Güney Kore Hakkında Temel Bilgiler

Kore 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyeteler Birliği ve ABD'nin askeri güçlerinin işgalinden kurtuluşundan sonra, Kuzey Kore ve Güney Kore ikiye bölündü. Güney Kore ikinci bir demokrasi ülkesi olarak 1948 yılında kuruldu. Güney Kore başkanlık sistemine göre yönetilmekte ve 16 idari bölüm içeren bir cumhuriyet devletidir. Gelişmiş ülke statüsünde yer alan ülkede yaşam standartları da oldukça yüksek seviyededir.

Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, OECD ve G20 kurullarına üye olan Güney Kore bunların yanında APEC ve Doğu Asya Zirvesi'nin kurucu üyelerinden biridir.

Dünyanın önde gelen markalarının kurucu ülkesi konumundadır. Samsung, Lg, Hyundai ve Kia gibi teknoloji ve otomotiv şirketleri en başta gelenlerdir.

Uluslararası Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü verilerine göre Güney Kore, toplumlar arasındaki en yüksek IQ oranına sahip ülke olarak kayıtlara geçmiştir.

Amerika Kıtası ve Avrupa ülkelerine göre Güney Kore'nin suç oranı oldukça düşüktür. Büyük şehirlerde dahil olmak üzere gece geç saatte sokaklarda yürümek oldukça güvenlidir. 

Koreliler için bir gurur noktası olan ülkenin homojen yapısına rağmen ülkede Koreli olmayanlara karşı sistematik bir ayrım mevcuttur. Ve ırk ayrımcılığı Güney Kore'de hala yasaldır. Bar ve kulüplerin kapılarında "yabancılar giremez" işaretleri görmek alışılmadık değildir. Ancak ülke bu konuda hızlı bir gelişim göstermektedir. 2000 yılına dek yabancı birinin Koreli bir kadının elini tutması uygun görülmezken şu an hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Polisler her bölgede bulunmakla birlikte 112 aranarakta ulaşılabilinmektedir.

Sağlık kalitesi nerede bulunulduğuna bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Ülkede bulunan çok sayıdaki hastane ve klinik geniş bir sağlık yelpazesi sunmaktadır. Yüksek kalitede bir sağlık sistemine sahip olan ülkenin araştırma ve klinik tıp konusundaki başarıları dünya çapında bilinmektedir. Çoğu doktor ingilizce konuşabilmektedir. Ülkede sağlık sektörü ucuz olmasıyla ve devlet tarafından bir kısmı karşılanmasıyla birlikte ücretsiz değildir. 119 aranarak ambulans ve itfayeye ulaşılabilinmektedir.

Güney Kore'de ulaşım uçakla oldukça hızlıyken diğer ulaşım araçlarıylada oldukça hızlıdır. Metro ağı genel olarak tüm ülkeye hakim konumdadır. Taksi ve otobüs ise sık tercih edilen yollardandır. 

Tanıtım Videosu: