Güney Kore Kültürü

Müziğe ve sanata önem veren bir ülke olan Güney Kore bu alanda da kendini oldukça geliştirmiş bir ülkedir. Ülke, film ve dizi sektöründe sınırlarını aşıp dünya genelinde bir hayran kitlesine sahiptir.

Geçmişlerinden gelen hanedanlık kültürüne bağlı olarak savaş teknikleri konusunda bilgilidirler.

Enteresan denebilecek inanışları vardır. Örneğin evlenecek kişiler arasında 5 yaş fark olması o evliliğin kötüye gideceğine işaret eder; ya da aşı olunacağı gün duş almanın tehlikeli olabileceğine inanırlar.

Biriyle tanıştıklarında veya karşılaştıklarında selamlaşmak için eğilmeyi tercih etmektedirler. Birbirlerine bir şey uzatırken tek elle uzatmak ve kendi içkini doldurmak saygısızlık sayılmaktadır. Yerel restoranlarda ve evlerde ayakkabı çıkartmak bir saygı göstergesidir. 

Genel olarak metal chopstickler yemekte tercih edilmektedir ve yemekler masanın ortasına konularak oradan yenilmektedir. Çoğu evde çocuklara yemek sırasında konuşmanın ayıp olduğu söyledindiği için masaya sessizlik hakim olması şaşırtıcı bir durum değildir. Yemeğe masadaki en büyük başlamadan başlamak ve hala yemek yenirken masadan tabak kaldırmak kültürde saygısızlık olarak görülmektedir.

Ülkenin her yerinde yemek yemek için bir alan bulunmaktadır ve restorantlar beş kategoriye ayrılmaktadır; Bunsik atıştırmalık, fastfood, ucuz yemeklerin bulunduğu restoranlardır. Et yemek için ise et evi anlamına gelen Gogijip'ler bulunmaktadır. Balık ürünleri için ise Hoejip'tir. Hansik ise genel olarak tüm yöresel yemeklerin tadılabileceği alanlardır. Bir diğer seçenek ise bunların hepsinin bulunabileceği restoran merkezleridir.

Koreliler için bir gurur noktası olan ülkenin homojen yapısına rağmen ülkede Koreli olmayanlara karşı sistematik bir ayrım mevcuttur. Ve ırk ayrımcılığı Güney Kore'de hala yasaldır. Bar ve kulüplerin kapılarında "yabancılar giremez" işaretleri görmek alışılmadık değildir. Ancak ülke bu konuda hızlı bir gelişim göstermektedir. 2000 yılına dek yabancı birinin Koreli bir kadının elini tutması uygun görülmezken şu an hiçbir sorun teşkil etmemektedir.

Korelilerin alışıldığın dışında bir gece hayatları bulunmaktadır. Batı tarzı barlarda kolaylıkla bulunmaktayken bir Kore barına gitmek oldukça değişik bir deneyim olacaktır. Hofs'lar bira ve yanında çerez ikram eden klasik bira barlarıdır. Kore'de bulunan "booking clubs" oldukça değişik bir atmosfer sunmaktadır. Danslar ve müzikler alışılmış kulüpleri aratmazken karşı cinsle tanışmak için garsonların yönlendirmesiyle rezervasyon yapılan kulüpler oldukça eğlencelidir. Yerel halk genellikle arkadaşlarıyla restoranlara giderek soju içmeyi tercih etmektedirler. Karoeke ülkede oldukça yaygın bir eğlence türüdür.