaktır.

En İyi Seyahat Programları 4

Midnight Diner

 Tokyo Stories: Yine bir Uzak Doğu seyahati ve yine birbirinden farklı lezzetler. Öyle bir lokanta düşünün ki gece yarısı 12’de açılıyor ve sabah 7’de kapatıyor. Ve bu kısa döngüde dolup taşıyor. Peki nedir bunun sırrı öğrenmek istemez misiniz? Midnight Diner’ın sahibi ve müşterilerine odaklanan program eğlenceli dakikaları da gözler önüne seriyor. Bölümler 20 dakikadan biraz daha uzun. Sıkmadan kendisini izletiyor ve size Uzak Doğu’nun bu ilginç restoranında yer ayırıyor. Netflix ekranlarında seyirci ile buluşan programı açken izlememenizi de tavsiye ediyoruz.