Busan’da Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleriyle öne çıkan Busan’da ülkenin en uzun plajları ve nehirleri yer alır. İhtişamlı tapınakları, uzun kumsalları, parkları ve kaplıcaları ile önemli bir turizm merkezidir.

 

Nampo-dong

Güney Kore’deki Busan şehrinin hem ticari hem de turistik açıdan en önemli bölge ve sokak isimlerinden biri Nampo-dong. Şehrin güney kesimindeki merkez olarak gösterilen Nampo-dong’da yer alan iki güzel köprü burayı Yeongdo bölgesi ile birleştirir. Bölgenin aynı isimli, Nampo-dong, uzun ve geniş sokağı çok önemlidir. Burada geniş bir yürüyüş alanı yer alır. Çevresindeyse mağazalar, kafeler, restoranlar, heykeller ile daimi ve süreli sergiler bulunur.

Bu ana yol dışında, çevresindeki sokaklarda da aynı şekilde hareketli bir hayat vardır. Özellikle güneye doğru ilerlendiğinde Kangtong Pazarı ve Gukje Pazarı’na ulaşmak mümkündür. Bu iki büyük pazarda ithal ürünler ve sokak yemeklerine rastlanır. Tıpkı Jagalchi Pazarı’nda olduğu gibi taze deniz ürünleri satılır ve aynı zamanda limana yakın kısımlarda yine bu taze deniz ürünlerini yiyebileceğiniz restoranlar mevcuttur.

Tüm yıl hareketli olan Nampo-dong, özellikle Ekim ayında Busan Uluslararası Film Festivali (BIFF) ile daha da hareketlenir. Kutlamalar sırasında festivalde ödül alanların el ve ayak izlerinin olduğu bakır plaketler sokağa yerleştirilir. Yine bu dönemde, tanıtımı yapılan filmlerle ilgili pek çok etkinliği de bu bölgede bulabilirsiniz.

 

Gamcheon Kültür Kasabası

Güney Kore’deki Busan şehrinin yakınlarındaki Gamcheon’un tarihi Kore Savaşı sırasında, savaşın böldüğü ülkenin farklı bölgelerinden gelen Taegeukdo dinine mensup dört bin kişilik mültecinin yerleşmesiyle başlıyor. Bölgenin bu yeni insanları Gamcheon’da kendilerine bine yakın ev inşa ettiler.

1980’lere gelindiğinde buraya göç eden Korelilerin sayısı arttı. Nüfus yaklaşık 20 bin kişi oldu. Gamcheon, ya da diğer adıyla Taegeukdo, öncelikle mimari yapısıyla harika bir görünüm sunuyor. Sonraysa tepedeki konumuyla güzel bir manzara vaad ediyor.

Bu tarihi kasabanın turizm merkezi olmasıysa 2009 yılında Busan’da yaşayan öğrencilerin şehri güzelleştirmeye karar vermesiyle başlıyor. Yapılan çalışmalarla zaten güzel olan mimari yapısı, sanatsal dokunuşlarla daha da güzel bir hale getiriliyor. Dar ve güzel sokaklarında yürürken karşınıza pek çok küçük sanat galerisi, sokak sanatı eserleri, kafeler, restoranlar ya da butikler çıkacak. Ancak yollar taş ve dik yokuşlara sahip olduğundan gezmeye giderken rahat ayakkabılar giymeyi tercih etmenizde fayda var.

 

Haeundae Beach

Güney Kore’deki Busan şehrinde yer alan Haeundae Plajı’nın adı, Silla Hanedanlığı (M. Ö. 57 – M. S. 935) döneminde yaşamış olan Koreli bilgin Choi Chi-Won tarafından verilmiştir. Dongbaekdo Adası’nda yürürken, çok etkilenip adadaki taş bir duvara “Hae Un Dae” sözcüklerini kazımıştır.

1.5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 50 metre genişliğinde olan bu güzel plaj alanının Güney Kore’nin en popüler plajlarından biri olmasının en büyük sebeplerinden biri hem şehir merkezine hem de havalimanına olan yakınlığıdır. Ayrıca bu bölgede pek çok güzel ve kaliteli otel de yer almaktadır.

Plajın güney ucundaki Dongbaekseom (Dongbaek Adası), popüler bir balık tutma alanıdır. Yine bu bölgedeki Oryukdo (Oryuk Adacıkları), Busan’ın sembollerinden biridir.

Özellikle yaz aylarının en sıcak olan dönemleri olan Temmuz ve Ağustos aylarında Haeundae Plajı binlerce kişi tarafından ziyaret edilir. Bunun dışında yeni yıla girilen gece pek çok kişi gündoğumunu izlemek için yaklaşık bin kişi buraya gelir.

Ocak ayında, hava sıcaklığının 0 derece olduğu günlerde, 1988 yılından bu yana Choseon Beach Hotel’de Kutup Ayısı Kulübü etkinliği düzenlenir.

Haeundae Plajı’ndaki meydanda neoldduigi (tahteravalli zıplaması), Kore güreşi, tuho (ok fırlatma), halat çekme ve yutnori gibi geleneksel oyunları da izlemek mümkündür.

 

Beomeosa Tapınağı

Güney Kore’deki Busan şehrinde yer alan Beomeosa Tapınağı, Geumjeong Dağı’nın eteklerinde kurulmuştur. Haeinsa ve Tongdosa Tapınakları ile birlikte Güney Kore’nin en önemli üç tapınağı arasında yer almaktadır. Günümüzden 1.300 yıl önce, Silla Krallığı döneminde (krallık 678 yılında çoğunlukla Gyeongsang-do Eyaleti bölgesini elinde bulunduruyordu), Kral Munmu’nun (661 – 681) hükümdarlığının 18. yılına denk gelen 678 yılında, keşiş Ui Sang tarafından inşa edilmiştir.

İlk Beomeosa Tapınağı binası, Imjinwaeran İstilası (1592’de Kore’nin Japonya İstilası) sırasında yıkılmış olsa da 1713 yılında, bugün gördüğümüz haline gelecek şekilde yeniden yapılmıştır.

Daeungjeon, Joseon Hanedanlığı’nın (1392 – 1910) en ince ve lüks mimarilerinden birine sahiptir. Üç katlı ve dört sütunlu pagoda olan Iljumun, 9. yüzyılda inşa edilmiştir. Bunun dışında, yedi kraliyet kanadı, sayvanlar, üç kapı ve 11 inziva alanı bulunur. Doğal anıt olarak ilan edilen salkım ağaçları ve vadiler Mayıs ayında çok güzel bir manzara oluşturur.

Günümüzde burada hâlâ pek çok Budist yetiştirilmekte ve eğitimler verilmektedir.

 

UN Memorial Cemetery in Korea (BM Anıt Mezarlığı)

Busan'ın Nam bölgesinde yer alan Bm Anıt Mezarlığı 1950-1953 yılları arasındaki Kore Savaşı'na 16 ülkeden katılmış ve şehir olmuş olan BM askerlerini onurlandırmak adına kurulmuştur. 2,300 mezar içeren mezarlık dünyadaki tek Birleşmiş Milletler mezarlığıdır. Mezarlığın, Kore Kültürel Miras Yönetimi tarafından Kore'nin kayıtlı Kültürel Mirası listesinde 359 siteden oluştuğu belirlenmiştir.

Tüm yıl boyunca ziyarete açık olan alan 135.000 m2 çimenlik düz bir alana yayılmaktadır. Bazı siteler ve anıtlarda: Anma Salonu, Hatıra Salonu, 2 adet Türk Anıtı, Yunan Anıtı, Avustralya Anıtı, İngiliz Ortak refah Anıtı ve 2 gölet bulunmaktadır. Anma Töreni Salonu ve Hatıra Salonu sırasıyla 1964 ve 1968 yılında inşa edilmiştir. Burada yıl boyunca birçok etkinlikler yapılmaktadır, önemli olaylardan bazıları şunlardır: Nisan ayında Kore Savaşı Gazileri Günü, Mayıs ayında Amerikan Anma Günü, Haziran ayında Kore Anma Günü ve Ekim ayında BM Töreni Günü.

Taejongdae Recreation Area 

Busan Anıtı olarak tasarlanmış olan Taejongdae, Oryukdo Adası ile birlikte Busan'ı temsil eder ve özellikle kaya plajı ile ünlüdür. 250 metre yükseklikle en yüksek zirveye sahip olan Taejongdae çam ormanlarına ve diğer 200 çeşit ağaca ev sahipliği yapmaktadır.

Taejongdae adını Silla Krallığı'nın 29. Kralı olan Kral Taejong Mu-Yeol'dan almıştır. Kral Taejong'un birçok yere seyahat etmiştir ancak bu alan ok atmaktan en keyif aldığı bölge olmuştur.

Bu tesiste bulunan deniz fenerinin altındaki Sinseon kayası adını tanrılar ve tanrıçalar aşağı dinlenmek için buraya gelmeleri etrafında oluşmuş olan bir efsaneden almaktadır. Bu kayada bulunan Mangbuseok adındaki figür adını ise Japonya'ya alınmış olan kocasını bekleyen bir kadının hikayesinden almaktadır.

Taejongdae, kuraklık olduğunda gerçekleştirilen yağmur duası ritüelleri ile de ünlüdür. Ay takvimine göre beşinci ayın onuncu gününde yağan yağmura "Taejongdae Yağmuru" denilmektedir. Havanın açık olduğu günlerde rasathaneden Japonya'nın Tsushima Adası'nı görebilirsiniz.

Haedong Yonggungsa Tapınağı

Haedong Yonggungsa Tapınağı, Busan'ın kuzey-doğu kısmının kıyısında yer almaktadır. Çoğu tapınağın dağlarda bulunduğu Kore'de tapınak ziyaretçilere muhteşem bir kıyı manzarası sunmaktadır. Haedong Yonggungsa Tapınağı, ilk olrak 1376 yılında Goryeo Hanedanlığı sırasında bilinen büyük Budist öğretmen Naong tarafından yaptırılmıştır. Haesu Gwaneum Daebul (Deniz Suyu Büyük Tanrıçası Buddha), Daeungjeon Ana Tapınağı, Yongwangdang Türbesi, Gulbeop Budist Kutsal Alanı (bir mağarada kapalı), dört aslan ile üç katlı bir pagoda tüm okyanusun üzerinden görülebilir. Bu dört aslan sevinç, öfke, üzüntü ve mutluluğu simgelemektedir.

Tapınaktaki diğer özel alan ise 108 merdiven ile inilen taş ocaklarıdır.

Tapınağın ana sığınağı geleneksel olarak bu tür yapılarda kullanılan renklerle uyumlu olmasına oldukça dikkat edilerek 1970 yılında yeniden inşa edilmiştir.

Birçok kişi sık sık bu noktaya Yeni Yılın ilk gününde güneşin doğuşunu izlerken yeni yıl için bir dilek tutmak için gelmektedir. Nisan ayının tam çiçeklenme zamanı olmasından dolayı kiraz çiçekleri ile her yer dolmaktadır. Buda'nın doğumu ay takviminin dördüncü ayında burada kutlanmaktadır ve tapınak alanı fenerler ile kıpkırmızı olarak muhteşem bir gece manzarası sunmaktadır.

Gukje Market ve Jagalchi Market

Gukje Market ve Jagalchi Market ile ilgili görsel sonucu

Kore Savaşı'ndan sonra, 1948 yılında bir yaşam sağlamak için Busan'a kaçan mültecilerinin tezgahlarını kurmaları Gukje Pazarı'nın başlangıcı oldu. Gukje, Korece'de "uluslararası" anlamını taşımaktadır. Gukje Pazarı Kore'nin en büyük pazarlarından birisidir ve her sokağı tezgahlar ile dolup taşmaktadır. Pazar; Bupyeong, Kkangtong ve diğer küçük pazarlara bağlanmaktadır.

Burada giyim, ipek, keten, perde, çanta, gözlük, ve birçok ithal öğeler için en iyi toptan fiyatları bulabilirsiniz.

Gukje her ayın ilk ve üçüncü pazarı kapalıdır. Sabah dokuzdan akşam sekize kadar gezilebilmektedir.

Jagalchi Market, Busan'da bulunan Jung-gu'nun içinde yer alan, hem de canlı ve kurutulmuş balık satan, Kore'nin en büyük deniz ürünleri pazarıdır. Kore Savaşından sonra pazar balık pazarı olarak kendini tanıtmıştır.

Satan insanların çoğu kadındır ve burada satıcılara Jagalchi Ajumma denmektedir. "Ajumma"nın anlamı orta yaşlı veya Korece evli kadın anlamına gelmektedir.

Busan'ı temsil eden bu pazar aynı zamanda ülke çapında da ünlüdür. Eğer ziyaret ederseniz markette taze çiğ balık yiyebilirsiniz. . Bu gün bile kadınların pazarının dışında yol kenarında ve kıyıda ahşap kutuların içinde uskumru, deniz fışkırtması (ascidians) ve balina eti sattıklarını görebilirsiniz.

Her yıl Ekim ayında Jagalchi Kültür Turizm Festivali düzenlenmektedir ve metro tarafından sağlanan rahat ulaşım nedeniyle ziyaret etmek kolaydır. Jagalchi Pazarı, Busan yerel halkının yaşam tarzını görebileceğiniz bir yerdir. Pazar her ayın birinci ve üçüncü salısı haricinde her gün sabah beş ile akşam on arasında ziyaret açıktır.

 Sea Life Busan Aquarium

Busan Akvaryumu; balık, yosun, sürüngenler ve amfibilerinde dahil olduğu 35,000'den fazla tür içermektedir. Bu tesis Kore'nin en büyük akvaryumlarından bir tanesidir. Akvaryum 36.000 m2 lik bir alanı kaplamaktadır ve 3 yeraltı seviyesi üzerinde yayılmaktadır.

En alt kat hediyelik eşya dükkanlarına ve yemek alanlarına ayrılmış iken B2 ve B3 düzeylerinde çeşitli sergiler bulunmaktadır. Üçüncü yeraltı seviyesinde ise 80 (deniz dibi) tünel bulunmaktadır. Tünel deneyimi çeşitli deniz yaratıkları üstünüzde yüzerken size bir okyanus tabanı boyunca yürüyüş yapma imkanı sunmaktadır.

Pazartesi-perşembe 10:00/20.00, cuma-pazar ve ulusal tatillerde 09.00/22.00 arası ziyaret edilebilir.

Busan’da görülmesi gereken diğer yerler

Geumjeongsan, Yongdusan Parkı, Taejongdae Parkı, Busan Akvaryumu, Busanjinjseong Hisarı, Chungyeolsa Tapınağı, Jagalchi Balık Pazarı, Haeundae.

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı