Google+

Arama formu

Güney Kore

Halkın büyük bir çoğunluğu hayattaki acı, ızdırap ve tatminsizliğin...
Devamı oku
Varlığı M.Ö. 3000lere ulaşan ülke çok uzun bir süre işgallere ve...
Devamı oku
Güney Kore dört mevsimi de hakkıyla yaşayan bir ülke olduğu için yılın...
Devamı oku
Güney Kore’nin iklimi kışın karalardan esen soğuk rüzgârların etkisiyle...
Devamı oku
Ülke Asya'nın en büyük dördüncü ekonomisine ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıl’...
Devamı oku
Uzak Doğu mutfağına dair birbirinden çok farklı görüşler vardır....
Devamı oku
Gaya Krallığını tarih, savaş stratejisi ve sanatsal açılardan çeşitli...
Devamı oku
Samsung ve LG gibi dev elektronik şirketlerinin anavatanı olan Güney...
Devamı oku
Güney Kore, Türkiye vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Türkiye ve...
Devamı oku
Müziğe ve sanata önem veren bir ülke olan Güney Kore bu alanda da...
Devamı oku
Kore 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyeteler Birliği ve ABD'nin askeri...
Devamı oku
SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Vivien Bldg. 4th floor 52, Seobinggoro 51gil...
Devamı oku
· Yeni Yıl Tatili ( 1 Ocak) · Ay Yeni Yıl Tatili (7-10 Şubat) ·...
Devamı oku
60 kilometrekarelik alanda 10,2 milyonluk nüfusuyla dünyanın en...
Devamı oku
Kuzeydoğu Asya'da yer alan ve 222,154 kilometrekarelik yüzölçümü ile...
Devamı oku
Resmi dili Korece’dir. Uzak Doğu dilleri arasından yazım ve okunuş...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KRW = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2℃
Şub 3℃
Mar 7℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 20℃
Tem 24℃
Ağu 25℃
Eyl 21℃
Eki 16℃
Kas 11℃
Ara 5℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 50.219.669

Dili: Korece

Para Birimi: Güney Kore Wonu (KRW) İklim: Tropikal-Ilıman İklim Big Mac Index: 3.59

 

Güney Kore Hakkında Temel Bilgiler

Güney Kore Hakkında Temel Bilgiler

Kore 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyeteler Birliği ve ABD'nin askeri güçlerinin işgalinden kurtuluşundan sonra, Kuzey Kore ve Güney Kore ikiye bölündü. Güney Kore ikinci bir demokrasi ülkesi olarak 1948 yılında kurulduGüney Kore başkanlık sistemine göre yönetilmekte ve 16 idari bölüm içeren bir cumhuriyet devletidir. Gelişmiş ülke statüsünde yer alan ülkede yaşam standartları da oldukça yüksek seviyededir.

Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, OECD ve G20 kurullarına üye olan Güney Kore bunların yanında APEC ve Doğu Asya Zirvesi'nin kurucu üyelerinden biridir.


Tanıtım Videosu:

Güney Kore’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

60 kilometrekarelik alanda 10,2 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Seul, Güney Kore’nin başkentidir. Busan, ikinci en büyük şehridir ve önemli bir liman kentidir.

Gwangju, ekonomi ve yönetim alanındaki gelişmiş kentlerden biridir ve ülkenin en büyük kentidir.

Bunlar dışında Jirisan National Park, Seoraksan National Park, Andong, Guinsa, Panmunjeom, Boseon, Jindo, Ulleungdo ve Yeosu ülkenin başlıca uğrak noktalarıdır.

Güney Kore Nerededir?

Kuzeydoğu Asya'da yer alan ve 222,154 kilometrekarelik yüzölçümü ile Kore Yarımadası’nın yüzde 45'ini kapsayan Güney Kore, adından da anlayabileceğiniz üzere yarımadanın güney bölümünde bulunmaktadır.

Kuzeyde Kuzey Kore ve Çin, batıda Sarı Deniz, doğuda Doğu Denizi ve ötesinde Japonya ile komşudur. Güney Kore’nin sadece Kuzey Kore ile kara sınırı bulunur.

Güney Kore’de Konuşulan Diller

Resmi dili Korece’dir. Uzak Doğu dilleri arasından yazım ve okunuş açısından en kolayı olması dilin özelliklerinden biridir. Ayrıca Korece, Türkçe gibi sondan eklemeli bir dildir. 

40 yaş altı halkın çoğunluğu eğitim sisteminin bir parçası olarak İngilizce öğrenmektedir ve ülkenin İngilizce konuşabilme seviyesi hızlı bir şekilde yükselmektedir. 

Eski nesilin çoğunluğu Japonca konuşabilmektedir.

Güney Kore'de Din ve İnanç

Halkın büyük bir çoğunluğu hayattaki acı, ızdırap ve tatminsizliğin kaynaklarını açıklamak ve bunları gidermenin yollarını göstermek inancında olan Budizm’i benimsemişlerdir. Budizm’den sonra Hristiyanlık ve daha sonra Konfüçyüsçülük, Şamanizm dinleri gelir. Halk genel itibariyle seküler bir yaşam tarzını benimsemektedir. 

Güney Kore’nin Kısa Tarihi

Varlığı M.Ö. 3000lere ulaşan ülke çok uzun bir süre işgallere ve savaşlara maruz kalmıştır. 

Yarımadanın kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölünmesi İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Sovyetler Birliği ve ABD’nin işgalinden kurtuluşundan sonra gerçekleşti. 1950'de Güney Kore, Kuzey Kore'nin askeri güçleri tarafından işgale uğradı. İki Kore arasında çıkan savaş, bir ateşkesle sonlandı ve iki ülkenin günümüzdeki sınırlarına karar verildi. İşgalin bitmesinin ardından ülkenin ekonomisi büyük ölçüde gelişme gösterdi. Güney Kore günümüzde de Doğu Asya’nın bölgesel gücü konumundadır.

Güney Kore’ye Ne Zaman Gidilir?

Güney Kore dört mevsimi de hakkıyla yaşayan bir ülke olduğu için yılın hangi vaktinde giderseniz gidin olağandışı bir durumla karşılaşmanız pek söz konusu değil.

Yaz sezonunda yağış ve sıcaklık fazla olduğu için havadaki nem oranı sizi boğabilir.

Güney Kore’ye gidip rahat ve sıkıntısız bir gezi yapabilmek için nisan'dan hazirana süren bahar aylarını seçebilirsiniz. Ülke bu sezonda çiçeklerle renklenmekte ve kuzeyden güneye toz pembe kiraz ağaçlarıyla dolmaktadır. 

Ziyaret etmek için en güzel zamanlardan bir diğeri ise sıcaklıkların hafif düştüğü, festivallerin yoğun olduğu ve yağmurun oldukça az görüldüğü eylül-ekim aylarına hakim olan sonbahar sezonudur. 

Sibirya hava etkilerinin görüldüğü ülkede kış ayları oldukça uzun ve soğuk geçmektedir.

Güney Kore’ye Nasıl Gidilir?

Güney Kore, Türkiye vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Türkiye ve Kore'deki havayolu şirketlerinin Güney Kore’ye aktarmasız uçuşları bulunmaktadır.

Güney Kore şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Güney Kore’de İklim ve Hava Durumu

Güney Kore’nin iklimi kışın karalardan esen soğuk rüzgârların etkisiyle karasal, yazın okyanustan gelen rüzgârlarla yer yer yağışlı ve nemli geçtiği için tropikal, muson karışımı bir iklime sahip denebilir. Sonbahar mevsiminin başlarında rüzgârların etkisiyle tayfunlar görülür. Kış ayları oldukça uzun ve soğuk geçmektedir. Sıcaklıklar -20 dereceye kadar düşebilmektedir. Yıllık sıcaklık değerleri 3-24 derece arasında değişkenlik göstermektedir.  Yaz sezonu oldukça sıcak ve bunaltı geçmekle birlikte ağustos ayında 30 dereceye kadar yükselmektedir. Haziran ve eylül aralığında sık yağmur yağışları ve tayfun görülmektedir. Bahar sezonuna bunaltıcı olmayan sıcak havalar ve seyrek yağmurlar hakimiyet göstermektedir. 

Güney Kore’nin Ekonomisi

Ülke Asya'nın en büyük dördüncü ekonomisine ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıl’ya göre dünyanın en büyük on birinci ekonomisine sahip. Ülke ekonomisi büyük ölçüde ihracata dayandırmaktadır. Özellikle elektronik, endüstri, otomotiv endüstrisi, gemi yapımı, makina endüstrisi, petrokimya gibi sektörlerde alanında en güçlüsü olma yolunda ilerlemektedir.

1953 yılından bu yana ekonomi alanında gösterdikleri büyük gelişmeye Güney Koreliler ‘Han Nehri Mucizesi’ adını vermektedir.

Güney Kore Kültürü

Müziğe ve sanata önem veren bir ülke olan Güney Kore bu alanda da kendini oldukça geliştirmiş bir ülkedir. Ülke, film ve dizi sektöründe sınırlarını aşıp dünya genelinde bir hayran kitlesine sahiptir.

Geçmişlerinden gelen hanedanlık kültürüne bağlı olarak savaş teknikleri konusunda bilgilidirler.

Enteresan denebilecek inanışları vardır. Örneğin evlenecek kişiler arasında 5 yaş fark olması o evliliğin kötüye gideceğine işaret eder; ya da aşı olunacağı gün duş almanın tehlikeli olabileceğine inanırlar.

Biriyle tanıştıklarında veya karşılaştıklarında selamlaşmak için eğilmeyi tercih etmektedirler. Birbirlerine bir şey uzatırken tek elle uzatmak ve kendi içkini doldurmak saygısızlık sayılmaktadır. Yerel restoranlarda ve evlerde ayakkabı çıkartmak bir saygı göstergesidir. 

Genel olarak metal chopstickler yemekte tercih edilmektedir ve yemekler masanın ortasına konularak oradan yenilmektedir. Çoğu evde çocuklara yemek sırasında konuşmanın ayıp olduğu söyledindiği için masaya sessizlik hakim olması şaşırtıcı bir durum değildir. Yemeğe masadaki en büyük başlamadan başlamak ve hala yemek yenirken masadan tabak kaldırmak kültürde saygısızlık olarak görülmektedir.

Ülkenin her yerinde yemek yemek için bir alan bulunmaktadır ve restorantlar beş kategoriye ayrılmaktadır; Bunsik atıştırmalık, fastfood, ucuz yemeklerin bulunduğu restoranlardır. Et yemek için ise et evi anlamına gelen Gogijip'ler bulunmaktadır. Balık ürünleri için ise Hoejip'tir. Hansik ise genel olarak tüm yöresel yemeklerin tadılabileceği alanlardır. Bir diğer seçenek ise bunların hepsinin bulunabileceği restoran merkezleridir.

Koreliler için bir gurur noktası olan ülkenin homojen yapısına rağmen ülkede Koreli olmayanlara karşı sistematik bir ayrım mevcuttur. Ve ırk ayrımcılığı Güney Kore'de hala yasaldır. Bar ve kulüplerin kapılarında "yabancılar giremez" işaretleri görmek alışılmadık değildir. Ancak ülke bu konuda hızlı bir gelişim göstermektedir. 2000 yılına dek yabancı birinin Koreli bir kadının elini tutması uygun görülmezken şu an hiçbir sorun teşkil etmemektedir.

Korelilerin alışıldığın dışında bir gece hayatları bulunmaktadır. Batı tarzı barlarda kolaylıkla bulunmaktayken bir Kore barına gitmek oldukça değişik bir deneyim olacaktır. Hofs'lar bira ve yanında çerez ikram eden klasik bira barlarıdır. Kore'de bulunan "booking clubs" oldukça değişik bir atmosfer sunmaktadır. Danslar ve müzikler alışılmış kulüpleri aratmazken karşı cinsle tanışmak için garsonların yönlendirmesiyle rezervasyon yapılan kulüpler oldukça eğlencelidir. Yerel halk genellikle arkadaşlarıyla restoranlara giderek soju içmeyi tercih etmektedirler. Karoeke ülkede oldukça yaygın bir eğlence türüdür.

 

Güney Kore Mutfağı

Uzak Doğu mutfağına dair birbirinden çok farklı görüşler vardır. Kimileri çok sever, kimileriyse çekinceyle yaklaşır. Kore mutfağı birçok kişinin önyargısını kırar. Hemen hemen her yerde olduğu gibi Güney Kore’de de her damak tadına uygun lezzetler bulmak mümkündür. Kullanılan ana malzemelerin başında pirinç, arpa ve fasulye gelir. Bir yarımada olan Kore’de balık ve su ürünlerinin de oldukça önemli bir yeri vardır.

Dak Kkochi denilen ve genelde sokakta satılan tavuk şiş, Eomuk denilen bir çeşit balıklı hamur işi, Türk mutfağındaki lahana turşusuna benzeye Kimchi, yine pirinç ve sebze kullanılarak yapılan Bibimbap Güney Kore’nin başlıca yemekleridir.

Sarımsak, yeşil soğan, yabani rocambole, pırasa ve zencefilin tapınak yemeklerinde kullanılmıyor olması da ayrı karakteristik özelliğidir.

Çorba kültürü ülkede oldukça gelişmiştir. Çorbalar guk(국), tang (탕), jjigae olarak bilinmektedir. Bu kültürün yanısıra ülkede her çeşit deniz ürününü deneme şansı bulunmaktadır. 

Kore Barbeküsü, batıdan gelen turistler için en popüler yemektir. Etinizi kendiniz seçerek hazırlayabilir veya hazırlatabilirsiniz. Bu kültür turistlerin kendilerini adeta bir Koreli gibi hissetmelerini sağlamaktadır. 

Vejetaryanlar için yemek bulmak zor olabilmektedir. Neredeyse her yemeğin içinde bir et ürünü yer almaktadır. 

Ülkenin ulusal içkisi soju'dur. Vodka benzeri, alkollü ve çoğu içicekten daha ucuz olan bir içkidir. Sikhy, sujeonggwa, gingseng ve pirinç şarabı ülkenin diğer popüler içkileri arasındadır. Çay özellikle yeşilçay ve kahve kültürü ülkede oldukça gelişmiştir.

 

Güney Kore’nin Festivalleri

Gaya Krallığını tarih, savaş stratejisi ve sanatsal açılardan çeşitli faaliyetlerle tanıtan Daegaya Festivali nisan ayının ikinci haftasında gerçekleştiriliyor ve 4 gün sürüyor.

Kore tarihinin şifacısı Heo Jun’un kendi ürettiği ilaç, yağ ve kokuların tedavi edici özelliklerini öğrenmenize yardım edecek Sancheong Şifalı Bitkiler Festivali mayıs ayının ilk haftasında başlıyor ve 10 gün sürüyor.

2010 yılından beri UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesinde bulunan Andong Hahoe kasabasında gerçekleşen Andong Uluslararası Maskeli Dans Festivali tarih boyunca süregelmiş birçok hanedanın kültürel mirasına dikkat çekiyor. Eylül ayının son haftasına denk gelen festival, 10 gün sürüyor.

Hey yıl Seul'da yer alan ve Buda'nın doğum gününü kutlamak için düzenlenen Yeon Deung Hoe Festival'inde ışık ve merhameti simgeleyen 100 binlerce fenerin şehrin sokaklarını ayrdınlatmasıyla kutlanmaktadır. Festivalde 100 den fazla etkinlik bulunmaktadır.

Jarasum Uluslararası Jazz Festivali, Merhaba Seul, Bonghwa Eun-uh Ayu Balığı Festivali de ülkede gerçekleşen diğer festivaller arasında.

 Güney Kore'den Alınacak Hediyelik Eşyalar

Samsung ve LG gibi dev elektronik şirketlerinin anavatanı olan Güney Kore’den uygun fiyatlarla alabileceğiniz elektronik eşyalarla dönebilirsiniz.

Korelilerin yaşam iksiri dediği Ginseng adlı, şifalı ürün de seçenekleriniz arasında olabilir.

Yerel kıyafet hanbok eve götürülebilecek güzel hatıralardan biri olabilir. 

Ulusal içki olan soju en çok tercih edilen hediyelerden bir tanesidir. 

Güzellik ürünleri ve çoraplar hediyelik eşyalar arasında oldukça popüler tercihlerdir. 

Geleneksel ürünlerin satıldığı Gwangjang Pazarı ya da ünlü markaların kalitesine eş ürünler bulabileceğiniz Dongdaemun Pazarı’nı da vakit bulursanız ziyaret edebilirsiniz.

Güney Kore’de Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Vivien Bldg. 4th floor 52, Seobinggoro 51gil Yongsan-gu Seoul-Korea

Telefon: +82 2 3780 1600

Faks: +82 2 797 8546

embassy.seoul@mfa.gov.tr

http://seul.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kore Cumhuriyeti,Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

Güney Kore'de Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl Tatili ( 1 Ocak)

· Ay Yeni Yıl Tatili (7-10 Şubat)

· Bağımsızlık Hareketi Günü (1 Mart)

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Çocuklar Günü (5 Mayıs)

· Buda'nın Doğum Günü (14 Mayıs)

· Anma Günü (6 Haziran)

· Chuseok (14-16 Eylül)

· Kore Dili Günü (9 Ekim)

· Noel Tatili (25 Aralık)

Güney Kore Vizesi

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.