Yapay Zeka ile Gezerken Para Kazanmanın Yolları

Şu sıralar oldukça popüler hale gelen yapay zekâ ile bir şeyler üretme fikri artık para kazanma adına da epey etkili bir yöntem. Öyle ki sadece laptop ya da telefonunuzla, seyahat ederken rahatlıkla yapay zekâdan faydalanıp gelir elde etmeniz mümkün. Özellikle genç nesil arasında hayli yaygın bir şekilde kullanılan yapay zekâdan siz neden faydalanmayasınız ki? Seyahat gibi güzel bir aktivitenin yanında bir de yapay zekâdan para kazanmak herkes için keyifli olsa gerek. Biz de bu popüler uygulama ile seyahat ederken nasıl para kazanabileceğinize dair ufak bir liste hazırladık. İşte yapay zekâ ile gezerken en etkili para kazanmanın yolları.

Yapay zeka-2

İçerik Oluşturma

Bilindiği gibi içerik oluşturma özellikle sanal mağazaların dijital alanda var olabilmesi adına son derece önemli bir işlem. İçerik oluşturma bir ürün ya da hizmetin özelliklerinden tanıtım yazısına, görsellerinden videolarına kadar çok geniş bir kapsam. Bu nedenle içerik oluştururken daha aktif olabilme adına yapay zekâdan faydalanabilirsiniz. Freelance işlerde yapay zekânın kullanımı pozitif yönde oldukça arttı. Bu anlamda yeni fikirler bulmak, fikirleri hayata geçirmek için yapay zekânın pek çok özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

İçerik oluştururken blog yazısı, liste, haber gibi günlük olarak çok fazla tıklanan konularda yapay zekâdan destek almak mümkün. Ufak bir fikriniz bile olsa bu fikri çok daha hızlı bir şekilde geliştirebilir hatta bu fikrinizi firmalara satmak adına sunum için yine yapay zekânın eklentilerinden faydalanabilirsiniz. Günümüz sosyal medya pazarlamasında da efektif bir rol oynayan yapay zekâ içerik oluşturmak ve bunu paraya çevirmek isteyenler için son derece uygun.

Grafik Oluşturma

Reklamın temel araçlarından bir tanesi görseldir. Görsel, yazı ile bir bütünlük oluşturursa mesaj çok daha etkili olur. Ancak bazen tasarım oluşturma noktasında tıkanmak söz konusu olabiliyor. Aklınızda bir fikir var ancak bunu görsele dökemiyorsanız yapay zekâdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Pek çok yapay zekâ aracı bir fikri görsele dökmekte başarılı işler çıkarabiliyor. Hatta günümüzde pek çok üst düzey reklam ajansı da yapay zekânın desteğinden faydalanıyor. Peki siz neden faydalanamayasınız?

Günümüz kararsız müşterilerine çok sayıda seçeneği çok hızlı bir şekilde sunum haline getirebilirsiniz. Böylelikle marka ya da hizmetin vermek istediği mesajı en iyi şekilde görsele dökebilirsiniz. Grafik oluşturma, yapay zekâ yardımı ile çok basit hale gelmiş durumda. Eğer doğru araçlardan faydalanırsanız ister kendi blog ya da e-ticaret sitenize, isterseniz sizden görsel talep eden diğer kullanıcılara son derece profesyonel görseller tasarlayabilirsiniz.

Yapay zeka-4

Veri Analizi Raporlama

Çalıştığınız firma için veri analizi raporlama hazırlamanız gerekiyorsa bunu sadece laptopunuzdan yapay zeka sayesinde kolayca yapabilirsiniz. İster tatilde olun ister uçakta ister vapurda yer fark etmeksizin yapay zekâyı kullanarak kendiniz ya da şirketiniz için veri analizlerini çıktı alabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok araç bulunuyor. Qlik Sense, Microsoft Power BI, IBM Watson Analytics gibi popüler araçlar veri analizi raporlama işlemini çok kolay bir şekilde yapmanıza olanak tanıyor.

Yapay zekâ destekli veri analizi raporlamanın faydaları arasında otomasyon öne çıkıyor. Yapay zekada otomasyon, veri toplama temizleme ve hazırlama aşamalarını hızla yapabilmenize olanak tanıyor. Veri keşfi özelliği ile yeni ve trend verilerin toplanmasını sağlayabilir, verileri hızlıca görselleştirebilir, geçmiş durumları referans alarak gelecekteki durumların tahmini varsayımlarını çıkarabilirsiniz. Üstelik bu işlemi nerede olursanız olun rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya çoktan geleneksel medyanın yerini aldı bile. Artık haberleri oradan okuyor, izliyor, interaktif etkileşim sayesinde anında haberi yapana ulaşabiliyor ve dahası haberlere katkı sağlayabiliyoruz. Bununla beraber her markanın bir sosyal medya yüzü olduğundan sosyal medya pazarlaması günümüzün yadsınamaz bir gerçeği. Bu sebeple sosyal medya uzmanlığı başlı başına bir meslek olmuş durumda.

Sosyal medya yönetimini doğru ve etkili yapabilmek için yapay zekânın nimetlerinden faydalanmak mümkün. Yapay zek3a sayesinde sosyal medya trendlerini analiz etmek oldukça kolay. Bu sayede dilerseniz kendi yönettiğiniz sosyal medya hesaplarını isterseniz sizden hizmet bekleyen müşterilerinizin hesaplarını efektif bir şekilde kullanabilirsiniz. Üstelik bu konuda profesyonelleşerek sadece danışmanlık bile verebilirsiniz.

Yapay zeka-3

Ses ve Görüntü İşleme

Video ve kurgu gibi işlerle uğraşanlar için yapay zekânın son derece faydalı olduğunu söylemek gerek. Ayrıca sadece video da değil, podcast düzenleme, müzik düzenleme, yeni müzik üretme gibi konularda da yapay zekâ oldukça etkili bir yardımcı olabiliyor. Ayrıca seslendirme, altyazı oluşturma gibi işlemler için de yapay zekayı kullanmak mümkün. Bunun için ücretsiz pek çok yapay zekâ aracını kullanabilirsiniz. Sadece birkaç saat içerisinde ses ve görüntü konusunda yapay zekadan nasıl yardım alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu sayede nerede olursanız olun hem podcast yayın hem de video içeriklerini hazırlayabilirsiniz.

Pazarlama ve Reklam Kampanyaları Oluşturma

Dijital pazarlama nerede olursanız olun yapabileceğiniz bir iş. Ama özellikle kendinizi bu alanda geliştirmek ve daha geniş kitlelere hizmet vermek isterseniz yapay zekâdan faydalanabilirsiniz. Dijital pazarlama günümüzde sektör tanımayan bir pazarlama yöntemi. Özellikle tur firmaları, oteller dijital pazarlamadan en çok faydalanan sektörlerinden başından geliyor. Siz de seyahat acentelerine, otel ya da pansiyonlara müşteri hedeflerine uygun kampanyalar hazırlayabilirsiniz. Seyahat ile ilgili detaylar, indirimler, kuponlar, erken rezervasyon fırsatları gibi aklınıza gelebilecek her türlü detay için yapay zekâdan destek alabilirsiniz.

Yapay zeka-1

Kişisel Seyahat Deneyimleri

Yapay zekâ yardımı ile seyahate çıkacak kişilere kişisel bir rehber hazırlayabilirsiniz. Örneğin yurt içi yurt dışı rotaları, ekonomik bilet bulmak için en uygun zaman, tur tarihleri, seyahat etmek için en uygun zaman gibi pek çok konuda yapay zekâya danışarak tura katılmak isteyen müşterilerinize farklı teklifler sunabilirsiniz. Kişisel seyahat danışmanı olarak da adlandırabileceğiniz bu durum özellikle turizmin cazibesine kapılmış herkesin dikkatini çekecektir. Bu programları hazırlarken ücretsiz yapay zeka araçlarından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu programları kendi seyahatiniz esnasında da laptopunuzdan ya da tabletinizden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Web Siteleri

Yapay zekâ sayesinde artık web sitesi kurmak çok da çetrefilli bir iş değil. Çünkü yapay zekâ faydalanacağınız eklentiye bağlı olarak bunu sizler için oldukça kolay hale getirebiliyor. Yapay zekâ kodlama bilgisi gerektirmeden sizlerin en trend, en kullanışlı web sitelerini tasarlamanıza yardımcı olur. Wix, Squarespace, WordPress gibi pek çok yazılım yapay zekâ ile entegredir. Ve siz bu yazılımlardan birini kullanırken yapay zekâdan destek alarak çok daha kısa sürede bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu da sizlere nerede olursanız olun müşterilerinize diledikleri gibi bir web sitesi yapmanıza olanak tanır. Web sitesi kurma, özellikle eklentilerin yapay zekâ ile entegre edilmesinden sonra başlangıç seviyesindeki kişilere bile en ideal siteyi kurmaya olanak sağlayabiliyor. Bunun için elinizin altında bir laptop olması yeterli. Web sitesini kurduktan sonra mobil ile entegrasyon sağlayarak dilediğiniz her yerden web sitesinde güncellemeler de yapabilirsiniz. Web sitesi kurmak ve içeriklerini güncellemek için bir yerde saatlerce, günlerce kapalı kalmanıza gerek yok. Yapay zekânın gücünden faydalanarak seyahatlerinizde bile web sitesi yaparak para kazanabilirsiniz.