Google+

Busan

Busan - : - / -
--℃
1 KRW=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon3℃
 • Şubweather-icon4℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon6℃

Busan.jpg

Güney Kore’nin Seul’dan sonra ikinci büyük şehri olan Busan, ülkenin güneydoğusunda deniz kenarında yer alan önemli bir liman kentidir.

Busan, Ulsan ve Güney Gyeongsang bölgesinden oluşan Güneydoğu Ekonomik Bölgesi’nin en büyük endüstriyel alanı olmasıyla öne çıkar. Ancak turizm açısından da çok önemli bir şehirdir ve farklı açılardan sahip olduğu özelliklerle turizme hizmet eder. Özellikle son yıllarda güzellik ve sağlık amaçlı yapılan seyahatlerde ismi ilk sıralarda yer almaktadır.

Bunlar dışında doğal güzellikleriyle de öne çıkan Busan’da ülkenin en uzun plajları ve nehirleri yer alır. İhtişamlı tapınakları, uzun kumsalları, kaplıcaları, lezzetli deniz ürünleri, hareketli gece hayatı, açık pazarları ve festivalleriyle önemli bir turizm merkezidir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Doğal güzellikleriyle öne çıkan Busan’da ülkenin en uzun plajları ve nehirleri yer alır. İhtişamlı tapınakları, uzun kumsalları, parkları ve kaplıcaları ile önemli bir turizm merkezidir.

Nampo-dong

6126 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Nampo-dong

Güney Kore’deki Busan şehrinin hem ticari hem de turistik açıdan en önemli bölge ve sokak isimlerinden biri Nampo-dong. Şehrin güney kesimindeki merkez olarak gösterilen Nampo-dong’da yer alan iki güzel köprü burayı Yeongdo bölgesi ile birleştirir. Bölgenin aynı isimli, Nampo-dong, uzun ve geniş sokağı çok önemlidir. Burada geniş bir yürüyüş alanı yer alır. Çevresindeyse mağazalar, kafeler, restoranlar, heykeller ile daimi ve süreli sergiler bulunur.

Bu ana yol dışında, çevresindeki sokaklarda da aynı şekilde hareketli bir hayat vardır. Özellikle güneye doğru ilerlendiğinde Kangtong Pazarı ve Gukje Pazarı’na ulaşmak mümkündür. Bu iki büyük pazarda ithal ürünler ve sokak yemeklerine rastlanır. Tıpkı Jagalchi Pazarı’nda olduğu gibi taze deniz ürünleri satılır ve aynı zamanda limana yakın kısımlarda yine bu taze deniz ürünlerini yiyebileceğiniz restoranlar mevcuttur.

Tüm yıl hareketli olan Nampo-dong, özellikle Ekim ayında Busan Uluslararası Film Festivali (BIFF) ile daha da hareketlenir. Kutlamalar sırasında festivalde ödül alanların el ve ayak izlerinin olduğu bakır plaketler sokağa yerleştirilir. Yine bu dönemde, tanıtımı yapılan filmlerle ilgili pek çok etkinliği de bu bölgede bulabilirsiniz.

 

-

Busan lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz AJ House, Guesthouse COOOOL, Sumi Guesthouse Haeundae. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz SS Motel, The Zenith Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Busan Special Motel, GT Business Hotel Haeundae, Busanjang Motel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Busan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Gamcheon Kültür Kasabası

2126 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Gamcheon Kültür Kasabası

Güney Kore’deki Busan şehrinin yakınlarındaki Gamcheon’un tarihi Kore Savaşı sırasında, savaşın böldüğü ülkenin farklı bölgelerinden gelen Taegeukdo dinine mensup dört bin kişilik mültecinin yerleşmesiyle başlıyor. Bölgenin bu yeni insanları Gamcheon’da kendilerine bine yakın ev inşa ettiler.

1980’lere gelindiğinde buraya göç eden Korelilerin sayısı arttı. Nüfus yaklaşık 20 bin kişi oldu. Gamcheon, ya da diğer adıyla Taegeukdo, öncelikle mimari yapısıyla harika bir görünüm sunuyor. Sonraysa tepedeki konumuyla güzel bir manzara vaad ediyor.

Bu tarihi kasabanın turizm merkezi olmasıysa 2009 yılında Busan’da yaşayan öğrencilerin şehri güzelleştirmeye karar vermesiyle başlıyor. Yapılan çalışmalarla zaten güzel olan mimari yapısı, sanatsal dokunuşlarla daha da güzel bir hale getiriliyor. Dar ve güzel sokaklarında yürürken karşınıza pek çok küçük sanat galerisi, sokak sanatı eserleri, kafeler, restoranlar ya da butikler çıkacak. Ancak yollar taş ve dik yokuşlara sahip olduğundan gezmeye giderken rahat ayakkabılar giymeyi tercih etmenizde fayda var.

 

-

Haeundae Beach

7726 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Haeundae Beach

Güney Kore’deki Busan şehrinde yer alan Haeundae Plajı’nın adı, Silla Hanedanlığı (M. Ö. 57 – M. S. 935) döneminde yaşamış olan Koreli bilgin Choi Chi-Won tarafından verilmiştir. Dongbaekdo Adası’nda yürürken, çok etkilenip adadaki taş bir duvara “Hae Un Dae” sözcüklerini kazımıştır.

1.5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 50 metre genişliğinde olan bu güzel plaj alanının Güney Kore’nin en popüler plajlarından biri olmasının en büyük sebeplerinden biri hem şehir merkezine hem de havalimanına olan yakınlığıdır. Ayrıca bu bölgede pek çok güzel ve kaliteli otel de yer almaktadır.

Plajın güney ucundaki Dongbaekseom (Dongbaek Adası), popüler bir balık tutma alanıdır. Yine bu bölgedeki Oryukdo (Oryuk Adacıkları), Busan’ın sembollerinden biridir.

Özellikle yaz aylarının en sıcak olan dönemleri olan Temmuz ve Ağustos aylarında Haeundae Plajı binlerce kişi tarafından ziyaret edilir. Bunun dışında yeni yıla girilen gece pek çok kişi gündoğumunu izlemek için yaklaşık bin kişi buraya gelir.

Ocak ayında, hava sıcaklığının 0 derece olduğu günlerde, 1988 yılından bu yana Choseon Beach Hotel’de Kutup Ayısı Kulübü etkinliği düzenlenir.

Haeundae Plajı’ndaki meydanda neoldduigi (tahteravalli zıplaması), Kore güreşi, tuho (ok fırlatma), halat çekme ve yutnori gibi geleneksel oyunları da izlemek mümkündür.

 

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Busan, ülkenin güneydoğusunda deniz kenarında yer alan önemli bir liman kentidir. Kuzeyinde şehrin en uzun dağı olan Geumjeongsan yer alır. Batısında ise Nakdong Nehri Deltası bulunur.  

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Güney Kore sınırları içerisinde yer alan Busan’ın para birimi Güney Kore Wonu’dur. 1 TL yaklaşık 370,00 Won’dur. 

Güney Kore sınırları içinde yer alan Busan’ın resmi dili Korece’dir.

Busan (GMT +9) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat 7 saat fark vardır.

SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon:

+82 2 3780 1600

Faks:

+82 2 797 8546

E-posta:

embassy.seoul@mfa.gov.tr

Büyükelçilik Posta adresi:

Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52, Seobinggo-ro 51-gil, Yongsan-gu (140-240) Seoul-Korea

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Busan’a gidebilmesi için vize almalarına gerek yoktur.

Ülkenin güneydoğusunda, deniz kıyısında yer alan Busan’da nemli subtropikal iklim görülür. Okyanusun etkisiyle Haziran ayı, diğer şehirlere göre daha serin geçer. Yaz sonu ve sonbahar başında sıcaklıklar yüksektir. Deniz tatili yapacaklar için ideal bir dönemdir. Ancak şehri yürüyerek gezecek olanlar için en uygun zaman Ekim ve Kasım aylarıdır.

Busan’da, şehir merkezine 27 kilometre uzaklıkta Gimhae adlı uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Türkiye’den direkt uçuş bulunmayan Busan’a Seul’dan uçak, otobüs ya da tren ile aktarmalı olarak gitmek mümkündür. Bu yolculuk trenle yaklaşık iki buçuk saat, otobüsle ise 6 saat sürüyor.  

Kore Turizm Organizasyonu tarafından bölgeye turlar da düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak hem Busan'ı tanıyabilir hem de diğer Güney Kore şehirlerini görme imkanı yakalayabilirsiniz. Bölgeye gitmek isteyenler için Busan'ın da içinde olduğu detaylı Güney Kore Gezisi başlıklı turu önerebiliriz. Daha fazla bilgi için tıklayınız. 

 

Eğer şehrin gezilecek noktalarına yakın olmak istiyorsanız Seomyeon’daki otellerde kalabilirsiniz. Bunun dışında Haeundae istasyonu ve plajları arasında da farklı bütçelere uygun oteller bulunmaktadır.

Busan’da gelişmiş bir toplu taşıma sistemi mevcuttur. 4 hatlı metro sistemi, hafif raylı sistem ve gelişmiş bir otobüs ağı vardır. Uygun fiyatlı ulaşım için tüm bu hatlarda ve hatta taksilerde bile kullanılabilen Hanaro adlı karttan edinmek faydalı olacaktır.

Geleneksel yemekleri arasında marine edilmiş domuz ya da dana etinden ızgarada hazırlanan galbi, bol sos ve sarımsakla hazırlanan bir nevi güveçte et denilebilecek bulgogi, özellikle sokak büfelerinde sıkça görülen ve tavuk şişe benzeyen dak kkochi, tavuk ya da dana etiyle birlikte yumurta ve çeşitli sebzelerin kullanılarak hazırlandığı bibimbapyemeği vardır.

Popüler restoranlar

Norah Mahura, Jackie’s Seafood, Yetnal Jjajang, Dongnae Halmae Pajeon, Gyeongju Gukbap.

Bahşiş

Güney Kore restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Busan’da hareketli bir gece hayatı vardır. Kyungsung University bölgesi, Nampo-dong ve Haeundae Plajı’nda gidilecek mekan çoktur. Dans meraklıları ve canlı müzik için Foxy ile Ol’55 adlı mekanlar tavsiye edilir. Uygun fiyata bir yer arıyorsanız Ghetto doğru bir seçim olacaktır. 

Busan Yeni Yıl Festivali (31 Aralık-1 Ocak)

Gijang Ançuez Festivali (Nisan)

Gwangalli Eobang Festivali (Nisan)

Busan Uluslararası Otomobil Fuarı (Nisan-Mayıs)

Kore-Japonya Kültürlerarası Değişim Festivali (Mayıs)

Busan Uluslararası Performans Sanatları Festivali (Mayıs)

Busan Bienali (Eylül-Kasım)

Busan Deniz Festivali (Ağustos)

Busan Uluslararası Rock Festivali (Ağustos)

Busan Uluslararası İlüzyon Festivali (Ağustos)

Busan Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali (Ağustos)

Busan Uluslararası Film Festivali (Ekim)

Yeni Yıl (1 Ocak)
Seollal Tatili (7-8-9-10 Şubat)
Bağımsızlık Hareketi Günü (1 Mart)
Çocuklar Günü (5 Mayıs)
Geçici Tatil (6 Mayıs)
Budha’nın Doğumgünü (14 Mayıs)
Anma Günü (6 Haziran)
Özgürlük Günü (15 Ağustos)
Bahar Ortası Festivali (14-15-16 Eylül)
Ulusal Gün (9 Ekim)
Hangeul Bildiri Günü (9 Ekim)
 
*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir. 

Acil yardım: 119
Yangın: 119
Polis: 112 

Busan’da alışveriş yapılabilecek pek çok bölge vardır: Seomyeon, Gwangbok-dong, Jangjeon-dong’daki Busan Dae Hakap, Haeundae-gu’daki Centum City, Nampo-dong ve çeşitli açık pazarlar.  

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.